Licensed to Northbrook Spartan Swim Club
                                      HY-TEK's Meet Manager 10/25/2009 05:24 PM
                 "Octoberfest" 2009 - 10/23/2009 to 10/25/2009                 
         Glenbrook Aquatics "Oktoberfest" Meet, Sanction #: ILS09-1012         
                             10/23-10/25/09 at GBN                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niziolek, Meghan K         7 Barlett-IL                NT    2:49.78        
                  39.07     1:21.13 (42.06)     2:07.21 (46.08)     2:49.78 (42.57)
  2 Parker, Maxine             7 Lake Forest-IL            NT    3:11.58        
                  39.30     1:30.50 (51.20)     2:22.59 (52.09)     3:11.58 (48.99)
 
Event 1  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Qiao, Tiffany *            9 Gators-IL            2:45.86    2:30.38        
                  32.62     1:11.51 (38.89)     1:51.69 (40.18)     2:30.38 (38.69)
  2 Jesko, Sydney E            9 SCST-IL              3:06.35    2:34.38        
                  36.19     1:15.48 (39.29)     1:55.95 (40.47)     2:34.38 (38.43)
  3 Galas, Vanessa C          10 PAC-IL               2:35.53    2:35.27        
                  35.78     1:16.03 (40.25)     1:55.68 (39.65)     2:35.27 (39.59)
  4 Cannici, Rachael A        10 Barlett-IL           2:54.21    2:37.13        
                  35.87     1:16.61 (40.74)     1:58.01 (41.40)     2:37.13 (39.12)
  5 Parker, Morgan             9 Lake Forest-IL       2:48.45    2:38.04        
                  35.78     1:17.45 (41.67)     1:59.47 (42.02)     2:38.04 (38.57)
  6 Wawer, Mila C             10 PAC-IL               2:46.56    2:42.42        
                  36.54     1:18.40 (41.86)     2:01.88 (43.48)     2:42.42 (40.54)
  7 Kohut, Jordan A           10 Dundee Dolphins-IL        NT    2:45.71        
                  35.54   2:03.39 (1:27.85)     2:45.71 (42.32)         2:45.71 ( )
  8 Gilbert, Ellen A          10 Gators-IL            3:07.25    2:49.60        
                  38.40     1:22.99 (44.59)     2:08.60 (45.61)     2:49.60 (41.00)
  9 Schooley, Brooke L        10 Gators-IL            3:03.59    2:49.93        
                  36.68     1:19.88 (43.20)     2:03.63 (43.75)     2:49.93 (46.30)
 10 McCormack, Justine K      10 SCST-IL              2:44.91    2:54.20        
                  39.12     1:23.77 (44.65)     2:10.29 (46.52)     2:54.20 (43.91)
 11 Nagler, Rachel L          10 SCST-IL              3:12.16    3:11.12        
                  40.45     1:29.11 (48.66)     2:20.24 (51.13)     3:11.12 (50.88)
 12 Alonso, Madeline          10 Tops Swim Team-IL         NT    3:14.18        
                  40.02   2:24.47 (1:44.45)     3:14.18 (49.71)                    
 13 Del Muro, Bella M          9 Gators-IL            4:00.00    3:23.52        
                                1:36.03 ( )     2:31.23 (55.20)     3:23.52 (52.29)
 14 O'Shea, Katie F           10 Tops Swim Team-IL    3:23.79    3:34.09        
                  46.58     1:42.24 (55.66)     2:41.19 (58.95)     3:34.09 (52.90)
 15 Steward-Nolan, Adeline G  10 Tops Swim Team-IL    3:31.21    3:36.82        
                  49.24     1:47.58 (58.34)     2:45.33 (57.75)     3:36.82 (51.49)
 16 Muirhead, Gemma N          9 Lake Forest-IL            NT    3:40.54        
                  47.82     1:43.36 (55.54)   3:40.54 (1:57.18)                    
 -- Sloan, Ayanna C            9 Tops Swim Team-IL         NT    3:32.19        
      Did not finish
                  50.43   2:56.87 (2:06.44)     3:32.19 (35.32)                    
 
Event 1  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenberg, Abigail S      12 Gators-IL            2:18.44    2:04.00        
                  28.55     1:00.68 (32.13)     1:32.72 (32.04)     2:04.00 (31.28)
  2 Falconer, Erin E          12 PAC-IL               2:05.66    2:06.48        
                1:01.63     1:34.29 (32.66)     2:06.48 (32.19)                    
  3 Cordes, Kelly A           12 Gators-IL            2:07.70    2:08.76        
                  29.17     1:02.14 (32.97)     1:36.18 (34.04)     2:08.76 (32.58)
  4 Nowak, Kaya A             12 Gators-IL            2:14.67    2:13.68        
                  30.12     1:03.56 (33.44)     1:38.44 (34.88)     2:13.68 (35.24)
  5 Meeks, Eleanor B          12 Lake Forest-IL       2:12.82    2:13.97        
                  30.78     1:04.66 (33.88)     1:39.05 (34.39)     2:13.97 (34.92)
  6 Doolan, Colleen E         12 Gators-IL            2:12.43    2:15.71        
                  29.48     1:03.51 (34.03)     1:39.61 (36.10)     2:15.71 (36.10)
  7 Helgeson, Emma J          12 Leaning Tower-IL     2:14.98    2:16.21        
                  31.94     1:06.87 (34.93)   2:16.21 (1:09.34)                    
  8 Cole, Taylor A            12 MYST-IL              2:22.91    2:16.88        
                  12.15       30.58 (18.43)   1:41.86 (1:11.28)     2:16.88 (35.02)
  9 Rosen, Millie J           12 MYST-IL              2:16.49    2:17.23        
                  31.42     1:06.83 (35.41)     1:42.78 (35.95)     2:17.23 (34.45)
 10 Haden, Paige K            11 MYST-IL              2:20.07    2:20.35        
                  31.92     1:07.98 (36.06)     1:45.27 (37.29)     2:20.35 (35.08)
 11 Prigge, Roxanne E         12 SCST-IL              2:24.97    2:22.93        
                  32.47     1:09.02 (36.55)     1:47.03 (38.01)     2:22.93 (35.90)
 12 Soule, Delaney R          12 SCST-IL              2:22.01    2:22.94        
                  32.36     1:09.41 (37.05)     1:47.51 (38.10)     2:22.94 (35.43)
 13 Oliphant, Erin R          11 Gators-IL            2:32.07    2:24.34        
                  32.23     1:09.09 (36.86)     1:46.78 (37.69)     2:24.34 (37.56)
 14 Kelly, Addie L            12 Barlett-IL           2:32.98    2:24.60        
                  33.45     1:10.95 (37.50)     1:49.08 (38.13)     2:24.60 (35.52)
 15 McSpadden, Emma J         11 SCST-IL              2:49.44    2:25.54        
                  31.80     1:08.78 (36.98)     1:47.42 (38.64)     2:25.54 (38.12)
 16 Nork, Marlee P            12 MYST-IL              2:15.71    2:27.90        
                  12.14                             1:49.61 ( )     2:27.90 (38.29)
 17 Fiorino, Julia            11 MYST-IL              2:30.91    2:29.66        
                                                    1:52.40 ( )     2:29.66 (37.26)
 18 Schwandner, Emily L       12 Gators-IL            3:00.00    2:30.05        
                  32.79     1:10.97 (38.18)     1:50.80 (39.83)     2:30.05 (39.25)
 19 Falk, Ryan J              11 SCST-IL              2:38.65    2:30.67        
                  34.16     1:13.33 (39.17)     1:52.41 (39.08)     2:30.67 (38.26)
 20 Peszek, Susana            11 Barlett-IL                NT    2:32.58        
                  34.78     1:14.24 (39.46)     1:54.81 (40.57)     2:32.58 (37.77)
 21 Doolan, Patricia J        12 Gators-IL            2:39.39    2:34.38        
                  34.64     1:14.77 (40.13)     1:54.04 (39.27)     2:34.38 (40.34)
 22 Paradis, Katie G          12 SCST-IL              2:43.77    2:34.97        
                  36.16     1:16.46 (40.30)     1:56.83 (40.37)     2:34.97 (38.14)
 23 Tavierne, Maria L         11 SCST-IL              2:36.19    2:37.31        
                  36.01     1:16.29 (40.28)     1:57.51 (41.22)     2:37.31 (39.80)
 24 Burgos, Ve M              11 Dundee Dolphins-IL   2:40.12    2:41.47        
                  36.62     1:19.10 (42.48)     2:02.84 (43.74)     2:41.47 (38.63)
 25 Gursky, Hannah N          12 SCST-IL              2:51.38    2:42.09        
                  32.95     1:13.61 (40.66)     1:58.96 (45.35)     2:42.09 (43.13)
 26 Abbott, Bella M           11 Gators-IL            2:55.15    2:43.94        
                  35.88     1:18.24 (42.36)     2:00.99 (42.75)     2:43.94 (42.95)
 27 McGrath, Caitlin M        11 Barlett-IL                NT    2:44.29        
                  36.62     1:19.26 (42.64)     2:03.92 (44.66)     2:44.29 (40.37)
 28 Donati, Julia M           11 MYST-IL              2:46.47    2:48.36        
                  36.24     1:18.67 (42.43)   2:48.36 (1:29.69)                    
 29 Cachila, Sam R            12 Leaning Tower-IL     3:09.15    3:02.19        
                  39.33     1:25.25 (45.92)     2:14.86 (49.61)     3:02.19 (47.33)
 30 Pinkerton, Taylor B       12 DP River Racers-IL        NT    3:07.36        
                  43.89     1:32.09 (48.20)     2:21.68 (49.59)     3:07.36 (45.68)
 31 Walls, Libby M            11 Gators-IL            3:30.99    3:17.13        
                  41.06     1:31.04 (49.98)     2:24.55 (53.51)     3:17.13 (52.58)
 32 Magnus, Gabrielle F       11 Tops Swim Team-IL         NT    3:22.06        
                  43.15     1:33.50 (50.35)     2:27.61 (54.11)     3:22.06 (54.45)
 33 Bresler, Daniela S        11 Gators-IL            3:49.88    3:30.60        
                  46.78     1:38.42 (51.64)     2:34.72 (56.30)     3:30.60 (55.88)
 34 Havey, Emma M             11 Tops Swim Team-IL         NT    3:35.97        
                  46.34     1:42.07 (55.73)     2:42.02 (59.95)     3:35.97 (53.95)
 35 Khodarkovskaya, Annie     11 Gators-IL            4:15.99    3:50.37        
                  47.94     1:46.50 (58.56)   2:50.58 (1:04.08)     3:50.37 (59.79)
 
Event 2  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuszynski, Nathan X       10 SCST-IL              2:23.04    2:24.37        
                  32.96     1:10.22 (37.26)     1:46.51 (36.29)     2:24.37 (37.86)
  2 Zagorov, Michael I        10 MYST-IL              2:36.71    2:24.99        
                  31.36     1:08.67 (37.31)     1:46.90 (38.23)     2:24.99 (38.09)
  3 Leven, Alec L             10 Gators-IL            3:11.93    2:31.04        
                  34.85     1:14.50 (39.65)     1:53.35 (38.85)     2:31.04 (37.69)
  4 Shi, Alexander L          10 PAC-IL                    NT    2:43.82        
                  36.40     1:18.16 (41.76)     2:02.25 (44.09)     2:43.82 (41.57)
  5 Rivera, Xavi               9 MYST-IL              2:40.91    2:46.75        
                  36.56     1:19.71 (43.15)     2:04.48 (44.77)     2:46.75 (42.27)
  6 Zobel, Zachary P           9 Tops Swim Team-IL         NT    2:50.33        
                  38.10     1:21.76 (43.66)     2:06.55 (44.79)     2:50.33 (43.78)
  7 Hawkins, Keegan M          9 SCST-IL              3:10.47    2:53.98        
                  38.77     1:23.13 (44.36)     2:09.59 (46.46)     2:53.98 (44.39)
  8 Shen, Roger F             10 Gators-IL            3:22.27    2:57.22        
                  38.23     1:22.92 (44.69)     2:11.03 (48.11)     2:57.22 (46.19)
  9 Mnushkin, Ben S           10 Gators-IL            3:35.50    2:58.84        
                  40.29     1:27.75 (47.46)     2:14.85 (47.10)     2:58.84 (43.99)
 10 Erel, Tural S             10 Gators-IL            3:33.78    3:03.03        
                  41.18     1:29.69 (48.51)     2:16.53 (46.84)     3:03.03 (46.50)
 11 Thompson, Thad R          10 SCST-IL                   NT    3:09.84        
                  40.05     1:30.17 (50.12)     2:21.45 (51.28)     3:09.84 (48.39)
 12 Licari, James M            9 SCST-IL                   NT    3:13.06        
                  39.68     1:31.79 (52.11)     2:23.69 (51.90)     3:13.06 (49.37)
 13 Muirhead, James M          9 Lake Forest-IL            NT    4:28.32        
                  58.19   2:10.69 (1:12.50)   4:28.32 (2:17.63)                    
 
Event 2  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feng, Allen               12 PAC-IL               2:09.70    2:03.81        
                  28.65     1:00.29 (31.64)     1:32.67 (32.38)     2:03.81 (31.14)
  2 Kohut, Christopher J      12 Dundee Dolphins-IL   2:10.46    2:06.22        
                  29.00     1:00.69 (31.69)     1:33.45 (32.76)     2:06.22 (32.77)
  3 Scott, Eric M             11 Leaning Tower-IL     2:22.33    2:22.49        
                  31.65     1:08.44 (36.79)     1:46.31 (37.87)     2:22.49 (36.18)
  4 Lafont-Mueller, Adrian L  11 MYST-IL              2:29.29    2:25.20        
                  33.06   1:49.77 (1:16.71)     2:25.20 (35.43)                    
  5 Bullard, Connor B         12 RMSC-IL                   NT    2:27.06        
                  33.90     1:11.33 (37.43)     1:50.67 (39.34)     2:27.06 (36.39)
  6 Hagerty, Tommy E          11 Gators-IL            2:51.20    2:31.33        
                  35.27     1:14.44 (39.17)     1:53.23 (38.79)     2:31.33 (38.10)
  7 Hawkins, Cooper J         11 SCST-IL              2:28.48    2:32.03        
                  33.63     1:12.27 (38.64)     1:52.80 (40.53)     2:32.03 (39.23)
  8 Bricker, Joe M            12 MYST-IL              2:29.51    2:34.18        
                  33.77     1:13.04 (39.27)     1:54.23 (41.19)     2:34.18 (39.95)
  9 Ko, Daniel H              12 PAC-IL                    NT    2:34.26        
                  32.36     1:12.23 (39.87)     1:54.14 (41.91)     2:34.26 (40.12)
 10 Chambers, Ben M           12 PAC-IL               2:33.41    2:35.07        
                  35.10     1:14.99 (39.89)     1:55.21 (40.22)     2:35.07 (39.86)
 11 Schnaufer, Nicholas E     11 Leaning Tower-IL     2:39.55    2:35.98        
                  35.41     1:15.94 (40.53)     1:57.40 (41.46)     2:35.98 (38.58)
 12 Ehrlich, Sam S            11 Gators-IL            3:00.99    2:37.53        
                  37.16     1:18.32 (41.16)     1:58.67 (40.35)     2:37.53 (38.86)
 13 McGrath, Mike T           12 Barlett-IL           3:32.23    2:45.63        
                  37.43     1:20.76 (43.33)     2:05.45 (44.69)     2:45.63 (40.18)
 14 Kim, David                11 Gators-IL            3:30.99    2:57.65        
                  37.63     1:23.40 (45.77)     2:11.35 (47.95)     2:57.65 (46.30)
 15 Chan, Wes Y               11 Gators-IL                 NT    2:58.28        
                  40.24     1:28.71 (48.47)     2:14.28 (45.57)     2:58.28 (44.00)
 16 Roberts, John T           12 Gators-IL            3:45.99    3:17.44        
                  40.30     1:31.14 (50.84)     2:23.81 (52.67)     3:17.44 (53.63)
 
Event 3  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Avdic, Azra               11 Leaning Tower-IL     5:57.02    5:54.54        
                  31.16     1:05.87 (34.71)     1:41.92 (36.05)     2:17.79 (35.87)
        2:54.71 (36.92)     3:31.05 (36.34)     4:07.13 (36.08)     4:43.79 (36.66)
        5:20.04 (36.25)     5:54.54 (34.50)                                        
  2 Godlewski, Theresa M      12 DP River Racers-IL   6:32.68    6:08.13        
                  31.97     1:08.86 (36.89)     1:46.26 (37.40)     2:23.94 (37.68)
        3:02.52 (38.58)     3:41.04 (38.52)     4:18.91 (37.87)     4:57.21 (38.30)
        5:34.68 (37.47)     6:08.13 (33.45)                                        
  3 Cichon, Brianna M         11 Barlett-IL                NT    6:26.03        
                  32.38     1:08.48 (36.10)     1:46.97 (38.49)     2:25.60 (38.63)
        3:05.62 (40.02)     3:44.45 (38.83)     4:24.97 (40.52)     5:05.40 (40.43)
        5:45.83 (40.43)     6:26.03 (40.20)                                        
 
Event 3  Girls 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Licari, Laura A           14 SCST-IL              5:21.56    5:22.15        
                                1:00.29 ( )     1:32.56 (32.27)     2:05.02 (32.46)
        2:37.70 (32.68)     3:10.76 (33.06)   5:22.15 (2:11.39)                    
  2 Podczerwinski, Amanda L   16 AA-IL                5:23.92    5:27.60        
                  29.88     1:02.08 (32.20)     1:34.59 (32.51)     2:07.47 (32.88)
        2:40.84 (33.37)     3:14.09 (33.25)     3:47.45 (33.36)     4:21.28 (33.83)
        4:54.98 (33.70)     5:27.60 (32.62)                                        
  3 Hannon, Rebecca D         13 PAC-IL               5:16.95    5:35.74        
                  30.06     1:02.96 (32.90)     1:36.54 (33.58)     2:10.70 (34.16)
        2:45.11 (34.41)     3:19.19 (34.08)     3:53.58 (34.39)     4:27.81 (34.23)
        5:02.09 (34.28)     5:35.74 (33.65)                                        
  4 Alvi, Shana G             15 Barlett-IL           5:33.65    5:36.07        
                  30.10     1:02.90 (32.80)     1:36.69 (33.79)     2:10.90 (34.21)
        2:45.42 (34.52)     3:19.69 (34.27)     3:54.26 (34.57)     4:28.91 (34.65)
        5:03.46 (34.55)     5:36.07 (32.61)                                        
  5 Hasemann, Nina K          16 Barlett-IL           5:33.26    5:39.12        
                  30.06     1:02.59 (32.53)     1:36.00 (33.41)     2:09.52 (33.52)
        2:43.89 (34.37)     3:18.70 (34.81)     3:54.04 (35.34)     4:28.98 (34.94)
        5:04.24 (35.26)     5:39.12 (34.88)                                        
  6 Xiang, Cheryl M           13 PAC-IL                    NT    5:39.54        
                  30.33     1:03.51 (33.18)     1:37.41 (33.90)     2:11.76 (34.35)
        2:46.60 (34.84)     3:21.35 (34.75)     3:56.76 (35.41)     4:31.71 (34.95)
        5:06.04 (34.33)     5:39.54 (33.50)                                        
  7 Roeing, Katie L           16 Express-IL           5:29.30    5:39.79        
                  29.63     1:02.70 (33.07)     1:36.67 (33.97)     2:10.95 (34.28)
        2:45.62 (34.67)     3:20.82 (35.20)     3:55.68 (34.86)     4:30.96 (35.28)
        5:05.66 (34.70)     5:39.79 (34.13)                                        
  8 Zitkus, Jenna R           14 Leaning Tower-IL     5:58.92    5:40.01        
                  29.36     1:02.55 (33.19)     1:36.89 (34.34)     2:11.86 (34.97)
        2:46.21 (34.35)     3:20.96 (34.75)     3:56.31 (35.35)     4:31.48 (35.17)
        5:06.86 (35.38)     5:40.01 (33.15)                                        
  9 Joyce, Kate M             13 Express-IL           5:37.92    5:43.29        
                  30.41     1:04.12 (33.71)     1:38.96 (34.84)     2:13.78 (34.82)
        2:49.23 (35.45)     3:24.61 (35.38)     4:00.05 (35.44)     4:35.39 (35.34)
        5:10.25 (34.86)     5:43.29 (33.04)                                        
 10 Johnson, Renae H          13 Barlett-IL           5:44.93    5:45.56        
                  31.29     1:05.40 (34.11)     1:40.28 (34.88)     2:15.42 (35.14)
        2:50.14 (34.72)     3:25.00 (34.86)     3:59.58 (34.58)     4:35.42 (35.84)
        5:11.03 (35.61)     5:45.56 (34.53)                                        
 11 Scott, Edan E             14 Leaning Tower-IL     6:03.13    5:49.20        
                  29.94     1:04.14 (34.20)     1:38.94 (34.80)     2:14.62 (35.68)
        2:50.71 (36.09)     3:26.61 (35.90)     4:02.88 (36.27)     4:38.79 (35.91)
        5:14.28 (35.49)     5:49.20 (34.92)                                        
 12 Scheitlin, Mekenna A      13 BSC-IL               5:38.44    5:50.78        
                  29.97     1:03.87 (33.90)     1:39.12 (35.25)     2:14.70 (35.58)
        2:50.69 (35.99)     3:26.85 (36.16)     4:03.99 (37.14)     4:40.33 (36.34)
        5:16.17 (35.84)     5:50.78 (34.61)                                        
 13 Ricci, Elaina M           13 Express-IL           5:45.69    5:52.71        
                  30.81     1:05.55 (34.74)     1:40.89 (35.34)     2:16.43 (35.54)
        2:52.75 (36.32)     3:29.24 (36.49)     4:06.29 (37.05)     4:43.34 (37.05)
        5:19.01 (35.67)     5:52.71 (33.70)                                        
 14 Kiefer, Ali M             13 Leaning Tower-IL     5:49.85    5:52.96        
                  30.95     1:06.24 (35.29)     1:42.13 (35.89)     2:18.55 (36.42)
        2:53.81 (35.26)     3:30.29 (36.48)     4:06.64 (36.35)     4:42.59 (35.95)
        5:18.40 (35.81)     5:52.96 (34.56)                                        
 15 Dessev, Yana E            13 Lake Forest-IL       5:55.31    5:57.30        
                  31.18     1:06.77 (35.59)     1:43.04 (36.27)     2:19.74 (36.70)
        2:56.18 (36.44)     3:33.59 (37.41)     4:10.49 (36.90)     4:47.14 (36.65)
        5:23.90 (36.76)     5:57.30 (33.40)                                        
 16 Lecher, Jessica E         13 PAC-IL               5:49.60    5:58.01        
                  32.32     1:07.16 (34.84)     1:42.98 (35.82)     2:19.25 (36.27)
        2:55.74 (36.49)     3:32.52 (36.78)     4:09.39 (36.87)     4:46.28 (36.89)
        5:22.81 (36.53)     5:58.01 (35.20)                                        
 17 Baca, Elizabeth M         13 Tops Swim Team-IL    6:40.39    6:10.45        
                  32.05     1:08.65 (36.60)     1:46.08 (37.43)     2:24.20 (38.12)
        3:02.46 (38.26)     3:40.48 (38.02)     4:19.22 (38.74)     4:57.65 (38.43)
        5:34.78 (37.13)     6:10.45 (35.67)                                        
 18 Connell, Emma T           13 Tops Swim Team-IL    6:46.97    6:16.59        
                  33.16     1:11.06 (37.90)     1:49.49 (38.43)     2:28.83 (39.34)
        3:06.92 (38.09)     3:46.08 (39.16)     4:24.75 (38.67)     5:03.04 (38.29)
        5:40.42 (37.38)     6:16.59 (36.17)                                        
 19 McBride, Karissa          13 MYST-IL              6:12.22    6:34.09        
                  33.07     1:11.03 (37.96)     1:50.78 (39.75)     2:31.02 (40.24)
        3:10.87 (39.85)     3:52.32 (41.45)     4:33.21 (40.89)     5:13.97 (40.76)
        5:53.81 (39.84)     6:34.09 (40.28)                                        
 20 Marchi, Christine E       13 Dundee Dolphins-IL        NT    6:38.04        
                  33.84     1:12.70 (38.86)     1:54.35 (41.65)     2:36.20 (41.85)
        3:18.12 (41.92)     4:00.53 (42.41)     4:42.04 (41.51)     5:23.45 (41.41)
        6:02.75 (39.30)     6:38.04 (35.29)                                        
 21 Bresler, Jessy N          13 Gators-IL            8:00.00    9:08.78        
                  44.26     1:34.78 (50.52)                             3:30.52 ( )
        4:29.63 (59.11)     5:27.23 (57.60)     6:24.44 (57.21)     7:19.17 (54.73)
        8:14.37 (55.20)     9:08.78 (54.41)                                        
 
Event 4  Boys 9-10 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Puczko, Daniel             9 Leaning Tower-IL     6:59.56    6:09.06        
                  33.14     1:09.74 (36.60)     1:46.99 (37.25)     2:24.18 (37.19)
        3:01.87 (37.69)     3:39.52 (37.65)     4:17.20 (37.68)     4:55.09 (37.89)
        5:32.71 (37.62)     6:09.06 (36.35)                                        
 
Event 4  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cortesio, Mike J          12 Express-IL                NT    6:33.24        
                  33.63     1:12.32 (38.69)     1:53.01 (40.69)     2:33.95 (40.94)
        3:15.07 (41.12)     3:55.04 (39.97)     4:34.76 (39.72)     5:15.65 (40.89)
        5:55.83 (40.18)     6:33.24 (37.41)                                        
  2 Sheehan, Corey M          11 Dundee Dolphins-IL        NT    6:45.69        
                  34.68     1:14.30 (39.62)     1:56.06 (41.76)     2:38.06 (42.00)
        3:20.26 (42.20)     4:01.63 (41.37)     4:43.31 (41.68)     5:24.96 (41.65)
        6:07.16 (42.20)     6:45.69 (38.53)                                        
 
Event 4  Boys 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stoehr, Mitch D           17 Lake Forest-IL       4:30.40    4:42.76        
                  25.63       53.32 (27.69)     1:21.87 (28.55)     1:50.61 (28.74)
        2:19.61 (29.00)     2:47.90 (28.29)     3:16.44 (28.54)     3:45.33 (28.89)
        4:14.06 (28.73)     4:42.76 (28.70)                                        
  2 Scott, Konner M           16 Leaning Tower-IL     4:42.54    4:47.10        
                  12.18       53.53 (41.35)     1:21.75 (28.22)     1:50.52 (28.77)
        2:19.66 (29.14)     2:49.01 (29.35)     3:18.49 (29.48)     3:47.95 (29.46)
        4:17.61 (29.66)     4:47.10 (29.49)                                        
  3 Falconer, Patrick J       17 PAC-IL               4:33.46    4:49.52        
                                                                        1:51.84 ( )
        2:21.03 (29.19)     2:49.99 (28.96)     3:19.28 (29.29)     3:49.61 (30.33)
        4:19.76 (30.15)     4:49.52 (29.76)                                        
  4 Salomon, Andrew J         16 Leaning Tower-IL     4:45.68    4:51.12        
                  25.86       54.41 (28.55)     1:23.65 (29.24)     1:53.47 (29.82)
        2:23.40 (29.93)     2:53.25 (29.85)     3:23.42 (30.17)     3:53.41 (29.99)
        4:23.12 (29.71)     4:51.12 (28.00)                                        
  5 Hasemann, Nick J          14 Barlett-IL           4:57.01    4:51.90        
                  26.41       55.29 (28.88)     1:24.30 (29.01)     1:53.83 (29.53)
        2:23.66 (29.83)     2:53.81 (30.15)     3:23.94 (30.13)     3:53.87 (29.93)
        4:23.51 (29.64)     4:51.90 (28.39)                                        
  6 Salzman, Adam J           16 PAC-IL               4:59.98    4:58.56        
                  26.68       56.12 (29.44)     1:25.93 (29.81)     1:56.26 (30.33)
        2:26.71 (30.45)     2:57.06 (30.35)     3:27.68 (30.62)     3:58.37 (30.69)
        4:29.13 (30.76)     4:58.56 (29.43)                                        
  7 Gomez, Richard            16 Leaning Tower-IL     5:26.45    5:03.54        
                  26.55       56.16 (29.61)     1:26.72 (30.56)     1:57.52 (30.80)
        2:28.10 (30.58)     2:59.20 (31.10)     3:30.42 (31.22)     4:01.33 (30.91)
        4:32.66 (31.33)     5:03.54 (30.88)                                        
  8 Fitts, Langston E         15 PAC-IL               4:51.50    5:05.78        
                  26.72       56.32 (29.60)     1:26.72 (30.40)     1:57.46 (30.74)
        2:28.83 (31.37)     2:59.86 (31.03)     3:31.87 (32.01)     4:03.77 (31.90)
        4:35.24 (31.47)     5:05.78 (30.54)                                        
  9 Bach, Ryan T              17 Gators-IL            5:27.04    5:07.92        
                  27.43       58.35 (30.92)     1:29.45 (31.10)     2:00.49 (31.04)
        2:31.61 (31.12)     3:02.71 (31.10)     3:33.75 (31.04)     4:05.35 (31.60)
        4:37.13 (31.78)     5:07.92 (30.79)                                        
 10 Chen, Jason Y             15 Gators-IL            5:16.37    5:09.09        
                  26.71       57.59 (30.88)     1:29.02 (31.43)     2:00.91 (31.89)
        2:33.07 (32.16)     3:05.41 (32.34)     3:37.56 (32.15)     4:09.63 (32.07)
        4:40.18 (30.55)     5:09.09 (28.91)                                        
 11 Gannon, Kyle A            14 SCST-IL              5:12.20    5:09.21        
                                                                        4:08.54 ( )
        4:39.99 (31.45)     5:09.21 (29.22)                                        
 12 Wasicak, Brian C          14 Leaning Tower-IL     5:23.75    5:11.29        
                  26.79       56.63 (29.84)     1:27.04 (30.41)     1:58.91 (31.87)
        2:30.25 (31.34)     3:02.34 (32.09)     3:34.92 (32.58)     4:07.92 (33.00)
        4:39.70 (31.78)     5:11.29 (31.59)                                        
 13 Urban, Nathaniel S        15 MYST-IL              5:11.49    5:12.90        
                  28.13       58.60 (30.47)     1:29.91 (31.31)     2:01.88 (31.97)
        2:33.58 (31.70)     3:05.70 (32.12)     3:37.68 (31.98)     4:09.84 (32.16)
        4:41.60 (31.76)     5:12.90 (31.30)                                        
 14 Salomon, Jonathan M       13 Leaning Tower-IL     5:28.97    5:13.23        
                  26.57       57.08 (30.51)     1:28.56 (31.48)     2:00.24 (31.68)
        2:32.32 (32.08)     3:04.62 (32.30)     3:37.13 (32.51)     4:09.66 (32.53)
        4:42.39 (32.73)     5:13.23 (30.84)                                        
 15 Roytman, Brian N          15 Gators-IL            5:26.48    5:14.27        
                  27.30       58.19 (30.89)     1:29.67 (31.48)     2:01.63 (31.96)
        2:33.44 (31.81)     3:05.88 (32.44)     3:38.55 (32.67)     4:11.33 (32.78)
        4:44.29 (32.96)     5:14.27 (29.98)                                        
 16 Bresnahan, Matthew O      14 Tops Swim Team-IL    5:23.58    5:14.35        
                  27.28       57.57 (30.29)     1:29.24 (31.67)     2:00.17 (30.93)
        2:31.99 (31.82)     3:04.23 (32.24)     3:36.92 (32.69)     4:09.67 (32.75)
        4:42.74 (33.07)     5:14.35 (31.61)                                        
 17 Gilchrist, Grant W        15 Barlett-IL                NT    5:16.05        
                  26.73       57.52 (30.79)     1:29.64 (32.12)     2:01.70 (32.06)
        2:34.85 (33.15)     3:07.17 (32.32)     3:39.61 (32.44)     4:12.14 (32.53)
        4:44.92 (32.78)     5:16.05 (31.13)                                        
 18 Petyniak, Jakub           15 Dundee Dolphins-IL   5:26.30    5:16.70        
                  28.39       59.31 (30.92)     1:30.92 (31.61)     2:02.76 (31.84)
        2:35.07 (32.31)     3:07.32 (32.25)     3:39.61 (32.29)     4:12.33 (32.72)
        4:44.91 (32.58)     5:16.70 (31.79)                                        
 19 Clay, Josh S              15 SCST-IL              5:19.70    5:20.22        
                  27.68       58.91 (31.23)     1:31.41 (32.50)     2:04.08 (32.67)
        2:37.39 (33.31)     3:10.92 (33.53)     3:43.11 (32.19)     4:15.73 (32.62)
        4:48.55 (32.82)     5:20.22 (31.67)                                        
 20 Mlynarski, Karol          14 Leaning Tower-IL     5:18.01    5:22.55        
                  26.84       57.00 (30.16)     1:28.59 (31.59)     2:00.94 (32.35)
        2:33.44 (32.50)     3:06.61 (33.17)     3:40.42 (33.81)     4:14.65 (34.23)
        4:48.95 (34.30)     5:22.55 (33.60)                                        
 21 Hayden, Leo A             15 BSC-IL               5:20.45    5:22.70        
                  29.03     1:00.71 (31.68)     1:33.38 (32.67)     2:06.20 (32.82)
        2:39.22 (33.02)     3:12.38 (33.16)     3:45.97 (33.59)     4:19.72 (33.75)
        4:52.43 (32.71)     5:22.70 (30.27)                                        
 22 McKee, Steven M           15 PAC-IL               5:25.66    5:26.35        
                  28.30       59.67 (31.37)     1:31.73 (32.06)     2:04.97 (33.24)
        2:38.36 (33.39)     3:11.76 (33.40)     3:45.59 (33.83)     4:19.96 (34.37)
        4:54.13 (34.17)     5:26.35 (32.22)                                        
 23 Joyce, Ryan H             14 SCST-IL              5:20.78    5:26.97        
                  28.67     1:00.22 (31.55)     1:33.74 (33.52)     2:07.73 (33.99)
        2:40.98 (33.25)     3:14.51 (33.53)     3:48.22 (33.71)     4:22.56 (34.34)
        4:55.99 (33.43)     5:26.97 (30.98)                                        
 24 Budolak, Daniel W         15 PAC-IL                    NT    5:27.62        
                  29.00     1:01.26 (32.26)     1:33.84 (32.58)     2:07.34 (33.50)
        2:40.25 (32.91)     3:13.19 (32.94)     3:46.95 (33.76)     4:21.83 (34.88)
        4:55.81 (33.98)     5:27.62 (31.81)                                        
 25 Slavin, Erik M            15 Gators-IL            5:16.71    5:27.75        
                  29.51     1:01.74 (32.23)     1:34.33 (32.59)     2:07.79 (33.46)
        2:40.93 (33.14)     3:14.54 (33.61)     3:48.44 (33.90)     4:22.39 (33.95)
        4:56.09 (33.70)     5:27.75 (31.66)                                        
 26 Galas, Patrick N          14 PAC-IL               5:25.48    5:27.78        
                  28.20       59.82 (31.62)     1:32.31 (32.49)     2:06.17 (33.86)
        2:40.28 (34.11)     3:13.80 (33.52)     3:47.82 (34.02)     4:22.20 (34.38)
        4:55.79 (33.59)     5:27.78 (31.99)                                        
 27 O'Rourke, Matthew D       16 AA-IL                5:24.00    5:28.52        
                  28.18       59.78 (31.60)     1:32.81 (33.03)     2:06.60 (33.79)
        2:40.72 (34.12)     3:14.83 (34.11)     3:49.06 (34.23)     4:22.88 (33.82)
        4:56.37 (33.49)     5:28.52 (32.15)                                        
 28 Muehlschlegel, Austin K   14 SCST-IL              5:32.86    5:28.83        
                  12.09       29.42 (17.33)   1:34.03 (1:04.61)     2:07.44 (33.41)
        2:41.18 (33.74)     3:14.88 (33.70)     3:48.67 (33.79)     4:22.55 (33.88)
        4:56.09 (33.54)     5:28.83 (32.74)                                        
 29 Bacinich, Matt S          16 Gators-IL            5:01.43    5:30.14        
                  27.96       58.93 (30.97)     1:30.97 (32.04)     2:04.33 (33.36)
        2:38.69 (34.36)     3:13.38 (34.69)     3:48.71 (35.33)                    
            4:57.48 ( )     5:30.14 (32.66)                                        
 30 Qiao, Victor *            13 Gators-IL            5:48.98    5:31.32        
                  27.58       59.34 (31.76)     1:32.41 (33.07)     2:06.20 (33.79)
        2:40.40 (34.20)     3:14.52 (34.12)     3:49.23 (34.71)     4:24.28 (35.05)
        4:59.27 (34.99)     5:31.32 (32.05)                                        
 31 Whitenack, Drew C         15 Leaning Tower-IL     5:34.06    5:34.24        
                  14.04     1:02.51 (48.47)     1:36.18 (33.67)     2:10.93 (34.75)
        2:45.94 (35.01)     3:19.43 (33.49)     3:54.25 (34.82)     4:28.10 (33.85)
        5:02.32 (34.22)     5:34.24 (31.92)                                        
 32 Gillespie, Connor J       13 Leaning Tower-IL     5:42.35    5:34.75        
                  27.68       59.88 (32.20)     1:33.24 (33.36)     2:07.11 (33.87)
        2:41.11 (34.00)     3:15.20 (34.09)     3:50.11 (34.91)     4:25.69 (35.58)
        5:00.39 (34.70)     5:34.75 (34.36)                                        
 33 Sullivan, Joey T          14 Gators-IL            5:42.31    5:35.18        
                  29.44     1:03.59 (34.15)     1:38.34 (34.75)     2:12.32 (33.98)
        2:46.85 (34.53)     3:20.98 (34.13)     3:55.24 (34.26)     4:29.32 (34.08)
        5:03.35 (34.03)     5:35.18 (31.83)                                        
 34 Stauder, Danny W          15 Lake Forest-IL       5:15.43    5:36.62        
                  28.60     1:01.04 (32.44)     1:34.78 (33.74)     2:08.93 (34.15)
        2:43.26 (34.33)     3:17.62 (34.36)     3:52.88 (35.26)     4:27.94 (35.06)
        5:03.54 (35.60)     5:36.62 (33.08)                                        
 35 Neal, David N             15 Gators-IL            6:07.53    5:36.78        
                  28.73     1:00.69 (31.96)     1:34.06 (33.37)     2:08.25 (34.19)
        2:42.81 (34.56)     3:17.86 (35.05)     3:53.32 (35.46)     4:28.47 (35.15)
        5:03.58 (35.11)     5:36.78 (33.20)                                        
 36 Heilman, Zachary A        17 Express-IL           5:35.56    5:40.25        
                  28.79     1:00.36 (31.57)     1:32.86 (32.50)     2:06.64 (33.78)
        2:41.25 (34.61)     3:16.35 (35.10)     3:52.45 (36.10)     4:28.34 (35.89)
        5:04.85 (36.51)     5:40.25 (35.40)                                        
 37 Rodney, James C           14 BSC-IL               5:48.74    5:40.48        
                  27.46     1:00.15 (32.69)     1:33.49 (33.34)     2:08.11 (34.62)
        2:43.22 (35.11)     3:18.73 (35.51)     3:55.12 (36.39)     4:31.14 (36.02)
        5:06.86 (35.72)     5:40.48 (33.62)                                        
 38 Tatham, Alex E            15 Gators-IL            5:42.68    5:55.10        
                  29.29     1:01.88 (32.59)     1:35.99 (34.11)     2:11.66 (35.67)
        2:47.92 (36.26)     3:24.79 (36.87)     4:01.98 (37.19)     4:40.24 (38.26)
        5:18.46 (38.22)     5:55.10 (36.64)                                        
 39 Benson, Kevin J           13 Gators-IL            7:40.00    5:55.55        
                  30.76     1:06.05 (35.29)     1:43.00 (36.95)     2:19.51 (36.51)
        2:56.06 (36.55)     3:32.64 (36.58)     4:09.02 (36.38)     4:46.11 (37.09)
        5:21.42 (35.31)     5:55.55 (34.13)                                        
 40 Skoog, Austin E           14 Lake Forest-IL       6:29.42    6:06.01        
                  32.13     1:07.85 (35.72)     1:44.57 (36.72)     2:22.08 (37.51)
        3:00.02 (37.94)     3:37.52 (37.50)     4:15.56 (38.04)     4:53.00 (37.44)
        5:30.57 (37.57)     6:06.01 (35.44)                                        
 41 Weyrauch, Evan D          16 RMSC-IL              5:54.67    6:09.43        
                  28.52     1:00.94 (32.42)     1:36.68 (35.74)     2:14.29 (37.61)
        2:52.22 (37.93)     3:31.63 (39.41)     4:10.74 (39.11)     4:50.85 (40.11)
        5:31.22 (40.37)     6:09.43 (38.21)                                        
 42 West, Alex C              13 Tops Swim Team-IL    6:18.18    6:09.73        
                  31.25     1:06.81 (35.56)     1:44.84 (38.03)     2:23.59 (38.75)
        3:02.03 (38.44)     3:39.88 (37.85)     4:19.01 (39.13)     4:56.70 (37.69)
        5:34.71 (38.01)     6:09.73 (35.02)                                        
 43 Simonovic, Pavle          13 Tops Swim Team-IL    6:06.06    6:10.57        
                  29.94     1:04.38 (34.44)     1:40.53 (36.15)     2:17.62 (37.09)
        2:56.31 (38.69)     3:35.59 (39.28)     4:14.78 (39.19)     4:54.57 (39.79)
        5:34.10 (39.53)     6:10.57 (36.47)                                        
 44 Weisberg, Josh L          14 PAC-IL               6:14.80    6:10.68        
                  30.30     1:04.44 (34.14)     1:41.13 (36.69)     2:18.96 (37.83)
        2:57.07 (38.11)     3:35.82 (38.75)     4:14.96 (39.14)     4:53.86 (38.90)
        5:33.31 (39.45)     6:10.68 (37.37)                                        
 45 Siciak, Kevin J           14 Barlett-IL           7:26.12    6:18.34        
                  30.85     1:06.60 (35.75)     1:43.90 (37.30)     2:23.24 (39.34)
        3:02.50 (39.26)     3:42.64 (40.14)     4:23.38 (40.74)     5:03.29 (39.91)
        5:42.87 (39.58)     6:18.34 (35.47)                                        
 46 Weinstein, Bradley M      13 PAC-IL                    NT    6:19.94        
                  32.89     1:09.66 (36.77)     1:48.28 (38.62)     2:26.93 (38.65)
        3:05.89 (38.96)     3:45.56 (39.67)     4:24.36 (38.80)     5:03.72 (39.36)
        5:42.29 (38.57)     6:19.94 (37.65)                                        
 47 Headley, TJ J             14 Barlett-IL                NT    6:35.92        
                  33.62     1:10.23 (36.61)     1:49.17 (38.94)     2:29.32 (40.15)
        3:09.64 (40.32)     3:51.08 (41.44)     4:33.48 (42.40)     5:15.38 (41.90)
        5:56.94 (41.56)     6:35.92 (38.98)                                        
 48 Durkin, Matt J            14 Gators-IL            6:35.37    6:44.85        
                  31.57     1:08.60 (37.03)     1:48.72 (40.12)     2:30.67 (41.95)
        3:13.24 (42.57)     3:56.27 (43.03)     4:40.38 (44.11)     5:25.38 (45.00)
        6:06.91 (41.53)     6:44.85 (37.94)                                        
 49 Diskos, Constantine G     13 PAC-IL                    NT    7:05.05        
                  35.53     1:16.52 (40.99)     1:59.83 (43.31)     2:44.06 (44.23)
        3:27.16 (43.10)     4:11.19 (44.03)     4:55.37 (44.18)     5:39.99 (44.62)
        6:24.55 (44.56)     7:05.05 (40.50)                                        
 
Event 5  Girls 8 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Licari, Linda K            8 SCST-IL                   NT    3:17.96        
                  44.93     1:31.43 (46.50)   2:34.01 (1:02.58)     3:17.96 (43.95)
 
Event 5  Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klafta, Olivia K          10 Leaning Tower-IL     3:05.05    2:58.29        
                  42.31     1:30.34 (48.03)     2:21.29 (50.95)     2:58.29 (37.00)
  2 Blankemeier, Hanna L      10 Tops Swim Team-IL    3:01.50    3:00.05        
                  38.54     1:22.80 (44.26)     2:19.07 (56.27)     3:00.05 (40.98)
  3 Bondarenko, Polina         9 Tops Swim Team-IL         NT    3:26.59        
                  46.76     1:40.26 (53.50)   2:41.66 (1:01.40)     3:26.59 (44.93)
  4 Elmiger, Olivia K         10 Tops Swim Team-IL    3:30.11    3:31.07        
                  50.26     1:41.58 (51.32)   2:43.12 (1:01.54)     3:31.07 (47.95)
 -- Iwerebon, Serena I         9 Tops Swim Team-IL         NT         DQ        
      Scissors kick - fly
                  58.48   2:02.28 (1:03.80)        DQ (2:06.02)                    
 -- Lane, Harper A            10 Tops Swim Team-IL         NT         DQ        
      Scissors kick - fly
                  54.25     1:49.14 (54.89)     2:45.06 (55.92)          DQ (49.51)
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Popp, Meagan L            12 SCST-IL              2:14.97    2:18.30        
                  29.93     1:05.47 (35.54)     1:45.76 (40.29)     2:18.30 (32.54)
  2 Meeks, Eleanor B          12 Lake Forest-IL       2:31.80    2:29.16        
                  31.69     1:11.39 (39.70)     1:56.24 (44.85)     2:29.16 (32.92)
  3 Hanning, Sarah Grace G    11 Barlett-IL                NT    2:31.02        
                  32.10     1:09.82 (37.72)     1:55.85 (46.03)     2:31.02 (35.17)
  4 Dean, Alana R             11 Leaning Tower-IL     2:32.48    2:31.86        
                  32.96     1:13.36 (40.40)     1:58.46 (45.10)     2:31.86 (33.40)
  5 Kuwahara, Yuka            11 PAC-IL               2:43.01    2:33.30        
                  33.32     1:13.57 (40.25)     1:58.24 (44.67)     2:33.30 (35.06)
  6 Sullivan, Nora D          11 Tops Swim Team-IL    2:41.70    2:36.40        
                  33.61     1:13.02 (39.41)     2:01.60 (48.58)     2:36.40 (34.80)
  7 Polinski, Mia F           12 MYST-IL              2:44.26    2:39.58        
                  34.18     1:16.33 (42.15)     2:03.11 (46.78)     2:39.58 (36.47)
  8 Reinhardt, Lydia M        12 RMSC-IL              2:46.98    2:42.81        
                  32.61     1:13.75 (41.14)     2:05.77 (52.02)     2:42.81 (37.04)
  9 Dolan, Sydney M           12 Tops Swim Team-IL    2:57.75    2:51.82        
                  34.07     1:17.43 (43.36)     2:11.41 (53.98)     2:51.82 (40.41)
 10 Johnson, Drew M           11 Tops Swim Team-IL    3:06.67    2:52.05        
                  12.51   1:21.60 (1:09.09)     2:10.91 (49.31)     2:52.05 (41.14)
 11 Tran, Ainsley R           11 Tops Swim Team-IL    3:07.34    2:54.92        
                  37.84     1:21.40 (43.56)     2:16.78 (55.38)     2:54.92 (38.14)
 12 Kameristy, Danielle B     11 PAC-IL                    NT    3:13.53        
                  48.49     1:38.70 (50.21)     2:32.55 (53.85)     3:13.53 (40.98)
 -- Casson, Kevan I           11 Tops Swim Team-IL    3:17.36         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  44.52     1:32.82 (48.30)     2:26.65 (53.83)          DQ (44.48)
 
Event 6  Boys 8 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Le, Alex V                 8 Dundee Dolphins-IL        NT    3:00.99        
                  42.92     1:29.26 (46.34)     2:21.31 (52.05)     3:00.99 (39.68)
  2 Retzloff, Seamus M         8 Leaning Tower-IL     2:58.05    3:02.92        
                  38.96     1:23.85 (44.89)     2:22.97 (59.12)     3:02.92 (39.95)
 
Event 6  Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niziolek, Frank A         10 Barlett-IL           2:53.62    2:40.88        
                  34.94     1:16.05 (41.11)     2:06.63 (50.58)     2:40.88 (34.25)
  2 Boryk, Nick F             10 SCST-IL              2:47.32    2:41.80        
                  36.47     1:15.82 (39.35)     2:07.32 (51.50)     2:41.80 (34.48)
  3 Zagorov, Anthony I        10 MYST-IL              3:08.57    2:51.28        
                  38.87     1:23.43 (44.56)     2:13.83 (50.40)     2:51.28 (37.45)
  4 Lecher, Joseph J          10 PAC-IL               3:32.44    3:01.67        
                  42.17     1:28.64 (46.47)     2:19.39 (50.75)     3:01.67 (42.28)
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chapko, Kyle J            11 SCST-IL              2:41.57    2:37.36        
                  33.79     1:11.43 (37.64)     2:02.95 (51.52)     2:37.36 (34.41)
  2 Fluharty, Joshua D        11 Tops Swim Team-IL    2:49.40    2:39.41        
                  36.21     1:19.34 (43.13)     2:05.66 (46.32)     2:39.41 (33.75)
  3 Fitts, Malcolm D          12 PAC-IL               2:42.06    2:41.37        
                  33.88     1:16.19 (42.31)     2:05.06 (48.87)     2:41.37 (36.31)
  4 Warren, Mitchell S        11 AA-IL                2:51.86    2:52.18        
                  39.40     1:20.37 (40.97)     2:12.23 (51.86)     2:52.18 (39.95)
  5 McGahee, Tre L            12 Tops Swim Team-IL         NT    3:07.61        
                  12.04   1:25.57 (1:13.53)     2:20.05 (54.48)     3:07.61 (47.56)
 
Event 7  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bessette, Dominique A     16 Lake Forest-IL       4:28.58    4:49.14        
                  29.60     1:04.96 (35.36)     1:41.31 (36.35)     2:17.17 (35.86)
        3:01.23 (44.06)     3:45.00 (43.77)     4:17.52 (32.52)     4:49.14 (31.62)
  2 Licari, Lisa M            16 SCST-IL              4:59.61    5:00.20        
                  31.02     1:08.63 (37.61)     1:47.55 (38.92)     2:24.76 (37.21)
        3:08.34 (43.58)     3:51.60 (43.26)     4:27.04 (35.44)     5:00.20 (33.16)
  3 Falk, Taylor E            14 SCST-IL              5:12.34    5:15.74        
                  31.88     1:10.19 (38.31)     1:49.96 (39.77)     2:28.33 (38.37)
        3:15.52 (47.19)     4:04.29 (48.77)     4:41.10 (36.81)     5:15.74 (34.64)
  4 Tauer, Alyce M            13 SCST-IL              5:41.01    5:23.06        
                  35.35     1:15.44 (40.09)     1:57.15 (41.71)     2:38.72 (41.57)
        3:23.56 (44.84)     4:08.84 (45.28)     4:46.72 (37.88)     5:23.06 (36.34)
  5 Kuszynski, Emma C         11 SCST-IL              5:42.01    5:24.02        
                  33.50     1:14.08 (40.58)     1:54.09 (40.01)     2:33.82 (39.73)
        3:21.94 (48.12)     4:11.28 (49.34)     4:48.13 (36.85)     5:24.02 (35.89)
  6 Dessev, Yana E            13 Lake Forest-IL       5:50.57    5:25.13        
                  36.03     1:17.19 (41.16)     1:58.87 (41.68)     2:38.51 (39.64)
        3:25.28 (46.77)     4:13.26 (47.98)     4:50.49 (37.23)     5:25.13 (34.64)
  7 Quinn, Katie G            12 SCST-IL              5:44.01    5:29.51        
                  36.23     1:19.90 (43.67)     2:00.91 (41.01)     2:41.97 (41.06)
        3:28.58 (46.61)     4:16.20 (47.62)     4:53.15 (36.95)     5:29.51 (36.36)
  8 Nagler, Katie G           13 SCST-IL              5:44.01    5:32.57        
                  35.25     1:18.31 (43.06)     1:59.84 (41.53)     2:38.78 (38.94)
        3:28.16 (49.38)     4:17.92 (49.76)     4:55.37 (37.45)     5:32.57 (37.20)
  9 McCormack, Lauren A       12 SCST-IL              5:43.01    5:40.41        
                  35.67     1:17.01 (41.34)     2:00.70 (43.69)     2:43.22 (42.52)
        3:34.37 (51.15)     4:27.12 (52.75)     5:04.00 (36.88)     5:40.41 (36.41)
 
Event 8  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bunning, Bryan J          15 Lake Forest-IL       4:29.58    4:29.40        
                  27.20       59.09 (31.89)     1:32.99 (33.90)     2:07.59 (34.60)
        2:48.52 (40.93)     3:28.22 (39.70)     3:59.30 (31.08)     4:29.40 (30.10)
  2 Marberry, Wes P           15 MYST-IL              4:44.02    4:36.63        
                  29.36     1:04.28 (34.92)     1:38.32 (34.04)     2:11.91 (33.59)
        2:51.82 (39.91)     3:31.49 (39.67)     4:03.95 (32.46)     4:36.63 (32.68)
  3 Shanel, Will R            14 SCST-IL              4:50.60    4:38.15        
                  30.24     1:07.05 (36.81)     1:43.06 (36.01)     2:18.31 (35.25)
        2:58.64 (40.33)     3:38.63 (39.99)     4:09.04 (30.41)     4:38.15 (29.11)
  4 Seuschek, Shane M         17 SCST-IL              4:20.11    4:38.47        
                  29.36     1:03.03 (33.67)     1:39.99 (36.96)     2:16.10 (36.11)
        2:56.26 (40.16)     3:37.75 (41.49)     4:09.15 (31.40)     4:38.47 (29.32)
  5 Hodges, Christopher J     15 Lake Forest-IL       4:29.62    4:40.81        
                  30.32     1:06.75 (36.43)     1:41.59 (34.84)     2:16.75 (35.16)
        2:57.18 (40.43)     3:37.79 (40.61)     4:09.74 (31.95)     4:40.81 (31.07)
  6 Bondarenko, Nikita O      14 Tops Swim Team-IL    4:54.37    4:41.80        
                  28.19     1:01.65 (33.46)     1:39.19 (37.54)     2:15.21 (36.02)
        2:55.25 (40.04)     3:37.30 (42.05)     4:10.30 (33.00)     4:41.80 (31.50)
  7 Jesko, Nathan M           13 SCST-IL              4:54.01    4:44.25        
                  29.94     1:04.85 (34.91)     1:40.15 (35.30)     2:15.68 (35.53)
        2:58.18 (42.50)     3:41.27 (43.09)     4:13.33 (32.06)     4:44.25 (30.92)
  8 Seuschek, Shaun J         15 SCST-IL              4:21.68    4:44.32        
                  31.36     1:06.99 (35.63)     1:43.34 (36.35)     2:19.98 (36.64)
        3:00.36 (40.38)     3:41.25 (40.89)     4:14.07 (32.82)     4:44.32 (30.25)
  9 Johnson, Garrison L       16 Tops Swim Team-IL    5:09.22    4:59.15        
                  30.96     1:06.48 (35.52)     1:45.58 (39.10)     2:23.48 (37.90)
        3:08.98 (45.50)     3:55.35 (46.37)     4:26.96 (31.61)     4:59.15 (32.19)
 10 Wong, Alvin               13 Dundee Dolphins-IL   4:56.44    5:05.97        
                  30.52     1:06.71 (36.19)     1:46.90 (40.19)     2:25.64 (38.74)
        3:09.64 (44.00)     3:54.29 (44.65)     4:30.20 (35.91)     5:05.97 (35.77)
 
Event 9  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sia, Rochelle L           10 AA-IL                1:21.00    1:19.93        
                  37.12     1:19.93 (42.81)                                        
  2 Hart, Meegan H            10 SCST-IL              1:29.39    1:25.33        
                  40.81     1:25.33 (44.52)                                        
  3 Qiao, Tiffany *            9 Gators-IL                 NT    1:30.62        
                  41.96     1:30.62 (48.66)                                        
  4 Klafta, Olivia K          10 Leaning Tower-IL     1:43.09    1:34.01        
                  45.65     1:34.01 (48.36)                                        
  5 Furlano, Cala M           10 Barlett-IL           1:46.30    1:35.14        
                  46.04     1:35.14 (49.10)                                        
  6 Ramoska, Alexandra F      10 DP River Racers-IL   1:42.42    1:35.58        
                  46.54     1:35.58 (49.04)                                        
  7 Cannici, Rachael A        10 Barlett-IL           1:45.43    1:35.64        
                  46.38     1:35.64 (49.26)                                        
  8 Phan, Joanne T             9 Leaning Tower-IL          NT    1:35.85        
                  46.18     1:35.85 (49.67)                                        
  9 Schooley, Brooke L        10 Gators-IL            1:39.68    1:36.01        
                  44.91     1:36.01 (51.10)                                        
 10 Wawer, Mila C             10 PAC-IL               1:45.55    1:36.44        
                  45.50     1:36.44 (50.94)                                        
 11 Smitendorf, Jaclyn R      10 Dundee Dolphins-IL        NT    1:36.85        
                  46.44     1:36.85 (50.41)                                        
 12 Kohut, Jordan A           10 Dundee Dolphins-IL   1:37.28    1:37.21        
                  43.93     1:37.21 (53.28)                                        
 13 Schaefer, Samantha L      10 Dundee Dolphins-IL   1:36.24    1:39.38        
                  46.71     1:39.38 (52.67)                                        
 14 Jesko, Sydney E            9 SCST-IL              1:56.12    1:40.83        
                  48.22     1:40.83 (52.61)                                        
 15 Bloodgood, Cassidy M       9 PAC-IL                    NT    1:40.90        
                  46.48     1:40.90 (54.42)                                        
 16 Picardi, Brooke M         10 Barlett-IL           1:51.64    1:41.38        
                  47.11     1:41.38 (54.27)                                        
 17 McGuire, Carly S          10 Barlett-IL           1:55.63    1:41.76        
                  47.84     1:41.76 (53.92)                                        
 18 Liebers, Emilie A         10 Gators-IL            1:58.63    1:41.86        
                  48.18     1:41.86 (53.68)                                        
 19 Ross, Christina A         10 PAC-IL               1:57.21    1:42.57        
                  48.76     1:42.57 (53.81)                                        
 20 Kelly, Morgan E           10 Barlett-IL           1:51.92    1:42.71        
                  50.20     1:42.71 (52.51)                                        
 21 Jania, Emily J             9 SCST-IL                   NT    1:42.92        
                  47.30     1:42.92 (55.62)                                        
 22 O'Malley, Anna K          10 SCST-IL              2:21.15    1:42.98        
                  48.10     1:42.98 (54.88)                                        
 23 McCormack, Justine K      10 SCST-IL              1:43.60    1:43.04        
                  49.45     1:43.04 (53.59)                                        
 24 Nagler, Rachel L          10 SCST-IL              1:51.81    1:44.96        
                  48.71     1:44.96 (56.25)                                        
 25 Kural, Marissa D          10 SCST-IL                   NT    1:45.03        
                  49.78     1:45.03 (55.25)                                        
 26 Funck, Eleanor O           9 PAC-IL                    NT    1:45.49        
                  50.28     1:45.49 (55.21)                                        
 27 Lamp, Emily L             10 SCST-IL              1:53.42    1:46.70        
                  50.26     1:46.70 (56.44)                                        
 28 Burger, Kristen E         10 DP River Racers-IL   1:51.91    1:46.83        
                  49.50     1:46.83 (57.33)                                        
 29 Gilbert, Ellen A          10 Gators-IL            1:59.31    1:46.98        
                  50.17     1:46.98 (56.81)                                        
 30 Byer, Jensen R             9 Dundee Dolphins-IL        NT    1:47.21        
                  50.63     1:47.21 (56.58)                                        
 31 Elmiger, Olivia K         10 Tops Swim Team-IL    1:46.88    1:47.74        
                  49.72     1:47.74 (58.02)                                        
 32 Seberger, Gabby D          9 Barlett-IL                NT    1:48.06        
                  50.11     1:48.06 (57.95)                                        
 33 Lane, Harper A            10 Tops Swim Team-IL    2:06.90    1:48.50        
                  53.14     1:48.50 (55.36)                                        
 34 Waslawski, Jillian N       9 SCST-IL                   NT    1:48.81        
                  51.34     1:48.81 (57.47)                                        
 35 Stensby, Lexi             10 PAC-IL                    NT    1:49.60        
                  52.28     1:49.60 (57.32)                                        
 36 Baxamusa, Sabrina T       10 Gators-IL                 NT    1:50.87        
                  51.93     1:50.87 (58.94)                                        
 37 Kleeman, Danielle E        9 Barlett-IL                NT    1:51.35        
 38 Fischer, Camryn G          9 Gators-IL                 NT    1:52.24        
                  54.67     1:52.24 (57.57)                                        
 39 Crispin, Kendall J        10 Gators-IL            1:59.41    1:52.93        
                  53.51     1:52.93 (59.42)                                        
 40 Anderson, Marissa A       10 Tops Swim Team-IL    2:09.35    1:53.85        
                  55.24     1:53.85 (58.61)                                        
 41 Woodard, Jessica R        10 PAC-IL                    NT    1:54.33        
                  54.97     1:54.33 (59.36)                                        
 42 Fridkin, Claire           10 Iguanas-IL                NT    1:55.91        
 43 Alonso, Madeline          10 Tops Swim Team-IL         NT    1:56.90        
                  54.63   1:56.90 (1:02.27)                                        
 44 Oribello, Jade W           9 MYST-IL                   NT    1:57.42        
                  56.03   1:57.42 (1:01.39)                                        
 45 Sloan, Ayanna C            9 Tops Swim Team-IL         NT    1:59.54        
                  57.24   1:59.54 (1:02.30)                                        
 46 Pinkerton, Sarah K         9 DP River Racers-IL        NT    1:59.55        
                  55.10   1:59.55 (1:04.45)                                        
 47 Meyer, Megan N             9 Gators-IL            1:59.26    1:59.82        
                  53.78   1:59.82 (1:06.04)                                        
 48 Ross, Maison B            10 SCST-IL                   NT    2:00.42        
                  56.73   2:00.42 (1:03.69)                                        
 49 Janson, Emma R             9 Gators-IL                 NT    2:01.18        
                  52.89   2:01.18 (1:08.29)                                        
 50 Smith, Emma                9 Tops Swim Team-IL         NT    2:01.25        
                  56.46   2:01.25 (1:04.79)                                        
 51 Hunt, Olivia L            10 Lake Forest-IL            NT    2:01.51        
                  57.25   2:01.51 (1:04.26)                                        
 52 Ward, Sarah M             10 SCST-IL                   NT    2:01.93        
                  56.28   2:01.93 (1:05.65)                                        
 53 Orr, Stephanie M           9 AA-IL                2:12.32    2:02.30        
                  56.84   2:02.30 (1:05.46)                                        
 54 Clesen, Emily A           10 Gators-IL            2:18.24    2:02.52        
                  55.76   2:02.52 (1:06.76)                                        
 55 Quinn, Angela M            9 Gators-IL                 NT    2:03.78        
                  59.12   2:03.78 (1:04.66)                                        
 56 Muirhead, Gemma N          9 Lake Forest-IL            NT    2:06.75        
                1:01.68   2:06.75 (1:05.07)                                        
 57 Leonard, Jayne H           9 Gators-IL                 NT    2:06.77        
                1:01.41   2:06.77 (1:05.36)                                        
 58 Connell, Elsie C           9 Tops Swim Team-IL    2:22.96    2:08.28        
                  59.34   2:08.28 (1:08.94)                                        
 59 Arcara, Gwen E             9 PAC-IL                    NT    2:12.82        
                1:00.35   2:12.82 (1:12.47)                                        
 60 Buseski, Sophie R          9 SCST-IL                   NT    2:26.06        
                2:12.16     2:26.06 (13.90)                                        
 61 Hourihane, Jessica B       9 Gators-IL                 NT    2:27.58        
                1:08.64   2:27.58 (1:18.94)                                        
 -- Dill, Emma G               9 Gators-IL                 NT         DQ        
      One hand touch
                  59.65        DQ (1:07.43)                                        
 -- Lehnen, Jaclyn M          10 Tops Swim Team-IL         NT         DQ        
      Scissors kick
                  56.37        DQ (1:06.89)                                        
 -- Collins, Stephanie L       9 Gators-IL                 NT         DQ        
      Scissors kick
                1:10.19        DQ (1:28.87)                                        
 -- Alfaro, Jackie             9 Iguanas-IL                NT         DQ        
      One hand touch
                1:02.80        DQ (1:12.86)                                        
 -- Kadel, Libby N            10 Gators-IL                 NT         DQ        
 
Event 10  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boryk, Nick F             10 SCST-IL              1:33.17    1:30.29        
                  41.59     1:30.29 (48.70)                                        
  2 Zagorov, Anthony I        10 MYST-IL              1:40.90    1:31.84        
                  43.41     1:31.84 (48.43)                                        
  3 Konishi, Danny M           9 AA-IL                1:35.81    1:32.55        
                  45.37     1:32.55 (47.18)                                        
  4 Puczko, Daniel             9 Leaning Tower-IL          NT    1:34.31        
                  45.56     1:34.31 (48.75)                                        
  5 Kuszynski, Nathan X       10 SCST-IL              1:35.37    1:34.52        
                  45.74     1:34.52 (48.78)                                        
  6 Shi, Alexander L          10 PAC-IL                    NT    1:35.22        
                  44.92     1:35.22 (50.30)                                        
  7 Lecher, Joseph J          10 PAC-IL               1:47.40    1:37.23        
                  45.78     1:37.23 (51.45)                                        
  8 Cummins, Tommy J           9 Barlett-IL                NT    1:39.67        
                  47.01     1:39.67 (52.66)                                        
  9 Thompson, Thad R          10 SCST-IL              2:02.57    1:39.87        
                  46.76     1:39.87 (53.11)                                        
 10 Hawkins, Keegan M          9 SCST-IL              1:46.18    1:41.53        
                  47.69     1:41.53 (53.84)                                        
 11 Brown, Jared W            10 Leaning Tower-IL          NT    1:42.56        
                  50.14     1:42.56 (52.42)                                        
 12 Allendorfer, Franz J       9 SCST-IL                   NT    1:44.15        
                  50.82     1:44.15 (53.33)                                        
 13 Managlia, Dan D           10 MYST-IL              2:05.43    1:45.27        
                  50.84     1:45.27 (54.43)                                        
 14 Licari, James M            9 SCST-IL              2:10.43    1:48.00        
                  50.83     1:48.00 (57.17)                                        
 15 Wadowski, Karl W           9 PAC-IL                    NT    1:56.39        
                  54.06   1:56.39 (1:02.33)                                        
 16 Staudacher, Matt P         9 SCST-IL              1:57.43    1:59.39        
                  54.79   1:59.39 (1:04.60)                                        
 17 Cherepanov, Dennis S      10 Gators-IL                 NT    1:59.70        
                  56.21   1:59.70 (1:03.49)                                        
 18 Holloman, Evan S           9 Gators-IL                 NT    2:00.44        
 19 Holz, Cody M              10 Barlett-IL                NT    2:02.98        
                  56.79   2:02.98 (1:06.19)                                        
 20 Kaashyap, Skanda K        10 PAC-IL                    NT    2:05.15        
                  56.83   2:05.15 (1:08.32)                                        
 21 Woodard, Jared S          10 PAC-IL                    NT    2:05.66        
 22 Hultquist, Charlie E       9 Barlett-IL                NT    2:12.90        
                1:02.12   2:12.90 (1:10.78)                                        
 23 Muirhead, James M          9 Lake Forest-IL            NT    2:25.05        
                1:05.86   2:25.05 (1:19.19)                                        
 24 Radtke, Alex               9 Iguanas-IL                NT    2:25.06        
                1:07.16   2:25.06 (1:17.90)                                        
 -- Park, Jae                  9 Gators-IL                 NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Ryaguzov, Maxim D          9 PAC-IL                    NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  56.12        DQ (1:02.99)                                        
 -- Oribello, Freddy C        10 MYST-IL                   NT         DQ        
      One hand touch
                  53.97        DQ (1:05.13)                                        
 -- Erel, Tural S             10 Gators-IL            2:00.27         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  51.25          DQ (54.02)                                        
 
Event 11  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Popp, Meagan L            12 SCST-IL              1:09.19    1:12.67        
                  35.14     1:12.67 (37.53)                                        
  2 Rosenberg, Abigail S      12 Gators-IL            1:18.20    1:17.21        
                  35.58     1:17.21 (41.63)                                        
  3 Johnson, Lucy K           12 SCST-IL              1:19.50    1:17.49        
                  36.65     1:17.49 (40.84)                                        
  4 Skoog, Rachel M           12 Dundee Dolphins-IL   1:18.03    1:17.80        
                  37.19     1:17.80 (40.61)                                        
  5 Hanning, Sarah Grace G    11 Barlett-IL           1:22.76    1:18.47        
                  36.85     1:18.47 (41.62)                                        
  6 Kuwahara, Yuka            11 PAC-IL               1:20.58    1:19.00        
                  37.57     1:19.00 (41.43)                                        
  7 Helgeson, Emma J          12 Leaning Tower-IL          NT    1:19.46        
                  37.12     1:19.46 (42.34)                                        
  8 Cummins, Meagan M         11 Barlett-IL           1:27.07    1:21.87        
                  38.22     1:21.87 (43.65)                                        
  9 Wasicak, Holly C          12 Leaning Tower-IL     1:27.25    1:22.17        
                  37.98     1:22.17 (44.19)                                        
 10 Dean, Alana R             11 Leaning Tower-IL     1:24.30    1:22.22        
                  38.96     1:22.22 (43.26)                                        
 11 Hart, Erin E              12 SCST-IL              1:26.87    1:22.26        
                  38.84     1:22.26 (43.42)                                        
 12 Kelly, Addie L            12 Barlett-IL           1:32.96    1:23.55        
                  38.94     1:23.55 (44.61)                                        
 13 Quinn, Katie G            12 SCST-IL              1:22.06    1:23.79        
                  39.59     1:23.79 (44.20)                                        
 14 Gottschalk, Laura G       12 Lake Forest-IL       1:25.63    1:23.91        
                  40.37     1:23.91 (43.54)                                        
 15 Cichon, Brianna M         11 Barlett-IL           1:30.40    1:24.34        
                  39.90     1:24.34 (44.44)                                        
 16 Murphy, Rebecca F         12 SCST-IL              1:21.34    1:25.10        
                  39.15     1:25.10 (45.95)                                        
 17 Haden, Paige K            11 MYST-IL              1:29.24    1:25.46        
                  40.24     1:25.46 (45.22)                                        
 18 Patrick, Erin M           12 Leaning Tower-IL     1:29.22    1:25.60        
                  42.08     1:25.60 (43.52)                                        
 19 Mucha, Kellie R           11 Dundee Dolphins-IL   1:23.98    1:26.21        
                  39.63     1:26.21 (46.58)                                        
 20 Oliphant, Erin R          11 Gators-IL            1:24.87    1:26.45        
                  40.48     1:26.45 (45.97)                                        
 21 Weiland, Delaney A        12 PAC-IL               1:27.96    1:26.48        
                  39.65     1:26.48 (46.83)                                        
 22 Avdic, Azra               11 Leaning Tower-IL     1:26.23    1:26.63        
                  41.26     1:26.63 (45.37)                                        
 23 Doolan, Patricia J        12 Gators-IL            1:30.61    1:27.00        
                  41.35     1:27.00 (45.65)                                        
 24 Kuszynski, Emma C         11 SCST-IL              1:26.64    1:27.15        
                  40.59     1:27.15 (46.56)                                        
 25 Summers, Sarah E          11 SCST-IL              1:30.02    1:27.52        
                  39.70     1:27.52 (47.82)                                        
 26 Chu, Gianna               12 AA-IL                1:36.07    1:27.56        
                  41.87     1:27.56 (45.69)                                        
 27 Nork, Marlee P            12 MYST-IL              1:21.91    1:27.63        
                  41.72     1:27.63 (45.91)                                        
 28 Jeong, Alice Y            12 PAC-IL               1:26.77    1:27.70        
                  41.47     1:27.70 (46.23)                                        
 29 Abbott, Bella M           11 Gators-IL            1:27.44    1:28.62        
                  40.35     1:28.62 (48.27)                                        
 30 Prigge, Roxanne E         12 SCST-IL              1:31.62    1:28.95        
                  42.23     1:28.95 (46.72)                                        
 31 McCormack, Lauren A       12 SCST-IL              1:32.70    1:29.65        
                  42.29     1:29.65 (47.36)                                        
 32 Niemiec, Karolina A       11 AA-IL                1:32.79    1:29.80        
                  42.25     1:29.80 (47.55)                                        
 33 Polster, Bailey F         12 PAC-IL                    NT    1:30.76        
                  41.46     1:30.76 (49.30)                                        
 34 Samuelson, Grace S        11 SCST-IL              1:33.02    1:31.18        
                  43.47     1:31.18 (47.71)                                        
 35 Orr, Alexis N             11 AA-IL                1:36.96    1:31.26        
                  42.75     1:31.26 (48.51)                                        
 36 Soule, Delaney R          12 SCST-IL              1:32.28    1:31.59        
                  42.68     1:31.59 (48.91)                                        
 37 McSpadden, Emma J         11 SCST-IL              1:38.29    1:32.21        
                  43.45     1:32.21 (48.76)                                        
 38 Hegberg, Abby A           12 Leaning Tower-IL     1:34.93    1:32.50        
                  43.23     1:32.50 (49.27)                                        
 39 Englert, Olivia A         11 SCST-IL              1:35.83    1:32.54        
                  43.68     1:32.54 (48.86)                                        
 40 Gursky, Hannah N          12 SCST-IL              1:35.02    1:32.80        
                  41.80     1:32.80 (51.00)                                        
 41 Tavierne, Maria L         11 SCST-IL              1:32.50    1:32.91        
                  43.36     1:32.91 (49.55)                                        
 42 Guo, Kayla                11 PAC-IL                    NT    1:32.98        
                  43.20     1:32.98 (49.78)                                        
 42 Kameristy, Danielle B     11 PAC-IL               1:47.36    1:32.98        
                  41.85     1:32.98 (51.13)                                        
 44 Tomazin, Rachel A         12 Barlett-IL           1:40.36    1:33.24        
                  43.79     1:33.24 (49.45)                                        
 45 Johnson, Drew M           11 Tops Swim Team-IL    1:30.27    1:33.25        
                  43.62     1:33.25 (49.63)                                        
 46 Dolan, Sydney M           12 Tops Swim Team-IL    1:39.71    1:33.32        
                  43.45     1:33.32 (49.87)                                        
 47 Gesell, Britta E          12 SCST-IL              1:38.65    1:33.35        
                  44.50     1:33.35 (48.85)                                        
 48 Frantom, Zoe M            12 AA-IL                1:37.31    1:34.16        
                  44.19     1:34.16 (49.97)                                        
 49 Wachowski, Christina M    11 DP River Racers-IL   1:36.13    1:34.99        
                  44.67     1:34.99 (50.32)                                        
 50 Picardi, Brittany K       12 Barlett-IL           1:40.93    1:36.11        
                  46.03     1:36.11 (50.08)                                        
 51 Logan, Emily B            12 Barlett-IL           1:44.23    1:36.32        
                  44.49     1:36.32 (51.83)                                        
 52 Crowley, Alea G           12 PAC-IL                    NT    1:36.39        
                  42.89     1:36.39 (53.50)                                        
 53 Bender, Robin N           12 Lake Forest-IL       1:38.90    1:36.79        
                  46.08     1:36.79 (50.71)                                        
 54 Wilcher, Emma C           11 AA-IL                1:43.77    1:36.83        
                  46.15     1:36.83 (50.68)                                        
 55 Falk, Ryan J              11 SCST-IL              1:38.15    1:36.87        
                  46.08     1:36.87 (50.79)                                        
 56 Funahashi, Koyomi         11 PAC-IL                    NT    1:36.93        
                  46.04     1:36.93 (50.89)                                        
 57 Herb, Isabel N            11 SCST-IL              1:53.30    1:37.06        
                  45.01     1:37.06 (52.05)                                        
 58 Laubenstein, Lucy M       11 Dundee Dolphins-IL   1:45.76    1:37.24        
                  45.04     1:37.24 (52.20)                                        
 59 McMahon, Katie M          11 Barlett-IL                NT    1:37.55        
                  45.73     1:37.55 (51.82)                                        
 60 Casson, Kevan I           11 Tops Swim Team-IL    1:39.74    1:37.99        
                  47.18     1:37.99 (50.81)                                        
 61 Frantom, Anna C           11 AA-IL                1:49.63    1:38.13        
                  46.21     1:38.13 (51.92)                                        
 62 Watts, Hanna N            12 Tops Swim Team-IL    1:48.27    1:38.34        
                  45.78     1:38.34 (52.56)                                        
 63 Koch, Kalie B             12 SCST-IL              1:41.30    1:38.53        
                  45.79     1:38.53 (52.74)                                        
 64 Mulford, Olivia P         12 RMSC-IL                   NT    1:38.64        
                  46.93     1:38.64 (51.71)                                        
 65 Filippi, Marisa M         11 SCST-IL              1:51.71    1:40.27        
                  46.73     1:40.27 (53.54)                                        
 66 Tran, Ainsley R           11 Tops Swim Team-IL    1:42.96    1:41.02        
                  48.36     1:41.02 (52.66)                                        
 67 Cachila, Sam R            12 Leaning Tower-IL          NT    1:41.18        
                  46.31     1:41.18 (54.87)                                        
 68 Schwartz, Nikki A         11 PAC-IL                    NT    1:41.46        
                  48.17     1:41.46 (53.29)                                        
 69 Levy, Rachel S            12 Gators-IL            1:47.18    1:42.57        
                  46.72     1:42.57 (55.85)                                        
 70 Sastre, Erin M            11 SCST-IL              2:05.00    1:44.09        
                  49.23     1:44.09 (54.86)                                        
 71 Bloodgood, Samantha M     11 PAC-IL               1:52.66    1:45.31        
                  48.81     1:45.31 (56.50)                                        
 72 Donati, Julia M           11 MYST-IL              1:44.81    1:46.03        
                  49.11     1:46.03 (56.92)                                        
 73 McGrogan, Meghan E        11 PAC-IL                    NT    1:46.58        
                  49.89     1:46.58 (56.69)                                        
 74 Ward, Rachel V            12 SCST-IL                   NT    1:47.96        
                  49.06     1:47.96 (58.90)                                        
 75 Sunder, Shobhanna M       11 PAC-IL               1:59.46    1:51.64        
 76 Behm, Hannah E            11 PAC-IL               1:57.35    1:52.81        
                  52.72   1:52.81 (1:00.09)                                        
 77 Garcia, Samantha A        12 Tops Swim Team-IL         NT    1:57.20        
                  56.00   1:57.20 (1:01.20)                                        
 78 Walls, Libby M            11 Gators-IL            2:17.15    1:58.26        
                  55.39   1:58.26 (1:02.87)                                        
 79 Bresler, Daniela S        11 Gators-IL            2:04.02    1:58.28        
                  54.40   1:58.28 (1:03.88)                                        
 80 Magnus, Gabrielle F       11 Tops Swim Team-IL    2:26.63    2:00.62        
                  55.74   2:00.62 (1:04.88)                                        
 81 Ruocco, Meg A             12 Gators-IL                 NT    2:01.27        
                  56.71   2:01.27 (1:04.56)                                        
 82 Sotirchos, Olivia A       11 Gators-IL                 NT    2:04.56        
                  57.31   2:04.56 (1:07.25)                                        
 83 Havey, Emma M             11 Tops Swim Team-IL         NT    2:12.37        
                  58.86   2:12.37 (1:13.51)                                        
 84 Neidich, Dayna            12 RMSC-IL                   NT    2:13.98        
                1:00.87   2:13.98 (1:13.11)                                        
 85 Khan, Noor J              12 Barlett-IL                NT    2:34.68        
                1:10.28   2:34.68 (1:24.40)                                        
 -- Khan, Fatima F            11 Barlett-IL                NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Walgreen, Agatha M        11 Lake Forest-IL            NT         DQ        
      One hand touch
                  56.43        DQ (1:08.81)                                        
 
Event 12  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Matthew K            12 Barlett-IL           1:17.21    1:14.56        
                  33.74     1:14.56 (40.82)                                        
  2 Kohut, Christopher J      12 Dundee Dolphins-IL   1:42.32    1:19.57        
  3 Stensland, Zach C         12 Leaning Tower-IL     1:26.54    1:19.80        
                  38.43     1:19.80 (41.37)                                        
  4 Chang, David              12 PAC-IL                    NT    1:23.75        
                  38.54     1:23.75 (45.21)                                        
  5 Fluharty, Joshua D        11 Tops Swim Team-IL    1:24.60    1:23.77        
                  39.60     1:23.77 (44.17)                                        
  6 Alonso, Richard T         11 MYST-IL              1:39.26    1:25.77        
                  40.15     1:25.77 (45.62)                                        
  7 Fitts, Malcolm D          12 PAC-IL               1:48.36    1:26.92        
  8 Raganelli, Ale`           11 Lake Forest-IL       1:26.22    1:27.45        
                  41.23     1:27.45 (46.22)                                        
  9 Kanute, Nicholas C        12 SCST-IL              1:27.49    1:29.51        
                  41.05     1:29.51 (48.46)                                        
 10 Klatt, Tyler M            12 Barlett-IL           1:33.38    1:29.73        
                  42.43     1:29.73 (47.30)                                        
 11 Rivera, Nataniel J        10 Iguanas-IL                NT    1:30.04        
                  43.25     1:30.04 (46.79)                                        
 12 Fusilero, Matthew L       11 Leaning Tower-IL     1:44.15    1:30.08        
 13 Lafont-Mueller, Adrian L  11 MYST-IL              1:37.66    1:30.37        
                  42.67     1:30.37 (47.70)                                        
 14 Hawkins, Cooper J         11 SCST-IL              1:33.94    1:32.47        
                  43.32     1:32.47 (49.15)                                        
 15 Neises, Devin T           12 SCST-IL              1:34.33    1:32.79        
                  45.04     1:32.79 (47.75)                                        
 16 Eibel, Scott T            11 Dundee Dolphins-IL   1:29.76    1:33.36        
                  44.24     1:33.36 (49.12)                                        
 17 McGahee, Tre L            12 Tops Swim Team-IL         NT    1:33.99        
 18 Chapko, Kyle J            11 SCST-IL              1:33.47    1:34.74        
                  45.12     1:34.74 (49.62)                                        
 19 Warren, Mitchell S        11 AA-IL                1:41.24    1:34.91        
 20 Kapecki, Alex G           11 PAC-IL                    NT    1:34.95        
 21 Cuda, Sean P              12 SCST-IL              1:39.89    1:35.50        
                  44.17     1:35.50 (51.33)                                        
 22 Johnson, Brendon P        11 Gators-IL            1:55.74    1:36.04        
                  45.81     1:36.04 (50.23)                                        
 23 Ehrlich, Sam S            11 Gators-IL            1:43.70    1:36.19        
 24 Baxamusa, Arshad T        11 Gators-IL            2:05.97    1:38.15        
                  45.77     1:38.15 (52.38)                                        
 25 Rozsypal, James A         11 Lake Forest-IL       1:41.79    1:38.54        
 26 Bunyard, Connor M         11 RMSC-IL              1:44.94    1:40.37        
 27 Hall, Maxx                11 Leaning Tower-IL     1:39.34    1:40.50        
                  46.92     1:40.50 (53.58)                                        
 28 Chambers, Ben M           12 PAC-IL               1:34.42    1:40.64        
                  48.11     1:40.64 (52.53)                                        
 29 Lau, Aaron                11 Iguanas-IL           1:32.55    1:43.71        
                  50.66     1:43.71 (53.05)                                        
 30 Tarpey, Johnny B          11 SCST-IL              1:55.78    1:46.39        
                  48.87     1:46.39 (57.52)                                        
 31 McDonald, Duncan F        11 Iguanas-IL                NT    1:49.12        
                  50.27     1:49.12 (58.85)                                        
 32 Turner, Jett              12 RMSC-IL                   NT    1:52.48        
                  50.53   1:52.48 (1:01.95)                                        
 33 Brown, Matthew L          11 Barlett-IL                NT    1:53.51        
                  52.80   1:53.51 (1:00.71)                                        
 34 Morikado, Alex S          11 AA-IL                2:08.21    1:53.82        
                  52.41   1:53.82 (1:01.41)                                        
 35 Ko, Daniel H              12 PAC-IL                    NT    1:53.91        
 36 McGrath, Mike T           12 Barlett-IL           1:56.57    1:54.68        
                  53.00   1:54.68 (1:01.68)                                        
 37 Chan, Wes Y               11 Gators-IL            2:20.66    1:55.07        
                  56.59     1:55.07 (58.48)                                        
 38 Smith, Colin M            11 Barlett-IL           2:06.65    1:55.81        
                  53.62   1:55.81 (1:02.19)                                        
 39 Galperin, Mark D          11 Gators-IL            2:22.62    1:56.19        
                  55.06   1:56.19 (1:01.13)                                        
 40 Elmkinssi, Adam S         11 Barlett-IL                NT    1:56.84        
 41 Thurman, Brock D          12 Tops Swim Team-IL         NT    1:57.83        
 42 Perlmutter, Ari           12 Iguanas-IL                NT    1:58.05        
 43 Edmier, Matthew J         11 Barlett-IL                NT    2:05.21        
 44 Krisch, Kyle S            11 Barlett-IL                NT    2:55.00        
                1:20.93   2:55.00 (1:34.07)                                        
 -- Kwon, Phillip M           12 PAC-IL                    NT         DQ        
      Scissors kick
                  48.52          DQ (54.51)                                        
 -- Roberts, John T           12 Gators-IL                 NT         DQ        
      Scissors kick
 
Event 13  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Emily E              9 Barlett-IL             32.22      30.83        
  2 Stensby, Lexi             10 PAC-IL                 30.96      31.25        
  3 Qiao, Tiffany *            9 Gators-IL              32.70      31.49        
  4 Kohut, Jordan A           10 Dundee Dolphins-IL     34.07      32.40        
  5 Phan, Joanne T             9 Leaning Tower-IL       33.80      32.90        
  5 Cannici, Rachael A        10 Barlett-IL             34.37      32.90        
  7 Dessev, Nia L             10 Lake Forest-IL         34.26      32.98        
  8 Galas, Vanessa C          10 PAC-IL                 32.64      33.03        
  9 Burger, Kristen E         10 DP River Racers-IL     32.87      33.33        
 10 Smitendorf, Jaclyn R      10 Dundee Dolphins-IL        NT      33.41        
 11 McGuire, Carly S          10 Barlett-IL             36.80      33.43        
 12 Schooley, Brooke L        10 Gators-IL              35.94      33.51        
 13 Ramoska, Alexandra F      10 DP River Racers-IL     33.42      33.62        
 14 Kural, Marissa D          10 SCST-IL                   NT      33.72        
 15 Jacobs, Elyse R           10 Lake Forest-IL         37.61      33.76        
 16 Klafta, Olivia K          10 Leaning Tower-IL       33.90      33.93        
 17 Wawer, Mila C             10 PAC-IL                 34.15      34.32        
 18 Parker, Morgan             9 Lake Forest-IL         34.67      34.59        
 19 Bennett, Juliana R         9 AA-IL                  38.43      35.08        
 20 Jania, Emily J             9 SCST-IL                38.00      35.12        
 21 Bosse, Morgan N           10 PAC-IL                 34.59      35.17        
 22 Meyer, Megan N             9 Gators-IL              38.52      35.30        
 23 Rivera, Jazmin Y          10 Iguanas-IL             36.02      35.41        
 24 Furlano, Cala M           10 Barlett-IL             41.01      35.77        
 25 Byer, Jensen R             9 Dundee Dolphins-IL     35.36      35.86        
 26 Baxamusa, Sabrina T       10 Gators-IL              39.85      35.97        
 27 Bergtholdt, Riley A       10 DP River Racers-IL     36.67      35.99        
 28 Gilbert, Ellen A          10 Gators-IL              38.44      36.03        
 29 McCormack, Justine K      10 SCST-IL                35.62      36.15        
 30 Anderson, Marissa A       10 Tops Swim Team-IL      34.77      36.36        
 31 Bloodgood, Cassidy M       9 PAC-IL                 36.84      36.41        
 32 Liebers, Emilie A         10 Gators-IL              40.53      36.76        
 33 Funck, Eleanor O           9 PAC-IL                 36.70      36.78        
 34 Kelly, Morgan E           10 Barlett-IL             39.92      36.94        
 35 Manning, Anna T           10 Lake Forest-IL         39.48      37.46        
 36 Picardi, Brooke M         10 Barlett-IL             38.03      37.51        
 37 Ross, Christina A         10 PAC-IL                 36.64      37.67        
 38 Ward, Sarah M             10 SCST-IL                   NT      38.11        
 39 Arcara, Gwen E             9 PAC-IL                 37.35      38.74        
 40 Kadel, Libby N            10 Gators-IL              39.41      39.04        
 41 Kwon, Rachel J            10 PAC-IL                    NT      39.05        
 42 Alonso, Madeline          10 Tops Swim Team-IL      38.11      39.44        
 43 Leonard, Jayne H           9 Gators-IL              49.20      39.57        
 44 Seberger, Gabby D          9 Barlett-IL             43.16      39.69        
 45 Crispin, Kendall J        10 Gators-IL              33.29      39.71        
 46 Sattley, Kaitlin D         9 AA-IL                  41.85      39.84        
 47 Daly, Logan                9 Iguanas-IL             41.84      39.90        
 48 Connell, Elsie C           9 Tops Swim Team-IL      41.56      40.05        
 49 Buseski, Sophie R          9 SCST-IL                   NT      40.65        
 50 Folkl, Stephany           10 Gators-IL                 NT      40.95        
 51 Orr, Stephanie M           9 AA-IL                  44.74      41.12        
 52 Bondarenko, Polina         9 Tops Swim Team-IL      42.33      41.13        
 52 Janson, Emma R             9 Gators-IL                 NT      41.13        
 54 Lane, Harper A            10 Tops Swim Team-IL      40.80      41.40        
 55 Clesen, Emily A           10 Gators-IL              42.13      41.45        
 56 Hunt, Olivia L            10 Lake Forest-IL            NT      41.73        
 57 Kleeman, Danielle E        9 Barlett-IL                NT      41.85        
 58 Hourihane, Jessica B       9 Gators-IL              44.01      42.20        
 59 Repasy, Marie E           10 Gators-IL                 NT      42.27        
 60 Iwerebon, Serena I         9 Tops Swim Team-IL      44.21      42.57        
 61 Sloan, Ayanna C            9 Tops Swim Team-IL      42.77      42.90        
 62 Lim, Milena                9 DP River Racers-IL     49.12      43.06        
 63 Fischer, Camryn G          9 Gators-IL              46.74      43.74        
 64 Woodard, Jessica R        10 PAC-IL                 42.48      43.99        
 65 Dill, Emma G               9 Gators-IL                 NT      44.75        
 66 Smith, Emma                9 Tops Swim Team-IL      42.45      44.82        
 67 Muirhead, Gemma N          9 Lake Forest-IL            NT      44.95        
 68 Quinn, Angela M            9 Gators-IL                 NT      45.86        
 69 Fridkin, Claire           10 Iguanas-IL             49.62      45.96        
 70 Lehnen, Jaclyn M          10 Tops Swim Team-IL         NT      46.04        
 71 Bednar, Jackie            10 AA-IL                     NT      47.21        
 72 Bragado, Kailan           10 Iguanas-IL             44.69      47.59        
 73 Solomon, Mollie J         10 Gators-IL              51.79      48.37        
 74 Merdinger, Carly D         9 Gators-IL              55.08      49.64        
 75 Alfaro, Jackie             9 Iguanas-IL             54.04      49.96        
 76 Prewett, Sydney C          9 Gators-IL              53.80      51.24        
 77 Daly, Lauren               9 Gators-IL              53.63      51.42        
 78 Collins, Stephanie L       9 Gators-IL              47.85      55.30        
 
Event 14  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zagorov, Michael I        10 MYST-IL                29.71      29.43        
  2 Konishi, Danny M           9 AA-IL                  30.90      31.06        
  3 Niziolek, Frank A         10 Barlett-IL             34.66      31.77        
  4 Puczko, Daniel             9 Leaning Tower-IL       31.55      32.03        
  5 Brown, Jared W            10 Leaning Tower-IL       35.24      32.31        
  6 Lewarchick, Kyle E         9 SCST-IL                33.40      32.52        
  7 Shi, Alexander L          10 PAC-IL                 39.56      33.53        
  8 Galante, Dan J            10 Iguanas-IL             33.97      33.70        
  9 Lecher, Joseph J          10 PAC-IL                 33.26      34.02        
 10 Wadowski, Karl W           9 PAC-IL                 33.84      34.13        
 11 Shimada, Tyler R           9 Leaning Tower-IL       34.07      34.43        
 12 Mnushkin, Ben S           10 Gators-IL              36.66      34.49        
 13 Rivera, Xavi               9 MYST-IL                34.54      35.29        
 14 Clauss, Evan               9 Leaning Tower-IL       35.45      35.85        
 15 Cummins, Tommy J           9 Barlett-IL             36.04      36.19        
 16 Erel, Tural S             10 Gators-IL              35.75      36.51        
 17 Holz, Cody M              10 Barlett-IL             42.72      37.00        
 18 Oribello, Freddy C        10 MYST-IL                35.91      38.18        
 19 Foss, Wyatt C             10 Lake Forest-IL         40.46      38.38        
 20 Ng, Daniel K               9 PAC-IL                    NT      38.59        
 21 Crnomarkovic, Nemanja     10 DP River Racers-IL     40.59      38.82        
 22 Licari, James M            9 SCST-IL                42.06      38.85        
 23 Malas, Dan                10 DP River Racers-IL        NT      39.97        
 24 Ryaguzov, Maxim D          9 PAC-IL                    NT      40.85        
 25 Cherepanov, Dennis S      10 Gators-IL              48.47      41.18        
 26 Kaashyap, Skanda K        10 PAC-IL                    NT      43.22        
 27 Park, Jae                  9 Gators-IL              41.53      43.42        
 28 Loewes, Paul S             9 DP River Racers-IL     52.27      45.87        
 29 McBride, Kiel R           10 MYST-IL                45.85      46.40        
 30 Holloman, Evan S           9 Gators-IL              57.01      48.77        
 31 Radtke, Alex               9 Iguanas-IL                NT      49.03        
 32 Hultquist, Charlie E       9 Barlett-IL             52.66      50.00        
 33 Woodard, Jared S          10 PAC-IL                 58.52      52.89        
 34 Corfield, Ryan             9 Gators-IL              58.95      55.10        
 35 Muirhead, James M          9 Lake Forest-IL            NT    1:00.38        
 36 Rohrman, William N        10 DP River Racers-IL        NT    1:05.96        
 
Event 15  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenberg, Abigail S      12 Gators-IL              26.54      25.87        
  2 Falconer, Erin E          12 PAC-IL                 26.01      26.53        
  3 Godlewski, Theresa M      12 DP River Racers-IL     29.04      27.38        
  4 Cordes, Kelly A           12 Gators-IL              27.26      27.57        
  5 Meeks, Eleanor B          12 Lake Forest-IL         27.94      27.89        
  6 Nowak, Kaya A             12 Gators-IL              28.00      27.95        
  7 Repp, Aspyn W             12 Lake Forest-IL         27.37      28.14        
  8 Hanning, Sarah Grace G    11 Barlett-IL             30.50      28.41        
  9 Dean, Alana R             11 Leaning Tower-IL       27.84      28.48        
 10 Cole, Taylor A            12 MYST-IL                28.91      28.50        
 11 Jeong, Alice Y            12 PAC-IL                 28.41      28.64        
 12 Reinhardt, Lydia M        12 RMSC-IL                29.87      28.68        
 13 Skoog, Rachel M           12 Dundee Dolphins-IL     28.12      28.71        
 14 Sullivan, Nora D          11 Tops Swim Team-IL      28.76      28.72        
 15 Hale, Marti E             12 Leaning Tower-IL       29.68      28.82        
 16 Cummins, Meagan M         11 Barlett-IL             28.86      28.87        
 17 Helgeson, Emma J          12 Leaning Tower-IL       28.68      29.22        
 18 Polster, Bailey F         12 PAC-IL                    NT      29.38        
 19 Avdic, Azra               11 Leaning Tower-IL       29.65      29.55        
 20 Kuwahara, Yuka            11 PAC-IL                 28.70      29.67        
 21 Weiland, Delaney A        12 PAC-IL                 28.85      29.71        
 22 Managlia, Maddy A         12 MYST-IL                30.58      29.86        
 23 Polinski, Mia F           12 MYST-IL                29.55      29.88        
 24 Cichon, Brianna M         11 Barlett-IL             30.83      30.08        
 25 Bosse, Gabby R            12 PAC-IL                 31.08      30.11        
 26 Kirby, Casey N            11 PAC-IL                 30.87      30.18        
 27 Salzman, Shayna S         12 PAC-IL                 30.03      30.20        
 28 Oliphant, Erin R          11 Gators-IL              29.88      30.23        
 28 Hotchkiss, Annika G       12 PAC-IL                 29.58      30.23        
 30 Krug, Virginia R          12 Dundee Dolphins-IL     30.89      30.32        
 31 Doolan, Patricia J        12 Gators-IL              29.26      30.33        
 32 Konishi, Miya K           12 AA-IL                  30.24      30.39        
 33 Wasicak, Holly C          12 Leaning Tower-IL       29.32      30.42        
 34 Niemiec, Karolina A       11 AA-IL                  30.27      30.45        
 35 Hegberg, Abby A           12 Leaning Tower-IL       30.80      30.54        
 36 Patrick, Erin M           12 Leaning Tower-IL       29.98      30.62        
 36 Pitchan, Hannah E         12 Leaning Tower-IL       32.65      30.62        
 38 Mulford, Olivia P         12 RMSC-IL                   NT      30.67        
 39 Kelly, Addie L            12 Barlett-IL             32.33      30.79        
 40 Haden, Paige K            11 MYST-IL                31.26      30.81        
 41 Abbott, Bella M           11 Gators-IL              29.98      30.90        
 42 Logan, Emily B            12 Barlett-IL             32.88      31.33        
 43 McGinty, Bridey R         11 Leaning Tower-IL       32.62      31.43        
 44 Chu, Gianna               12 AA-IL                  33.09      31.76        
 45 McGrath, Caitlin M        11 Barlett-IL             31.86      32.10        
 45 Watts, Hanna N            12 Tops Swim Team-IL      33.72      32.10        
 47 Schwandner, Emily L       12 Gators-IL              32.77      32.20        
 48 Mucha, Kellie R           11 Dundee Dolphins-IL     31.54      32.34        
 49 Nork, Marlee P            12 MYST-IL                29.88      32.47        
 50 Orr, Alexis N             11 AA-IL                  32.07      32.55        
 51 Tomazin, Rachel A         12 Barlett-IL             34.22      32.61        
 52 Picardi, Brittany K       12 Barlett-IL             33.99      32.79        
 53 Johnson, Drew M           11 Tops Swim Team-IL      31.35      32.87        
 54 Crowley, Alea G           12 PAC-IL                    NT      32.92        
 55 Kameristy, Danielle B     11 PAC-IL                 33.90      33.07        
 56 Ward, Rachel V            12 SCST-IL                   NT      33.29        
 57 Wachowski, Christina M    11 DP River Racers-IL     33.32      33.41        
 58 Bender, Robin N           12 Lake Forest-IL         34.52      33.62        
 59 Donati, Julia M           11 MYST-IL                32.27      33.88        
 60 McGrogan, Meghan E        11 PAC-IL                 33.30      34.40        
 61 Neidich, Dayna            12 RMSC-IL                   NT      35.45        
 62 Cachila, Sam R            12 Leaning Tower-IL       37.38      35.51        
 63 Schwartz, Nikki A         11 PAC-IL                 34.67      35.81        
 64 Magnus, Gabrielle F       11 Tops Swim Team-IL      42.13      36.02        
 65 McMahon, Katie M          11 Barlett-IL             45.05      36.03        
 66 Frantom, Zoe M            12 AA-IL                  35.73      36.11        
 67 Laubenstein, Lucy M       11 Dundee Dolphins-IL     36.03      36.48        
 68 McCarthy, Cara M          11 AA-IL                  36.48      36.49        
 69 Guo, Kayla                11 PAC-IL                    NT      36.96        
 70 Kadel, Grace E            12 Gators-IL                 NT      37.02        
 71 Behm, Hannah E            11 PAC-IL                 34.48      37.10        
 72 Levy, Rachel S            12 Gators-IL              40.07      37.38        
 73 Frantom, Anna C           11 AA-IL                  36.30      37.96        
 74 Joeng, Amy                12 Gators-IL                 NT      38.19        
 75 Funahashi, Koyomi         11 PAC-IL                 42.26      38.32        
 76 Garcia, Samantha A        12 Tops Swim Team-IL      40.49      38.45        
 77 Koh, Autumn E             12 Gators-IL              42.66      39.15        
 78 Walls, Libby M            11 Gators-IL              39.42      39.30        
 79 Havey, Emma M             11 Tops Swim Team-IL      38.37      39.55        
 80 Sotirchos, Olivia A       11 Gators-IL              38.33      40.00        
 81 Bloodgood, Samantha M     11 PAC-IL                 37.57      40.06        
 82 Scharf, MacKenzie R       11 Gators-IL              59.49      41.81        
 83 Ruocco, Meg A             12 Gators-IL                 NT      42.75        
 84 Sunder, Shobhanna M       11 PAC-IL                 44.25      46.46        
 85 Spicer, Kira E            11 Gators-IL              46.83      46.73        
 86 Walgreen, Agatha M        11 Lake Forest-IL         53.39      47.53        
 87 Bresler, Daniela S        11 Gators-IL              49.74      48.20        
 88 Khan, Noor J              12 Barlett-IL                NT      49.03        
 89 Ploetz, Megan             12 Gators-IL              54.71      54.58        
 90 Khan, Fatima F            11 Barlett-IL                NT    1:00.81        
 -- Doolan, Colleen E         12 Gators-IL              27.73         DQ        
      False start
 
Event 16  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feng, Allen               12 PAC-IL                 26.81      26.37        
  2 Kohut, Christopher J      12 Dundee Dolphins-IL     26.52      26.47        
  3 Lee, Matthew K            12 Barlett-IL             28.87      27.67        
  4 Koto, NicholasGeorge T    12 PAC-IL                 29.04      27.88        
  5 Stensland, Zach C         12 Leaning Tower-IL       28.33      28.08        
  6 Scott, Eric M             11 Leaning Tower-IL       30.07      29.24        
  7 Wachowski, Philip C       12 DP River Racers-IL     29.39      29.59        
  8 Fitts, Malcolm D          12 PAC-IL                 29.54      29.83        
  9 Ramoska, John P           12 DP River Racers-IL     30.23      29.91        
 10 Eibel, Scott T            11 Dundee Dolphins-IL     28.49      29.95        
 11 Klatt, Tyler M            12 Barlett-IL             31.38      30.11        
 12 Lafont-Mueller, Adrian L  11 MYST-IL                30.85      30.14        
 13 Ko, Daniel H              12 PAC-IL                 29.77      30.43        
 14 Alonso, Richard T         11 MYST-IL                30.78      30.55        
 15 Chang, David              12 PAC-IL                 31.26      30.64        
 15 Kapecki, Alex G           11 PAC-IL                 31.56      30.64        
 17 Schneider, Mark D         12 Gators-IL              30.53      30.70        
 18 Raganelli, Ale`           11 Lake Forest-IL         32.91      30.88        
 19 Bullard, Connor B         12 RMSC-IL                38.87      31.01        
 20 Rozsypal, James A         11 Lake Forest-IL         35.50      31.03        
 21 Boettcher, Max            11 Iguanas-IL             30.21      31.12        
 22 Rivera, Nataniel J        10 Iguanas-IL             31.34      31.28        
 23 McDonald, Duncan F        11 Iguanas-IL             29.73      31.52        
 24 Warren, Mitchell S        11 AA-IL                  32.94      32.32        
 25 Hall, Maxx                11 Leaning Tower-IL       29.53      32.55        
 26 Johnson, Brendon P        11 Gators-IL              32.60      32.92        
 27 Fusilero, Matthew L       11 Leaning Tower-IL       38.17      34.53        
 28 Bunyard, Connor M         11 RMSC-IL                34.73      34.55        
 29 Lakner, Ryan L            12 DP River Racers-IL     35.84      35.02        
 30 Chan, Wes Y               11 Gators-IL              39.19      35.14        
 31 Lau, Aaron                11 Iguanas-IL             36.21      35.18        
 32 Reinhard, Robby G         11 DP River Racers-IL     39.04      35.38        
 33 Hagerty, Tommy E          11 Gators-IL              34.05      35.46        
 34 Baxamusa, Arshad T        11 Gators-IL              34.03      35.69        
 35 Roberts, John T           12 Gators-IL              37.60      35.91        
 36 Chambers, Ben M           12 PAC-IL                 34.05      35.97        
 37 Kwon, Phillip M           12 PAC-IL                    NT      36.03        
 38 Perlmutter, Ari           12 Iguanas-IL             42.70      37.80        
 39 Turner, Jett              12 RMSC-IL                   NT      39.02        
 40 O'Keefe, Danny J          11 Gators-IL              46.22      39.07        
 41 Galperin, Mark D          11 Gators-IL              41.91      40.17        
 42 Maroutsos, George T       11 Gators-IL              37.82      40.23        
 43 Ehrlich, Sam S            11 Gators-IL              34.46      40.31        
 44 Morikado, Alex S          11 AA-IL                  38.51      41.17        
 45 McGrath, Mike T           12 Barlett-IL             34.97      41.26        
 46 Topin, Madison L          11 Gators-IL              43.47      41.29        
 47 Brown, Matthew L          11 Barlett-IL                NT      42.91        
 48 Gessner, Daniel E         12 Gators-IL              44.43      43.36        
 49 Elmkinssi, Adam S         11 Barlett-IL                NT      44.53        
 50 Zelinsky, Adam P          12 Gators-IL              45.60      45.08        
 51 Edmier, Matthew J         11 Barlett-IL                NT      46.44        
 52 Krisch, Kyle S            11 Barlett-IL                NT      54.76        
 
Event 17  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Jazmin Y          10 Iguanas-IL           1:24.86    1:23.65        
                  39.44     1:23.65 (44.21)                                        
  2 Galas, Vanessa C          10 PAC-IL               1:30.72    1:24.95        
                  39.13     1:24.95 (45.82)                                        
  3 Jesko, Sydney E            9 SCST-IL              1:47.19    1:25.35        
                  39.61     1:25.35 (45.74)                                        
  4 Dessev, Nia L             10 Lake Forest-IL       1:29.28    1:29.46        
                  40.44     1:29.46 (49.02)                                        
  5 Parker, Morgan             9 Lake Forest-IL       1:28.59    1:29.49        
                  40.94     1:29.49 (48.55)                                        
  6 O'Malley, Anna K          10 SCST-IL                   NT    1:30.60        
                  39.65     1:30.60 (50.95)                                        
  7 Klafta, Olivia K          10 Leaning Tower-IL          NT    1:31.86        
                  43.47     1:31.86 (48.39)                                        
  8 Bosse, Morgan N           10 PAC-IL                    NT    1:32.02        
                  42.54     1:32.02 (49.48)                                        
  9 Hart, Meegan H            10 SCST-IL                   NT    1:33.58        
                  43.51     1:33.58 (50.07)                                        
 10 Jacobs, Elyse R           10 Lake Forest-IL       1:57.00    1:36.15        
                  43.64     1:36.15 (52.51)                                        
 11 Jania, Emily J             9 SCST-IL                   NT    1:36.55        
                  42.62     1:36.55 (53.93)                                        
 12 Waslawski, Jillian N       9 SCST-IL                   NT    1:39.77        
                  47.02     1:39.77 (52.75)                                        
 13 Anderson, Marissa A       10 Tops Swim Team-IL         NT    1:40.18        
                  44.64     1:40.18 (55.54)                                        
 14 Bennett, Juliana R         9 AA-IL                2:19.00    1:40.96        
                  46.31     1:40.96 (54.65)                                        
 15 Lamp, Emily L             10 SCST-IL              1:51.08    1:47.75        
                  49.28     1:47.75 (58.47)                                        
 16 Manning, Anna T           10 Lake Forest-IL       2:18.97    1:49.12        
                  48.46   1:49.12 (1:00.66)                                        
 17 Bondarenko, Polina         9 Tops Swim Team-IL         NT    1:54.95        
                  51.58   1:54.95 (1:03.37)                                        
 18 Elmiger, Olivia K         10 Tops Swim Team-IL    1:57.63    1:56.23        
                  51.49   1:56.23 (1:04.74)                                        
 19 Nagler, Rachel L          10 SCST-IL                   NT    2:02.16        
                  53.83   2:02.16 (1:08.33)                                        
 20 Sloan, Ayanna C            9 Tops Swim Team-IL         NT    2:11.35        
                  58.95   2:11.35 (1:12.40)                                        
 -- Ryan, Emily E              9 Barlett-IL                NT         DQ        
      Alternating Kick
                  37.87          DQ (42.81)                                        
 -- Ross, Maison B            10 SCST-IL                   NT         DQ        
      One hand touch
                  53.24        DQ (1:08.65)                                        
 
Event 18  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niziolek, Frank A         10 Barlett-IL           1:18.09    1:14.64        
                  35.26     1:14.64 (39.38)                                        
  2 Kuszynski, Nathan X       10 SCST-IL              1:15.24    1:15.03        
                  35.50     1:15.03 (39.53)                                        
  3 Managlia, Dan D           10 MYST-IL              1:32.48    1:22.52        
                  38.48     1:22.52 (44.04)                                        
  4 Zagorov, Michael I        10 MYST-IL              1:27.56    1:22.98        
                  37.21     1:22.98 (45.77)                                        
  5 Boryk, Nick F             10 SCST-IL                   NT    1:30.28        
                  38.93     1:30.28 (51.35)                                        
  6 Zagorov, Anthony I        10 MYST-IL              1:49.39    1:31.25        
                  40.10     1:31.25 (51.15)                                        
  7 Galante, Dan J            10 Iguanas-IL                NT    1:34.92        
                  44.27     1:34.92 (50.65)                                        
  8 Allendorfer, Franz J       9 SCST-IL                   NT    1:37.16        
                  45.05     1:37.16 (52.11)                                        
  9 Mnushkin, Ben S           10 Gators-IL            1:50.77    1:41.52        
                  43.99     1:41.52 (57.53)                                        
 10 Lewarchick, Kyle E         9 SCST-IL                   NT    1:45.23        
                  49.29     1:45.23 (55.94)                                        
 11 Hawkins, Keegan M          9 SCST-IL                   NT    1:46.33        
                  50.08     1:46.33 (56.25)                                        
 12 Foss, Wyatt C             10 Lake Forest-IL            NT    1:48.42        
                  50.56     1:48.42 (57.86)                                        
 13 Ng, Daniel K               9 PAC-IL                    NT    1:52.54        
                  51.89   1:52.54 (1:00.65)                                        
 14 Rivera, Xavi               9 MYST-IL              2:03.45    1:53.92        
                  50.42   1:53.92 (1:03.50)                                        
 15 Thompson, Thad R          10 SCST-IL                   NT    2:02.80        
                  54.08   2:02.80 (1:08.72)                                        
 16 Staudacher, Matt P         9 SCST-IL              1:49.65    2:04.44        
                  55.75   2:04.44 (1:08.69)                                        
 
Event 19  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meeks, Eleanor B          12 Lake Forest-IL       1:04.28    1:04.80        
                  30.64     1:04.80 (34.16)                                        
  2 Popp, Meagan L            12 SCST-IL              1:06.49    1:04.94        
                  31.04     1:04.94 (33.90)                                        
  3 Falconer, Erin E          12 PAC-IL               1:07.10    1:06.98        
                  32.24     1:06.98 (34.74)                                        
  4 Johnson, Lucy K           12 SCST-IL              1:17.16    1:08.26        
                  13.18     1:08.26 (55.08)                                        
  5 Hart, Erin E              12 SCST-IL              1:16.49    1:10.24        
                  11.56     1:10.24 (58.68)                                        
  6 Hanning, Sarah Grace G    11 Barlett-IL           1:13.86    1:10.79        
                  33.68     1:10.79 (37.11)                                        
  7 Nowak, Kaya A             12 Gators-IL            1:12.66    1:10.98        
                  32.93     1:10.98 (38.05)                                        
  8 Cole, Taylor A            12 MYST-IL              1:13.91    1:11.54        
                  31.47     1:11.54 (40.07)                                        
  9 Kuwahara, Yuka            11 PAC-IL               1:20.07    1:12.00        
                  33.12     1:12.00 (38.88)                                        
 10 Managlia, Maddy A         12 MYST-IL              1:11.64    1:12.94        
                  33.44     1:12.94 (39.50)                                        
 11 Repp, Aspyn W             12 Lake Forest-IL       1:14.81    1:13.02        
                  32.89     1:13.02 (40.13)                                        
 12 Gottschalk, Laura G       12 Lake Forest-IL       1:16.29    1:13.54        
 13 Weiland, Delaney A        12 PAC-IL               1:15.35    1:13.88        
 14 McCormack, Lauren A       12 SCST-IL              1:12.66    1:13.93        
                  33.90     1:13.93 (40.03)                                        
 15 Reinhardt, Lydia M        12 RMSC-IL              1:16.43    1:14.40        
 16 Cummins, Meagan M         11 Barlett-IL           1:16.47    1:15.12        
                   6.51   1:15.12 (1:08.61)                                        
 17 Gesell, Britta E          12 SCST-IL              1:22.24    1:15.64        
                  33.35     1:15.64 (42.29)                                        
 18 Kuszynski, Emma C         11 SCST-IL              1:12.44    1:16.15        
                  34.63     1:16.15 (41.52)                                        
 19 Cichon, Brianna M         11 Barlett-IL           1:19.37    1:16.35        
                  34.92     1:16.35 (41.43)                                        
 20 Bosse, Gabby R            12 PAC-IL                    NT    1:16.69        
                  35.30     1:16.69 (41.39)                                        
 21 Hegberg, Abby A           12 Leaning Tower-IL     1:19.22    1:16.71        
                  34.95     1:16.71 (41.76)                                        
 22 Polinski, Mia F           12 MYST-IL              1:19.55    1:16.73        
                  35.05     1:16.73 (41.68)                                        
 23 Sullivan, Nora D          11 Tops Swim Team-IL    1:17.13    1:16.87        
                  36.16     1:16.87 (40.71)                                        
 24 Dolan, Sydney M           12 Tops Swim Team-IL    1:21.02    1:17.35        
 25 Prigge, Roxanne E         12 SCST-IL              1:25.25    1:17.59        
                  36.71     1:17.59 (40.88)                                        
 26 Hale, Marti E             12 Leaning Tower-IL          NT    1:18.69        
                  35.43     1:18.69 (43.26)                                        
 27 Krug, Virginia R          12 Dundee Dolphins-IL   1:27.65    1:18.87        
                  36.71     1:18.87 (42.16)                                        
 28 Quinn, Katie G            12 SCST-IL              1:24.85    1:19.12        
                  36.18     1:19.12 (42.94)                                        
 29 Salzman, Shayna S         12 PAC-IL                    NT    1:19.33        
                  37.43     1:19.33 (41.90)                                        
 30 Konishi, Miya K           12 AA-IL                1:20.10    1:19.35        
                  36.43     1:19.35 (42.92)                                        
 31 Pitchan, Hannah E         12 Leaning Tower-IL          NT    1:20.23        
                  36.43     1:20.23 (43.80)                                        
 32 Summers, Sarah E          11 SCST-IL              1:27.60    1:20.32        
                  36.63     1:20.32 (43.69)                                        
 33 Gursky, Hannah N          12 SCST-IL              1:30.54    1:20.34        
                  36.24     1:20.34 (44.10)                                        
 34 Hotchkiss, Annika G       12 PAC-IL               1:26.67    1:21.08        
                  37.06     1:21.08 (44.02)                                        
 35 Kirby, Casey N            11 PAC-IL               1:26.84    1:21.38        
                  36.96     1:21.38 (44.42)                                        
 36 Niemiec, Karolina A       11 AA-IL                1:47.83    1:22.29        
                  37.61     1:22.29 (44.68)                                        
 37 Chu, Gianna               12 AA-IL                1:28.69    1:22.45        
                  37.87     1:22.45 (44.58)                                        
 38 Allendorfer, Serena J     11 SCST-IL              1:23.75    1:22.62        
                  37.62     1:22.62 (45.00)                                        
 39 McGrath, Caitlin M        11 Barlett-IL           1:23.13    1:23.48        
                  38.96     1:23.48 (44.52)                                        
 40 Tran, Ainsley R           11 Tops Swim Team-IL    1:40.23    1:23.93        
                  39.48     1:23.93 (44.45)                                        
 41 Murphy, Rebecca F         12 SCST-IL              1:29.39    1:24.25        
                  37.42     1:24.25 (46.83)                                        
 42 Falk, Ryan J              11 SCST-IL              1:34.18    1:25.59        
                  39.94     1:25.59 (45.65)                                        
 43 Samuelson, Grace S        11 SCST-IL              1:36.93    1:25.96        
                  39.27     1:25.96 (46.69)                                        
 44 Soule, Delaney R          12 SCST-IL              1:32.38    1:26.19        
                  39.08     1:26.19 (47.11)                                        
 45 Wilcher, Emma C           11 AA-IL                1:47.69    1:26.63        
                  40.79     1:26.63 (45.84)                                        
 46 Tomazin, Rachel A         12 Barlett-IL                NT    1:26.83        
                  38.94     1:26.83 (47.89)                                        
 47 McSpadden, Emma J         11 SCST-IL                   NT    1:27.45        
                  40.55     1:27.45 (46.90)                                        
 48 Kelly, Addie L            12 Barlett-IL           1:28.34    1:28.62        
                  40.67     1:28.62 (47.95)                                        
 49 Englert, Olivia A         11 SCST-IL              1:57.44    1:29.23        
                  40.13     1:29.23 (49.10)                                        
 50 Tavierne, Maria L         11 SCST-IL              1:34.11    1:32.94        
                  42.76     1:32.94 (50.18)                                        
 51 McMahon, Katie M          11 Barlett-IL                NT    1:33.93        
                  43.71     1:33.93 (50.22)                                        
 52 Picardi, Brittany K       12 Barlett-IL           1:37.02    1:34.27        
                  44.64     1:34.27 (49.63)                                        
 53 Logan, Emily B            12 Barlett-IL           2:23.57    1:37.79        
                  44.52     1:37.79 (53.27)                                        
 54 Filippi, Marisa M         11 SCST-IL                   NT    1:38.27        
                  45.97     1:38.27 (52.30)                                        
 55 Herb, Isabel N            11 SCST-IL                   NT    1:40.49        
                  46.82     1:40.49 (53.67)                                        
 56 McCarthy, Cara M          11 AA-IL                     NT    1:43.96        
                  46.67     1:43.96 (57.29)                                        
 57 Sastre, Erin M            11 SCST-IL                   NT    1:48.38        
                  51.56     1:48.38 (56.82)                                        
 -- Casson, Kevan I           11 Tops Swim Team-IL    1:48.48         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  46.44          DQ (56.97)                                        
 
Event 20  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morikado, Michael K       12 AA-IL                1:29.37    1:05.84        
                  30.58     1:05.84 (35.26)                                        
  2 Feng, Allen               12 PAC-IL               1:33.91    1:10.82        
                  31.98     1:10.82 (38.84)                                        
  3 Lee, Matthew K            12 Barlett-IL           1:12.47    1:12.67        
                  32.97     1:12.67 (39.70)                                        
  4 Kohut, Christopher J      12 Dundee Dolphins-IL   1:19.46    1:13.90        
                  33.54     1:13.90 (40.36)                                        
  5 Chapko, Kyle J            11 SCST-IL              1:16.76    1:14.73        
                  35.54     1:14.73 (39.19)                                        
  6 Fitts, Malcolm D          12 PAC-IL               1:13.04    1:14.94        
                  35.28     1:14.94 (39.66)                                        
  7 Boettcher, Max            11 Iguanas-IL           1:20.40    1:21.25        
                  37.74     1:21.25 (43.51)                                        
  8 Fluharty, Joshua D        11 Tops Swim Team-IL    1:24.84    1:23.18        
                  37.39     1:23.18 (45.79)                                        
  9 Klatt, Tyler M            12 Barlett-IL           1:22.55    1:23.56        
                  37.16     1:23.56 (46.40)                                        
 10 Kanute, Nicholas C        12 SCST-IL              1:31.28    1:27.59        
                  38.83     1:27.59 (48.76)                                        
 11 Ramoska, John P           12 DP River Racers-IL        NT    1:27.63        
                  40.86     1:27.63 (46.77)                                        
 12 Hawkins, Cooper J         11 SCST-IL                   NT    1:27.99        
                  40.08     1:27.99 (47.91)                                        
 13 Bullard, Connor B         12 RMSC-IL                   NT    1:31.56        
                  41.53     1:31.56 (50.03)                                        
 14 Tarpey, Johnny B          11 SCST-IL              1:56.84    1:38.05        
                  44.13     1:38.05 (53.92)                                        
 15 Neises, Devin T           12 SCST-IL              1:48.54    1:38.50        
                  45.21     1:38.50 (53.29)                                        
 16 Cuda, Sean P              12 SCST-IL              1:42.48    1:41.40        
                  45.42     1:41.40 (55.98)                                        
 17 Lakner, Ryan L            12 DP River Racers-IL        NT    1:43.68        
                  46.39     1:43.68 (57.29)                                        
 -- Elmkinssi, Adam S         11 Barlett-IL                NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                1:01.30        DQ (1:11.46)                                        
 -- Hall, Maxx                11 Leaning Tower-IL     1:39.95         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  54.97          DQ (57.48)                                        
 -- Edmier, Matthew J         11 Barlett-IL                NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  56.89        DQ (1:09.17)                                        
 
Event 21  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sia, Rochelle L           10 AA-IL                  35.43      34.79        
  2 Qiao, Tiffany *            9 Gators-IL              38.67      36.81        
  3 Ryan, Emily E              9 Barlett-IL             38.29      37.09        
  4 Phan, Joanne T             9 Leaning Tower-IL       39.60      37.31        
  5 Galas, Vanessa C          10 PAC-IL                 37.24      37.34        
  6 Kohut, Jordan A           10 Dundee Dolphins-IL     41.77      37.65        
  7 Cannici, Rachael A        10 Barlett-IL             40.92      38.64        
  8 Kural, Marissa D          10 SCST-IL                   NT      39.18        
  9 Wawer, Mila C             10 PAC-IL                 38.94      39.19        
 10 Bosse, Morgan N           10 PAC-IL                 41.76      39.22        
 11 Jesko, Sydney E            9 SCST-IL                41.23      39.24        
 12 Stensby, Lexi             10 PAC-IL                 43.14      39.27        
 13 Burger, Kristen E         10 DP River Racers-IL     40.47      39.29        
 14 O'Malley, Anna K          10 SCST-IL                41.30      39.41        
 15 Gilbert, Ellen A          10 Gators-IL              40.31      39.66        
 16 McGuire, Carly S          10 Barlett-IL             46.73      39.79        
 17 Dessev, Nia L             10 Lake Forest-IL         40.13      39.83        
 18 Parker, Morgan             9 Lake Forest-IL         43.89      39.94        
 19 Ramoska, Alexandra F      10 DP River Racers-IL     42.31      40.72        
 20 Schooley, Brooke L        10 Gators-IL              43.38      40.85        
 21 Meyer, Megan N             9 Gators-IL              43.85      41.02        
 22 Furlano, Cala M           10 Barlett-IL             46.74      41.42        
 23 Byer, Jensen R             9 Dundee Dolphins-IL     45.72      41.85        
 24 Bennett, Juliana R         9 AA-IL                  43.95      41.91        
 25 Baxamusa, Sabrina T       10 Gators-IL              46.90      42.34        
 26 Jacobs, Elyse R           10 Lake Forest-IL         48.57      42.55        
 27 Bloodgood, Cassidy M       9 PAC-IL                 47.87      42.57        
 28 McCormack, Justine K      10 SCST-IL                43.53      42.61        
 29 Funck, Eleanor O           9 PAC-IL                 46.66      42.84        
 30 Waslawski, Jillian N       9 SCST-IL                44.10      42.87        
 31 Kwon, Rachel J            10 PAC-IL                    NT      42.98        
 32 Elmiger, Olivia K         10 Tops Swim Team-IL      47.31      43.62        
 33 Buseski, Sophie R          9 SCST-IL                   NT      43.76        
 34 Ross, Maison B            10 SCST-IL                44.64      44.14        
 35 Lamp, Emily L             10 SCST-IL                45.41      44.18        
 36 Sattley, Kaitlin D         9 AA-IL                     NT      44.23        
 37 Clesen, Emily A           10 Gators-IL              44.10      44.43        
 38 Liebers, Emilie A         10 Gators-IL              48.18      44.78        
 39 Picardi, Brooke M         10 Barlett-IL             47.94      44.83        
 39 Alonso, Madeline          10 Tops Swim Team-IL      47.22      44.83        
 41 Bergtholdt, Riley A       10 DP River Racers-IL     43.15      44.92        
 42 Nagler, Rachel L          10 SCST-IL                40.42      44.93        
 43 Rivera, Jazmin Y          10 Iguanas-IL             40.75      45.23        
 44 Ward, Sarah M             10 SCST-IL                   NT      45.27        
 45 Ross, Christina A         10 PAC-IL                 52.11      45.30        
 46 Manning, Anna T           10 Lake Forest-IL         48.41      45.40        
 47 Kelly, Morgan E           10 Barlett-IL             49.18      46.77        
 48 Bondarenko, Polina         9 Tops Swim Team-IL      49.17      46.78        
 49 Arcara, Gwen E             9 PAC-IL                 54.25      46.91        
 50 Repasy, Marie E           10 Gators-IL                 NT      46.94        
 51 Crispin, Kendall J        10 Gators-IL              44.67      47.31        
 52 Lane, Harper A            10 Tops Swim Team-IL      54.68      47.44        
 53 Janson, Emma R             9 Gators-IL              52.73      48.05        
 54 Folkl, Stephany           10 Gators-IL                 NT      48.34        
 55 Leonard, Jayne H           9 Gators-IL              50.38      48.40        
 56 Seberger, Gabby D          9 Barlett-IL             52.11      48.57        
 57 Kadel, Libby N            10 Gators-IL              50.82      48.82        
 58 Connell, Elsie C           9 Tops Swim Team-IL      49.20      49.71        
 59 Fischer, Camryn G          9 Gators-IL              52.29      49.99        
 60 Woodard, Jessica R        10 PAC-IL                 52.71      50.13        
 61 Iwerebon, Serena I         9 Tops Swim Team-IL      53.07      50.41        
 62 Kleeman, Danielle E        9 Barlett-IL                NT      50.88        
 63 Smith, Emma                9 Tops Swim Team-IL      53.27      50.91        
 64 Quinn, Angela M            9 Gators-IL            1:00.14      52.22        
 65 Daly, Logan                9 Iguanas-IL             45.88      52.38        
 66 Orr, Stephanie M           9 AA-IL                  54.50      52.90        
 67 Bragado, Kailan           10 Iguanas-IL             55.33      53.26        
 68 Hourihane, Jessica B       9 Gators-IL              53.00      54.65        
 69 Fridkin, Claire           10 Iguanas-IL             51.94      54.69        
 70 Solomon, Mollie J         10 Gators-IL              58.05      55.27        
 71 Prewett, Sydney C          9 Gators-IL              58.62      55.98        
 72 Dill, Emma G               9 Gators-IL                 NT      56.01        
 73 Bednar, Jackie            10 AA-IL                     NT      58.25        
 74 Collins, Stephanie L       9 Gators-IL            1:00.67      59.12        
 75 Merdinger, Carly D         9 Gators-IL            1:10.24    1:00.84        
 76 Daly, Lauren               9 Gators-IL            1:01.86    1:01.21        
 -- Alfaro, Jackie             9 Iguanas-IL           1:05.26         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Lehnen, Jaclyn M          10 Tops Swim Team-IL         NT         DQ        
      Not on back off wall
 -- Hunt, Olivia L            10 Lake Forest-IL            NT         DQ        
      Not on back off wall
 -- Muirhead, Gemma N          9 Lake Forest-IL            NT         DQ        
      No touch at turn
 
Event 22  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Puczko, Daniel             9 Leaning Tower-IL       35.69      34.96        
  2 Zagorov, Michael I        10 MYST-IL                38.50      36.46        
  3 Niziolek, Frank A         10 Barlett-IL             38.25      36.64        
  4 Konishi, Danny M           9 AA-IL                  37.96      37.38        
  5 Brown, Jared W            10 Leaning Tower-IL       38.80      37.79        
  6 Managlia, Dan D           10 MYST-IL                38.35      38.47        
  7 Shi, Alexander L          10 PAC-IL                 39.42      38.73        
  8 Wadowski, Karl W           9 PAC-IL                 46.96      39.38        
  9 Lewarchick, Kyle E         9 SCST-IL                42.22      39.56        
 10 Galante, Dan J            10 Iguanas-IL             40.51      40.68        
 11 Rivera, Xavi               9 MYST-IL                44.44      40.90        
 12 Allendorfer, Franz J       9 SCST-IL                41.08      41.09        
 13 Lecher, Joseph J          10 PAC-IL                 44.00      41.73        
 14 Shimada, Tyler R           9 Leaning Tower-IL       42.50      42.34        
 15 Erel, Tural S             10 Gators-IL              41.41      42.40        
 16 Cummins, Tommy J           9 Barlett-IL             45.44      43.03        
 17 Holz, Cody M              10 Barlett-IL             48.22      43.61        
 18 Mnushkin, Ben S           10 Gators-IL              46.84      43.76        
 19 Hawkins, Keegan M          9 SCST-IL                47.69      44.24        
 20 Staudacher, Matt P         9 SCST-IL                45.96      45.04        
 21 Thompson, Thad R          10 SCST-IL                51.19      45.26        
 22 Oribello, Freddy C        10 MYST-IL                45.91      45.36        
 23 Clauss, Evan               9 Leaning Tower-IL       43.59      45.61        
 24 Licari, James M            9 SCST-IL                55.21      45.88        
 25 McBride, Kiel R           10 MYST-IL                49.81      47.56        
 26 Crnomarkovic, Nemanja     10 DP River Racers-IL     50.53      48.47        
 27 Foss, Wyatt C             10 Lake Forest-IL         52.43      48.57        
 28 Cherepanov, Dennis S      10 Gators-IL              54.46      54.46        
 28 Hultquist, Charlie E       9 Barlett-IL           1:00.11      54.46        
 30 Radtke, Alex               9 Iguanas-IL             56.24      54.76        
 31 Park, Jae                  9 Gators-IL              52.49      55.41        
 32 Rivera, Nataniel J        10 Iguanas-IL             38.55      55.63        
 33 Kaashyap, Skanda K        10 PAC-IL                    NT      59.77        
 34 Loewes, Paul S             9 DP River Racers-IL        NT    1:00.12        
 35 Woodard, Jared S          10 PAC-IL               1:06.72    1:00.27        
 36 Holloman, Evan S           9 Gators-IL            1:03.59    1:01.12        
 37 Corfield, Ryan             9 Gators-IL            1:02.24    1:02.14        
 38 Muirhead, James M          9 Lake Forest-IL            NT    1:09.87        
 39 Rohrman, William N        10 DP River Racers-IL        NT    1:21.34        
 -- Ryaguzov, Maxim D          9 PAC-IL                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Malas, Dan                10 DP River Racers-IL        NT         DQ        
      Not on back off wall
 
Event 23  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenberg, Abigail S      12 Gators-IL              31.70      30.29        
  2 Falconer, Erin E          12 PAC-IL                 31.74      31.32        
  3 Godlewski, Theresa M      12 DP River Racers-IL     33.78      32.24        
  4 Cordes, Kelly A           12 Gators-IL              32.76      32.71        
  5 Cole, Taylor A            12 MYST-IL                34.91      32.86        
  6 Doolan, Colleen E         12 Gators-IL              33.47      32.92        
  7 Dean, Alana R             11 Leaning Tower-IL       33.61      33.12        
  8 Skoog, Rachel M           12 Dundee Dolphins-IL     32.52      33.39        
  9 Jeong, Alice Y            12 PAC-IL                 34.10      33.82        
 10 Reinhardt, Lydia M        12 RMSC-IL                34.71      33.93        
 11 Pitchan, Hannah E         12 Leaning Tower-IL       34.26      34.06        
 12 Doolan, Patricia J        12 Gators-IL              33.91      34.23        
 13 Konishi, Miya K           12 AA-IL                  33.58      34.43        
 14 Allendorfer, Serena J     11 SCST-IL                33.57      34.67        
 15 Krug, Virginia R          12 Dundee Dolphins-IL     35.35      34.90        
 16 Patrick, Erin M           12 Leaning Tower-IL       34.00      34.95        
 17 Managlia, Maddy A         12 MYST-IL                34.62      35.18        
 18 Salzman, Shayna S         12 PAC-IL                    NT      35.52        
 19 Kirby, Casey N            11 PAC-IL                 37.06      35.56        
 20 Bosse, Gabby R            12 PAC-IL                 37.71      35.73        
 21 Burgos, Ve M              11 Dundee Dolphins-IL     34.99      35.79        
 22 Oliphant, Erin R          11 Gators-IL              35.07      35.81        
 23 Hotchkiss, Annika G       12 PAC-IL                 33.39      35.88        
 24 Mulford, Olivia P         12 RMSC-IL                   NT      36.14        
 25 Hale, Marti E             12 Leaning Tower-IL       40.32      36.24        
 26 McGinty, Bridey R         11 Leaning Tower-IL       35.88      36.60        
 27 McGrath, Caitlin M        11 Barlett-IL             35.39      36.63        
 28 Helgeson, Emma J          12 Leaning Tower-IL       38.70      36.83        
 29 Schwandner, Emily L       12 Gators-IL              41.09      37.43        
 30 Ward, Rachel V            12 SCST-IL                   NT      37.49        
 31 Polinski, Mia F           12 MYST-IL                36.84      37.56        
 32 Orr, Alexis N             11 AA-IL                  37.54      38.52        
 33 Wasicak, Holly C          12 Leaning Tower-IL       38.31      38.83        
 34 Abbott, Bella M           11 Gators-IL              40.02      39.54        
 35 Wachowski, Christina M    11 DP River Racers-IL     41.33      39.61        
 36 Frantom, Zoe M            12 AA-IL                  40.96      40.02        
 37 Koch, Kalie B             12 SCST-IL                40.56      40.14        
 38 Bender, Robin N           12 Lake Forest-IL         40.93      40.49        
 39 Casson, Kevan I           11 Tops Swim Team-IL      40.58      40.67        
 40 Guo, Kayla                11 PAC-IL                    NT      41.04        
 41 Crowley, Alea G           12 PAC-IL                    NT      41.12        
 42 Donati, Julia M           11 MYST-IL                40.20      41.19        
 43 Kameristy, Danielle B     11 PAC-IL                 45.71      41.22        
 44 Herb, Isabel N            11 SCST-IL                41.66      41.35        
 45 Watts, Hanna N            12 Tops Swim Team-IL      40.59      41.73        
 46 Cachila, Sam R            12 Leaning Tower-IL       46.91      41.86        
 47 McGrogan, Meghan E        11 PAC-IL                    NT      42.24        
 48 Schwartz, Nikki A         11 PAC-IL                    NT      42.30        
 49 Wilcher, Emma C           11 AA-IL                  43.39      42.48        
 50 Funahashi, Koyomi         11 PAC-IL                 51.17      42.76        
 51 Magnus, Gabrielle F       11 Tops Swim Team-IL      44.08      42.78        
 52 Behm, Hannah E            11 PAC-IL                 45.96      44.36        
 53 Laubenstein, Lucy M       11 Dundee Dolphins-IL     45.61      44.43        
 54 Levy, Rachel S            12 Gators-IL              46.20      44.48        
 55 McCarthy, Cara M          11 AA-IL                     NT      44.92        
 56 Neidich, Dayna            12 RMSC-IL                   NT      44.97        
 57 Frantom, Anna C           11 AA-IL                  48.06      45.32        
 58 Sastre, Erin M            11 SCST-IL                54.41      45.46        
 59 Garcia, Samantha A        12 Tops Swim Team-IL      44.73      45.64        
 60 Kadel, Grace E            12 Gators-IL                 NT      46.68        
 61 Bloodgood, Samantha M     11 PAC-IL                 51.54      46.91        
 62 Sotirchos, Olivia A       11 Gators-IL              45.81      47.38        
 63 Koh, Autumn E             12 Gators-IL              52.84      48.77        
 64 Joeng, Amy                12 Gators-IL                 NT      48.91        
 65 Ruocco, Meg A             12 Gators-IL                 NT      49.67        
 66 Walls, Libby M            11 Gators-IL              48.37      50.52        
 67 Scharf, MacKenzie R       11 Gators-IL              55.54      51.56        
 68 Havey, Emma M             11 Tops Swim Team-IL      49.47      51.74        
 69 Bresler, Daniela S        11 Gators-IL              53.53      52.66        
 70 Sunder, Shobhanna M       11 PAC-IL                 54.66      54.12        
 71 Spicer, Kira E            11 Gators-IL              53.88      54.18        
 72 Walgreen, Agatha M        11 Lake Forest-IL       1:05.27      57.02        
 73 Ploetz, Megan             12 Gators-IL            1:07.78    1:00.84        
 
Event 24  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feng, Allen               12 PAC-IL                 30.96      29.99        
  2 Stensland, Zach C         12 Leaning Tower-IL       31.19      31.75        
  3 Koto, NicholasGeorge T    12 PAC-IL                 35.17      33.19        
  4 Eibel, Scott T            11 Dundee Dolphins-IL     33.43      34.36        
  5 Scott, Eric M             11 Leaning Tower-IL       35.12      34.39        
  6 Morikado, Michael K       12 AA-IL                  36.46      34.67        
  7 Chang, David              12 PAC-IL                    NT      34.89        
  8 Kapecki, Alex G           11 PAC-IL                 40.53      35.18        
  9 Hagerty, Tommy E          11 Gators-IL              39.45      35.38        
 10 Lafont-Mueller, Adrian L  11 MYST-IL                35.23      35.48        
 11 Ramoska, John P           12 DP River Racers-IL     35.35      35.86        
 12 Boettcher, Max            11 Iguanas-IL             35.24      35.91        
 13 Wachowski, Philip C       12 DP River Racers-IL     36.63      36.27        
 14 Schneider, Mark D         12 Gators-IL              37.24      36.42        
 15 Warren, Mitchell S        11 AA-IL                  37.81      36.67        
 16 Fusilero, Matthew L       11 Leaning Tower-IL       45.61      38.00        
 17 Bullard, Connor B         12 RMSC-IL                43.23      38.04        
 18 McDonald, Duncan F        11 Iguanas-IL             36.09      38.59        
 19 McGrath, Mike T           12 Barlett-IL             42.31      39.35        
 20 Baxamusa, Arshad T        11 Gators-IL              44.18      39.39        
 21 Rivera, Nataniel J        10 Iguanas-IL             38.55      39.55        
 22 Raganelli, Ale`           11 Lake Forest-IL         39.65      39.64        
 23 Schnaufer, Nicholas E     11 Leaning Tower-IL       39.11      39.80        
 24 Chambers, Ben M           12 PAC-IL                 37.82      40.51        
 25 McGahee, Tre L            12 Tops Swim Team-IL      45.72      40.59        
 26 Lau, Aaron                11 Iguanas-IL             39.88      40.60        
 27 Ehrlich, Sam S            11 Gators-IL              38.10      40.77        
 28 Reinhard, Robby G         11 DP River Racers-IL     44.16      42.12        
 29 Johnson, Brendon P        11 Gators-IL              40.30      43.25        
 30 Bunyard, Connor M         11 RMSC-IL                49.48      43.38        
 31 Rozsypal, James A         11 Lake Forest-IL         43.87      43.66        
 32 Roberts, John T           12 Gators-IL              46.95      44.57        
 33 Chan, Wes Y               11 Gators-IL              44.47      44.75        
 34 Lakner, Ryan L            12 DP River Racers-IL     45.14      44.77        
 35 Cuda, Sean P              12 SCST-IL                   NT      44.88        
 36 Perlmutter, Ari           12 Iguanas-IL                NT      45.14        
 37 Kwon, Phillip M           12 PAC-IL                    NT      45.54        
 38 Morikado, Alex S          11 AA-IL                  46.16      46.10        
 39 O'Keefe, Danny J          11 Gators-IL              47.27      48.25        
 40 Maroutsos, George T       11 Gators-IL              46.36      48.55        
 41 Galperin, Mark D          11 Gators-IL              52.00      50.26        
 42 Topin, Madison L          11 Gators-IL              54.35      51.32        
 43 Gessner, Daniel E         12 Gators-IL              50.89      51.93        
 44 Zelinsky, Adam P          12 Gators-IL              51.79      52.71        
 -- Turner, Jett              12 RMSC-IL                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Ko, Daniel H              12 PAC-IL                    NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Event 25  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Aquatic Club-IL  'A'                      2:38.29    2:30.78        
     1) Bosse, Morgan N 10              2) Wawer, Mila C 10               
     3) Galas, Vanessa C 10             4) Stensby, Lexi 10               
                  39.19   1:58.84 (1:19.65)     2:31.10 (32.26)         2:30.78 ( )
  2 St. Charles Swim Team-IL  'A'                     2:36.97    2:33.30        
     1) Nagler, Rachel L 10             2) Hart, Meegan H 10              
     3) Jesko, Sydney E 9               4) O'Malley, Anna K 10            
                  43.40     1:22.76 (39.36)     2:00.50 (37.74)     2:33.30 (32.80)
  3 Bartlett Electrix Swim Team-IL  'A'               2:40.20    2:36.01        
     1) Cannici, Rachael A 10           2) Kelly, Morgan E 10             
     3) Furlano, Cala M 10              4) Ryan, Emily E 9                
                  38.88     1:27.17 (48.29)     2:04.90 (37.73)     2:36.01 (31.11)
  4 Glenbrook Aquatics-IL  'A'                        2:37.70    2:36.28        
     1) Qiao, Tiffany * 9               2) Schooley, Brooke L 10          
     3) Gilbert, Ellen A 10             4) Liebers, Emilie A 10           
                  43.80     1:21.16 (37.36)     2:01.86 (40.70)     2:36.28 (34.42)
  5 Dundee Dolphins Swim Team-IL  'A'                 2:22.58    2:42.09        
     1) Byer, Jensen R 9                2) Schaefer, Samantha L 10        
     3) Kohut, Jordan A 10              4) Smitendorf, Jaclyn R 10        
                  42.97     1:26.86 (43.89)     2:09.99 (43.13)     2:42.09 (32.10)
  6 St. Charles Swim Team-IL  'B'                     2:54.87    2:43.86        
     1) Kural, Marissa D 10             2) Jania, Emily J 9               
     3) Waslawski, Jillian N 9          4) McCormack, Justine K 10        
                  39.07     1:27.57 (48.50)     2:09.21 (41.64)     2:43.86 (34.65)
  7 Patriot Aquatic Club-IL  'B'                      3:07.97    2:44.37        
     1) Arcara, Gwen E 9                2) Kwon, Rachel J 10              
     3) Bloodgood, Cassidy M 9          4) Funck, Eleanor O 9             
                  43.74     1:29.79 (46.05)     2:09.24 (39.45)     2:44.37 (35.13)
  8 Des Plaines River Racers-IL  'A'                  2:52.96    2:49.39        
     1) Bergtholdt, Riley A 10          2) Lim, Milena 9                  
     3) Burger, Kristen E 10            4) Ramoska, Alexandra F 10        
                  46.43       59.48 (13.05)   2:16.75 (1:17.27)     2:49.39 (32.64)
  9 Lake Forest Swim Club-IL  'A'                     3:00.57    2:50.98        
     1) Manning, Anna T 10              2) Parker, Morgan 9               
     3) Dessev, Nia L 10                4) Jacobs, Elyse R 10             
                  44.96     1:35.19 (50.23)     2:14.77 (39.58)     2:50.98 (36.21)
 10 Bartlett Electrix Swim Team-IL  'B'               3:00.00    2:53.79        
     1) Picardi, Brooke M 10            2) Seberger, Gabby D 9            
     3) McGuire, Carly S 10             4) Kleeman, Danielle E 9          
                  45.67     1:35.52 (49.85)     2:13.27 (37.75)     2:53.79 (40.52)
 11 St. Charles Swim Team-IL  'C'                          NT    2:55.31        
     1) Ross, Maison B 10               2) Lamp, Emily L 10               
     3) Buseski, Sophie R 9             4) Ward, Sarah M 10               
                  48.20     1:34.02 (45.82)     2:19.45 (45.43)     2:55.31 (35.86)
 12 Alligator Aquatics-IL  'A'                             NT    2:58.12        
     1) Orr, Stephanie M 9              2) Sia, Rochelle L 10             
     3) Bennett, Juliana R 9            4) Bednar, Jackie 10              
                  53.07                             2:12.82 ( )     2:58.12 (45.30)
 13 Glenbrook Aquatics-IL  'B'                        2:55.46    3:01.09        
     1) Clesen, Emily A 10              2) Meyer, Megan N 9               
     3) Crispin, Kendall J 10           4) Kadel, Libby N 10              
                  43.43     1:33.96 (50.53)     2:19.68 (45.72)     3:01.09 (41.41)
 14 Iguanas Swim Club-IL  'A'                         2:58.22    3:13.35        
     1) Daly, Logan 9                   2) Fridkin, Claire 10             
     3) Rivera, Jazmin Y 10             4) Bragado, Kailan 10             
                  56.26     1:46.24 (49.98)     2:23.24 (37.00)     3:13.35 (50.11)
 15 Tops YMCA Swim Team-IL  'A'                       2:48.26    3:13.70        
     1) Anderson, Marissa A 10          2) Bondarenko, Polina 9           
     3) Connell, Elsie C 9              4) Alonso, Madeline 10            
                  42.63     1:36.80 (54.17)   2:47.99 (1:11.19)     3:13.70 (25.71)
 16 Glenbrook Aquatics-IL  'C'                        3:05.99    3:28.01        
     1) Janson, Emma R 9                2) Leonard, Jayne H 9             
     3) Fischer, Camryn G 9             4) Quinn, Angela M 9              
                  49.60     1:44.27 (54.67)     2:43.49 (59.22)     3:28.01 (44.52)
 -- Glenbrook Aquatics-IL  'D'                        3:15.00         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Scissors kick - breast
     1) Folkl, Stephany 10              2) Baxamusa, Sabrina T 10         
     3) Solomon, Mollie J 10            4) Repasy, Marie E 10             
                  54.95        DQ (2:40.50)                                        
 -- Tops YMCA Swim Team-IL  'B'                       3:13.19         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Alternating Kick - fly
     1) Elmiger, Olivia K 10            2) Smith, Emma 9                  
     3) Lane, Harper A 10               4) Sloan, Ayanna C 9              
                  44.90     1:00.06 (15.16)     1:39.11 (39.05)        DQ (1:35.97)
 
Event 26  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Charles Swim Team-IL  'A'                     2:31.74    2:26.03        
     1) Boryk, Nick F 10                2) Hawkins, Keegan M 9            
     3) Kuszynski, Nathan X 10          4) Lewarchick, Kyle E 9           
                  35.96     1:20.72 (44.76)     1:53.83 (33.11)     2:26.03 (32.20)
  2 McGaw YMCA Swim Team-IL  'A'                      2:17.36    2:27.33        
     1) Rivera, Xavi 9                  2) Zagorov, Anthony I 10          
     3) Managlia, Dan D 10              4) Zagorov, Michael I 10          
                  41.52     1:23.16 (41.64)     1:57.95 (34.79)     2:27.33 (29.38)
  3 Leaning Tower YMCA Swim Team-IL  'A'              2:33.37    2:35.41        
     1) Puczko, Daniel 9                2) Brown, Jared W 10              
     3) Clauss, Evan 9                  4) Shimada, Tyler R 9             
                  35.63     1:21.52 (45.89)     2:03.18 (41.66)     2:35.41 (32.23)
  4 Patriot Aquatic Club-IL  'A'                      3:21.46    2:44.73        
     1) Shi, Alexander L 10             2) Lecher, Joseph J 10            
     3) Wadowski, Karl W 9              4) Ng, Daniel K 9                 
                  39.12     1:23.55 (44.43)     2:08.06 (44.51)     2:44.73 (36.67)
  5 Bartlett Electrix Swim Team-IL  'A'               3:04.33    2:55.74        
     1) Holz, Cody M 10                 2) Cummins, Tommy J 9             
     3) Niziolek, Frank A 10            4) Hultquist, Charlie E 9         
                  44.46     1:31.29 (46.83)     2:05.71 (34.42)     2:55.74 (50.03)
  6 Glenbrook Aquatics-IL  'A'                        3:08.98    3:05.08        
     1) Erel, Tural S 10                2) Cherepanov, Dennis S 10        
     3) Mnushkin, Ben S 10              4) Park, Jae 9                    
                  45.34     1:40.09 (54.75)     2:23.75 (43.66)     3:05.08 (41.33)
 -- St. Charles Swim Team-IL  'B'                     3:07.81         DQ        
      Not enough swimmers
     1) Staudacher, Matt P 9            2) Thompson, Thad R 10            
     3) Allendorfer, Franz J 9          4) Licari, James M 9              
                  45.68     1:32.28 (46.60)     2:11.94 (39.66)          DQ (37.81)
 
Event 27  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glenbrook Aquatics-IL  'A'                        2:06.28    2:03.41        
     1) Cordes, Kelly A 12              2) Rosenberg, Abigail S 12        
     3) Nowak, Kaya A 12                4) Doolan, Colleen E 12           
                  32.41     1:06.26 (33.85)     1:36.49 (30.23)     2:03.41 (26.92)
  2 St. Charles Swim Team-IL  'A'                     2:01.44    2:05.00        
     1) Kuszynski, Emma C 11            2) Popp, Meagan L 12              
     3) McCormack, Lauren A 12          4) Hart, Erin E 12                
                  32.54     1:06.28 (33.74)     1:38.11 (31.83)     2:05.00 (26.89)
  3 Patriot Aquatic Club-IL  'A'                      2:08.05    2:06.50        
     1) Falconer, Erin E 12             2) Kuwahara, Yuka 11              
     3) Weiland, Delaney A 12           4) Jeong, Alice Y 12              
                  31.20     1:06.87 (35.67)     1:38.93 (32.06)     2:06.50 (27.57)
  4 St. Charles Swim Team-IL  'B'                     2:10.92    2:10.99        
     1) Allendorfer, Serena J 11        2) Johnson, Lucy K 12             
     3) Gesell, Britta E 12             4) Quinn, Katie G 12              
                  34.74     1:10.42 (35.68)     1:43.46 (33.04)     2:10.99 (27.53)
  5 Leaning Tower YMCA Swim Team-IL  'A'              2:13.79    2:11.88        
     1) Patrick, Erin M 12              2) Helgeson, Emma J 12            
     3) Hale, Marti E 12                4) Dean, Alana R 11               
                  34.96     1:10.54 (35.58)     1:43.70 (33.16)     2:11.88 (28.18)
  6 Bartlett Electrix Swim Team-IL  'A'               2:17.05    2:12.35        
     1) Cichon, Brianna M 11            2) Kelly, Addie L 12              
     3) Hanning, Sarah Grace G 11       4) Cummins, Meagan M 11           
                  35.05     1:13.33 (38.28)     1:44.28 (30.95)     2:12.35 (28.07)
  7 Lake Forest Swim Club-IL  'A'                     2:30.57    2:13.42        
     1) Meeks, Eleanor B 12             2) Gottschalk, Laura G 12         
     3) Repp, Aspyn W 12                4) Bender, Robin N 12             
                  31.75     1:10.00 (38.25)     1:41.16 (31.16)     2:13.42 (32.26)
  8 McGaw YMCA Swim Team-IL  'A'                      2:13.91    2:16.30        
     1) Polinski, Mia F 12              2) Nork, Marlee P 12              
     3) Managlia, Maddy A 12            4) Cole, Taylor A 12              
                  33.08     1:14.50 (41.42)     1:46.97 (32.47)     2:16.30 (29.33)
  9 St. Charles Swim Team-IL  'C'                     2:13.04    2:17.38        
     1) Prigge, Roxanne E 12            2) Murphy, Rebecca F 12           
     3) Summers, Sarah E 11             4) Gursky, Hannah N 12            
                  34.35     1:12.96 (38.61)     1:46.79 (33.83)     2:17.38 (30.59)
 10 Leaning Tower YMCA Swim Team-IL  'B'              2:23.06    2:17.87        
     1) Pitchan, Hannah E 12            2) Wasicak, Holly C 12            
     3) Hegberg, Abby A 12              4) Avdic, Azra 11                 
                  34.05     1:13.92 (39.87)     1:47.30 (33.38)     2:17.87 (30.57)
 11 Alligator Aquatics-IL  'A'                             NT    2:22.79        
     1) Orr, Alexis N 11                2) Chu, Gianna 12                 
     3) Niemiec, Karolina A 11          4) Konishi, Miya K 12             
                  34.68     1:15.84 (41.16)     1:49.37 (33.53)     2:22.79 (33.42)
 12 Glenbrook Aquatics-IL  'B'                        2:20.07    2:22.89        
     1) Doolan, Patricia J 12           2) Oliphant, Erin R 11            
     3) Abbott, Bella M 11              4) Schwandner, Emily L 12         
                  35.41     1:16.00 (40.59)     1:50.35 (34.35)     2:22.89 (32.54)
 13 Dundee Dolphins Swim Team-IL  'A'                 2:20.56    2:23.36        
     1) Burgos, Ve M 11                 2) Skoog, Rachel M 12             
     3) Laubenstein, Lucy M 11          4) Krug, Virginia R 12            
                  37.04     1:16.22 (39.18)     1:55.38 (39.16)     2:23.36 (27.98)
 14 St. Charles Swim Team-IL  'D'                     2:21.71    2:23.60        
     1) McSpadden, Emma J 11            2) Tavierne, Maria L 11           
     3) Falk, Ryan J 11                 4) Soule, Delaney R 12            
                  36.09     1:16.95 (40.86)     1:53.62 (36.67)     2:23.60 (29.98)
 15 Patriot Aquatic Club-IL  'B'                      2:16.86    2:25.10        
     1) Hotchkiss, Annika G 12          2) Kameristy, Danielle B 11       
     3) Polster, Bailey F 12            4) Salzman, Shayna S 12           
                  35.16     1:18.99 (43.83)     1:55.74 (36.75)     2:25.10 (29.36)
 16 Tops YMCA Swim Team-IL  'A'                       2:19.25    2:26.58        
     1) Sullivan, Nora D 11             2) Johnson, Drew M 11             
     3) Watts, Hanna N 12               4) Dolan, Sydney M 12             
                  34.08     1:14.11 (40.03)     1:55.11 (41.00)     2:26.58 (31.47)
 17 St. Charles Swim Team-IL  'E'                     2:31.65    2:31.38        
     1) Koch, Kalie B 12                2) Herb, Isabel N 11              
     3) Samuelson, Grace S 11           4) Englert, Olivia A 11           
                  38.71     1:23.19 (44.48)     2:00.51 (37.32)     2:31.38 (30.87)
 18 Bartlett Electrix Swim Team-IL  'B'               2:46.01    2:32.96        
     1) Tomazin, Rachel A 12            2) Picardi, Brittany K 12         
     3) McGrath, Caitlin M 11           4) McMahon, Katie M 11            
                  37.71     1:22.88 (45.17)     1:57.82 (34.94)     2:32.96 (35.14)
 19 Tops YMCA Swim Team-IL  'B'                       2:40.22    2:48.38        
     1) Garcia, Samantha A 12           2) Casson, Kevan I 11             
     3) Tran, Ainsley R 11              4) Havey, Emma M 11               
                  45.18     1:30.82 (45.64)     2:07.22 (36.40)     2:48.38 (41.16)
 20 Glenbrook Aquatics-IL  'C'                        3:12.94    3:09.41        
     1) Sotirchos, Olivia A 11          2) Levy, Rachel S 12              
     3) Walls, Libby M 11               4) Ruocco, Meg A 12               
                  48.06     1:01.06 (13.00)   2:25.07 (1:24.01)     3:09.41 (44.34)
 -- Glenbrook Aquatics-IL  'D'                        3:25.99         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: One hand touch - breast
     1) Ploetz, Megan 12                2) Kadel, Grace E 12              
     3) Bresler, Daniela S 11           4) Spicer, Kira E 11              
                1:07.16     2:06.53 (59.37)     2:20.23 (13.70)        DQ (1:29.58)
 
Event 28  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Aquatic Club-IL  'A'                      2:19.06    2:05.19        
     1) Feng, Allen 12                  2) Chang, David 12                
     3) Fitts, Malcolm D 12             4) Koto, NicholasGeorge T 12      
                  30.18     1:05.46 (35.28)     1:38.13 (32.67)     2:05.19 (27.06)
  2 St. Charles Swim Team-IL  'A'                     2:14.73    2:21.71        
     1) Hawkins, Cooper J 11            2) Kanute, Nicholas C 12          
     3) Chapko, Kyle J 11               4) Neises, Devin T 12             
                  38.51     1:18.36 (39.85)     1:51.44 (33.08)     2:21.71 (30.27)
  3 Leaning Tower YMCA Swim Team-IL  'A'              2:24.60    2:22.20        
     1) Scott, Eric M 11                2) Fusilero, Matthew L 11         
     3) Stensland, Zach C 12            4) Hall, Maxx 11                  
                  35.73     1:18.02 (42.29)     1:50.61 (32.59)     2:22.20 (31.59)
  4 Iguanas Swim Club-IL  'A'                         2:16.58    2:28.07        
     1) McDonald, Duncan F 11           2) Lau, Aaron 11                  
     3) Boettcher, Max 11               4) Rivera, Nataniel J 10          
                  36.40     1:21.40 (45.00)     1:56.93 (35.53)     2:28.07 (31.14)
  5 Bartlett Electrix Swim Team-IL  'A'               2:19.50    2:32.60        
     1) Smith, Colin M 11               2) Lee, Matthew K 12              
     3) Klatt, Tyler M 12               4) McGrath, Mike T 12             
                  52.22     1:25.11 (32.89)     1:38.00 (12.89)     2:32.60 (54.60)
  6 Glenbrook Aquatics-IL  'A'                        2:37.41    2:35.79        
     1) Hagerty, Tommy E 11             2) Ehrlich, Sam S 11              
     3) Schneider, Mark D 12            4) Johnson, Brendon P 11          
                  35.87     1:22.53 (46.66)     2:01.79 (39.26)     2:35.79 (34.00)
  7 Des Plaines River Racers-IL  'A'                  2:48.74    2:44.56        
     1) Reinhard, Robby G 11            2) Lakner, Ryan L 12              
     3) Wachowski, Philip C 12          4) Ramoska, John P 12             
                  42.07     1:32.44 (50.37)     2:17.94 (45.50)     2:44.56 (26.62)
  8 Glenbrook Aquatics-IL  'B'                        3:00.00    3:04.27        
     1) O'Keefe, Danny J 11             2) Chan, Wes Y 11                 
     3) Baxamusa, Arshad T 11           4) Roberts, John T 12             
                  47.22     1:41.09 (53.87)     2:24.17 (43.08)     3:04.27 (40.10)
 -- Glenbrook Aquatics-IL  'C'                             NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Kick breaststroke type - fly
     1) Topin, Madison L 11             2) Zelinsky, Adam P 12            
     3) Galperin, Mark D 11             4) Maroutsos, George T 11         
                  52.56   2:11.31 (1:18.75)     3:08.10 (56.79)          DQ (39.61)
 
Event 29  Girls 9-10 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hart, Meegan H            10 SCST-IL                   NT    7:20.68        
                  38.17     1:22.02 (43.85)     2:06.52 (44.50)     2:51.32 (44.80)
        3:36.13 (44.81)     4:21.54 (45.41)     5:06.69 (45.15)     5:52.42 (45.73)
        6:37.47 (45.05)     7:20.68 (43.21)                                        
  2 Schaefer, Samantha L      10 Dundee Dolphins-IL        NT    7:52.26        
                  39.96     1:25.69 (45.73)     2:13.77 (48.08)     3:02.68 (48.91)
        3:51.83 (49.15)     4:40.68 (48.85)     5:29.28 (48.60)     6:18.33 (49.05)
        7:08.16 (49.83)     7:52.26 (44.10)                                        
 
Event 29  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Popp, Meagan L            12 SCST-IL              5:36.91    5:31.88        
                  28.23     1:01.04 (32.81)     1:34.88 (33.84)     2:09.10 (34.22)
        2:43.24 (34.14)     3:17.64 (34.40)     3:51.66 (34.02)     4:25.76 (34.10)
        4:59.55 (33.79)     5:31.88 (32.33)                                        
  2 Cordes, Kelly A           12 Gators-IL            5:44.35    5:44.74        
                  29.12     1:03.88 (34.76)     1:39.17 (35.29)     2:15.04 (35.87)
        2:50.74 (35.70)     3:26.76 (36.02)     4:03.01 (36.25)     4:37.88 (34.87)
        5:12.91 (35.03)     5:44.74 (31.83)                                        
  3 Hart, Erin E              12 SCST-IL              5:56.10    5:44.95        
                  29.83     1:05.05 (35.22)     1:41.33 (36.28)     2:18.15 (36.82)
        2:53.08 (34.93)     3:28.16 (35.08)     4:03.66 (35.50)     4:39.04 (35.38)
        5:13.89 (34.85)     5:44.95 (31.06)                                        
  4 Johnson, Lucy K           12 SCST-IL              6:15.54    5:47.63        
  5 Meeks, Eleanor B          12 Lake Forest-IL       5:45.61    5:51.27        
                  30.77     1:05.92 (35.15)     1:42.25 (36.33)     2:18.49 (36.24)
        2:55.86 (37.37)     3:33.54 (37.68)     4:09.44 (35.90)     4:44.79 (35.35)
        5:19.10 (34.31)     5:51.27 (32.17)                                        
  6 Doolan, Colleen E         12 Gators-IL            5:56.72    5:54.82        
                  29.24     1:03.75 (34.51)     1:39.27 (35.52)     2:15.88 (36.61)
        2:52.77 (36.89)     3:28.53 (35.76)     4:05.33 (36.80)     4:41.88 (36.55)
        5:19.53 (37.65)     5:54.82 (35.29)                                        
  7 Nowak, Kaya A             12 Gators-IL            5:56.83    6:05.37        
                  30.31     1:06.69 (36.38)     1:44.46 (37.77)     2:21.96 (37.50)
        2:59.54 (37.58)     3:37.39 (37.85)     4:15.17 (37.78)     4:53.01 (37.84)
      6:03.99 (1:10.98)      6:05.37 (1.38)                                        
  8 Gottschalk, Laura G       12 Lake Forest-IL       6:05.02    6:05.70        
                  30.63     1:06.80 (36.17)     1:44.48 (37.68)     2:23.01 (38.53)
        3:00.55 (37.54)     3:38.35 (37.80)     4:16.35 (38.00)     4:54.11 (37.76)
        5:30.91 (36.80)     6:05.70 (34.79)                                        
  9 Kuszynski, Emma C         11 SCST-IL              6:11.04    6:06.40        
 10 McCormack, Lauren A       12 SCST-IL              6:06.64    6:09.06        
 11 Quinn, Katie G            12 SCST-IL              6:06.91    6:12.63        
 12 Haden, Paige K            11 MYST-IL              6:29.08    6:18.50        
 13 Repp, Aspyn W             12 Lake Forest-IL            NT    6:20.09        
                  35.20     1:14.00 (38.80)     1:53.91 (39.91)     2:34.57 (40.66)
        3:15.23 (40.66)     3:54.82 (39.59)     4:33.09 (38.27)     5:08.80 (35.71)
        5:44.33 (35.53)     6:20.09 (35.76)                                        
 14 Sullivan, Nora D          11 Tops Swim Team-IL    6:28.44    6:20.66        
 15 Soule, Delaney R          12 SCST-IL              6:23.27    6:21.34        
 16 Gesell, Britta E          12 SCST-IL                   NT    6:21.64        
                  34.80     1:12.33 (37.53)     1:51.05 (38.72)     2:30.82 (39.77)
        3:10.30 (39.48)     3:49.70 (39.40)     4:29.37 (39.67)     5:08.44 (39.07)
        5:45.35 (36.91)     6:21.64 (36.29)                                        
 17 Nork, Marlee P            12 MYST-IL              5:56.45    6:22.73        
                  31.52     1:07.97 (36.45)     1:45.89 (37.92)     2:25.08 (39.19)
        3:03.32 (38.24)     3:42.83 (39.51)     4:22.63 (39.80)     5:02.76 (40.13)
        5:42.77 (40.01)     6:22.73 (39.96)                                        
 18 Prigge, Roxanne E         12 SCST-IL              6:29.11    6:25.79        
 19 Falk, Ryan J              11 SCST-IL              6:41.89    6:27.19        
                  34.38     1:13.24 (38.86)     1:52.30 (39.06)     2:31.05 (38.75)
        3:11.18 (40.13)     3:51.58 (40.40)     4:31.73 (40.15)     5:10.62 (38.89)
        5:49.98 (39.36)     6:27.19 (37.21)                                        
 20 McSpadden, Emma J         11 SCST-IL              7:12.53    6:31.06        
                  34.02     1:13.69 (39.67)   2:33.26 (1:19.57)     3:13.84 (40.58)
        3:53.89 (40.05)     4:34.17 (40.28)     5:13.93 (39.76)     5:53.49 (39.56)
        6:31.06 (37.57)                                                            
 21 Allendorfer, Serena J     11 SCST-IL                   NT    6:46.47        
                  35.48     1:15.23 (39.75)     1:55.75 (40.52)     2:36.56 (40.81)
        3:18.20 (41.64)     4:00.01 (41.81)     4:42.54 (42.53)     5:25.29 (42.75)
        6:06.76 (41.47)     6:46.47 (39.71)                                        
 22 Tavierne, Maria L         11 SCST-IL                   NT    6:57.55        
                  36.85     1:19.09 (42.24)     2:01.27 (42.18)     2:44.93 (43.66)
        3:27.37 (42.44)     4:10.24 (42.87)     4:53.38 (43.14)     5:35.19 (41.81)
        6:17.01 (41.82)     6:57.55 (40.54)                                        
 23 Tran, Ainsley R           11 Tops Swim Team-IL    7:23.99    6:58.89        
                  36.59     1:18.56 (41.97)     2:00.63 (42.07)     2:43.45 (42.82)
        3:26.90 (43.45)     4:10.71 (43.81)     4:53.48 (42.77)     5:36.26 (42.78)
        6:18.78 (42.52)     6:58.89 (40.11)                                        
 24 Schwandner, Emily L       12 Gators-IL            7:00.00    7:02.19        
                  35.77     1:16.75 (40.98)     1:59.93 (43.18)     2:43.36 (43.43)
        3:27.44 (44.08)     4:12.29 (44.85)     4:56.05 (43.76)     5:40.37 (44.32)
        6:22.01 (41.64)     7:02.19 (40.18)                                        
 25 Mucha, Kellie R           11 Dundee Dolphins-IL        NT    7:05.96        
                  37.74     1:20.41 (42.67)     2:03.88 (43.47)     2:48.02 (44.14)
        3:32.14 (44.12)   4:58.84 (1:26.70)   7:06.12 (2:07.28)     7:22.86 (16.74)
        7:35.22 (12.36)         7:05.96 ( )                                        
 26 Murphy, Rebecca F         12 SCST-IL                   NT    7:06.54        
                  37.56   2:05.58 (1:28.02)     2:50.20 (44.62)     3:33.44 (43.24)
        4:17.30 (43.86)     5:01.87 (44.57)                             7:06.58 ( )
            7:06.54 ( )                                                            
 27 Dolan, Sydney M           12 Tops Swim Team-IL    7:15.28    7:06.98        
                  35.98     1:17.55 (41.57)     1:58.80 (41.25)     2:42.17 (43.37)
        3:25.46 (43.29)     4:10.45 (44.99)     4:53.86 (43.41)     5:38.16 (44.30)
      7:06.98 (1:28.82)                                                            
 28 Summers, Sarah E          11 SCST-IL                   NT    7:07.90        
                  35.37     1:16.05 (40.68)     1:58.96 (42.91)     2:41.41 (42.45)
        3:25.05 (43.64)     4:09.03 (43.98)     4:54.59 (45.56)     5:38.93 (44.34)
        6:24.06 (45.13)     7:07.90 (43.84)                                        
 29 Samuelson, Grace S        11 SCST-IL                   NT    7:10.31        
                  37.70     1:20.01 (42.31)     2:04.77 (44.76)     2:49.81 (45.04)
        3:34.61 (44.80)     4:18.78 (44.17)     5:03.81 (45.03)     5:48.32 (44.51)
        6:30.87 (42.55)     7:10.31 (39.44)                                        
 30 McGinty, Bridey R         11 Leaning Tower-IL     7:02.35    7:11.33        
                  34.97     1:19.07 (44.10)     2:01.50 (42.43)     2:46.01 (44.51)
        3:29.44 (43.43)     4:16.04 (46.60)     4:59.59 (43.55)     5:45.55 (45.96)
        6:29.66 (44.11)     7:11.33 (41.67)                                        
 31 Englert, Olivia A         11 SCST-IL                   NT    7:11.90        
                  37.14     1:20.16 (43.02)     2:03.94 (43.78)     2:49.05 (45.11)
        3:34.32 (45.27)     4:18.77 (44.45)     5:03.19 (44.42)     5:46.82 (43.63)
        6:30.55 (43.73)     7:11.90 (41.35)                                        
 32 Johnson, Drew M           11 Tops Swim Team-IL    7:17.74    7:13.06        
                  37.43     1:21.65 (44.22)     2:06.91 (45.26)     2:51.74 (44.83)
        3:36.38 (44.64)     4:20.79 (44.41)     5:05.18 (44.39)     5:49.41 (44.23)
        6:33.32 (43.91)     7:13.06 (39.74)                                        
 33 Gursky, Hannah N          12 SCST-IL                   NT    7:23.07        
                  36.64     1:20.38 (43.74)     2:05.05 (44.67)     2:50.58 (45.53)
        3:36.10 (45.52)     4:19.84 (43.74)     5:07.17 (47.33)     5:55.32 (48.15)
        6:40.47 (45.15)     7:23.07 (42.60)                                        
 34 Filippi, Marisa M         11 SCST-IL                   NT    7:28.37        
                  39.18     1:24.82 (45.64)     2:11.56 (46.74)     2:56.59 (45.03)
        3:44.33 (47.74)     4:31.04 (46.71)     5:18.06 (47.02)     6:04.40 (46.34)
        6:48.84 (44.44)     7:28.37 (39.53)                                        
 35 Koch, Kalie B             12 SCST-IL                   NT    7:30.35        
                  38.83     1:23.95 (45.12)     2:11.26 (47.31)     2:59.08 (47.82)
        3:44.82 (45.74)     4:32.06 (47.24)     5:18.44 (46.38)     6:04.00 (45.56)
        6:48.58 (44.58)     7:30.35 (41.77)                                        
 36 Sastre, Erin M            11 SCST-IL                   NT    7:49.97        
                  41.65     1:28.50 (46.85)     2:16.18 (47.68)     3:03.59 (47.41)
        3:52.43 (48.84)     4:39.80 (47.37)     5:28.38 (48.58)     6:16.24 (47.86)
        7:04.11 (47.87)     7:49.97 (45.86)                                        
 37 Herb, Isabel N            11 SCST-IL                   NT    7:56.99        
                  42.31     1:30.03 (47.72)     2:18.06 (48.03)     3:06.11 (48.05)
        3:55.17 (49.06)     4:43.94 (48.77)     5:32.74 (48.80)     6:21.74 (49.00)
        7:10.27 (48.53)     7:56.99 (46.72)                                        
 
Event 29  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alonso, Richard T         11 MYST-IL                   NT    6:45.04        
                  36.47     1:16.78 (40.31)     1:58.47 (41.69)     2:39.52 (41.05)
        3:21.56 (42.04)     4:02.50 (40.94)     4:43.65 (41.15)     5:25.12 (41.47)
        6:06.38 (41.26)     6:45.04 (38.66)                                        
 
Event 31  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venlos, Megan L           18 SCST-IL              1:52.91    1:59.31        
                  27.64       57.79 (30.15)     1:29.00 (31.21)     1:59.31 (30.31)
  2 Bessette, Dominique A     16 Lake Forest-IL       1:58.76    1:59.59        
                  27.92       58.10 (30.18)     1:29.20 (31.10)     1:59.59 (30.39)
  3 Licari, Laura A           14 SCST-IL              1:59.57    2:01.07        
                  27.67       58.36 (30.69)     1:29.81 (31.45)     2:01.07 (31.26)
  4 Dassoff, Alanna G         13 Tops Swim Team-IL    2:01.94    2:03.64        
                  29.12     1:00.39 (31.27)     1:32.59 (32.20)     2:03.64 (31.05)
  5 Podczerwinski, Amanda L   16 AA-IL                2:03.53    2:03.90        
                  29.05     1:00.48 (31.43)     1:32.61 (32.13)     2:03.90 (31.29)
  6 Kirby, Riley T            13 PAC-IL               2:03.64    2:04.89        
                  28.78     1:00.25 (31.47)     1:32.81 (32.56)     2:04.89 (32.08)
  7 Wawer, Julia S            13 PAC-IL               2:04.07    2:04.91        
                  28.46       59.92 (31.46)     1:32.29 (32.37)     2:04.91 (32.62)
  8 Garvin, Stephanie M       13 SCST-IL              2:03.01    2:05.52        
                  28.62     1:00.55 (31.93)     1:33.10 (32.55)     2:05.52 (32.42)
  9 Licari, Lisa M            16 SCST-IL              2:00.40    2:05.55        
                  28.92     1:00.72 (31.80)     1:33.58 (32.86)     2:05.55 (31.97)
 10 Scheitlin, Mekenna A      13 BSC-IL               2:14.32    2:05.86        
                  28.71     1:00.40 (31.69)     1:33.42 (33.02)     2:05.86 (32.44)
 11 Hannon, Rebecca D         13 PAC-IL               1:58.86    2:06.76        
                  29.08     1:01.10 (32.02)     1:34.12 (33.02)     2:06.76 (32.64)
 12 Alvi, Shana G             15 Barlett-IL           2:07.58    2:06.78        
                  29.21     1:01.54 (32.33)     1:34.46 (32.92)     2:06.78 (32.32)
 13 Roeing, Katie L           16 Express-IL           2:06.37    2:07.18        
                  29.47     1:01.67 (32.20)     1:34.43 (32.76)     2:07.18 (32.75)
 14 Xiang, Cheryl M           13 PAC-IL               2:04.10    2:07.53        
                  12.09                             1:34.72 ( )     2:07.53 (32.81)
 15 Ricci, Elaina M           13 Express-IL           2:10.82    2:08.30        
                  29.82     1:02.29 (32.47)     1:36.35 (34.06)     2:08.30 (31.95)
 16 Zitkus, Jenna R           14 Leaning Tower-IL     2:11.70    2:08.33        
                  28.65     1:01.47 (32.82)     1:35.52 (34.05)     2:08.33 (32.81)
 17 Joyce, Kate M             13 Express-IL           2:05.13    2:08.51        
                  30.02     1:02.54 (32.52)     1:36.10 (33.56)     2:08.51 (32.41)
 18 Bindseil, Izzie A         13 SCST-IL              2:07.10    2:08.64        
                  30.35     1:02.74 (32.39)     1:35.58 (32.84)     2:08.64 (33.06)
 19 Falk, Taylor E            14 SCST-IL              2:08.45    2:08.68        
                  29.60     1:02.30 (32.70)     1:35.85 (33.55)     2:08.68 (32.83)
 20 Primdahl, Erin K          13 BSC-IL               2:09.49    2:09.49        
                  29.65     1:02.48 (32.83)     1:36.01 (33.53)     2:09.49 (33.48)
 21 Johnson, Renae H          13 Barlett-IL           2:11.75    2:09.95        
                  30.19     1:03.21 (33.02)     1:36.85 (33.64)     2:09.95 (33.10)
 22 O'Neill, Meghan M         13 PAC-IL               2:07.69    2:10.56        
                  30.39     1:03.08 (32.69)     1:36.72 (33.64)     2:10.56 (33.84)
 23 Scott, Edan E             14 Leaning Tower-IL     2:08.08    2:10.57        
                  29.01     1:02.61 (33.60)     1:36.46 (33.85)     2:10.57 (34.11)
 24 Skibinski, Sydney J       13 Barlett-IL           2:12.79    2:10.95        
                  29.45     1:02.54 (33.09)     1:37.08 (34.54)     2:10.95 (33.87)
 25 Flesher, Bridget M        14 SCST-IL              2:05.67    2:11.21        
                  30.73     1:03.25 (32.52)     1:37.00 (33.75)     2:11.21 (34.21)
 26 Tomassetti, Isabella S    13 PAC-IL                    NT    2:11.43        
                  30.64     1:03.81 (33.17)     1:37.71 (33.90)     2:11.43 (33.72)
 27 Gavars, Sam J             13 BSC-IL               2:13.40    2:12.70        
                  30.36     1:03.96 (33.60)     1:38.10 (34.14)     2:12.70 (34.60)
 28 Tian, Tina L              13 PAC-IL               2:11.03    2:13.20        
                  31.10     1:04.60 (33.50)     1:39.02 (34.42)     2:13.20 (34.18)
 29 Kiefer, Ali M             13 Leaning Tower-IL     2:13.57    2:13.39        
                  30.60     1:04.56 (33.96)     1:39.37 (34.81)     2:13.39 (34.02)
 30 Trenn, Emily A            13 Barlett-IL           2:14.13    2:13.49        
                  31.36     1:05.21 (33.85)     1:40.05 (34.84)     2:13.49 (33.44)
 31 Hoffman, Olivia R         13 BSC-IL               2:16.49    2:13.83        
                  31.17     1:05.71 (34.54)     1:39.67 (33.96)     2:13.83 (34.16)
 32 Dessev, Yana E            13 Lake Forest-IL       2:13.07    2:14.14        
                  30.33     1:04.85 (34.52)     1:40.60 (35.75)     2:14.14 (33.54)
 33 Barton, Marisa E          14 PAC-IL               2:04.67    2:15.22        
                  30.50     1:04.17 (33.67)     1:39.78 (35.61)     2:15.22 (35.44)
 34 Staudacher, Rachel M      13 SCST-IL              2:15.43    2:15.84        
                  30.37     1:04.99 (34.62)     1:40.79 (35.80)     2:15.84 (35.05)
 35 Bloodgood, Leah D         13 PAC-IL               2:45.66    2:15.95        
                  31.29     1:05.66 (34.37)     1:40.91 (35.25)     2:15.95 (35.04)
 36 Filippi, Natalie N        13 SCST-IL              2:26.54    2:16.84        
                  31.44     1:06.12 (34.68)     1:41.80 (35.68)     2:16.84 (35.04)
 37 Tauer, Alyce M            13 SCST-IL              2:17.79    2:17.45        
                  31.98     1:07.26 (35.28)     1:42.91 (35.65)     2:17.45 (34.54)
 38 Fisher, Jackie L          14 SCST-IL                   NT    2:18.44        
                  31.92     1:06.96 (35.04)     1:43.50 (36.54)     2:18.44 (34.94)
 39 Lecher, Jessica E         13 PAC-IL               2:11.57    2:18.65        
                  31.66     1:06.18 (34.52)     1:42.33 (36.15)     2:18.65 (36.32)
 40 Kichka, Alex M            14 SCST-IL              2:28.26    2:18.70        
                  31.91     1:07.02 (35.11)     1:43.14 (36.12)     2:18.70 (35.56)
 41 Nagler, Katie G           13 SCST-IL              2:14.16    2:19.08        
                  31.35     1:06.54 (35.19)     1:42.88 (36.34)     2:19.08 (36.20)
 42 Zimmer, Hannah S          14 SCST-IL              2:23.50    2:19.44        
                  32.77     1:07.55 (34.78)     1:43.55 (36.00)     2:19.44 (35.89)
 43 Merritt, Kayla E          13 PAC-IL                    NT    2:20.32        
                  31.62     1:06.78 (35.16)     1:43.99 (37.21)     2:20.32 (36.33)
 44 Hutchinson, Ellie H       13 SCST-IL              2:15.15    2:20.38        
                  31.93     1:07.00 (35.07)     1:44.20 (37.20)     2:20.38 (36.18)
 45 Pontello, Lindsay L       13 PAC-IL               2:25.48    2:20.80        
                  32.16     1:07.92 (35.76)     1:44.86 (36.94)     2:20.80 (35.94)
 46 Arand, Elizabeth N        13 Express-IL           2:28.26    2:21.63        
                  32.80     1:09.03 (36.23)     1:46.28 (37.25)     2:21.63 (35.35)
 47 Sybers, Josie M           14 RMSC-IL              2:33.50    2:24.08        
                  31.18     1:07.68 (36.50)     1:45.73 (38.05)     2:24.08 (38.35)
 48 Blum, Jennifer C          13 PAC-IL               2:29.86    2:24.67        
                  33.98     1:10.07 (36.09)     1:48.51 (38.44)     2:24.67 (36.16)
 49 McBride, Karissa          13 MYST-IL              2:16.59    2:24.72        
                  33.99     1:11.00 (37.01)     1:48.13 (37.13)     2:24.72 (36.59)
 50 Andersen, Sydney M        14 SCST-IL              2:26.93    2:25.23        
                  33.12     1:09.75 (36.63)     1:48.17 (38.42)     2:25.23 (37.06)
 51 Sabalaskey, Mary Claire   13 Lake Forest-IL       2:24.05    2:25.99        
                  32.92     1:09.93 (37.01)     1:48.61 (38.68)     2:25.99 (37.38)
 52 Schiff-Berger, Sarah I    13 Leaning Tower-IL     2:27.04    2:26.73        
                  33.19     1:10.49 (37.30)     1:48.95 (38.46)     2:26.73 (37.78)
 53 O'Connell, Natalie        13 Iguanas-IL           2:11.88    2:27.28        
                  33.10     1:11.05 (37.95)     1:49.62 (38.57)     2:27.28 (37.66)
 54 Martin, Silvia M          13 Express-IL           2:57.29    2:27.93        
                  32.47     1:08.53 (36.06)     1:47.73 (39.20)     2:27.93 (40.20)
 55 Greisman, Lauren R        13 PAC-IL               2:36.90    2:33.17        
                  32.68     1:11.17 (38.49)     1:53.54 (42.37)     2:33.17 (39.63)
 56 Wenceslao, Iris M         13 DP River Racers-IL   2:39.84    2:34.45        
                  35.31     1:15.40 (40.09)     1:56.13 (40.73)     2:34.45 (38.32)
 57 Johnson, Elizabeth G      13 Iguanas-IL                NT    2:36.41        
                  36.29     1:15.34 (39.05)     1:57.06 (41.72)     2:36.41 (39.35)
 58 Reyes, Taina J            13 Iguanas-IL           2:24.23    2:36.72        
                  34.32     1:13.79 (39.47)     1:56.00 (42.21)     2:36.72 (40.72)
 59 Zimmermann, Emily K       13 AA-IL                2:44.55    2:37.84        
                  35.48     1:16.69 (41.21)     1:57.83 (41.14)     2:37.84 (40.01)
 60 Haschak, Melissa C        13 Barlett-IL                NT    2:40.07        
                  35.64     1:15.74 (40.10)     1:59.13 (43.39)     2:40.07 (40.94)
 61 Ehrlich, Sonia R          13 Gators-IL                 NT    2:43.00        
                  36.04     1:16.89 (40.85)     2:00.72 (43.83)     2:43.00 (42.28)
 62 Ady, Elizabeth N          13 RMSC-IL                   NT    2:46.01        
                  35.76     1:16.51 (40.75)     2:02.52 (46.01)     2:46.01 (43.49)
 63 Burgos, Ve M              11 Dundee Dolphins-IL   2:40.12    2:47.83        
                  37.59     1:21.60 (44.01)     2:07.21 (45.61)     2:47.83 (40.62)
 64 Medintz, Jessica          14 Iguanas-IL           2:52.43    2:57.69        
                  37.79     1:22.89 (45.10)     2:11.66 (48.77)     2:57.69 (46.03)
 65 Bresler, Jessy N          13 Gators-IL            3:40.99    3:31.49        
                  45.07     1:38.06 (52.99)     2:36.55 (58.49)     3:31.49 (54.94)
 -- Nolley, Ellen R           13 Barlett-IL           2:34.79         DQ        
      False start
                  32.88     1:07.76 (34.88)     1:42.84 (35.08)          DQ (33.76)
 
Event 32  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stoehr, Mitch D           17 Lake Forest-IL       1:37.74    1:42.79        
                  23.48       49.12 (25.64)     1:15.63 (26.51)     1:42.79 (27.16)
  2 Scott, Konner M           16 Leaning Tower-IL     1:43.50    1:44.15        
                  24.01       50.04 (26.03)     1:16.80 (26.76)     1:44.15 (27.35)
  3 Falconer, Patrick J       17 PAC-IL               1:40.78    1:45.59        
                  24.34       50.90 (26.56)     1:17.85 (26.95)     1:45.59 (27.74)
  4 Salomon, Andrew J         16 Leaning Tower-IL     1:45.12    1:48.99        
                  24.37       51.53 (27.16)     1:20.49 (28.96)     1:48.99 (28.50)
  5 Kuwahara, Ryota           15 PAC-IL               1:45.44    1:50.39        
                  26.26       54.60 (28.34)     1:22.71 (28.11)     1:50.39 (27.68)
  6 Carlson, Derrick          17 Iguanas-IL           1:48.34    1:50.60        
                  25.95       54.95 (29.00)     1:23.94 (28.99)     1:50.60 (26.66)
  7 Fitts, Langston E         15 PAC-IL               1:46.51    1:50.81        
                  26.02       54.20 (28.18)     1:23.00 (28.80)     1:50.81 (27.81)
  8 Bach, Ryan T              17 Gators-IL            1:54.58    1:50.89        
                  25.23       53.60 (28.37)     1:22.47 (28.87)     1:50.89 (28.42)
  9 Bindseil, TJ J            14 SCST-IL              1:53.57    1:51.24        
                  26.69       54.94 (28.25)     1:23.17 (28.23)     1:51.24 (28.07)
 10 Salzman, Adam J           16 PAC-IL               1:51.50    1:51.65        
                  25.96       54.47 (28.51)     1:23.68 (29.21)     1:51.65 (27.97)
 11 Hollman, Joe              15 SCST-IL              1:48.76    1:51.82        
                  25.73       54.17 (28.44)     1:23.22 (29.05)     1:51.82 (28.60)
 12 Errichiello, Vincent M    17 Express-IL           1:45.90    1:51.94        
                  25.11       53.16 (28.05)     1:22.78 (29.62)     1:51.94 (29.16)
 13 Tribble, Jack R           14 RMSC-IL              1:48.57    1:52.45        
                  26.19       54.82 (28.63)     1:23.71 (28.89)     1:52.45 (28.74)
 14 Chen, Jason Y             15 Gators-IL            1:52.29    1:52.57        
                  26.30       55.54 (29.24)     1:24.04 (28.50)     1:52.57 (28.53)
 15 Wimer, Stevie L           17 UN-IL                1:39.93    1:52.61        
                  24.37       52.43 (28.06)     1:22.58 (30.15)     1:52.61 (30.03)
 16 Seuschek, Shane M         17 SCST-IL              1:47.26    1:53.48        
                  26.11       54.80 (28.69)     1:23.83 (29.03)     1:53.48 (29.65)
 17 Roytman, Brian N          15 Gators-IL            1:47.98    1:53.82        
                  26.18       55.08 (28.90)     1:24.63 (29.55)     1:53.82 (29.19)
 18 Hayden, Leo A             15 BSC-IL               1:50.81    1:53.98        
                  26.75       55.14 (28.39)     1:24.65 (29.51)     1:53.98 (29.33)
 19 Chen, Michael Z           16 Gators-IL            1:52.02    1:54.12        
                  26.29       55.45 (29.16)     1:25.40 (29.95)     1:54.12 (28.72)
 20 Bunning, Bryan J          15 Lake Forest-IL       1:58.92    1:54.41        
                  25.12       54.75 (29.63)     1:25.36 (30.61)     1:54.41 (29.05)
 21 Bresnahan, Matthew O      14 Tops Swim Team-IL    1:54.76    1:54.84        
                  26.86       56.33 (29.47)     1:26.21 (29.88)     1:54.84 (28.63)
 22 Dieter, Chris J           15 SCST-IL              1:44.41    1:54.98        
                  26.37       55.05 (28.68)     1:25.07 (30.02)     1:54.98 (29.91)
 23 Gomez, Richard            16 Leaning Tower-IL     1:55.73    1:55.49        
                  26.40       55.58 (29.18)     1:25.77 (30.19)     1:55.49 (29.72)
 24 Wasicak, Brian C          14 Leaning Tower-IL     2:00.26    1:55.60        
 24 Bondarenko, Nikita O      14 Tops Swim Team-IL    2:00.21    1:55.60        
 26 Ramoska, Robert R         14 DP River Racers-IL   1:50.69    1:55.82        
                  26.43       55.71 (29.28)     1:25.93 (30.22)     1:55.82 (29.89)
 27 Mueller, Jake D           17 Express-IL           1:52.25    1:56.53        
                  24.58       53.10 (28.52)     1:24.32 (31.22)     1:56.53 (32.21)
 28 Petyniak, Jakub           15 Dundee Dolphins-IL   2:00.33    1:56.57        
 29 Salomon, Jonathan M       13 Leaning Tower-IL     1:57.59    1:56.68        
                  26.44       56.13 (29.69)     1:27.46 (31.33)     1:56.68 (29.22)
 30 Errichiello, Peter A      15 Express-IL           1:54.43    1:56.71        
                  26.18       55.65 (29.47)     1:26.52 (30.87)     1:56.71 (30.19)
 31 Rodney, James C           14 BSC-IL               2:01.34    1:56.76        
 32 Ruffin, Jeffrey J         14 AA-IL                1:56.04    1:56.80        
                  26.97       56.67 (29.70)     1:27.64 (30.97)     1:56.80 (29.16)
 33 Miller, Ryan J            15 Leaning Tower-IL     1:54.45    1:56.90        
                  26.83       56.40 (29.57)     1:26.81 (30.41)     1:56.90 (30.09)
 34 Tavierne, Michael J       16 SCST-IL              2:05.84    1:56.91        
 35 Reecher, Mitchell W       16 RMSC-IL              1:58.78    1:56.99        
                  26.45       56.63 (30.18)     1:27.75 (31.12)     1:56.99 (29.24)
 36 Jesko, Nathan M           13 SCST-IL              2:01.39    1:57.00        
                  26.58       55.93 (29.35)     1:26.92 (30.99)     1:57.00 (30.08)
 37 Marberry, Wes P           15 MYST-IL              1:58.93    1:57.46        
                  26.81       56.74 (29.93)     1:26.94 (30.20)     1:57.46 (30.52)
 38 Seuschek, Shaun J         15 SCST-IL              1:48.36    1:57.49        
                  27.21       56.79 (29.58)     1:27.61 (30.82)     1:57.49 (29.88)
 39 Mlynarski, Karol          14 Leaning Tower-IL     1:58.14    1:57.54        
                  25.85       54.91 (29.06)     1:25.50 (30.59)     1:57.54 (32.04)
 40 Batchelder, Elliott L     16 Express-IL           1:48.21    1:57.72        
                  26.53       56.29 (29.76)     1:27.04 (30.75)     1:57.72 (30.68)
 41 Bacinich, Matt S          16 Gators-IL            1:56.32    1:57.73        
                  27.04       57.06 (30.02)     1:28.35 (31.29)     1:57.73 (29.38)
 42 Bell, Eric T              17 Tops Swim Team-IL    1:55.00    1:57.83        
                  26.24       55.95 (29.71)     1:26.68 (30.73)     1:57.83 (31.15)
 43 Krug, Ryan M              16 Dundee Dolphins-IL   1:53.44    1:57.97        
                  27.01       56.64 (29.63)     1:27.30 (30.66)     1:57.97 (30.67)
 44 Duffy, Alex T             13 SCST-IL              2:00.07    1:58.10        
 45 Patnode, Kyle R           14 Tops Swim Team-IL    1:59.91    1:58.36        
                  27.50       57.37 (29.87)     1:27.99 (30.62)     1:58.36 (30.37)
 46 Gannon, Kyle A            14 SCST-IL              1:56.76    1:58.42        
                  26.50       56.43 (29.93)     1:27.73 (31.30)     1:58.42 (30.69)
 47 Buckwalter, Christian S   16 RMSC-IL              1:58.03    1:58.48        
                  26.78       56.42 (29.64)     1:27.48 (31.06)     1:58.48 (31.00)
 48 Slavin, Erik M            15 Gators-IL            1:52.08    1:58.81        
                  26.62       56.50 (29.88)     1:27.56 (31.06)     1:58.81 (31.25)
 49 Pelka, Kuba T             15 PAC-IL               1:59.57    1:59.11        
                  27.13       57.32 (30.19)     1:28.35 (31.03)     1:59.11 (30.76)
 50 Pollick, Thomas C         15 Gators-IL            1:53.09    1:59.36        
                  26.35       56.51 (30.16)     1:27.88 (31.37)     1:59.36 (31.48)
 51 Johnson, Garrison L       16 Tops Swim Team-IL    1:59.24    1:59.54        
                  26.96       57.01 (30.05)     1:28.21 (31.20)     1:59.54 (31.33)
 52 Shanel, Will R            14 SCST-IL              2:03.08    1:59.74        
                  28.01       58.71 (30.70)     1:29.97 (31.26)     1:59.74 (29.77)
 53 Suda, Jason C             14 SCST-IL              1:56.89    2:00.28        
                  26.54       57.14 (30.60)     1:29.59 (32.45)     2:00.28 (30.69)
 54 Klimaszewski, Adrian      16 PAC-IL               1:55.55    2:00.37        
                  27.37       57.84 (30.47)     1:29.19 (31.35)     2:00.37 (31.18)
 55 Anderson, David F         17 Tops Swim Team-IL    1:56.00    2:00.52        
                  26.99       56.40 (29.41)     1:28.25 (31.85)     2:00.52 (32.27)
 56 Muehlschlegel, Austin K   14 SCST-IL              2:03.68    2:00.89        
                  27.74       58.02 (30.28)     1:29.60 (31.58)     2:00.89 (31.29)
 57 Budolak, Daniel W         15 PAC-IL               1:56.29    2:01.27        
                  27.75       58.28 (30.53)     1:30.35 (32.07)     2:01.27 (30.92)
 58 McKee, Steven M           15 PAC-IL               1:59.70    2:01.47        
                  27.84       58.65 (30.81)     1:30.09 (31.44)     2:01.47 (31.38)
 59 Qiao, Victor *            13 Gators-IL            2:11.66    2:01.48        
                  27.37       58.19 (30.82)     1:29.82 (31.63)     2:01.48 (31.66)
 60 Moran, Nathan T           14 Barlett-IL           2:06.22    2:01.57        
                  28.54       58.94 (30.40)     1:30.70 (31.76)     2:01.57 (30.87)
 61 Nyholm, Stefan E          15 Iguanas-IL           2:00.61    2:01.62        
 62 Galas, Patrick N          14 PAC-IL               1:58.60    2:01.89        
                  27.59       58.35 (30.76)     1:30.15 (31.80)     2:01.89 (31.74)
 63 Mason, Stephen P          15 SCST-IL              1:56.42    2:01.99        
                  27.63       57.92 (30.29)     1:29.79 (31.87)     2:01.99 (32.20)
 64 Joyce, Ryan H             14 SCST-IL              1:57.92    2:02.15        
                  27.55       58.37 (30.82)     1:30.22 (31.85)     2:02.15 (31.93)
 65 Reinbrecht, Alex D        13 Dundee Dolphins-IL   2:15.64    2:02.17        
                  28.01       59.62 (31.61)     1:31.86 (32.24)     2:02.17 (30.31)
 66 Greathead, Glen M         15 PAC-IL               2:04.28    2:02.78        
                  27.78       58.64 (30.86)     1:30.82 (32.18)     2:02.78 (31.96)
 67 Whitenack, Drew C         15 Leaning Tower-IL     2:06.57    2:02.81        
                  27.37       58.29 (30.92)     1:31.20 (32.91)     2:02.81 (31.61)
 68 Watt, Gordon D            15 Tops Swim Team-IL    2:14.17    2:02.95        
                  27.49       59.60 (32.11)     1:31.68 (32.08)     2:02.95 (31.27)
 69 Kite, Alex R              16 Leaning Tower-IL     2:14.47    2:03.10        
                  27.40       58.84 (31.44)     1:31.27 (32.43)     2:03.10 (31.83)
 70 Curtis, Jonathan H        15 PAC-IL               2:00.01    2:03.50        
 71 Neal, David N             15 Gators-IL            2:11.43    2:03.52        
                  28.24       59.25 (31.01)     1:31.65 (32.40)     2:03.52 (31.87)
 72 Hagedorn, Evan J          16 Leaning Tower-IL          NT    2:04.15        
                  28.46       59.79 (31.33)     1:32.35 (32.56)     2:04.15 (31.80)
 73 Larocca, Thomas G         14 Leaning Tower-IL     2:06.44    2:04.32        
                  26.65       57.37 (30.72)     1:30.73 (33.36)     2:04.32 (33.59)
 74 Binkley, Tim J            16 Leaning Tower-IL     2:02.10    2:04.50        
                  27.24       58.57 (31.33)   2:04.50 (1:05.93)                    
 75 Stauder, Danny W          15 Lake Forest-IL       1:58.06    2:04.93        
                  27.93       59.76 (31.83)     1:32.64 (32.88)     2:04.93 (32.29)
 76 Gillespie, Connor J       13 Leaning Tower-IL     2:09.39    2:05.34        
                  27.87       59.69 (31.82)     1:33.17 (33.48)     2:05.34 (32.17)
 77 Johnson, Stefan P         15 Gators-IL            2:04.14    2:05.51        
                  29.43     1:01.01 (31.58)     1:33.66 (32.65)     2:05.51 (31.85)
 78 Kobida, Connor P          13 BSC-IL               2:08.81    2:05.53        
                  28.91     1:01.82 (32.91)     1:34.78 (32.96)     2:05.53 (30.75)
 79 Scheid, Ray               17 AA-IL                2:16.00    2:05.66        
                  26.57       57.69 (31.12)     1:31.26 (33.57)     2:05.66 (34.40)
 80 VanLieshout, Nicholas P   15 PAC-IL               1:59.91    2:05.67        
 81 Sullivan, Joey T          14 Gators-IL            2:07.22    2:06.51        
                  28.46     1:00.62 (32.16)     1:34.03 (33.41)     2:06.51 (32.48)
 82 Weyrauch, Evan D          16 RMSC-IL              2:05.56    2:06.68        
                  28.04       59.54 (31.50)     1:32.74 (33.20)     2:06.68 (33.94)
 83 Tatham, Alex E            15 Gators-IL            2:19.96    2:07.07        
                  28.01       59.50 (31.49)     1:33.26 (33.76)     2:07.07 (33.81)
 84 Bernardi, Adam J          15 RMSC-IL              2:20.29    2:07.58        
                  29.45     1:02.14 (32.69)     1:35.78 (33.64)     2:07.58 (31.80)
 85 Haracz, Thomas L          13 MYST-IL              2:09.87    2:07.66        
                  27.97     1:00.03 (32.06)     1:33.15 (33.12)     2:07.66 (34.51)
 86 Maczko, Bryce M           13 PAC-IL               2:17.85    2:07.71        
                  29.11     1:01.73 (32.62)     1:35.66 (33.93)     2:07.71 (32.05)
 87 Niemiec, Aleks            15 AA-IL                2:13.86    2:07.79        
                  28.86     1:01.76 (32.90)     1:35.08 (33.32)     2:07.79 (32.71)
 88 Shah, Ammar A             15 Leaning Tower-IL     2:05.05    2:07.82        
                  26.76       58.80 (32.04)     1:32.87 (34.07)     2:07.82 (34.95)
 89 Falconer, Sean R          16 PAC-IL               2:08.03    2:07.87        
                  29.08     1:02.11 (33.03)     1:36.24 (34.13)     2:07.87 (31.63)
 90 Kugler, Brian D           16 AA-IL                2:07.74    2:07.89        
                  28.93     1:01.91 (32.98)     1:35.92 (34.01)     2:07.89 (31.97)
 91 Kessler, Mike P           15 Gators-IL                 NT    2:08.86        
                  28.20     1:00.77 (32.57)     1:35.04 (34.27)     2:08.86 (33.82)
 92 Johnson, Gregory          13 Iguanas-IL           2:09.57    2:08.98        
                  28.59     1:01.71 (33.12)     1:36.61 (34.90)     2:08.98 (32.37)
 93 Bosse, Nathan T           13 PAC-IL               2:10.49    2:09.28        
                  28.36     1:01.27 (32.91)     1:35.75 (34.48)     2:09.28 (33.53)
 94 Kwiatkowski, Tytus G      17 Gators-IL            2:39.28    2:09.35        
                  25.77       57.18 (31.41)     1:33.03 (35.85)     2:09.35 (36.32)
 95 Benson, Kevin J           13 Gators-IL            2:18.84    2:09.92        
                  28.78     1:01.66 (32.88)     1:35.88 (34.22)     2:09.92 (34.04)
 96 Hadley, Jonathan C        15 MYST-IL              2:13.35    2:10.04        
                  29.38     1:02.21 (32.83)     1:36.63 (34.42)     2:10.04 (33.41)
 97 Simonovic, Pavle          13 Tops Swim Team-IL    2:16.52    2:10.67        
                  28.81     1:01.52 (32.71)     1:36.12 (34.60)     2:10.67 (34.55)
 98 Cormier, Greg L           15 RMSC-IL              2:17.60    2:11.16        
                  27.71     1:02.04 (34.33)     1:36.90 (34.86)     2:11.16 (34.26)
 99 King, Matt J              15 Lake Forest-IL       2:23.57    2:11.25        
                  31.04     1:04.80 (33.76)     1:38.25 (33.45)     2:11.25 (33.00)
100 Brown, Aaron C            14 Leaning Tower-IL     2:15.98    2:11.52        
                  29.02     1:03.23 (34.21)     1:38.41 (35.18)     2:11.52 (33.11)
101 Boese, Austin C           15 Express-IL           2:14.36    2:11.62        
                  29.03     1:01.85 (32.82)     1:36.58 (34.73)     2:11.62 (35.04)
102 Schultz, Sam C            15 SCST-IL              2:01.95    2:11.86        
                  29.92     1:03.70 (33.78)     1:37.63 (33.93)     2:11.86 (34.23)
103 Palarz, Mike J            15 BSC-IL               2:08.72    2:12.19        
                  28.80     1:01.80 (33.00)     1:36.86 (35.06)     2:12.19 (35.33)
104 Schmitz, Ethan T          13 Barlett-IL           2:11.20    2:12.33        
                  29.87     1:03.75 (33.88)     1:39.69 (35.94)     2:12.33 (32.64)
105 Wong, Alvin               13 Dundee Dolphins-IL   2:11.23    2:12.85        
                  29.89     1:02.90 (33.01)     1:37.72 (34.82)     2:12.85 (35.13)
106 Ogaban, Francis R         11 Dundee Dolphins-IL   2:11.98    2:13.17        
                  29.43     1:02.59 (33.16)     1:37.77 (35.18)     2:13.17 (35.40)
107 Pawelkiewicz, Jacob C     14 SCST-IL              2:23.12    2:13.23        
                  30.15     1:03.90 (33.75)     1:38.98 (35.08)     2:13.23 (34.25)
108 Gonzalez, Tietl           13 UN-IL                2:11.65    2:13.70        
                  30.23     1:03.77 (33.54)     1:39.47 (35.70)     2:13.70 (34.23)
109 Peterson, Jake D          15 Barlett-IL           2:27.50    2:14.39        
110 King, John L              17 Un-Lean-IL           2:14.43    2:14.52        
                  29.88     1:03.12 (33.24)   2:14.52 (1:11.40)                    
111 Magsakay, Jason D         13 Leaning Tower-IL     2:19.22    2:14.63        
                  29.16     1:02.70 (33.54)     1:38.82 (36.12)     2:14.63 (35.81)
112 Nyholm, Noah C            13 Iguanas-IL           1:57.38    2:15.32        
                  39.40     1:10.17 (30.77)     1:42.86 (32.69)     2:15.32 (32.46)
113 Tanner, Jeff N            15 SCST-IL              2:06.28    2:15.68        
                  29.71     1:03.09 (33.38)     1:39.90 (36.81)     2:15.68 (35.78)
114 Englert, Brian T          14 SCST-IL              2:21.17    2:15.75        
                  30.75     1:05.13 (34.38)     1:40.80 (35.67)     2:15.75 (34.95)
115 Wierzchowiec, Pawel       16 Tops Swim Team-IL    2:22.42    2:15.96        
                  29.86     1:05.35 (35.49)     1:41.26 (35.91)     2:15.96 (34.70)
116 Koh, James H              14 Gators-IL                 NT    2:16.41        
                  29.12     1:02.79 (33.67)     1:39.45 (36.66)     2:16.41 (36.96)
117 Weisberg, Josh L          14 PAC-IL               2:15.52    2:16.45        
                  30.28     1:04.38 (34.10)     1:40.73 (36.35)     2:16.45 (35.72)
118 Skoog, Austin E           14 Lake Forest-IL       2:25.45    2:18.71        
118 West, Alex C              13 Tops Swim Team-IL    2:24.59    2:18.71        
120 Karr, Gavin M             14 SCST-IL              2:11.63    2:19.89        
                  29.70     1:04.46 (34.76)     1:43.04 (38.58)     2:19.89 (36.85)
121 Hadley, Justin M          13 MYST-IL              2:22.94    2:20.09        
                  31.34     1:06.87 (35.53)     1:43.94 (37.07)     2:20.09 (36.15)
122 Pontello, Marc A          14 AA-IL                2:29.97    2:20.62        
123 Silber, Kelin M           14 Tops Swim Team-IL    2:38.12    2:21.06        
                  31.07     1:07.20 (36.13)     1:45.90 (38.70)     2:21.06 (35.16)
124 Boettcher, Jake R         14 Iguanas-IL           2:08.72    2:21.29        
                  30.43     1:05.93 (35.50)     1:43.59 (37.66)     2:21.29 (37.70)
125 Walsh, Tyler D            16 RMSC-IL              2:30.03    2:21.34        
                  31.41     1:08.87 (37.46)     1:46.06 (37.19)     2:21.34 (35.28)
126 Weinstein, Bradley M      13 PAC-IL               2:24.64    2:22.11        
127 Durkin, Matt J            14 Gators-IL            2:22.79    2:23.28        
                  30.06     1:05.85 (35.79)     1:44.89 (39.04)     2:23.28 (38.39)
128 Klis, Ryan M              13 PAC-IL               2:21.65    2:24.27        
                  32.31     1:10.09 (37.78)     1:49.28 (39.19)     2:24.27 (34.99)
129 Assmann, Alec M           13 AA-IL                2:27.00    2:24.29        
130 Quan, Joey J              14 SCST-IL              2:26.71    2:26.70        
131 Torosian, Martin W        14 SCST-IL              2:01.35    2:28.57        
                  33.69     1:12.16 (38.47)     1:50.49 (38.33)     2:28.57 (38.08)
132 Brennan, Jonathan P       13 SCST-IL              2:30.11    2:28.63        
                  32.76     1:10.40 (37.64)     1:46.82 (36.42)     2:28.63 (41.81)
133 Cacciatore, Joe C         13 RMSC-IL              2:32.83    2:29.62        
                  33.20     1:11.98 (38.78)     1:51.80 (39.82)     2:29.62 (37.82)
134 Mau, Carter T             13 AA-IL                2:48.16    2:33.65        
                  34.03     1:14.14 (40.11)     1:55.96 (41.82)     2:33.65 (37.69)
135 Cortesio, Mike J          12 Express-IL           2:24.81    2:34.75        
136 Jason, Wyatt S            15 Gators-IL            2:40.53    2:34.76        
                  33.07     1:11.38 (38.31)     1:52.67 (41.29)     2:34.76 (42.09)
137 Diskos, Constantine G     13 PAC-IL               2:43.26    2:36.04        
                  33.09     1:12.41 (39.32)     1:54.87 (42.46)     2:36.04 (41.17)
138 King, Pat R               13 Lake Forest-IL       3:05.37    2:36.17        
                  34.64     1:14.53 (39.89)     1:57.13 (42.60)     2:36.17 (39.04)
139 Sybers, Scott E           13 RMSC-IL              2:58.51    2:36.34        
                  34.59     1:14.06 (39.47)   2:36.34 (1:22.28)                    
140 Bawolek, Collin J         13 SCST-IL              2:48.81    2:39.37        
                  36.33     1:19.85 (43.52)     2:01.90 (42.05)     2:39.37 (37.47)
141 Allen, Michael J          13 Lake Forest-IL       2:53.29    2:39.67        
                                                    2:00.84 ( )     2:39.67 (38.83)
142 Oh, Daniel                13 PAC-IL                    NT    2:43.71        
                  34.59     1:14.98 (40.39)     1:59.84 (44.86)     2:43.71 (43.87)
143 Magnuszewski, Gregory D   14 DP River Racers-IL        NT    2:49.98        
                  39.16     1:21.70 (42.54)     2:05.83 (44.13)     2:49.98 (44.15)
144 Hoelscher, Ross M         14 Gators-IL            3:09.48    2:53.09        
                  38.22     1:22.95 (44.73)     2:09.43 (46.48)     2:53.09 (43.66)
145 Jacobs, Andrew J          13 Lake Forest-IL            NT    3:08.91        
                  41.35     1:29.70 (48.35)     2:20.63 (50.93)     3:08.91 (48.28)
146 McCullough, Jon           14 PAC-IL                    NT    3:18.85        
                  40.75     1:29.73 (48.98)     2:24.29 (54.56)     3:18.85 (54.56)
147 Long, Brian R             13 AA-IL                     NT    3:20.99        
                  41.93     1:33.17 (51.24)     2:26.58 (53.41)     3:20.99 (54.41)
148 Solomon, Matt J           13 Gators-IL                 NT    3:24.45        
                  42.72     1:33.70 (50.98)     2:31.43 (57.73)     3:24.45 (53.02)
149 Yuen, Jeremy T            13 Gators-IL                 NT    3:56.89        
                  50.64     1:50.25 (59.61)   3:56.89 (2:06.64)                    
 
Event 33  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartlett Electrix Swim Team-IL  'A'               1:37.13    1:26.06        
     1) Kelly, Sydney M 7               2) Niziolek, Meghan K 7           
     3) Edmier, Paige M 8               4) Brown, Mikayla A 8             
                  46.71     1:26.06 (39.35)                                        
  2 Leaning Tower YMCA Swim Team-IL  'A'              1:31.26    1:29.86        
     1) Sorensen, Kaarina A 8           2) Murphy, Jeana M 7              
     3) Sorbun, Amna 8                  4) Murphy, Jamelyn M 8            
                  51.32     1:29.86 (38.54)                                        
  3 St. Charles Swim Team-IL  'A'                     1:16.18    1:35.08        
     1) Koch, Megan A 8                 2) Licari, Linda K 8              
     3) Tavierne, Anne Margaret M 8     4) Cantrell, Katie G 8            
                  53.93     1:35.08 (41.15)                                        
  4 Glenbrook Aquatics-IL  'A'                        1:35.82    1:35.97        
     1) Kirie, Ana M 8                  2) Remien, Ashlyn M 8             
     3) Schooley, Madilyn K 8           4) Levin, Sarah D 8               
                  50.00     1:35.97 (45.97)                                        
 
Event 34  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Glenbrook Aquatics-IL  'A'                        1:28.86         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Non-simultaneous arms - breast
     1) Gusis, David 8                  2) Collins, Henry M 7             
     3) Purdy, Ryan A 8                 4) Zuiker, Adam C 7               
                  49.13          DQ (35.70)                                        
 
Event 35  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Charles Swim Team-IL  'A'                     2:02.54    1:55.55        
     1) Licari, Laura A 14              2) Licari, Lisa M 16              
     3) Venlos, Megan L 18              4) Garvin, Stephanie M 13         
                  28.30     1:00.85 (32.55)     1:29.75 (28.90)     1:55.55 (25.80)
  2 Patriot Aquatic Club-IL  'A'                      1:57.88    2:00.84        
     1) Kirby, Riley T 13               2) Bloodgood, Leah D 13           
     3) Hannon, Rebecca D 13            4) Barton, Marisa E 14            
                  30.41     1:04.48 (34.07)     1:35.24 (30.76)     2:00.84 (25.60)
  3 Leaning Tower YMCA Swim Team-IL  'A'              1:59.89    2:02.19        
     1) Zitkus, Jenna R 14              2) Kiefer, Ali M 13               
     3) Lavelle, Meghan E 13            4) Scott, Edan E 14               
                  30.39     1:06.02 (35.63)     1:36.06 (30.04)     2:02.19 (26.13)
  4 Barrington Swim Club-IL  'A'                      1:59.00    2:04.38        
     1) Gavars, Sam J 13                2) Hoffman, Olivia R 13           
     3) Primdahl, Erin K 13             4) Scheitlin, Mekenna A 13        
                  32.82     1:08.70 (35.88)     1:37.91 (29.21)     2:04.38 (26.47)
  5 Lake Forest Swim Club-IL  'A'                     2:15.57    2:04.68        
     1) Sabalaskey, Mary Claire 13      2) Christofalos, Alex L 13        
     3) Bessette, Dominique A 16        4) Dessev, Yana E 13              
                  32.90     1:10.06 (37.16)     1:37.49 (27.43)     2:04.68 (27.19)
  6 Bartlett Electrix Swim Team-IL  'A'               2:06.22    2:05.67        
     1) Johnson, Renae H 13             2) Shaw, Angela E 14              
     3) Alvi, Shana G 15                4) Skibinski, Sydney J 13         
                  32.24     1:08.25 (36.01)     1:38.66 (30.41)     2:05.67 (27.01)
  7 Patriot Aquatic Club-IL  'B'                      2:05.05    2:06.19        
     1) O'Neill, Meghan M 13            2) Tian, Tina L 13                
     3) Pontello, Lindsay L 13          4) Wawer, Julia S 13              
                  33.08     1:08.14 (35.06)     1:40.11 (31.97)     2:06.19 (26.08)
  8 St. Charles Swim Team-IL  'B'                     2:07.30    2:07.12        
     1) Staudacher, Rachel M 13         2) Tauer, Alyce M 13              
     3) Falk, Ryan J 11                 4) Bindseil, Izzie A 13           
                  32.09     1:09.62 (37.53)     1:39.25 (29.63)     2:07.12 (27.87)
  9 St. Charles Swim Team-IL  'C'                     2:13.33    2:08.60        
     1) Nagler, Rachel L 10             2) Filippi, Marisa M 11           
     3) Fisher, Jackie L 14             4) Flesher, Bridget M 14          
                  32.00     1:10.02 (38.02)     1:41.09 (31.07)     2:08.60 (27.51)
 10 Patriot Aquatic Club-IL  'C'                      2:13.59    2:10.42        
     1) Xiang, Cheryl M 13              2) Tomassetti, Isabella S 13      
     3) Lecher, Jessica E 13            4) Blum, Jennifer C 13            
                  33.20     1:08.36 (35.16)     1:40.25 (31.89)     2:10.42 (30.17)
 11 Iguanas Swim Club-IL  'A'                         2:23.52    2:14.86        
     1) Cortez, Allison C 14            2) Reyes, Taina J 13              
     3) O'Connell, Natalie 13           4) Johnson, Elizabeth G 13        
                  35.02     1:12.19 (37.17)     1:44.52 (32.33)     2:14.86 (30.34)
 12 Alligator Aquatics-IL  'A'                             NT    2:19.74        
     1) Podczerwinski, Amanda L 16      2) Zimmermann, Emily K 13         
     3) Ruffin, Rebecca M 17            4) Struk, Dominika 13             
                  30.43     1:15.61 (45.18)     1:45.53 (29.92)     2:19.74 (34.21)
 13 Glenbrook Aquatics-IL  'A'                        2:50.01    2:36.96        
     1) Ehrlich, Sonia R 13             2) Bresler, Jessy N 13            
     3) Baetz, Lizzie S 13              4) Lee, Becky 13                  
                  39.21     1:31.56 (52.35)     2:03.67 (32.11)     2:36.96 (33.29)
 
Event 36  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Aquatic Club-IL  'A'                      1:57.26    1:44.49        
     1) Kuwahara, Ryota 15              2) Salzman, Adam J 16             
     3) Falconer, Patrick J 17          4) Fitts, Langston E 15           
                  26.29       56.32 (30.03)     1:21.18 (24.86)     1:44.49 (23.31)
  2 Glenbrook Aquatics-IL  'A'                        1:48.50    1:46.17        
     1) Bach, Ryan T 17                 2) Gilbert, Bobby L 16            
     3) Roytman, Brian N 15             4) Pollick, Thomas C 15           
                  27.68       58.14 (30.46)     1:23.83 (25.69)     1:46.17 (22.34)
  3 Tops YMCA Swim Team-IL  'A'                       1:42.00    1:48.50        
     1) Bell, Eric T 17                 2) Stechyshyn, Ivan 14            
     3) Patnode, Kyle R 14              4) Bresnahan, Matthew O 14        
                  26.47       58.30 (31.83)     1:24.47 (26.17)     1:48.50 (24.03)
  4 St. Charles Swim Team-IL  'A'                     1:49.97    1:49.48        
     1) Bindseil, TJ J 14               2) Hollman, Joe 15                
     3) Dieter, Chris J 15              4) Seuschek, Shane M 17           
                  28.50       58.85 (30.35)     1:26.08 (27.23)     1:49.48 (23.40)
  5 Dundee Dolphins Swim Team-IL  'A'                 2:08.00    1:50.45        
     1) Krug, Ryan M 16                 2) Petyniak, Jakub 15             
     3) Weber, Joseph M 16              4) Weber, Christian M 17          
                  29.36     1:00.78 (31.42)     1:26.97 (26.19)     1:50.45 (23.48)
  6 Glenbrook Aquatics-IL  'B'                        1:51.98    1:51.12        
     1) Chen, Jason Y 15                2) Neal, David N 15               
     3) Chen, Michael Z 16              4) Slavin, Erik M 15              
                  27.60     1:01.06 (33.46)     1:27.09 (26.03)     1:51.12 (24.03)
  7 Leaning Tower YMCA Swim Team-IL  'B'              1:52.53    1:52.18        
     1) Mlynarski, Karol 14             2) Miller, Ryan J 15              
     3) Avdic, Javed 14                 4) Binkley, Tim J 16              
                                1:01.43 ( )     1:28.92 (27.49)     1:52.18 (23.26)
  8 Leaning Tower YMCA Swim Team-IL  'C'              2:03.38    1:52.89        
     1) Saint Germain, Tyler R 16       2) Salomon, Jonathan M 13         
     3) Gillespie, Connor J 13          4) Shah, Ammar A 15               
                  28.96       59.84 (30.88)     1:27.67 (27.83)     1:52.89 (25.22)
  9 Barrington Swim Club-IL  'A'                      1:54.00    1:53.72        
     1) Rodney, James C 14              2) Kobida, Connor P 13            
     3) Hayden, Leo A 15                4) Palarz, Mike J 15              
                  29.61     1:00.16 (30.55)     1:26.56 (26.40)     1:53.72 (27.16)
 10 St. Charles Swim Team-IL  'C'                     2:00.24    1:54.34        
     1) Jesko, Nathan M 13              2) Muehlschlegel, Austin K 14     
     3) Duffy, Alex T 13                4) Joyce, Ryan H 14               
                  27.97     1:03.42 (35.45)     1:28.38 (24.96)     1:54.34 (25.96)
 11 Alligator Aquatics-IL  'A'                             NT    1:54.45        
     1) Pellican, Jim D 17              2) Scheid, Ray 17                 
     3) Ruffin, Jeffrey J 14            4) Burtan, Mark 15                
                  30.21     1:02.44 (32.23)     1:30.13 (27.69)     1:54.45 (24.32)
 12 Patriot Aquatic Club-IL  'B'                      2:03.35    1:55.02        
     1) Klimaszewski, Adrian 16         2) McKee, Steven M 15             
     3) Pelka, Kuba T 15                4) Budolak, Daniel W 15           
                  29.48     1:02.81 (33.33)     1:30.26 (27.45)     1:55.02 (24.76)
 13 St. Charles Swim Team-IL  'B'                     1:53.64    1:55.30        
     1) Seuschek, Shaun J 15            2) Schultz, Sam C 15              
     3) Tavierne, Michael J 16          4) Mason, Stephen P 15            
                  28.61     1:03.02 (34.41)     1:29.14 (26.12)     1:55.30 (26.16)
 14 McGaw YMCA Swim Team-IL  'A'                      1:57.57    1:55.59        
     1) Marberry, Wes P 15              2) Hadley, Jonathan C 15          
     3) Haracz, Thomas L 13             4) Hadley, Justin M 13            
                  27.26       42.14 (14.88)     1:01.80 (19.66)     1:55.59 (53.79)
 15 Iguanas Swim Club-IL  'A'                         1:50.43    1:56.03        
     1) Boettcher, Jake R 14            2) Johnson, Gregory 13            
     3) Garcia, Matt 18                 4) Nyholm, Stefan E 15            
                  32.88     1:03.80 (30.92)     1:31.66 (27.86)     1:56.03 (24.37)
 16 Tops YMCA Swim Team-IL  'B'                       1:53.00    1:57.98        
     1) Watt, Gordon D 15               2) Wierzchowiec, Pawel 16         
     3) Bondarenko, Nikita O 14         4) Simonovic, Pavle 13            
                  29.86     1:04.20 (34.34)     1:31.62 (27.42)     1:57.98 (26.36)
 17 Glenbrook Aquatics-IL  'C'                        2:00.83    2:03.09        
     1) Qiao, Victor * 13               2) Tatham, Alex E 15              
     3) Benson, Kevin J 13              4) Sullivan, Joey T 14            
                  32.71     1:07.61 (34.90)     1:38.39 (30.78)     2:03.09 (24.70)
 18 Glenbrook Aquatics-IL  'D'                        2:09.32    2:03.44        
     1) Johnson, Stefan P 15            2) Kessler, Mike P 15             
     3) Kwiatkowski, Tytus G 17         4) Koh, James H 14                
                  31.61     1:07.66 (36.05)     1:35.92 (28.26)     2:03.44 (27.52)
 19 St. Charles Swim Team-IL  'D'                     2:08.11    2:04.42        
     1) Suda, Jason C 14                2) Tanner, Jeff N 15              
     3) Gannon, Kyle A 14               4) Karr, Gavin M 14               
                  31.64     1:09.19 (37.55)     1:38.04 (28.85)     2:04.42 (26.38)
 20 Des Plaines River Racers-IL  'A'                  2:17.39    2:04.57        
     1) Lakner, Joe W 17                2) Wachowski, William J 8         
     3) Ramoska, Robert R 14            4) Wojciechowski, Adam 17         
                  27.16     1:10.80 (43.64)     1:38.16 (27.36)     2:04.57 (26.41)
 21 Lake Forest Swim Club-IL  'B'                          NT    2:15.62        
     1) King, Pat R 13                  2) Skoog, Austin E 14             
     3) King, Matt J 15                 4) Allen, Michael J 13            
                  33.88     1:11.24 (37.36)     1:42.90 (31.66)     2:15.62 (32.72)
 22 St. Charles Swim Team-IL  'E'                     2:15.42    2:17.30        
     1) Torosian, Martin W 14           2) Brennan, Jonathan P 13         
     3) Englert, Brian T 14             4) Pawelkiewicz, Jacob C 14       
                  34.96     1:17.50 (42.54)     1:51.54 (34.04)     2:17.30 (25.76)
 23 Glenbrook Aquatics-IL  'E'                        2:31.80    2:26.79        
     1) Durkin, Matt J 14               2) Hoelscher, Ross M 14           
     3) Jason, Wyatt S 15               4) Bacinich, Matt S 16            
                  36.63     1:30.49 (53.86)     2:02.91 (32.42)     2:26.79 (23.88)
 -- Lake Forest Swim Club-IL  'A'                     2:00.57         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Bunning, Bryan J 15             2) Hodges, Christopher J 15       
     3) Stoehr, Mitch D 17              4) Stauder, Danny W 15            
                  26.87       56.78 (29.91)     1:21.79 (25.01)          DQ (24.49)
 -- Leaning Tower YMCA Swim Team-IL  'A'              1:44.39         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Scott, Konner M 16              2) Wasicak, Brian C 14            
     3) Gomez, Richard 16               4) Salomon, Andrew J 16           
                  26.70       56.15 (29.45)     1:22.17 (26.02)          DQ (22.56)
 
Event 37  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Licari, Lisa M            16 SCST-IL              1:10.39    1:11.45        
                  33.63     1:11.45 (37.82)                                        
  2 Cacciatore, Olivia C      13 RMSC-IL              1:08.02    1:11.65        
                  34.20     1:11.65 (37.45)                                        
  3 Baetz, Lizzie S           13 Gators-IL            1:13.99    1:14.25        
                  34.67     1:14.25 (39.58)                                        
  4 Bloodgood, Leah D         13 PAC-IL               1:19.36    1:15.35        
                  36.31     1:15.35 (39.04)                                        
  5 Tomassetti, Isabella S    13 PAC-IL               1:21.06    1:16.01        
                  36.46     1:16.01 (39.55)                                        
  6 Skibinski, Sydney J       13 Barlett-IL           1:19.57    1:16.37        
                  36.83     1:16.37 (39.54)                                        
  7 Arand, Elizabeth N        13 Express-IL           1:16.10    1:16.63        
                  35.83     1:16.63 (40.80)                                        
  8 Tian, Tina L              13 PAC-IL               1:14.10    1:17.06        
                  36.99     1:17.06 (40.07)                                        
  9 Hoffman, Olivia R         13 BSC-IL               1:16.14    1:18.03        
                  37.50     1:18.03 (40.53)                                        
 10 Ruffin, Rebecca M         17 AA-IL                1:14.71    1:18.09        
                  37.00     1:18.09 (41.09)                                        
 11 Xiang, Cheryl M           13 PAC-IL               1:16.11    1:18.14        
                  37.34     1:18.14 (40.80)                                        
 12 Lavelle, Meghan E         13 Leaning Tower-IL     1:23.92    1:18.24        
                  37.25     1:18.24 (40.99)                                        
 13 Kiefer, Ali M             13 Leaning Tower-IL     1:16.06    1:18.46        
                  37.20     1:18.46 (41.26)                                        
 14 Staudacher, Rachel M      13 SCST-IL              1:21.05    1:20.30        
                  38.61     1:20.30 (41.69)                                        
 15 Tauer, Alyce M            13 SCST-IL              1:21.14    1:20.50        
                  38.41     1:20.50 (42.09)                                        
 16 Shaw, Angela E            14 Barlett-IL           1:20.05    1:20.80        
                  38.11     1:20.80 (42.69)                                        
 17 Zitkus, Jenna R           14 Leaning Tower-IL     1:25.76    1:21.71        
                  38.05     1:21.71 (43.66)                                        
 18 O'Connell, Natalie        13 Iguanas-IL           1:27.67    1:21.84        
                  38.80     1:21.84 (43.04)                                        
 19 Nolley, Ellen R           13 Barlett-IL           1:32.84    1:22.38        
                  39.96     1:22.38 (42.42)                                        
 20 Christofalos, Alex L      13 Lake Forest-IL       1:21.84    1:23.77        
                  39.00     1:23.77 (44.77)                                        
 21 Hutchinson, Ellie H       13 SCST-IL              1:21.30    1:23.81        
                  39.23     1:23.81 (44.58)                                        
 22 Reyes, Taina J            13 Iguanas-IL           1:25.68    1:24.10        
                  39.51     1:24.10 (44.59)                                        
 23 Merritt, Kayla E          13 PAC-IL                    NT    1:24.16        
 24 Ogaban, Jenny R           13 Dundee Dolphins-IL   1:25.99    1:24.51        
                  40.23     1:24.51 (44.28)                                        
 25 Sybers, Josie M           14 RMSC-IL              1:32.35    1:25.86        
                  41.05     1:25.86 (44.81)                                        
 26 Cortez, Allison C         14 Iguanas-IL           1:30.87    1:25.89        
                  40.82     1:25.89 (45.07)                                        
 27 Martin, Silvia M          13 Express-IL           1:36.87    1:25.99        
                  40.47     1:25.99 (45.52)                                        
 28 Baca, Elizabeth M         13 Tops Swim Team-IL    1:35.49    1:28.49        
                  41.07     1:28.49 (47.42)                                        
 29 Struk, Dominika           13 AA-IL                     NT    1:29.13        
 30 Connell, Emma T           13 Tops Swim Team-IL    1:30.44    1:29.63        
                  42.47     1:29.63 (47.16)                                        
 31 Ady, Elizabeth N          13 RMSC-IL                   NT    1:30.59        
 32 Wenceslao, Iris M         13 DP River Racers-IL   1:33.84    1:33.70        
                  44.73     1:33.70 (48.97)                                        
 33 Zimmermann, Emily K       13 AA-IL                1:35.72    1:37.41        
                  46.23     1:37.41 (51.18)                                        
 34 Lee, Becky                13 Gators-IL            1:59.55    1:52.78        
                  52.10   1:52.78 (1:00.68)                                        
 35 Bresler, Jessy N          13 Gators-IL            2:07.12    1:55.99        
 
Event 38  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holbrook, Luke L          16 RMSC-IL              1:03.80    1:02.34        
                  28.97     1:02.34 (33.37)                                        
  2 Scott, Konner M           16 Leaning Tower-IL     1:02.23    1:02.64        
                  29.75     1:02.64 (32.89)                                        
  3 Wasicak, Brian C          14 Leaning Tower-IL     1:05.48    1:05.15        
                  30.35     1:05.15 (34.80)                                        
  4 Holbrook, Seth M          17 RMSC-IL              1:03.99    1:05.63        
                  30.09     1:05.63 (35.54)                                        
  5 Hodges, Christopher J     15 Lake Forest-IL       1:02.56    1:06.74        
                  32.08     1:06.74 (34.66)                                        
  6 Kobida, Connor P          13 BSC-IL               1:05.99    1:07.29        
                  31.90     1:07.29 (35.39)                                        
  7 Salomon, Jonathan M       13 Leaning Tower-IL     1:07.12    1:08.04        
                  31.96     1:08.04 (36.08)                                        
  8 Errichiello, Peter A      15 Express-IL           1:04.67    1:08.07        
                  31.63     1:08.07 (36.44)                                        
  9 Gilbert, Bobby L          16 Gators-IL            1:06.66    1:08.73        
                  31.85     1:08.73 (36.88)                                        
 10 Kugler, Brian D           16 AA-IL                1:15.94    1:09.20        
                  32.08     1:09.20 (37.12)                                        
 11 Petyniak, Jakub           15 Dundee Dolphins-IL   1:07.56    1:09.36        
                  33.15     1:09.36 (36.21)                                        
 12 Burtan, Mark              15 AA-IL                1:13.00    1:10.19        
                  32.66     1:10.19 (37.53)                                        
 13 Hagedorn, Evan J          16 Leaning Tower-IL     1:08.39    1:10.28        
                  32.96     1:10.28 (37.32)                                        
 14 Moran, Nathan T           14 Barlett-IL           1:13.33    1:10.37        
                  33.06     1:10.37 (37.31)                                        
 15 Roytman, Brian N          15 Gators-IL            1:06.82    1:10.39        
                  33.44     1:10.39 (36.95)                                        
 16 Stechyshyn, Ivan          14 Tops Swim Team-IL    1:10.30    1:11.14        
                  33.59     1:11.14 (37.55)                                        
 17 Scheid, Ray               17 AA-IL                1:10.00    1:11.23        
                  33.60     1:11.23 (37.63)                                        
 18 Miller, Ryan J            15 Leaning Tower-IL     1:10.25    1:11.64        
                  34.05     1:11.64 (37.59)                                        
 19 Nyholm, Noah C            13 Iguanas-IL           1:14.31    1:12.11        
                  34.22     1:12.11 (37.89)                                        
 20 Buckwalter, Christian S   16 RMSC-IL              1:09.06    1:12.29        
                  33.12     1:12.29 (39.17)                                        
 21 Hadley, Jonathan C        15 MYST-IL              1:11.47    1:13.88        
                  35.34     1:13.88 (38.54)                                        
 22 Schultz, Sam C            15 SCST-IL              1:07.89    1:14.25        
                  34.58     1:14.25 (39.67)                                        
 23 Rodney, James C           14 BSC-IL               1:15.04    1:14.52        
                  34.78     1:14.52 (39.74)                                        
 24 Krug, Ryan M              16 Dundee Dolphins-IL   1:09.37    1:14.63        
                  34.45     1:14.63 (40.18)                                        
 25 Eibel, Adam A             13 Dundee Dolphins-IL   1:14.63    1:14.71        
                  34.74     1:14.71 (39.97)                                        
 26 Pontello, Marc A          14 AA-IL                1:17.26    1:15.01        
                  35.43     1:15.01 (39.58)                                        
 27 Bernardi, Adam J          15 RMSC-IL              1:19.64    1:15.06        
                  35.33     1:15.06 (39.73)                                        
 28 Pawelkiewicz, Jacob C     14 SCST-IL              1:25.15    1:15.41        
                  35.55     1:15.41 (39.86)                                        
 29 Wierzchowiec, Pawel       16 Tops Swim Team-IL    1:16.27    1:15.47        
                  35.26     1:15.47 (40.21)                                        
 30 Neal, David N             15 Gators-IL            1:16.14    1:16.05        
                  35.99     1:16.05 (40.06)                                        
 31 Weber, Joseph M           16 Dundee Dolphins-IL   1:21.04    1:16.15        
                  36.00     1:16.15 (40.15)                                        
 32 Johnson, Garrison L       16 Tops Swim Team-IL    1:17.64    1:16.74        
                  36.89     1:16.74 (39.85)                                        
 33 Pellican, Jim D           17 AA-IL                1:13.63    1:17.53        
                  34.99     1:17.53 (42.54)                                        
 34 Qiao, Victor *            13 Gators-IL            1:22.57    1:18.13        
                  36.53     1:18.13 (41.60)                                        
 35 Boese, Austin C           15 Express-IL           1:19.11    1:18.19        
                  36.74     1:18.19 (41.45)                                        
 36 Tatham, Alex E            15 Gators-IL            1:19.74    1:18.32        
                  36.42     1:18.32 (41.90)                                        
 37 Peterson, Jake D          15 Barlett-IL           1:22.47    1:18.42        
                  36.93     1:18.42 (41.49)                                        
 38 Niemiec, Aleks            15 AA-IL                1:16.30    1:18.68        
                  37.12     1:18.68 (41.56)                                        
 39 Szczepaniak, Krystian     13 AA-IL                1:19.44    1:19.08        
                  36.94     1:19.08 (42.14)                                        
 40 Skoog, Austin E           14 Lake Forest-IL       1:19.81    1:19.31        
                  37.93     1:19.31 (41.38)                                        
 41 Weinstein, Bradley M      13 PAC-IL               1:22.14    1:19.49        
                  36.82     1:19.49 (42.67)                                        
 42 Kessler, Mike P           15 Gators-IL                 NT    1:20.30        
                  37.80     1:20.30 (42.50)                                        
 43 Hadley, Justin M          13 MYST-IL              1:23.37    1:23.65        
 44 Hundt, Philip M           14 AA-IL                1:27.00    1:24.27        
                  38.65     1:24.27 (45.62)                                        
 45 Weisberg, Josh L          14 PAC-IL               1:28.67    1:24.28        
                  39.98     1:24.28 (44.30)                                        
 46 Diskos, Constantine G     13 PAC-IL               1:24.99    1:25.24        
                  39.42     1:25.24 (45.82)                                        
 47 Karr, Gavin M             14 SCST-IL              1:21.08    1:26.16        
                  38.95     1:26.16 (47.21)                                        
 48 Silber, Kelin M           14 Tops Swim Team-IL    1:32.44    1:28.20        
                  43.16     1:28.20 (45.04)                                        
 49 Cepeda, Danny             13 Express-IL           1:34.77    1:29.10        
                  41.75     1:29.10 (47.35)                                        
 50 Cacciatore, Joe C         13 RMSC-IL              1:34.29    1:29.21        
                  42.05     1:29.21 (47.16)                                        
 51 Thoss, Robert W           13 PAC-IL               1:46.39    1:30.55        
                  42.19     1:30.55 (48.36)                                        
 52 Quan, Joey J              14 SCST-IL              1:40.84    1:32.76        
                  43.97     1:32.76 (48.79)                                        
 53 Le, Alex V                 8 Dundee Dolphins-IL   1:35.78    1:33.70        
                  44.97     1:33.70 (48.73)                                        
 54 Brennan, Jonathan P       13 SCST-IL              1:48.07    1:33.86        
                  44.25     1:33.86 (49.61)                                        
 55 Oh, Daniel                13 PAC-IL               1:41.68    1:36.41        
                  45.56     1:36.41 (50.85)                                        
 56 Bawolek, Collin J         13 SCST-IL              1:33.71    1:37.23        
                  46.26     1:37.23 (50.97)                                        
 57 Jacobs, Andrew J          13 Lake Forest-IL       1:45.27    1:38.60        
                  47.55     1:38.60 (51.05)                                        
 58 Cortesio, Mike J          12 Express-IL           1:38.08    1:41.14        
                  47.25     1:41.14 (53.89)                                        
 -- Anderson, David F         17 Tops Swim Team-IL    1:25.27         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  37.58          DQ (43.16)                                        
 
Event 39  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parker, Maxine             7 Lake Forest-IL            NT      19.45        
  2 Licari, Linda K            8 SCST-IL                19.20      19.76        
  3 Sorbun, Amna               8 Leaning Tower-IL       21.15      19.89        
  4 Monasterio, Makalinh       8 Dundee Dolphins-IL     19.93      19.90        
  5 Huang, Claire W            8 PAC-IL                 20.95      20.58        
  6 Tavierne, Anne Margaret    8 SCST-IL                21.91      21.54        
  7 Warren, Julie A            8 AA-IL                  25.67      21.72        
  8 Brown, Mikayla A           8 Barlett-IL             27.82      22.63        
  9 Niziolek, Meghan K         7 Barlett-IL             24.62      22.64        
 10 Gonzalez, Citlalli         8 UN-IL                  22.67      23.07        
 11 Sorensen, Kaarina A        8 Leaning Tower-IL       21.95      23.16        
 12 Schooley, Madilyn K        8 Gators-IL              23.38      23.31        
 13 Edmier, Paige M            8 Barlett-IL             25.33      23.33        
 14 Remien, Ashlyn M           8 Gators-IL              23.34      23.80        
 15 Kirie, Ana M               8 Gators-IL              23.59      23.82        
 16 Cantrell, Katie G          8 SCST-IL                28.78      24.27        
 17 Murphy, Jeana M            7 Leaning Tower-IL       27.39      25.10        
 18 Thieling, Anissa           8 Iguanas-IL             33.95      25.82        
 19 Crnomarkovic, Stana        7 DP River Racers-IL     34.28      26.44        
 20 Kelly, Sydney M            7 Barlett-IL             32.87      27.15        
 21 Farau, Gianna M            7 DP River Racers-IL        NT      28.70        
 22 Kleinschmidt, Veronica     8 DP River Racers-IL        NT      28.72        
 23 Levin, Sarah D             8 Gators-IL              28.99      29.29        
 24 Krisch, Kellsie A          7 Barlett-IL                NT      30.34        
 25 Quinn, Sara E              7 SCST-IL                   NT      30.83        
 26 Loewes, Liv D              6 DP River Racers-IL        NT      31.01        
 27 Koch, Megan A              8 SCST-IL                   NT      31.02        
 28 Blumenfeld, Shannon        6 AA-IL                     NT      32.50        
 29 Schaeffer, Abby E          8 Gators-IL              29.06      32.94        
 30 Donlin, Maeve A            7 DP River Racers-IL        NT      35.66        
 
Event 40  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Purdy, Ryan A              8 Gators-IL              21.09      18.19        
  2 Retzloff, Seamus M         8 Leaning Tower-IL       19.38      18.79        
  3 Ogaban, Harold R           8 Dundee Dolphins-IL     21.76      19.23        
  4 Stensby, Topher            8 PAC-IL                 21.46      20.13        
  5 Shchekin, Alen L           8 PAC-IL                 24.36      21.05        
  6 Filipovic, Siba S          7 SCST-IL                22.50      21.48        
  7 Puczko, Michael            7 Leaning Tower-IL       21.55      22.07        
  8 Zygadlo, Anton P           8 PAC-IL                 23.20      22.52        
  9 Szabados, Bence            8 Iguanas-IL             23.53      22.83        
 10 Wachowski, William J       8 DP River Racers-IL     23.14      23.18        
 11 Collins, Henry M           7 Gators-IL              22.59      23.47        
 12 Nagler, Matthew T          8 SCST-IL                26.27      24.33        
 13 Gusis, David               8 Gators-IL              26.49      24.68        
 14 Zuiker, Adam C             7 Gators-IL              27.96      25.80        
 15 Cachila, Jake B            7 Leaning Tower-IL       25.89      27.53        
 16 Bawolek, Cameron R         8 SCST-IL                   NT      28.58        
 17 Johnson, Zander S          8 Gators-IL              28.15      28.96        
 18 Song, Colin H              7 Gators-IL                 NT      30.75        
 19 Morse, CJ J                7 Gators-IL              38.74      33.88        
 20 Koh, Jonathan T            8 Gators-IL              42.98      36.32        
 21 Orr, Nicholas F            5 AA-IL                     NT      40.53        
 22 Chupack, Matthew H         7 Gators-IL              47.80      43.85        
 
Event 41  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roeing, Katie L           16 Express-IL           2:21.95    2:18.35        
                  31.50     1:07.20 (35.70)     1:43.61 (36.41)     2:18.35 (34.74)
  2 Bessette, Dominique A     16 Lake Forest-IL       2:11.39    2:19.72        
                  30.58     1:06.54 (35.96)     1:43.02 (36.48)     2:19.72 (36.70)
  3 Venlos, Megan L           18 SCST-IL              2:14.32    2:22.01        
                  30.84     1:06.93 (36.09)     1:44.26 (37.33)     2:22.01 (37.75)
  4 Alvi, Shana G             15 Barlett-IL           2:20.73    2:24.89        
                  32.37     1:09.19 (36.82)     1:47.12 (37.93)     2:24.89 (37.77)
  5 Ruffin, Rebecca M         17 AA-IL                2:23.54    2:26.28        
                  32.41     1:09.40 (36.99)     1:48.01 (38.61)     2:26.28 (38.27)
  6 Cacciatore, Olivia C      13 RMSC-IL              2:23.98    2:26.99        
                  31.99     1:09.17 (37.18)     1:47.65 (38.48)     2:26.99 (39.34)
  7 Hannon, Rebecca D         13 PAC-IL                    NT    2:29.62        
                  31.98     1:09.62 (37.64)     1:48.97 (39.35)     2:29.62 (40.65)
  8 Falk, Taylor E            14 SCST-IL              2:36.01    2:34.11        
                  32.82     1:11.14 (38.32)     1:51.55 (40.41)     2:34.11 (42.56)
  9 Primdahl, Erin K          13 BSC-IL               2:27.97    2:37.55        
                  33.97     1:13.02 (39.05)     1:54.26 (41.24)     2:37.55 (43.29)
 10 Scheitlin, Mekenna A      13 BSC-IL                    NT    2:38.08        
                  32.98     1:13.57 (40.59)     1:56.59 (43.02)     2:38.08 (41.49)
 11 Bindseil, Izzie A         13 SCST-IL              2:48.01    2:38.56        
                  34.64     1:14.11 (39.47)     1:56.37 (42.26)     2:38.56 (42.19)
 12 Tauer, Alyce M            13 SCST-IL              2:50.01    2:39.55        
                  34.97     1:14.93 (39.96)     1:56.51 (41.58)     2:39.55 (43.04)
 13 Pontello, Lindsay L       13 PAC-IL                    NT    2:40.20        
                  35.63     1:15.29 (39.66)     1:57.73 (42.44)     2:40.20 (42.47)
 14 Garvin, Stephanie M       13 SCST-IL              2:49.01    2:43.96        
                  33.92     1:13.80 (39.88)     1:57.45 (43.65)     2:43.96 (46.51)
 15 Flesher, Bridget M        14 SCST-IL              2:46.11    2:44.71        
                  35.04     1:16.27 (41.23)     2:00.74 (44.47)     2:44.71 (43.97)
 16 Kichka, Alex M            14 SCST-IL                   NT    2:50.28        
                  35.78     1:18.25 (42.47)     2:04.94 (46.69)     2:50.28 (45.34)
 17 Schiff-Berger, Sarah I    13 Leaning Tower-IL          NT    2:51.92        
                  36.46     1:19.87 (43.41)     2:06.26 (46.39)     2:51.92 (45.66)
 18 Nagler, Katie G           13 SCST-IL              2:50.01    2:55.86        
                  36.74     1:21.76 (45.02)     2:08.38 (46.62)     2:55.86 (47.48)
 -- Joyce, Kate M             13 Express-IL                NT         DQ        
      Alternating Kick
                  32.41     1:10.39 (37.98)     1:51.39 (41.00)          DQ (40.87)
 
Event 42  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stoehr, Mitch D           17 Lake Forest-IL       2:08.09    2:00.57        
                  26.95       57.81 (30.86)     1:29.01 (31.20)     2:00.57 (31.56)
  2 Kuwahara, Ryota           15 PAC-IL               1:57.09    2:02.86        
                  27.86       59.35 (31.49)     1:30.47 (31.12)     2:02.86 (32.39)
  3 Errichiello, Vincent M    17 Express-IL           2:03.99    2:03.36        
                  26.91       57.92 (31.01)     1:29.92 (32.00)     2:03.36 (33.44)
  4 Bunning, Bryan J          15 Lake Forest-IL       2:12.30    2:04.63        
                  27.76       59.77 (32.01)     1:32.46 (32.69)     2:04.63 (32.17)
  5 Freeman, Denver D         14 New Trier-IL         2:08.44    2:09.25        
                  28.53     1:00.99 (32.46)     1:33.82 (32.83)     2:09.25 (35.43)
  6 Hayden, Leo A             15 BSC-IL               2:08.74    2:10.65        
                  28.51     1:01.16 (32.65)     1:34.77 (33.61)     2:10.65 (35.88)
  7 Patnode, Kyle R           14 Tops Swim Team-IL    2:18.78    2:11.95        
                  29.37     1:02.81 (33.44)     1:37.04 (34.23)     2:11.95 (34.91)
  8 Fitts, Langston E         15 PAC-IL                    NT    2:12.06        
                  28.36     1:01.81 (33.45)     1:37.46 (35.65)     2:12.06 (34.60)
  9 Batchelder, Elliott L     16 Express-IL           1:58.41    2:13.80        
                  27.92     1:02.05 (34.13)     1:36.92 (34.87)     2:13.80 (36.88)
 10 Carlson, Derrick          17 Iguanas-IL           2:10.33    2:14.01        
                  29.15     1:03.00 (33.85)     1:37.93 (34.93)     2:14.01 (36.08)
 11 Gomez, Richard            16 Leaning Tower-IL     2:08.06    2:14.16        
                  27.50     1:00.36 (32.86)     1:36.93 (36.57)     2:14.16 (37.23)
 12 Hollman, Joe              15 SCST-IL              2:20.70    2:14.24        
                  29.20     1:03.99 (34.79)     1:38.67 (34.68)     2:14.24 (35.57)
 13 Duffy, Alex T             13 SCST-IL              2:15.90    2:14.35        
                  29.75     1:03.73 (33.98)     1:39.47 (35.74)     2:14.35 (34.88)
 14 Bindseil, TJ J            14 SCST-IL              2:23.52    2:15.36        
                  29.95     1:05.19 (35.24)     1:40.32 (35.13)     2:15.36 (35.04)
 15 Nyholm, Stefan E          15 Iguanas-IL           2:38.45    2:15.69        
                  28.40     1:02.55 (34.15)     1:38.00 (35.45)     2:15.69 (37.69)
 16 Pelka, Kuba T             15 PAC-IL               2:15.74    2:15.70        
                  29.15     1:02.95 (33.80)     1:38.99 (36.04)     2:15.70 (36.71)
 17 Dieter, Chris J           15 SCST-IL              2:20.61    2:15.82        
                  29.78     1:03.91 (34.13)     1:40.12 (36.21)     2:15.82 (35.70)
 18 Shanel, Will R            14 SCST-IL              2:27.19    2:16.87        
                  29.92     1:05.54 (35.62)     1:42.24 (36.70)     2:16.87 (34.63)
 19 Bondarenko, Nikita O      14 Tops Swim Team-IL    2:31.58    2:17.42        
                  30.49     1:05.89 (35.40)     1:41.78 (35.89)     2:17.42 (35.64)
 20 Seuschek, Shane M         17 SCST-IL              2:03.54    2:20.96        
                  30.10     1:04.62 (34.52)     1:42.28 (37.66)     2:20.96 (38.68)
 21 Mueller, Jake D           17 Express-IL           2:26.52    2:21.80        
                  27.21     1:01.54 (34.33)     1:41.44 (39.90)     2:21.80 (40.36)
 22 Jesko, Nathan M           13 SCST-IL              2:40.01    2:23.60        
                  30.92     1:08.36 (37.44)     1:46.40 (38.04)     2:23.60 (37.20)
 23 Gillespie, Connor J       13 Leaning Tower-IL     3:16.97    2:23.73        
                  31.75     1:08.95 (37.20)     1:46.91 (37.96)     2:23.73 (36.82)
 24 Gannon, Kyle A            14 SCST-IL              2:24.85    2:24.70        
                  31.27     1:08.38 (37.11)     1:46.37 (37.99)     2:24.70 (38.33)
 25 Weber, Joseph M           16 Dundee Dolphins-IL   2:31.85    2:25.85        
                  29.39     1:06.33 (36.94)     1:45.52 (39.19)     2:25.85 (40.33)
 26 Cormier, Greg L           15 RMSC-IL              2:21.21    2:26.52        
                  31.12     1:08.56 (37.44)     1:48.72 (40.16)     2:26.52 (37.80)
 27 Saint Germain, Tyler R    16 Leaning Tower-IL          NT    2:28.84        
                  29.87     1:05.42 (35.55)     1:46.17 (40.75)     2:28.84 (42.67)
 28 Seuschek, Shaun J         15 SCST-IL              2:06.40    2:30.42        
                  33.76     1:11.76 (38.00)     1:50.70 (38.94)     2:30.42 (39.72)
 29 Joyce, Ryan H             14 SCST-IL              2:28.29    2:31.06        
                  32.05     1:09.51 (37.46)     1:49.97 (40.46)     2:31.06 (41.09)
 30 Hodges, Christopher J     15 Lake Forest-IL       2:36.69    2:31.56        
                  31.40     1:09.82 (38.42)     1:50.45 (40.63)     2:31.56 (41.11)
 31 Haracz, Thomas L          13 MYST-IL              2:30.61    2:32.19        
                  30.93     1:08.18 (37.25)     1:49.76 (41.58)     2:32.19 (42.43)
 32 Mason, Stephen P          15 SCST-IL              2:53.07    2:35.24        
                  33.31     1:12.33 (39.02)     1:54.09 (41.76)     2:35.24 (41.15)
 33 Stechyshyn, Ivan          14 Tops Swim Team-IL         NT    2:39.85        
                  32.65     1:12.96 (40.31)     1:55.42 (42.46)     2:39.85 (44.43)
 34 Ogaban, Francis R         11 Dundee Dolphins-IL        NT    2:41.36        
                  35.31     1:16.97 (41.66)     2:00.07 (43.10)     2:41.36 (41.29)
 35 Walsh, Tyler D            16 RMSC-IL              2:46.07    2:48.45        
                  36.13     1:19.35 (43.22)     2:02.87 (43.52)     2:48.45 (45.58)
 36 Englert, Brian T          14 SCST-IL              3:21.74    3:01.28        
                  38.49     1:26.65 (48.16)     2:14.40 (47.75)     3:01.28 (46.88)
 37 Gonzalez, Tietl           13 UN-IL                2:50.66    3:01.37        
                  35.68     1:20.08 (44.40)     2:09.54 (49.46)     3:01.37 (51.83)
 38 West, Alex C              13 Tops Swim Team-IL         NT    3:07.87        
                  38.53     1:25.76 (47.23)     2:16.86 (51.10)     3:07.87 (51.01)
 -- Muehlschlegel, Austin K   14 SCST-IL              2:33.53         DQ        
      Scissors kick
                  31.77     1:08.96 (37.19)     1:48.09 (39.13)          DQ (39.60)
 
Event 43  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luckiewicz, Pola           8 DP River Racers-IL     36.25      35.34        
  2 Licari, Linda K            8 SCST-IL                40.42      35.85        
  3 Parker, Maxine             7 Lake Forest-IL         39.87      35.98        
  4 Monasterio, Makalinh       8 Dundee Dolphins-IL     38.40      36.48        
  5 Huang, Claire W            8 PAC-IL                 37.49      36.97        
  6 Niziolek, Meghan K         7 Barlett-IL             39.74      37.00        
  7 Edmier, Paige M            8 Barlett-IL             43.83      37.41        
  8 Sorbun, Amna               8 Leaning Tower-IL       37.91      37.46        
  9 Warren, Julie A            8 AA-IL                  46.05      39.29        
 10 Tavierne, Anne Margaret    8 SCST-IL                41.18      39.45        
 11 Murphy, Jamelyn M          8 Leaning Tower-IL       44.38      39.76        
 12 Schooley, Madilyn K        8 Gators-IL              45.43      41.75        
 13 Mucha, Abby C              8 Dundee Dolphins-IL     44.39      42.35        
 14 Sorensen, Kaarina A        8 Leaning Tower-IL       43.04      43.85        
 15 Brown, Mikayla A           8 Barlett-IL           1:03.38      43.96        
 16 Kirie, Ana M               8 Gators-IL              51.53      46.20        
 17 Murphy, Jeana M            7 Leaning Tower-IL       59.02      49.31        
 18 Remien, Ashlyn M           8 Gators-IL              46.13      50.25        
 19 Farau, Gianna M            7 DP River Racers-IL        NT      53.94        
 20 Cantrell, Katie G          8 SCST-IL                   NT      54.28        
 21 Levin, Sarah D             8 Gators-IL              55.30      56.36        
 22 Kelly, Sydney M            7 Barlett-IL           1:01.56      57.19        
 23 Quinn, Sara E              7 SCST-IL                   NT      57.89        
 24 Thieling, Anissa           8 Iguanas-IL                NT    1:02.66        
 25 Koch, Megan A              8 SCST-IL              1:07.23    1:06.73        
 26 Krisch, Kellsie A          7 Barlett-IL                NT    1:08.26        
 27 Blumenfeld, Shannon        6 AA-IL                1:05.63    1:14.28        
 -- Gonzalez, Citlalli         8 UN-IL                  39.45         DQ        
      No touch on turn
 -- Kleinschmidt, Veronica     8 DP River Racers-IL        NT         DQ        
      No touch on turn
 
Event 44  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Retzloff, Seamus M         8 Leaning Tower-IL       35.05      33.32        
  2 Purdy, Ryan A              8 Gators-IL              35.79      33.44        
  3 Le, Alex V                 8 Dundee Dolphins-IL     36.05      34.43        
  4 Stensby, Topher            8 PAC-IL                 37.88      37.00        
  5 Puczko, Michael            7 Leaning Tower-IL       41.29      39.53        
  6 Filipovic, Siba S          7 SCST-IL                43.47      40.49        
  7 Wachowski, William J       8 DP River Racers-IL     41.03      41.15        
  8 Shchekin, Alen L           8 PAC-IL                 44.07      42.34        
  9 Collins, Henry M           7 Gators-IL              49.67      42.97        
 10 Zygadlo, Anton P           8 PAC-IL                 42.87      43.04        
 11 Ogaban, Harold R           8 Dundee Dolphins-IL     40.80      43.38        
 12 Szabados, Bence            8 Iguanas-IL             45.28      43.44        
 13 Zuiker, Adam C             7 Gators-IL                 NT      45.05        
 14 Cachila, Jake B            7 Leaning Tower-IL       49.73      45.58        
 15 Gusis, David               8 Gators-IL                 NT      46.84        
 16 Nagler, Matthew T          8 SCST-IL                51.69      49.61        
 17 Johnson, Zander S          8 Gators-IL                 NT      52.80        
 18 Bawolek, Cameron R         8 SCST-IL                   NT      54.62        
 19 Hultquist, Patrick J       6 Barlett-IL           1:20.49      57.66        
 20 Song, Colin H              7 Gators-IL                 NT    1:04.79        
 21 Morse, CJ J                7 Gators-IL                 NT    1:10.59        
 22 Chupack, Matthew H         7 Gators-IL                 NT    1:13.59        
 23 Koh, Jonathan T            8 Gators-IL                 NT    1:16.20        
 24 Orr, Nicholas F            5 AA-IL                     NT    1:25.80        
 
Event 45  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Licari, Laura A           14 SCST-IL                24.85      25.22        
  2 Barton, Marisa E          14 PAC-IL                 25.07      25.42        
  3 Wawer, Julia S            13 PAC-IL                 26.14      26.06        
  4 Scott, Edan E             14 Leaning Tower-IL       25.35      26.15        
  5 Licari, Lisa M            16 SCST-IL                26.34      26.62        
  6 Dassoff, Alanna G         13 Tops Swim Team-IL      25.70      26.70        
  7 Podczerwinski, Amanda L   16 AA-IL                  26.58      26.91        
  8 Skibinski, Sydney J       13 Barlett-IL             28.08      27.16        
  9 Ricci, Elaina M           13 Express-IL             26.92      27.25        
 10 Kirby, Riley T            13 PAC-IL                 26.56      27.30        
 11 Ogaban, Jenny R           13 Dundee Dolphins-IL     27.10      27.72        
 12 Dessev, Yana E            13 Lake Forest-IL         27.70      27.83        
 13 Baetz, Lizzie S           13 Gators-IL              28.41      27.95        
 14 Xiang, Cheryl M           13 PAC-IL                 27.21      27.96        
 15 Lavelle, Meghan E         13 Leaning Tower-IL       28.84      27.98        
 16 O'Neill, Meghan M         13 PAC-IL                 27.03      28.01        
 17 Tomassetti, Isabella S    13 PAC-IL                 28.16      28.06        
 18 Gavars, Sam J             13 BSC-IL                 28.02      28.42        
 19 Merritt, Kayla E          13 PAC-IL                    NT      28.43        
 20 Hannon, Rebecca D         13 PAC-IL                 25.96      28.46        
 21 Johnson, Renae H          13 Barlett-IL             28.69      28.66        
 22 Bloodgood, Leah D         13 PAC-IL                 27.87      28.72        
 23 Fisher, Jackie L          14 SCST-IL                   NT      28.83        
 24 Cortez, Allison C         14 Iguanas-IL             29.93      28.94        
 25 Zimmer, Hannah S          14 SCST-IL                29.05      29.37        
 26 Connell, Emma T           13 Tops Swim Team-IL      30.34      29.38        
 27 Filippi, Natalie N        13 SCST-IL                28.29      29.39        
 28 Greisman, Lauren R        13 PAC-IL                 30.01      29.40        
 28 Shaw, Angela E            14 Barlett-IL             29.75      29.40        
 30 Christofalos, Alex L      13 Lake Forest-IL         29.69      29.49        
 31 Tian, Tina L              13 PAC-IL                 28.94      29.63        
 32 Martin, Silvia M          13 Express-IL             30.86      29.65        
 33 McBride, Karissa          13 MYST-IL                29.26      29.68        
 34 Trenn, Emily A            13 Barlett-IL             29.33      29.77        
 35 O'Connell, Natalie        13 Iguanas-IL             29.32      29.85        
 35 Pontello, Lindsay L       13 PAC-IL                 30.76      29.85        
 37 Sabalaskey, Mary Claire   13 Lake Forest-IL         28.10      29.89        
 38 Sybers, Josie M           14 RMSC-IL                31.99      29.92        
 39 Lecher, Jessica E         13 PAC-IL                 29.23      30.18        
 40 Baca, Elizabeth M         13 Tops Swim Team-IL      30.10      30.26        
 41 Schiff-Berger, Sarah I    13 Leaning Tower-IL       30.09      30.55        
 42 Schiff-Berger, Rebekah A  13 Leaning Tower-IL       28.99      30.65        
 43 Reyes, Taina J            13 Iguanas-IL             29.79      30.69        
 44 Johnson, Elizabeth G      13 Iguanas-IL             31.45      30.90        
 45 Andersen, Sydney M        14 SCST-IL                31.01      31.16        
 46 Blum, Jennifer C          13 PAC-IL                 31.41      31.17        
 47 Wenceslao, Iris M         13 DP River Racers-IL     30.44      31.29        
 48 Ady, Elizabeth N          13 RMSC-IL                   NT      31.70        
 49 Nolley, Ellen R           13 Barlett-IL             32.70      31.91        
 50 Haschak, Melissa C        13 Barlett-IL             41.44      31.98        
 51 Zimmermann, Emily K       13 AA-IL                  32.19      32.39        
 52 Ehrlich, Sonia R          13 Gators-IL              36.33      33.89        
 53 Medintz, Jessica          14 Iguanas-IL             34.03      34.40        
 54 Licari, Linda K            8 SCST-IL                40.42      34.80        
 55 Lee, Becky                13 Gators-IL              38.09      34.90        
 56 Struk, Dominika           13 AA-IL                     NT      35.06        
 57 Bresler, Jessy N          13 Gators-IL              42.96      42.96        
 
Event 46  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stoehr, Mitch D           17 Lake Forest-IL         20.89      21.70        
  2 Bach, Ryan T              17 Gators-IL              22.67      22.01        
  3 Holbrook, Seth M          17 RMSC-IL                22.98      22.49        
  4 Falconer, Patrick J       17 PAC-IL                 21.87      22.54        
  5 Salomon, Andrew J         16 Leaning Tower-IL       21.97      22.73        
  6 Holbrook, Luke L          16 RMSC-IL                23.97      23.04        
  7 Pollick, Thomas C         15 Gators-IL              22.26      23.11        
  8 Weber, Christian M        17 Dundee Dolphins-IL     22.96      23.33        
  9 Buckwalter, Christian S   16 RMSC-IL                23.39      23.43        
 10 Chen, Michael Z           16 Gators-IL              23.12      23.73        
 10 Mueller, Jake D           17 Express-IL             23.20      23.73        
 12 Chen, Jason Y             15 Gators-IL              22.74      23.76        
 13 Batchelder, Elliott L     16 Express-IL             22.58      23.80        
 14 Binkley, Tim J            16 Leaning Tower-IL       23.13      23.81        
 15 Fitts, Langston E         15 PAC-IL                 24.47      23.82        
 16 Carlson, Derrick          17 Iguanas-IL             23.98      23.92        
 17 Lakner, Joe W             17 DP River Racers-IL     23.08      23.93        
 17 Salzman, Adam J           16 PAC-IL                    NT      23.93        
 17 Reecher, Mitchell W       16 RMSC-IL                23.44      23.93        
 20 Anderson, David F         17 Tops Swim Team-IL      22.98      23.95        
 21 Roytman, Brian N          15 Gators-IL              23.49      24.01        
 22 Marberry, Wes P           15 MYST-IL                24.72      24.09        
 23 Kuwahara, Ryota           15 PAC-IL                 22.95      24.13        
 24 Nyholm, Noah C            13 Iguanas-IL             25.40      24.14        
 25 Tribble, Jack R           14 RMSC-IL                24.66      24.18        
 26 Kwiatkowski, Tytus G      17 Gators-IL              29.58      24.20        
 27 Tavierne, Michael J       16 SCST-IL                26.64      24.32        
 27 Krug, Ryan M              16 Dundee Dolphins-IL     23.47      24.32        
 29 Mlynarski, Karol          14 Leaning Tower-IL       24.95      24.39        
 30 Johnson, Garrison L       16 Tops Swim Team-IL      24.09      24.42        
 31 Suda, Jason C             14 SCST-IL                24.04      24.45        
 32 Slavin, Erik M            15 Gators-IL              23.24      24.52        
 33 Bresnahan, Matthew O      14 Tops Swim Team-IL      24.46      24.56        
 34 Bacinich, Matt S          16 Gators-IL              26.02      24.57        
 35 Ruffin, Jeffrey J         14 AA-IL                  25.31      24.58        
 36 Salomon, Jonathan M       13 Leaning Tower-IL       25.48      24.59        
 37 Ramoska, Robert R         14 DP River Racers-IL     24.06      24.60        
 38 Hayden, Leo A             15 BSC-IL                 23.42      24.61        
 39 Rodney, James C           14 BSC-IL                 25.00      24.68        
 40 Gilbert, Bobby L          16 Gators-IL              24.29      24.69        
 41 Sullivan, Joey T          14 Gators-IL              24.73      24.71        
 42 Gomez, Richard            16 Leaning Tower-IL       25.46      24.72        
 43 Burtan, Mark              15 AA-IL                  24.47      24.76        
 44 Weyrauch, Evan D          16 RMSC-IL                24.56      24.82        
 45 Weber, Joseph M           16 Dundee Dolphins-IL     25.57      24.84        
 46 Wasicak, Brian C          14 Leaning Tower-IL       26.27      24.88        
 47 Scheid, Ray               17 AA-IL                  27.00      24.90        
 48 Pellican, Jim D           17 AA-IL                  24.13      24.99        
 48 Shah, Ammar A             15 Leaning Tower-IL       25.17      24.99        
 50 Falconer, Sean R          16 PAC-IL                 24.72      25.00        
 51 King, John L              17 Un-Lean-IL             25.53      25.02        
 52 Budolak, Daniel W         15 PAC-IL                 24.14      25.25        
 53 Pelka, Kuba T             15 PAC-IL                 24.85      25.27        
 54 Larocca, Thomas G         14 Leaning Tower-IL       26.74      25.28        
 55 Stauder, Danny W          15 Lake Forest-IL         25.50      25.34        
 56 Moran, Nathan T           14 Barlett-IL             24.98      25.41        
 57 Watt, Gordon D            15 Tops Swim Team-IL      24.93      25.45        
 58 Kite, Alex R              16 Leaning Tower-IL       26.22      25.47        
 59 Qiao, Victor *            13 Gators-IL              27.07      25.49        
 60 Curtis, Jonathan H        15 PAC-IL                 24.58      25.51        
 61 Greathead, Glen M         15 PAC-IL                 25.98      25.54        
 62 Wierzchowiec, Pawel       16 Tops Swim Team-IL      25.31      25.55        
 63 Klimaszewski, Adrian      16 PAC-IL                 26.51      25.62        
 64 Stechyshyn, Ivan          14 Tops Swim Team-IL      25.86      25.63        
 65 McKee, Steven M           15 PAC-IL                 26.11      25.70        
 66 VanLieshout, Nicholas P   15 PAC-IL                 24.73      25.96        
 66 Boese, Austin C           15 Express-IL             26.20      25.96        
 68 Kugler, Brian D           16 AA-IL                  25.23      26.15        
 69 Pawelkiewicz, Jacob C     14 SCST-IL                27.61      26.16        
 70 Tanner, Jeff N            15 SCST-IL                25.77      26.17        
 71 Hagedorn, Evan J          16 Leaning Tower-IL       27.77      26.20        
 72 Haracz, Thomas L          13 MYST-IL                28.00      26.21        
 73 Gillespie, Connor J       13 Leaning Tower-IL       26.12      26.24        
 74 Neal, David N             15 Gators-IL              26.30      26.29        
 75 Galas, Patrick N          14 PAC-IL                 26.74      26.31        
 75 Niemiec, Aleks            15 AA-IL                  27.27      26.31        
 75 Boettcher, Jake R         14 Iguanas-IL             25.39      26.31        
 78 Bosse, Nathan T           13 PAC-IL                 26.96      26.32        
 79 Reinbrecht, Alex D        13 Dundee Dolphins-IL     28.21      26.34        
 80 Kessler, Mike P           15 Gators-IL              27.49      26.41        
 81 Simonovic, Pavle          13 Tops Swim Team-IL      27.19      26.43        
 82 Schmitz, Ethan T          13 Barlett-IL             27.39      26.45        
 83 Johnson, Stefan P         15 Gators-IL              26.07      26.63        
 84 Bernardi, Adam J          15 RMSC-IL                29.20      26.64        
 85 Wong, Alvin               13 Dundee Dolphins-IL     27.11      26.71        
 86 Hadley, Jonathan C        15 MYST-IL                27.64      26.73        
 87 Tatham, Alex E            15 Gators-IL              27.61      26.74        
 88 Brown, Aaron C            14 Leaning Tower-IL       27.61      26.79        
 89 O'Malley, Tom             16 DP River Racers-IL        NT      26.89        
 90 Benson, Kevin J           13 Gators-IL              27.55      26.92        
 91 Peterson, Jake D          15 Barlett-IL             27.81      26.99        
 92 Eibel, Adam A             13 Dundee Dolphins-IL     27.78      27.14        
 93 Johnson, Gregory          13 Iguanas-IL             26.92      27.17        
 94 Koh, James H              14 Gators-IL              27.54      27.18        
 95 Palarz, Mike J            15 BSC-IL                 26.60      27.38        
 96 Maczko, Bryce M           13 PAC-IL                 29.20      27.67        
 97 Magsakay, Jason D         13 Leaning Tower-IL       28.59      27.92        
 98 Durkin, Matt J            14 Gators-IL              28.77      28.06        
 99 Hadley, Justin M          13 MYST-IL                29.94      28.17        
100 King, Matt J              15 Lake Forest-IL         29.59      28.21        
101 Szczepaniak, Krystian     13 AA-IL                  27.61      28.32        
102 Gonzalez, Tietl           13 UN-IL                  26.49      28.54        
103 Pontello, Marc A          14 AA-IL                  28.72      28.82        
104 Silber, Kelin M           14 Tops Swim Team-IL      29.43      29.19        
105 Weisberg, Josh L          14 PAC-IL                 29.03      29.31        
106 Jason, Wyatt S            15 Gators-IL              31.28      29.42        
107 Klis, Ryan M              13 PAC-IL                 29.40      29.54        
107 Walsh, Tyler D            16 RMSC-IL                30.14      29.54        
109 Torosian, Martin W        14 SCST-IL                30.62      29.75        
110 Mau, Carter T             13 AA-IL                  32.43      29.86        
111 Skoog, Austin E           14 Lake Forest-IL         30.50      30.02        
112 Weinstein, Bradley M      13 PAC-IL                 31.14      30.26        
113 Cacciatore, Joe C         13 RMSC-IL                30.45      30.45        
114 Hundt, Philip M           14 AA-IL                  28.00      30.50        
115 Diskos, Constantine G     13 PAC-IL                 32.31      30.62        
116 Assmann, Alec M           13 AA-IL                  28.00      30.63        
117 King, Pat R               13 Lake Forest-IL         35.18      31.67        
118 Oh, Daniel                13 PAC-IL                 31.41      32.00        
119 Allen, Michael J          13 Lake Forest-IL         35.67      32.31        
120 Cortesio, Mike J          12 Express-IL             30.49      32.59        
121 Cepeda, Danny             13 Express-IL             32.64      32.96        
122 Thoss, Robert W           13 PAC-IL                 31.49      33.05        
123 Barac, Petar              13 DP River Racers-IL     35.87      33.37        
124 Hoelscher, Ross M         14 Gators-IL              36.61      34.39        
125 McCullough, Jon           14 PAC-IL                    NT      38.18        
126 Long, Brian R             13 AA-IL                  42.15      38.44        
127 Jacobs, Andrew J          13 Lake Forest-IL         38.94      38.59        
128 Solomon, Matt J           13 Gators-IL              48.34      39.97        
129 Yuen, Jeremy T            13 Gators-IL              48.64      45.98        
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mucha, Abby C              8 Dundee Dolphins-IL     21.60      20.61        
  2 Edmier, Paige M            8 Barlett-IL             29.16      22.73        
  3 Warren, Julie A            8 AA-IL                  26.69      23.00        
  4 Luckiewicz, Pola           8 DP River Racers-IL     22.93      23.29        
  5 Huang, Claire W            8 PAC-IL                 24.72      23.34        
  6 Niziolek, Meghan K         7 Barlett-IL             26.08      24.58        
  7 Murphy, Jamelyn M          8 Leaning Tower-IL       29.40      25.88        
  8 Brown, Mikayla A           8 Barlett-IL             39.06      25.93        
  9 Kirie, Ana M               8 Gators-IL              42.74      25.99        
 10 Schooley, Madilyn K        8 Gators-IL              30.14      26.68        
 11 Remien, Ashlyn M           8 Gators-IL              26.59      26.83        
 12 Quinn, Sara E              7 SCST-IL                   NT      30.74        
 13 Kelly, Sydney M            7 Barlett-IL             40.30      33.94        
 14 Farau, Gianna M            7 DP River Racers-IL        NT      39.75        
 15 Levin, Sarah D             8 Gators-IL              49.60      40.12        
 -- Schaeffer, Abby E          8 Gators-IL                 NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Thieling, Anissa           8 Iguanas-IL             37.70         DQ        
      Scissors kick
 -- Blumenfeld, Shannon        6 AA-IL                     NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Krisch, Kellsie A          7 Barlett-IL                NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Crnomarkovic, Stana        7 DP River Racers-IL     31.38         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Donlin, Maeve A            7 DP River Racers-IL        NT         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Koch, Megan A              8 SCST-IL                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Retzloff, Seamus M         8 Leaning Tower-IL       20.31      21.36        
  2 Zygadlo, Anton P           8 PAC-IL                 24.17      23.50        
  3 Purdy, Ryan A              8 Gators-IL                 NT      23.51        
  4 Wachowski, William J       8 DP River Racers-IL     25.30      23.87        
  5 Szabados, Bence            8 Iguanas-IL             24.53      26.03        
  6 Gusis, David               8 Gators-IL                 NT      26.15        
  7 Stensby, Topher            8 PAC-IL                 30.84      26.22        
  8 Bawolek, Cameron R         8 SCST-IL                   NT      27.27        
  9 Ogaban, Harold R           8 Dundee Dolphins-IL        NT      27.31        
 10 Hultquist, Patrick J       6 Barlett-IL                NT      38.60        
 -- Collins, Henry M           7 Gators-IL                 NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Zuiker, Adam C             7 Gators-IL                 NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Cachila, Jake B            7 Leaning Tower-IL       27.25         DQ        
      Scissors kick
 -- Shchekin, Alen L           8 PAC-IL                 27.60         DQ        
      One hand touch
 -- Orr, Nicholas F            5 AA-IL                     NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Event 49  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Licari, Laura A           14 SCST-IL                59.53    1:00.36        
                  29.12     1:00.36 (31.24)                                        
  2 Bessette, Dominique A     16 Lake Forest-IL         58.12    1:01.65        
                  30.16     1:01.65 (31.49)                                        
  3 Scott, Edan E             14 Leaning Tower-IL     1:02.42    1:04.60        
                  31.06     1:04.60 (33.54)                                        
  4 Kirby, Riley T            13 PAC-IL               1:03.13    1:04.72        
                  31.84     1:04.72 (32.88)                                        
  5 Dassoff, Alanna G         13 Tops Swim Team-IL    1:06.74    1:05.10        
                  32.14     1:05.10 (32.96)                                        
  6 Podczerwinski, Amanda L   16 AA-IL                1:03.09    1:05.54        
                  32.28     1:05.54 (33.26)                                        
  7 Roeing, Katie L           16 Express-IL           1:11.51    1:05.70        
                  32.36     1:05.70 (33.34)                                        
  8 Venlos, Megan L           18 SCST-IL              1:02.53    1:05.82        
                  32.42     1:05.82 (33.40)                                        
  9 Joyce, Kate M             13 Express-IL           1:05.08    1:06.83        
                  32.93     1:06.83 (33.90)                                        
 10 Primdahl, Erin K          13 BSC-IL               1:06.10    1:07.11        
                  32.59     1:07.11 (34.52)                                        
 11 Barton, Marisa E          14 PAC-IL               1:05.15    1:07.29        
                  33.10     1:07.29 (34.19)                                        
 12 Ogaban, Jenny R           13 Dundee Dolphins-IL   1:04.85    1:07.32        
                  33.04     1:07.32 (34.28)                                        
 13 Johnson, Renae H          13 Barlett-IL           1:08.73    1:07.61        
                  33.33     1:07.61 (34.28)                                        
 14 Alvi, Shana G             15 Barlett-IL           1:06.01    1:07.68        
                  33.17     1:07.68 (34.51)                                        
 15 Wawer, Julia S            13 PAC-IL               1:04.67    1:08.11        
                  33.04     1:08.11 (35.07)                                        
 16 Kiefer, Ali M             13 Leaning Tower-IL     1:04.92    1:08.43        
                  33.54     1:08.43 (34.89)                                        
 17 Zitkus, Jenna R           14 Leaning Tower-IL     1:04.23    1:08.61        
                  32.76     1:08.61 (35.85)                                        
 17 Scheitlin, Mekenna A      13 BSC-IL               1:07.92    1:08.61        
                  33.79     1:08.61 (34.82)                                        
 19 Ricci, Elaina M           13 Express-IL           1:12.41    1:09.39        
                  33.97     1:09.39 (35.42)                                        
 20 Nagler, Katie G           13 SCST-IL              1:07.30    1:09.51        
                  34.00     1:09.51 (35.51)                                        
 21 Hutchinson, Ellie H       13 SCST-IL              1:07.62    1:09.73        
                  33.93     1:09.73 (35.80)                                        
 22 Lavelle, Meghan E         13 Leaning Tower-IL     1:11.16    1:09.99        
                  34.13     1:09.99 (35.86)                                        
 23 Staudacher, Rachel M      13 SCST-IL              1:08.59    1:10.26        
                  34.38     1:10.26 (35.88)                                        
 24 Hoffman, Olivia R         13 BSC-IL               1:10.92    1:10.61        
                  35.36     1:10.61 (35.25)                                        
 25 Garvin, Stephanie M       13 SCST-IL              1:07.00    1:10.79        
                  33.97     1:10.79 (36.82)                                        
 26 O'Neill, Meghan M         13 PAC-IL               1:09.15    1:10.95        
                  34.73     1:10.95 (36.22)                                        
 27 Gavars, Sam J             13 BSC-IL               1:09.51    1:11.07        
                  34.48     1:11.07 (36.59)                                        
 28 Sabalaskey, Mary Claire   13 Lake Forest-IL       1:11.31    1:11.10        
                  35.08     1:11.10 (36.02)                                        
 29 Trenn, Emily A            13 Barlett-IL           1:13.48    1:11.67        
                  35.65     1:11.67 (36.02)                                        
 30 Dessev, Yana E            13 Lake Forest-IL       1:10.06    1:11.80        
                  35.17     1:11.80 (36.63)                                        
 31 Connell, Emma T           13 Tops Swim Team-IL    1:14.91    1:12.00        
                  35.81     1:12.00 (36.19)                                        
 32 Baca, Elizabeth M         13 Tops Swim Team-IL    1:13.98    1:13.13        
                  35.80     1:13.13 (37.33)                                        
 33 Ruffin, Rebecca M         17 AA-IL                1:11.68    1:13.85        
                  36.11     1:13.85 (37.74)                                        
 34 Cortez, Allison C         14 Iguanas-IL           1:15.46    1:13.86        
                  36.27     1:13.86 (37.59)                                        
 35 Arand, Elizabeth N        13 Express-IL           1:16.78    1:14.86        
                  37.19     1:14.86 (37.67)                                        
 36 Andersen, Sydney M        14 SCST-IL              1:14.41    1:15.02        
                  36.95     1:15.02 (38.07)                                        
 37 Christofalos, Alex L      13 Lake Forest-IL       1:15.97    1:15.28        
                  36.40     1:15.28 (38.88)                                        
 38 Zimmer, Hannah S          14 SCST-IL              1:19.06    1:15.43        
                  37.89     1:15.43 (37.54)                                        
 39 Filippi, Natalie N        13 SCST-IL              1:13.26    1:16.02        
                  37.83     1:16.02 (38.19)                                        
 40 Kichka, Alex M            14 SCST-IL              1:20.24    1:16.90        
                  38.30     1:16.90 (38.60)                                        
 41 McBride, Karissa          13 MYST-IL              1:13.31    1:17.19        
                  36.21     1:17.19 (40.98)                                        
 42 Baetz, Lizzie S           13 Gators-IL            1:24.31    1:17.22        
                  37.95     1:17.22 (39.27)                                        
 43 Fisher, Jackie L          14 SCST-IL                   NT    1:18.09        
                  38.65     1:18.09 (39.44)                                        
 44 Blum, Jennifer C          13 PAC-IL               1:22.60    1:19.56        
                  38.87     1:19.56 (40.69)                                        
 45 Shaw, Angela E            14 Barlett-IL           1:19.97    1:20.34        
                  40.26     1:20.34 (40.08)                                        
 46 Haschak, Melissa C        13 Barlett-IL           1:25.02    1:21.97        
                  39.80     1:21.97 (42.17)                                        
 47 Greisman, Lauren R        13 PAC-IL                    NT    1:22.78        
                  40.06     1:22.78 (42.72)                                        
 48 Ehrlich, Sonia R          13 Gators-IL            1:28.17    1:24.71        
                  41.65     1:24.71 (43.06)                                        
 49 Medintz, Jessica          14 Iguanas-IL           1:31.63    1:32.78        
 50 Lee, Becky                13 Gators-IL            1:47.37    1:33.64        
                1:33.11      1:33.64 (0.53)                                        
 -- Schiff-Berger, Rebekah A  13 Leaning Tower-IL     1:20.18         DQ        
      Non-continuous turning action
                  39.02          DQ (42.32)                                        
 -- Flesher, Bridget M        14 SCST-IL              1:07.22         DQ        
      False start
                  34.10          DQ (35.31)                                        
 -- Johnson, Elizabeth G      13 Iguanas-IL                NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                1:28.76          DQ (14.72)                                        
 
Event 50  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Konner M           16 Leaning Tower-IL       54.43      54.58        
                  26.80       54.58 (27.78)                                        
  2 Errichiello, Vincent M    17 Express-IL             53.00      54.83        
                  26.44       54.83 (28.39)                                        
  3 Tribble, Jack R           14 RMSC-IL                56.86      56.49        
                  27.97       56.49 (28.52)                                        
  4 Marberry, Wes P           15 MYST-IL                55.68      56.96        
                  27.79       56.96 (29.17)                                        
  5 Bell, Eric T              17 Tops Swim Team-IL      56.05      57.23        
                  27.52       57.23 (29.71)                                        
  6 Errichiello, Peter A      15 Express-IL             58.84      58.08        
                  28.19       58.08 (29.89)                                        
  7 Falconer, Patrick J       17 PAC-IL                 55.91      58.24        
                  28.51       58.24 (29.73)                                        
  8 Patnode, Kyle R           14 Tops Swim Team-IL      58.92      58.29        
                  28.59       58.29 (29.70)                                        
  9 Chen, Jason Y             15 Gators-IL              56.45      58.35        
                  28.57       58.35 (29.78)                                        
 10 Reecher, Mitchell W       16 RMSC-IL                56.78      58.40        
                  28.36       58.40 (30.04)                                        
 11 Lakner, Joe W             17 DP River Racers-IL     56.41      59.34        
                  28.35       59.34 (30.99)                                        
 12 Duffy, Alex T             13 SCST-IL              1:01.62      59.88        
                  29.18       59.88 (30.70)                                        
 13 Bindseil, TJ J            14 SCST-IL                59.83      59.89        
                  29.61       59.89 (30.28)                                        
 14 Dieter, Chris J           15 SCST-IL                57.82    1:00.08        
                  29.33     1:00.08 (30.75)                                        
 15 Jesko, Nathan M           13 SCST-IL              1:02.56    1:00.19        
                  29.40     1:00.19 (30.79)                                        
 16 Salzman, Adam J           16 PAC-IL               1:04.15    1:00.21        
                  29.81     1:00.21 (30.40)                                        
 17 Pollick, Thomas C         15 Gators-IL              56.71    1:00.33        
                  28.92     1:00.33 (31.41)                                        
 18 Holbrook, Seth M          17 RMSC-IL              1:03.33    1:00.49        
                  29.14     1:00.49 (31.35)                                        
 19 Binkley, Tim J            16 Leaning Tower-IL       57.51    1:00.83        
                  29.04     1:00.83 (31.79)                                        
 20 Bresnahan, Matthew O      14 Tops Swim Team-IL    1:04.54    1:00.92        
                  30.31     1:00.92 (30.61)                                        
 21 Chen, Michael Z           16 Gators-IL              58.86    1:01.00        
                  29.42     1:01.00 (31.58)                                        
 22 Bondarenko, Nikita O      14 Tops Swim Team-IL    1:03.60    1:01.02        
                  29.79     1:01.02 (31.23)                                        
 23 Hodges, Christopher J     15 Lake Forest-IL       1:00.37    1:01.35        
                  30.48     1:01.35 (30.87)                                        
 24 Hollman, Joe              15 SCST-IL              1:05.22    1:01.49        
                  29.82     1:01.49 (31.67)                                        
 25 Mlynarski, Karol          14 Leaning Tower-IL       59.98    1:01.58        
                  30.20     1:01.58 (31.38)                                        
 26 Klimaszewski, Adrian      16 PAC-IL                 58.84    1:01.61        
                  30.35     1:01.61 (31.26)                                        
 27 Bunning, Bryan J          15 Lake Forest-IL         57.38    1:01.72        
                  29.65     1:01.72 (32.07)                                        
 28 Salomon, Andrew J         16 Leaning Tower-IL       59.29    1:01.79        
                  30.37     1:01.79 (31.42)                                        
 29 McKee, Steven M           15 PAC-IL               1:01.26    1:01.86        
                  30.63     1:01.86 (31.23)                                        
 30 Tavierne, Michael J       16 SCST-IL              1:04.27    1:02.29        
                  30.80     1:02.29 (31.49)                                        
 31 Seuschek, Shaun J         15 SCST-IL                54.93    1:02.55        
                  30.61     1:02.55 (31.94)                                        
 32 Saint Germain, Tyler R    16 Leaning Tower-IL     1:03.60    1:02.74        
                  30.64     1:02.74 (32.10)                                        
 33 Ruffin, Jeffrey J         14 AA-IL                1:02.70    1:02.95        
                  30.92     1:02.95 (32.03)                                        
 34 Holbrook, Luke L          16 RMSC-IL              1:03.37    1:02.96        
                  29.93     1:02.96 (33.03)                                        
 35 Ramoska, Robert R         14 DP River Racers-IL   1:02.55    1:03.06        
                  30.35     1:03.06 (32.71)                                        
 36 Weber, Christian M        17 Dundee Dolphins-IL   1:04.23    1:03.63        
                  31.13     1:03.63 (32.50)                                        
 37 Watt, Gordon D            15 Tops Swim Team-IL    1:01.38    1:03.65        
                  30.46     1:03.65 (33.19)                                        
 38 Galas, Patrick N          14 PAC-IL               1:03.09    1:03.84        
                  31.17     1:03.84 (32.67)                                        
 39 Kwiatkowski, Tytus G      17 Gators-IL            1:22.58    1:03.89        
                  30.68     1:03.89 (33.21)                                        
 40 Sullivan, Joey T          14 Gators-IL            1:05.72    1:03.91        
                  31.03     1:03.91 (32.88)                                        
 41 Petyniak, Jakub           15 Dundee Dolphins-IL   1:02.75    1:04.07        
                  31.14     1:04.07 (32.93)                                        
 42 Shanel, Will R            14 SCST-IL              1:06.85    1:04.80        
                  31.96     1:04.80 (32.84)                                        
 43 Kite, Alex R              16 Leaning Tower-IL     1:04.15    1:05.45        
                  31.49     1:05.45 (33.96)                                        
 44 Slavin, Erik M            15 Gators-IL            1:04.82    1:05.64        
                  32.23     1:05.64 (33.41)                                        
 45 Greathead, Glen M         15 PAC-IL               1:05.83    1:05.70        
                  32.35     1:05.70 (33.35)                                        
 46 Ogaban, Francis R         11 Dundee Dolphins-IL   1:08.99    1:05.99        
                  31.42     1:05.99 (34.57)                                        
 47 Shah, Ammar A             15 Leaning Tower-IL          NT    1:06.06        
                  32.59     1:06.06 (33.47)                                        
 48 Gannon, Kyle A            14 SCST-IL              1:13.47    1:06.10        
                  32.39     1:06.10 (33.71)                                        
 49 Seuschek, Shane M         17 SCST-IL              1:07.97    1:06.19        
                  32.70     1:06.19 (33.49)                                        
 49 Curtis, Jonathan H        15 PAC-IL               1:02.39    1:06.19        
                  31.94     1:06.19 (34.25)                                        
 51 Larocca, Thomas G         14 Leaning Tower-IL     1:09.23    1:06.26        
                  32.25     1:06.26 (34.01)                                        
 52 Joyce, Ryan H             14 SCST-IL              1:08.83    1:06.80        
                  32.88     1:06.80 (33.92)                                        
 53 King, John L              17 Un-Lean-IL           1:03.57    1:06.92        
 54 Falconer, Sean R          16 PAC-IL                    NT    1:06.94        
                  33.42     1:06.94 (33.52)                                        
 55 Bosse, Nathan T           13 PAC-IL               1:11.68    1:07.08        
                  32.05     1:07.08 (35.03)                                        
 56 Budolak, Daniel W         15 PAC-IL               1:21.17    1:07.22        
                  32.47     1:07.22 (34.75)                                        
 57 Brown, Aaron C            14 Leaning Tower-IL     1:07.83    1:07.25        
                  33.15     1:07.25 (34.10)                                        
 58 Burtan, Mark              15 AA-IL                     NT    1:07.27        
                  32.26     1:07.27 (35.01)                                        
 59 Johnson, Stefan P         15 Gators-IL            1:04.65    1:07.40        
                  33.66     1:07.40 (33.74)                                        
 60 Mason, Stephen P          15 SCST-IL              1:05.10    1:07.56        
                  33.43     1:07.56 (34.13)                                        
 61 Pellican, Jim D           17 AA-IL                1:06.74    1:07.72        
                  33.52     1:07.72 (34.20)                                        
 62 Cormier, Greg L           15 RMSC-IL              1:15.40    1:07.91        
                  32.61     1:07.91 (35.30)                                        
 63 Maczko, Bryce M           13 PAC-IL               1:11.20    1:07.99        
                  33.04     1:07.99 (34.95)                                        
 64 Eibel, Adam A             13 Dundee Dolphins-IL   1:11.93    1:08.03        
                  33.01     1:08.03 (35.02)                                        
 65 Magsakay, Jason D         13 Leaning Tower-IL     1:13.10    1:08.23        
                  32.97     1:08.23 (35.26)                                        
 66 Stauder, Danny W          15 Lake Forest-IL       1:07.68    1:08.94        
                  33.71     1:08.94 (35.23)                                        
 66 Schmitz, Ethan T          13 Barlett-IL           1:07.50    1:08.94        
                  33.95     1:08.94 (34.99)                                        
 68 Nyholm, Stefan E          15 Iguanas-IL           1:15.21    1:09.02        
                  33.94     1:09.02 (35.08)                                        
 69 Weyrauch, Evan D          16 RMSC-IL              1:04.67    1:09.15        
                  33.62     1:09.15 (35.53)                                        
 70 Boettcher, Jake R         14 Iguanas-IL           1:05.75    1:09.58        
                  33.35     1:09.58 (36.23)                                        
 71 Wong, Alvin               13 Dundee Dolphins-IL   1:09.73    1:09.84        
                  33.70     1:09.84 (36.14)                                        
 72 Palarz, Mike J            15 BSC-IL               1:12.27    1:10.12        
                  33.96     1:10.12 (36.16)                                        
 73 Bacinich, Matt S          16 Gators-IL            1:14.67    1:10.30        
                  33.80     1:10.30 (36.50)                                        
 74 Reinbrecht, Alex D        13 Dundee Dolphins-IL   1:13.97    1:10.41        
                  34.91     1:10.41 (35.50)                                        
 75 Simonovic, Pavle          13 Tops Swim Team-IL    1:15.15    1:10.44        
                  34.58     1:10.44 (35.86)                                        
 76 Suda, Jason C             14 SCST-IL              1:04.60    1:10.47        
                  33.66     1:10.47 (36.81)                                        
 77 Muehlschlegel, Austin K   14 SCST-IL              1:13.59    1:11.21        
                  35.44     1:11.21 (35.77)                                        
 78 Benson, Kevin J           13 Gators-IL            1:14.87    1:11.36        
                  34.41     1:11.36 (36.95)                                        
 79 O'Malley, Tom             16 DP River Racers-IL   1:13.41    1:11.43        
                  34.96     1:11.43 (36.47)                                        
 80 Johnson, Gregory          13 Iguanas-IL           1:13.64    1:12.11        
                  35.23     1:12.11 (36.88)                                        
 81 West, Alex C              13 Tops Swim Team-IL    1:14.53    1:13.07        
                  35.96     1:13.07 (37.11)                                        
 82 Pawelkiewicz, Jacob C     14 SCST-IL              1:17.08    1:13.56        
                  35.89     1:13.56 (37.67)                                        
 83 VanLieshout, Nicholas P   15 PAC-IL               1:13.08    1:13.61        
                  36.65     1:13.61 (36.96)                                        
 84 Karr, Gavin M             14 SCST-IL              1:09.61    1:14.19        
                  34.66     1:14.19 (39.53)                                        
 85 Szczepaniak, Krystian     13 AA-IL                1:09.38    1:14.37        
                  35.25     1:14.37 (39.12)                                        
 86 Kobida, Connor P          13 BSC-IL               1:11.43    1:14.38        
                  36.67     1:14.38 (37.71)                                        
 87 King, Matt J              15 Lake Forest-IL       1:24.95    1:14.47        
                  36.86     1:14.47 (37.61)                                        
 88 Brennan, Jonathan P       13 SCST-IL              1:20.77    1:14.61        
                  36.98     1:14.61 (37.63)                                        
 89 Torosian, Martin W        14 SCST-IL              1:13.28    1:14.75        
                  36.44     1:14.75 (38.31)                                        
 90 Pontello, Marc A          14 AA-IL                1:14.40    1:15.77        
                  37.13     1:15.77 (38.64)                                        
 91 Schultz, Sam C            15 SCST-IL              1:14.89    1:15.91        
                  37.55     1:15.91 (38.36)                                        
 92 Sybers, Scott E           13 RMSC-IL              1:29.95    1:17.46        
 93 Englert, Brian T          14 SCST-IL              1:16.04    1:17.81        
                  38.32     1:17.81 (39.49)                                        
 94 Thoss, Robert W           13 PAC-IL                    NT    1:18.39        
 95 King, Pat R               13 Lake Forest-IL       1:26.49    1:19.49        
                  38.48     1:19.49 (41.01)                                        
 96 Klis, Ryan M              13 PAC-IL               1:17.78    1:19.62        
 97 Jason, Wyatt S            15 Gators-IL            1:22.05    1:20.08        
                  39.05     1:20.08 (41.03)                                        
 98 Quan, Joey J              14 SCST-IL              1:24.00    1:22.27        
                  39.81     1:22.27 (42.46)                                        
 99 Cepeda, Danny             13 Express-IL           1:26.13    1:23.38        
                  41.24     1:23.38 (42.14)                                        
100 Durkin, Matt J            14 Gators-IL            1:24.98    1:24.62        
                  40.55     1:24.62 (44.07)                                        
101 Mau, Carter T             13 AA-IL                1:31.43    1:24.75        
                  41.42     1:24.75 (43.33)                                        
102 Assman, Alec M            13 PAC-IL                    NT    1:24.78        
103 Le, Alex V                 8 Dundee Dolphins-IL   1:33.95    1:28.42        
                  44.00     1:28.42 (44.42)                                        
104 Allen, Michael J          13 Lake Forest-IL       1:43.70    1:28.95        
105 Bawolek, Collin J         13 SCST-IL              1:26.34    1:29.58        
                  44.03     1:29.58 (45.55)                                        
106 McCullough, Jon           14 PAC-IL                    NT    1:37.65        
                1:44.36         1:37.65 ( )                                        
107 Filipovic, Siba S          7 SCST-IL                   NT    1:43.28        
                  49.28     1:43.28 (54.00)                                        
108 Long, Brian R             13 AA-IL                1:50.57    1:44.87        
                  47.79     1:44.87 (57.08)                                        
109 Hoelscher, Ross M         14 Gators-IL            1:42.72    1:48.09        
                  53.48     1:48.09 (54.61)                                        
110 Yuen, Jeremy T            13 Gators-IL            2:13.11    1:56.17        
                1:44.22     1:56.17 (11.95)                                        
111 Solomon, Matt J           13 Gators-IL                 NT    1:56.34        
                1:43.93     1:56.34 (12.41)                                        
 -- Koh, James H              14 Gators-IL            1:15.36         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  35.14          DQ (36.93)                                        
 -- Tanner, Jeff N            15 SCST-IL                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Magnuszewski, Gregory D   14 DP River Racers-IL        NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                1:33.48           DQ (0.02)                                        
 
Event 51  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monasterio, Makalinh       8 Dundee Dolphins-IL   1:30.28    1:30.87        
                  40.47     1:30.87 (50.40)                                        
  2 Licari, Linda K            8 SCST-IL              1:43.60    1:31.20        
                  41.93     1:31.20 (49.27)                                        
  3 Luckiewicz, Pola           8 DP River Racers-IL   1:30.78    1:32.12        
                  43.53     1:32.12 (48.59)                                        
  4 Sorbun, Amna               8 Leaning Tower-IL     1:39.12    1:36.48        
                  44.61     1:36.48 (51.87)                                        
  5 Parker, Maxine             7 Lake Forest-IL            NT    1:36.61        
                  43.43     1:36.61 (53.18)                                        
  6 Tavierne, Anne Margaret    8 SCST-IL              1:43.56    1:40.75        
                  46.24     1:40.75 (54.51)                                        
  7 Warren, Julie A            8 AA-IL                1:51.19    1:44.07        
                  49.39     1:44.07 (54.68)                                        
  8 Mucha, Abby C              8 Dundee Dolphins-IL   1:54.59    1:50.27        
                  52.27     1:50.27 (58.00)                                        
  9 Murphy, Jamelyn M          8 Leaning Tower-IL     1:43.86    1:52.29        
                  53.39     1:52.29 (58.90)                                        
 -- Gonzalez, Citlalli         8 UN-IL                1:43.25         DQ        
      Scissors kick - fly
 -- Sorensen, Kaarina A        8 Leaning Tower-IL     1:49.44         DQ        
      Scissors kick - fly
                  51.18          DQ (56.86)                                        
 -- Cantrell, Katie G          8 SCST-IL                   NT         DQ        
      Scissors kick - fly
                1:03.94        DQ (1:19.94)                                        
 
Event 52  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Purdy, Ryan A              8 Gators-IL            1:34.29    1:30.34        
                  12.11   1:30.34 (1:18.23)                                        
  2 Puczko, Michael            7 Leaning Tower-IL     1:46.77    1:41.63        
                  49.35     1:41.63 (52.28)                                        
  3 Nagler, Matthew T          8 SCST-IL              2:22.01    2:02.63        
  4 Hultquist, Patrick J       6 Barlett-IL                NT    2:47.55        
                1:20.93   2:47.55 (1:26.62)                                        
 
Event 53  Girls 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bindseil, Izzie A         13 SCST-IL             19:37.46   19:15.49        
                  32.25     1:07.74 (35.49)     1:43.56 (35.82)     2:18.87 (35.31)
        2:54.33 (35.46)     3:29.76 (35.43)     4:04.72 (34.96)     4:39.49 (34.77)
        5:14.83 (35.34)     5:49.71 (34.88)     6:24.51 (34.80)     6:59.28 (34.77)
        7:34.21 (34.93)     8:09.10 (34.89)     8:44.02 (34.92)     9:19.12 (35.10)
        9:54.43 (35.31)    10:29.27 (34.84)    11:04.27 (35.00)    11:39.67 (35.40)
       12:14.88 (35.21)    12:50.02 (35.14)    13:24.80 (34.78)    14:00.34 (35.54)
       14:35.31 (34.97)    15:10.17 (34.86)    15:45.23 (35.06)    16:20.62 (35.39)
       16:55.90 (35.28)    17:31.06 (35.16)    18:06.12 (35.06)    18:40.95 (34.83)
       19:15.49 (34.54)
  2 Cacciatore, Olivia C      13 RMSC-IL                   NT   19:33.94        
                  30.79     1:05.61 (34.82)     1:40.50 (34.89)     2:15.74 (35.24)
        2:51.49 (35.75)     3:27.19 (35.70)     4:03.21 (36.02)     4:38.52 (35.31)
        5:13.60 (35.08)     5:48.98 (35.38)     6:24.61 (35.63)     6:59.30 (34.69)
        7:34.50 (35.20)     8:10.27 (35.77)     8:46.32 (36.05)     9:20.60 (34.28)
        9:57.07 (36.47)    10:33.94 (36.87)    11:10.18 (36.24)    11:46.45 (36.27)
       12:23.67 (37.22)    12:59.49 (35.82)    13:36.46 (36.97)    14:12.23 (35.77)
       14:49.08 (36.85)    15:24.85 (35.77)    16:00.49 (35.64)    16:37.66 (37.17)
       17:14.22 (36.56)    17:50.00 (35.78)    18:25.98 (35.98)    19:00.57 (34.59)
       19:33.94 (33.37)
  3 Falk, Taylor E            14 SCST-IL             19:44.97   19:44.47        
                  32.71     1:08.75 (36.04)     1:44.77 (36.02)     2:20.99 (36.22)
        2:57.14 (36.15)     3:33.51 (36.37)     4:10.17 (36.66)     4:47.35 (37.18)
        5:24.08 (36.73)     6:00.73 (36.65)     6:36.93 (36.20)     7:13.84 (36.91)
        7:50.21 (36.37)     8:26.33 (36.12)     9:02.46 (36.13)     9:38.65 (36.19)
       10:15.04 (36.39)    10:51.55 (36.51)    11:27.48 (35.93)    12:03.11 (35.63)
       12:38.92 (35.81)    13:14.35 (35.43)    13:49.84 (35.49)    14:25.39 (35.55)
       15:01.03 (35.64)    15:36.81 (35.78)    16:12.76 (35.95)    16:48.71 (35.95)
       17:24.79 (36.08)    18:01.17 (36.38)    18:36.27 (35.10)    19:10.77 (34.50)
       19:44.47 (33.70)
  4 Avdic, Azra               11 Leaning Tower-IL    21:24.05   20:08.28        
                  32.50     1:08.86 (36.36)     1:45.94 (37.08)     2:22.50 (36.56)
        2:59.03 (36.53)     3:36.04 (37.01)     4:12.74 (36.70)     4:49.81 (37.07)
        5:26.73 (36.92)     6:03.26 (36.53)     6:40.83 (37.57)     7:17.61 (36.78)
        7:54.54 (36.93)     8:31.35 (36.81)     9:08.77 (37.42)     9:45.90 (37.13)
       10:23.34 (37.44)    10:59.59 (36.25)    11:36.66 (37.07)    12:13.35 (36.69)
       12:49.86 (36.51)    13:25.56 (35.70)    14:01.81 (36.25)    14:38.86 (37.05)
       15:16.12 (37.26)    15:54.16 (38.04)    16:31.05 (36.89)    17:08.69 (37.64)
       17:45.86 (37.17)    18:22.69 (36.83)    18:59.71 (37.02)    19:35.42 (35.71)
       20:08.28 (32.86)
  5 Ayres, Jennifer L         10 Unattached                NT   23:56.76        
                  36.31     1:19.01 (42.70)     2:01.95 (42.94)     2:45.25 (43.30)
        3:28.41 (43.16)     4:11.86 (43.45)     4:55.27 (43.41)     5:38.72 (43.45)
        6:22.53 (43.81)     7:06.60 (44.07)     7:50.25 (43.65)     8:33.85 (43.60)
        9:17.64 (43.79)    10:01.26 (43.62)    10:45.55 (44.29)    11:29.54 (43.99)
       12:13.92 (44.38)    12:57.72 (43.80)    13:42.76 (45.04)    14:27.38 (44.62)
       15:13.02 (45.64)    15:58.66 (45.64)    16:42.25 (43.59)    17:27.35 (45.10)
       18:10.37 (43.02)    18:54.26 (43.89)    19:40.15 (45.89)    20:23.13 (42.98)
       21:07.02 (43.89)    21:51.34 (44.32)    22:34.17 (42.83)    23:17.23 (43.06)
       23:56.76 (39.53)
 
Event 55  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sia, Rochelle L           10 AA-IL                1:12.56    1:14.31        
                  34.34     1:14.31 (39.97)                                        
  2 Pearson, Amy C            10 SCST-IL              1:30.70    1:18.48        
                  35.81     1:18.48 (42.67)                                        
  3 Hart, Meegan H            10 SCST-IL              1:23.43    1:19.78        
                  38.63     1:19.78 (41.15)                                        
  4 Ryan, Emily E              9 Barlett-IL           1:26.80    1:20.06        
                  36.71     1:20.06 (43.35)                                        
  5 Galas, Vanessa C          10 PAC-IL               1:21.43    1:20.51        
                  36.81     1:20.51 (43.70)                                        
  6 Furlano, Cala M           10 Barlett-IL           1:36.47    1:22.65        
                  38.71     1:22.65 (43.94)                                        
  7 Wawer, Mila C             10 PAC-IL               1:24.81    1:23.19        
                  38.26     1:23.19 (44.93)                                        
  8 Blankemeier, Hanna L      10 Tops Swim Team-IL    1:23.59    1:24.05        
                  37.72     1:24.05 (46.33)                                        
  9 Klafta, Olivia K          10 Leaning Tower-IL     1:25.57    1:24.20        
                  40.78     1:24.20 (43.42)                                        
 10 McGuire, Carly S          10 Barlett-IL           1:39.28    1:24.27        
                  38.42     1:24.27 (45.85)                                        
 11 Burger, Kristen E         10 DP River Racers-IL   1:30.44    1:25.19        
                  37.34     1:25.19 (47.85)                                        
 12 Schooley, Brooke L        10 Gators-IL            1:33.63    1:25.29        
                  39.51     1:25.29 (45.78)                                        
 13 Carravetta, Dominique E   10 SCST-IL              1:31.74    1:25.30        
                  38.65     1:25.30 (46.65)                                        
 14 Kohut, Jordan A           10 Dundee Dolphins-IL   1:35.93    1:25.51        
                  39.00     1:25.51 (46.51)                                        
 15 Bennett, Juliana R         9 AA-IL                1:34.99    1:25.73        
                  40.75     1:25.73 (44.98)                                        
 16 Parker, Morgan             9 Lake Forest-IL       1:29.10    1:25.82        
                  40.54     1:25.82 (45.28)                                        
 17 Jesko, Sydney E            9 SCST-IL              1:33.83    1:26.23        
                  40.14     1:26.23 (46.09)                                        
 18 O'Malley, Anna K          10 SCST-IL              1:27.93    1:26.41        
                  40.32     1:26.41 (46.09)                                        
 19 Rivera, Jazmin Y          10 Iguanas-IL           1:25.82    1:26.98        
                  39.34     1:26.98 (47.64)                                        
 20 Gilbert, Ellen A          10 Gators-IL            1:30.28    1:27.05        
                  40.77     1:27.05 (46.28)                                        
 21 McCormack, Justine K      10 SCST-IL              1:27.49    1:27.40        
                  41.11     1:27.40 (46.29)                                        
 22 Jacobs, Elyse R           10 Lake Forest-IL       1:43.75    1:29.72        
                  41.96     1:29.72 (47.76)                                        
 23 Liebers, Emilie A         10 Gators-IL            1:39.59    1:29.92        
                  41.48     1:29.92 (48.44)                                        
 24 Kennedy-Wood, Eleanor J   10 Tops Swim Team-IL    1:30.13    1:30.53        
                  41.84     1:30.53 (48.69)                                        
 25 Quinn, Grace A             9 SCST-IL              1:33.25    1:30.93        
                  42.12     1:30.93 (48.81)                                        
 26 Anderson, Marissa A       10 Tops Swim Team-IL    1:30.07    1:32.02        
                  41.29     1:32.02 (50.73)                                        
 27 Palmquist, Rebecca E      10 SCST-IL              1:30.77    1:33.05        
                  44.35     1:33.05 (48.70)                                        
 28 Byer, Jensen R             9 Dundee Dolphins-IL   1:29.92    1:33.30        
                  42.65     1:33.30 (50.65)                                        
 29 Lamp, Emily L             10 SCST-IL              1:36.05    1:33.46        
                  44.45     1:33.46 (49.01)                                        
 30 Elmiger, Olivia K         10 Tops Swim Team-IL    1:44.06    1:34.55        
                  43.44     1:34.55 (51.11)                                        
 31 Bergtholdt, Riley A       10 DP River Racers-IL   1:38.99    1:34.75        
                  43.94     1:34.75 (50.81)                                        
 32 Waslawski, Jillian N       9 SCST-IL              1:34.36    1:34.76        
                  43.77     1:34.76 (50.99)                                        
 33 Sebastian, Claire M       10 SCST-IL              1:36.71    1:35.03        
                  42.73     1:35.03 (52.30)                                        
 33 Nagler, Rachel L          10 SCST-IL              1:38.53    1:35.03        
                  43.97     1:35.03 (51.06)                                        
 35 Kelly, Morgan E           10 Barlett-IL           1:48.91    1:36.23        
                  47.69     1:36.23 (48.54)                                        
 36 Manning, Anna T           10 Lake Forest-IL       1:49.01    1:36.43        
                  45.20     1:36.43 (51.23)                                        
 37 Seberger, Gabby D          9 Barlett-IL           1:56.86    1:36.52        
                  46.13     1:36.52 (50.39)                                        
 38 Funck, Eleanor O           9 PAC-IL               1:34.07    1:36.77        
                  45.97     1:36.77 (50.80)                                        
 39 Lane, Harper A            10 Tops Swim Team-IL    2:06.07    1:37.45        
                  47.10     1:37.45 (50.35)                                        
 40 Crispin, Kendall J        10 Gators-IL            1:37.67    1:38.11        
                  44.27     1:38.11 (53.84)                                        
 41 Ward, Sarah M             10 SCST-IL                   NT    1:38.89        
                  43.96     1:38.89 (54.93)                                        
 42 Arcara, Gwen E             9 PAC-IL                    NT    1:42.71        
                  44.93     1:42.71 (57.78)                                        
 43 Bondarenko, Polina         9 Tops Swim Team-IL    1:35.73    1:42.85        
                  47.15     1:42.85 (55.70)                                        
 44 Ross, Maison B            10 SCST-IL                   NT    1:49.16        
                  48.25   1:49.16 (1:00.91)                                        
 45 O'Shea, Katie F           10 Tops Swim Team-IL    1:45.61    1:49.51        
                  51.56     1:49.51 (57.95)                                        
 46 Orr, Stephanie M           9 AA-IL                1:52.37    1:49.74        
                  52.45     1:49.74 (57.29)                                        
 47 Steward-Nolan, Adeline G  10 Tops Swim Team-IL    1:47.67    1:50.29        
                  53.81     1:50.29 (56.48)                                        
 48 Pinkerton, Sarah K         9 DP River Racers-IL        NT    1:52.46        
                  55.68     1:52.46 (56.78)                                        
 49 Daly, Logan                9 Iguanas-IL           2:16.03    2:06.45        
                  57.13   2:06.45 (1:09.32)                                        
 -- Alonso, Madeline          10 Tops Swim Team-IL         NT         DQ        
      Not on back off wall - back
                  45.55          DQ (56.08)                                        
 -- Myers, Samantha A         10 Barlett-IL                NT         DQ        
      False start - Misc
                  54.76        DQ (1:00.04)                                        
 -- Lehnen, Jaclyn M          10 Tops Swim Team-IL         NT         DQ        
      Not on back off wall - back
                  48.53          DQ (53.14)                                        
 -- Paris, Julia L            10 Barlett-IL                NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  58.68        DQ (1:06.32)                                        
 -- Smith, Natalie E          10 Barlett-IL                NT         DQ        
      Strokes out of sequence - IM
                  56.60        DQ (1:01.49)                                        
 
Event 56  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boryk, Nick F             10 SCST-IL              1:18.74    1:15.94        
                  34.79     1:15.94 (41.15)                                        
  2 Kuszynski, Nathan X       10 SCST-IL              1:20.49    1:16.33        
                  34.81     1:16.33 (41.52)                                        
  3 Puczko, Daniel             9 Leaning Tower-IL     1:19.04    1:18.71        
                  37.44     1:18.71 (41.27)                                        
  4 Zagorov, Michael I        10 MYST-IL              1:25.33    1:19.50        
                  35.95     1:19.50 (43.55)                                        
  5 Konishi, Danny M           9 AA-IL                1:23.32    1:20.17        
                  38.15     1:20.17 (42.02)                                        
  6 Niziolek, Frank A         10 Barlett-IL           1:19.85    1:20.47        
                  36.61     1:20.47 (43.86)                                        
  7 Baginski, Nicholas S       9 PAC-IL               1:26.44    1:22.81        
                  38.26     1:22.81 (44.55)                                        
  8 Managlia, Dan D           10 MYST-IL              1:22.01    1:23.89        
                  37.54     1:23.89 (46.35)                                        
  9 Petro, Michael L           9 AA-IL                     NT    1:25.60        
                  38.63     1:25.60 (46.97)                                        
 10 Lecher, Joseph J          10 PAC-IL               1:24.11    1:26.13        
                  41.67     1:26.13 (44.46)                                        
 11 Allendorfer, Franz J       9 SCST-IL              1:40.58    1:28.08        
                  41.75     1:28.08 (46.33)                                        
 12 Cummins, Tommy J           9 Barlett-IL           1:33.85    1:29.29        
                  42.46     1:29.29 (46.83)                                        
 13 Zobel, Zachary P           9 Tops Swim Team-IL    1:26.29    1:29.94        
                  41.26     1:29.94 (48.68)                                        
 14 Wadowski, Karl W           9 PAC-IL               1:47.56    1:31.16        
                  41.21     1:31.16 (49.95)                                        
 15 Hawkins, Keegan M          9 SCST-IL              1:34.87    1:32.99        
                  46.83     1:32.99 (46.16)                                        
 16 Pors, Jake W               9 AA-IL                1:30.85    1:34.65        
 17 Galante, Dan J            10 Iguanas-IL           1:28.74    1:34.85        
                  44.73     1:34.85 (50.12)                                        
 18 McGlynn, Jack M           10 Lake Forest-IL            NT    1:34.91        
                  43.98     1:34.91 (50.93)                                        
 19 Clauss, Evan               9 Leaning Tower-IL     1:29.86    1:36.14        
                  43.07     1:36.14 (53.07)                                        
 20 Welty, Jacob C            10 SCST-IL              1:41.16    1:36.31        
                  47.38     1:36.31 (48.93)                                        
 21 Mnushkin, Ben S           10 Gators-IL            1:40.35    1:38.31        
                  42.52     1:38.31 (55.79)                                        
 22 McClellan, Riese R        10 Lake Forest-IL       1:45.00    1:41.07        
                  47.53     1:41.07 (53.54)                                        
 23 Ryaguzov, Maxim D          9 PAC-IL                    NT    1:46.91        
                  54.12     1:46.91 (52.79)                                        
 24 Hultquist, Charlie E       9 Barlett-IL           2:07.11    1:59.14        
                  54.12   1:59.14 (1:05.02)                                        
 25 McBride, Kiel R           10 MYST-IL              2:18.38    2:08.31        
                  58.18   2:08.31 (1:10.13)                                        
 26 Muirhead, James M          9 Lake Forest-IL            NT    2:26.14        
 -- Licari, James M            9 SCST-IL              1:41.18         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  45.41          DQ (52.24)                                        
 -- Foss, Wyatt C             10 Lake Forest-IL            NT         DQ        
      Not on back off wall - back
 -- Fey, Daniel E              9 PAC-IL                    NT         DQ        
      One hand touch - fly
                1:09.62        DQ (1:12.08)                                        
 -- Thompson, Thad R          10 SCST-IL              1:37.86         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  44.36          DQ (51.82)                                        
 
Event 57  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Popp, Meagan L            12 SCST-IL              1:03.08    1:04.69        
                  31.18     1:04.69 (33.51)                                        
  2 Rosenberg, Abigail S      12 Gators-IL            1:06.27    1:05.07        
                  30.15     1:05.07 (34.92)                                        
  3 Hart, Erin E              12 SCST-IL              1:13.23    1:07.59        
                  31.20     1:07.59 (36.39)                                        
  4 Meeks, Eleanor B          12 Lake Forest-IL       1:12.94    1:07.98        
                  31.14     1:07.98 (36.84)                                        
  5 Johnson, Lucy K           12 SCST-IL              1:13.39    1:09.68        
                  32.81     1:09.68 (36.87)                                        
  6 Doolan, Colleen E         12 Gators-IL            1:10.35    1:09.88        
                  32.24     1:09.88 (37.64)                                        
  7 Kuszynski, Emma C         11 SCST-IL              1:11.52    1:10.10        
                  32.26     1:10.10 (37.84)                                        
  8 Cordes, Kelly A           12 Gators-IL            1:10.64    1:10.19        
                  31.80     1:10.19 (38.39)                                        
  9 Dean, Alana R             11 Leaning Tower-IL     1:11.77    1:10.76        
                  33.41     1:10.76 (37.35)                                        
 10 Nowak, Kaya A             12 Gators-IL            1:11.78    1:10.94        
                  32.42     1:10.94 (38.52)                                        
 11 Skoog, Rachel M           12 Dundee Dolphins-IL   1:11.23    1:11.07        
                  33.16     1:11.07 (37.91)                                        
 12 Cummins, Meagan M         11 Barlett-IL           1:13.30    1:11.80        
                  33.15     1:11.80 (38.65)                                        
 13 Gottschalk, Laura G       12 Lake Forest-IL       1:13.17    1:11.81        
                  33.52     1:11.81 (38.29)                                        
 14 Repp, Aspyn W             12 Lake Forest-IL       1:13.10    1:13.02        
                  33.61     1:13.02 (39.41)                                        
 15 Jeong, Alice Y            12 PAC-IL               1:12.42    1:13.45        
                  32.91     1:13.45 (40.54)                                        
 16 Quinn, Katie G            12 SCST-IL              1:13.60    1:13.79        
                  35.13     1:13.79 (38.66)                                        
 17 Funck, Sophia O           12 PAC-IL               1:12.26    1:13.80        
                  34.57     1:13.80 (39.23)                                        
 18 Avdic, Azra               11 Leaning Tower-IL     1:13.70    1:13.88        
                  34.85     1:13.88 (39.03)                                        
 19 Cichon, Brianna M         11 Barlett-IL           1:15.79    1:14.30        
                  34.66     1:14.30 (39.64)                                        
 20 Reinhardt, Lydia M        12 RMSC-IL              1:17.28    1:15.24        
                  34.12     1:15.24 (41.12)                                        
 21 McCormack, Lauren A       12 SCST-IL              1:16.91    1:15.29        
                  34.51     1:15.29 (40.78)                                        
 22 Summers, Sarah E          11 SCST-IL              1:18.00    1:16.27        
                  33.46     1:16.27 (42.81)                                        
 22 Polster, Bailey F         12 PAC-IL                    NT    1:16.27        
                  35.55     1:16.27 (40.72)                                        
 24 Gesell, Britta E          12 SCST-IL              1:16.06    1:16.48        
                  34.47     1:16.48 (42.01)                                        
 25 House, Heather J          11 SCST-IL              1:20.01    1:16.50        
                  34.68     1:16.50 (41.82)                                        
 26 Prigge, Roxanne E         12 SCST-IL              1:15.86    1:16.81        
                  36.36     1:16.81 (40.45)                                        
 27 Waddell, Megan A          11 Dundee Dolphins-IL   1:20.74    1:17.20        
                  36.85     1:17.20 (40.35)                                        
 28 Hale, Marti E             12 Leaning Tower-IL          NT    1:17.35        
                  34.91     1:17.35 (42.44)                                        
 29 Wasicak, Holly C          12 Leaning Tower-IL     1:22.54    1:17.49        
                  37.28     1:17.49 (40.21)                                        
 30 Niemiec, Karolina A       11 AA-IL                1:19.01    1:17.91        
                  36.28     1:17.91 (41.63)                                        
 31 Patrick, Erin M           12 Leaning Tower-IL     1:16.20    1:18.04        
                  37.25     1:18.04 (40.79)                                        
 32 Allendorfer, Serena J     11 SCST-IL              1:17.26    1:18.77        
                  34.96     1:18.77 (43.81)                                        
 33 Dunn, Veronica A          11 DP River Racers-IL   1:20.96    1:18.91        
                  36.58     1:18.91 (42.33)                                        
 34 Younger, Abby D           11 AA-IL                1:20.05    1:19.15        
                  37.03     1:19.15 (42.12)                                        
 35 Chu, Gianna               12 AA-IL                1:24.95    1:19.50        
                  36.72     1:19.50 (42.78)                                        
 36 Orr, Alexis N             11 AA-IL                1:24.18    1:19.78        
                  36.70     1:19.78 (43.08)                                        
 37 Soule, Delaney R          12 SCST-IL              1:17.47    1:19.96        
                  37.65     1:19.96 (42.31)                                        
 38 Konishi, Miya K           12 AA-IL                1:18.23    1:20.02        
                  36.43     1:20.02 (43.59)                                        
 39 Gursky, Hannah N          12 SCST-IL              1:17.52    1:20.17        
                  35.34     1:20.17 (44.83)                                        
 40 Falk, Ryan J              11 SCST-IL              1:23.18    1:20.71        
                  38.21     1:20.71 (42.50)                                        
 41 Samuelson, Grace S        11 SCST-IL              1:21.94    1:21.18        
                  38.62     1:21.18 (42.56)                                        
 42 McSpadden, Emma J         11 SCST-IL              1:24.65    1:21.40        
                  38.22     1:21.40 (43.18)                                        
 43 Logan, Emily B            12 Barlett-IL           1:28.45    1:21.50        
                  37.04     1:21.50 (44.46)                                        
 44 Mulford, Olivia P         12 RMSC-IL                   NT    1:21.60        
                  36.78     1:21.60 (44.82)                                        
 45 Petro, Sarah E            11 AA-IL                1:26.00    1:22.11        
                  40.28     1:22.11 (41.83)                                        
 46 Wilcher, Emma C           11 AA-IL                1:23.60    1:22.24        
                  38.30     1:22.24 (43.94)                                        
 47 Tavierne, Maria L         11 SCST-IL              1:19.09    1:22.35        
                  39.64     1:22.35 (42.71)                                        
 48 Englert, Olivia A         11 SCST-IL              1:26.02    1:23.10        
                  40.45     1:23.10 (42.65)                                        
 49 Johnston, Taylor R        11 Gators-IL            1:23.19    1:23.56        
                  38.49     1:23.56 (45.07)                                        
 50 Koch, Kalie B             12 SCST-IL              1:32.67    1:23.63        
                  39.69     1:23.63 (43.94)                                        
 51 Bender, Robin N           12 Lake Forest-IL       1:28.36    1:24.09        
                  38.08     1:24.09 (46.01)                                        
 52 Wachowski, Christina M    11 DP River Racers-IL   1:26.35    1:24.75        
                  38.41     1:24.75 (46.34)                                        
 53 Walker, Heather K         12 Leaning Tower-IL     1:30.58    1:26.06        
                  41.32     1:26.06 (44.74)                                        
 54 Wong, Angel               11 Dundee Dolphins-IL   1:29.53    1:27.02        
                  38.81     1:27.02 (48.21)                                        
 55 Paradis, Katie G          12 SCST-IL              1:29.60    1:27.18        
                  42.22     1:27.18 (44.96)                                        
 56 Watts, Hanna N            12 Tops Swim Team-IL    1:22.68    1:27.23        
                  40.69     1:27.23 (46.54)                                        
 57 Casson, Kevan I           11 Tops Swim Team-IL    1:27.12    1:27.53        
                  41.01     1:27.53 (46.52)                                        
 58 Guo, Kayla                11 PAC-IL                    NT    1:27.96        
                  41.25     1:27.96 (46.71)                                        
 59 Noriega, Ariel E          11 Tops Swim Team-IL    1:30.01    1:28.81        
                  40.05     1:28.81 (48.76)                                        
 60 Grod, Patricia A          11 Gators-IL            1:26.81    1:28.85        
                  41.47     1:28.85 (47.38)                                        
 61 Schwartz, Nikki A         11 PAC-IL               1:29.89    1:29.11        
                  42.73     1:29.11 (46.38)                                        
 62 Filippi, Marisa M         11 SCST-IL              1:53.93    1:29.74        
                  42.87     1:29.74 (46.87)                                        
 63 Herb, Isabel N            11 SCST-IL              1:48.85    1:30.56        
                  45.37     1:30.56 (45.19)                                        
 64 Ward, Rachel V            12 SCST-IL                   NT    1:30.72        
                  41.49     1:30.72 (49.23)                                        
 65 Zhou, Elizabeth A         12 Gators-IL            1:36.27    1:31.15        
                  41.61     1:31.15 (49.54)                                        
 66 Pinkerton, Taylor B       12 DP River Racers-IL   1:37.29    1:31.90        
                  43.94     1:31.90 (47.96)                                        
 67 Prendergast, Riley        12 Iguanas-IL                NT    1:32.53        
                  43.67     1:32.53 (48.86)                                        
 68 Helon, Jessica W          12 Barlett-IL           1:57.22    1:34.67        
                  45.30     1:34.67 (49.37)                                        
 69 King, Leah                11 Iguanas-IL           1:48.18    1:34.69        
                  47.74     1:34.69 (46.95)                                        
 70 McCarthy, Cara M          11 AA-IL                1:36.00    1:36.73        
                  44.02     1:36.73 (52.71)                                        
 71 Genin, Orly               11 Iguanas-IL           1:36.78    1:38.30        
                  48.63     1:38.30 (49.67)                                        
 72 Magnus, Gabrielle F       11 Tops Swim Team-IL    1:32.71    1:42.85        
                  46.08     1:42.85 (56.77)                                        
 73 Sunder, Shobhanna M       11 PAC-IL               1:50.68    1:47.79        
                  52.67     1:47.79 (55.12)                                        
 -- Regalado, Izzy A          11 Barlett-IL                NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  49.19          DQ (53.28)                                        
 
Event 58  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feng, Allen               12 PAC-IL               1:06.68    1:05.88        
                  30.48     1:05.88 (35.40)                                        
  2 Kohut, Christopher J      12 Dundee Dolphins-IL   1:20.08    1:07.37        
                  31.29     1:07.37 (36.08)                                        
  3 Lee, Matthew K            12 Barlett-IL           1:10.74    1:08.32        
                  31.70     1:08.32 (36.62)                                        
  4 Morikado, Michael K       12 AA-IL                1:14.68    1:10.63        
                  32.18     1:10.63 (38.45)                                        
  5 Stensland, Zach C         12 Leaning Tower-IL     1:12.70    1:12.30        
                  33.72     1:12.30 (38.58)                                        
  6 Fitts, Malcolm D          12 PAC-IL               1:12.03    1:14.31        
                  34.22     1:14.31 (40.09)                                        
  7 Fluharty, Joshua D        11 Tops Swim Team-IL    1:15.49    1:14.92        
                  35.74     1:14.92 (39.18)                                        
  8 Finn, Keegan E            12 AA-IL                1:15.15    1:14.93        
                  35.28     1:14.93 (39.65)                                        
  9 Chapko, Kyle J            11 SCST-IL              1:14.81    1:15.39        
                  32.92     1:15.39 (42.47)                                        
 10 Kanute, Nicholas C        12 SCST-IL              1:20.19    1:19.93        
                  38.02     1:19.93 (41.91)                                        
 11 Scott, Eric M             11 Leaning Tower-IL     1:23.12    1:20.19        
                  36.71     1:20.19 (43.48)                                        
 12 Kapecki, Alex G           11 PAC-IL               1:29.12    1:20.61        
                  37.36     1:20.61 (43.25)                                        
 13 Schneider, Mark D         12 Gators-IL            1:22.61    1:21.13        
                  38.40     1:21.13 (42.73)                                        
 14 Hawkins, Cooper J         11 SCST-IL              1:23.03    1:21.62        
                  38.13     1:21.62 (43.49)                                        
 15 Ko, Daniel H              12 PAC-IL               1:23.59    1:21.79        
                  36.21     1:21.79 (45.58)                                        
 16 Bullard, Connor B         12 RMSC-IL              1:50.81    1:22.15        
                  38.89     1:22.15 (43.26)                                        
 17 Neises, Devin T           12 SCST-IL              1:24.71    1:22.58        
                  39.57     1:22.58 (43.01)                                        
 18 Hagerty, Tommy E          11 Gators-IL            1:32.32    1:23.13        
                  38.37     1:23.13 (44.76)                                        
 19 Sheehan, Corey M          11 Dundee Dolphins-IL   1:20.63    1:23.17        
                  39.25     1:23.17 (43.92)                                        
 20 Tarpey, Johnny B          11 SCST-IL              1:29.15    1:24.01        
                  37.64     1:24.01 (46.37)                                        
 21 Bawolek, Nathan R         11 SCST-IL              1:20.89    1:24.55        
                  38.61     1:24.55 (45.94)                                        
 22 Hall, Jake R              12 DP River Racers-IL        NT    1:25.21        
                  38.17     1:25.21 (47.04)                                        
 23 Ehrlich, Sam S            11 Gators-IL            1:23.13    1:25.58        
                  40.67     1:25.58 (44.91)                                        
 24 McDonald, Duncan F        11 Iguanas-IL           1:22.56    1:26.68        
                  39.08     1:26.68 (47.60)                                        
 25 Oh, Samuel                12 PAC-IL               1:34.07    1:26.98        
                  41.01     1:26.98 (45.97)                                        
 26 Lafont-Mueller, Axel L    11 MYST-IL              1:28.96    1:29.12        
                  41.65     1:29.12 (47.47)                                        
 27 Lau, Aaron                11 Iguanas-IL           1:31.22    1:30.18        
                  43.08     1:30.18 (47.10)                                        
 28 Loquercio, Justin T       11 DP River Racers-IL   1:37.49    1:30.96        
                  42.14     1:30.96 (48.82)                                        
 29 Chung, Tiger W            11 Un-Lean-IL           1:29.86    1:32.63        
                  42.24     1:32.63 (50.39)                                        
 30 Hatfield, Jax T           11 Dundee Dolphins-IL        NT    1:33.36        
                  42.08     1:33.36 (51.28)                                        
 31 Guenther, Nicholas R      12 Dundee Dolphins-IL        NT    1:45.48        
                  50.57     1:45.48 (54.91)                                        
 32 Smith, Colin M            11 Barlett-IL           2:11.15    1:54.45        
                  57.67     1:54.45 (56.78)                                        
 -- Wachowski, Philip C       12 DP River Racers-IL   1:21.81         DQ        
      Not on back off wall - back
                  38.03          DQ (43.38)                                        
 
Event 59  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sia, Rochelle L           10 AA-IL                  36.89      37.48        
  2 Kohut, Jordan A           10 Dundee Dolphins-IL     44.10      42.11        
  3 Wawer, Mila C             10 PAC-IL                 46.05      44.21        
  3 Klafta, Olivia K          10 Leaning Tower-IL       46.04      44.21        
  5 Ramoska, Alexandra F      10 DP River Racers-IL     46.41      44.51        
  6 Schooley, Brooke L        10 Gators-IL              45.84      45.00        
  7 Azar, Kate E              10 Iguanas-IL             45.72      45.18        
  8 Blankemeier, Hanna L      10 Tops Swim Team-IL      47.48      47.71        
  9 Elmiger, Olivia K         10 Tops Swim Team-IL      49.48      48.10        
 10 Vogel, Caroline E         10 Gators-IL              51.71      48.18        
 11 Parker, Morgan             9 Lake Forest-IL         49.57      48.26        
 12 Gilbert, Ellen A          10 Gators-IL              51.55      49.64        
 13 Seberger, Gabby D          9 Barlett-IL             57.33      49.72        
 14 Lim, Milena                9 DP River Racers-IL     55.60      50.21        
 15 Byer, Jensen R             9 Dundee Dolphins-IL     48.66      50.31        
 16 Kelly, Morgan E           10 Barlett-IL             52.55      50.90        
 17 Kennedy-Wood, Kathleen C  10 Tops Swim Team-IL      53.13      52.09        
 18 Del Muro, Bella M          9 Gators-IL              54.93      52.29        
 19 Iwerebon, Serena I         9 Tops Swim Team-IL    1:11.96      53.07        
 20 Sloan, Ayanna C            9 Tops Swim Team-IL      57.34      53.26        
 21 Muirhead, Gemma N          9 Lake Forest-IL            NT      54.22        
 21 Baca, Carolyn              9 Tops Swim Team-IL      54.75      54.22        
 23 Bondarenko, Polina         9 Tops Swim Team-IL      54.88      54.88        
 24 Meyer, Megan N             9 Gators-IL              52.45      55.28        
 25 O'Shea, Katie F           10 Tops Swim Team-IL      56.39      55.98        
 26 Clesen, Emily A           10 Gators-IL            1:05.36      57.73        
 27 Pinkerton, Sarah K         9 DP River Racers-IL   1:01.82      58.79        
 28 Archakov, Olga *           9 Gators-IL                 NT    1:00.56        
 29 Connell, Elsie C           9 Tops Swim Team-IL      57.61    1:00.74        
 30 Bragado, Kailan           10 Iguanas-IL                NT    1:01.71        
 31 Arcara, Gwen E             9 PAC-IL                    NT    1:02.86        
 32 Zuiker, Kayla L            9 Gators-IL                 NT    1:03.24        
 33 Myers, Samantha A         10 Barlett-IL                NT    1:08.42        
 -- Ward, Sarah M             10 SCST-IL                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 60  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zagorov, Anthony I        10 MYST-IL                44.87      41.49        
  2 Konishi, Danny M           9 AA-IL                  44.75      43.56        
  3 Lecher, Joseph J          10 PAC-IL                 47.08      44.80        
  4 Zobel, Zachary P           9 Tops Swim Team-IL      48.25      45.26        
  5 Butler, Jacob D            9 Barlett-IL           1:00.29      50.45        
  6 Galante, Dan J            10 Iguanas-IL             51.12      51.09        
  7 Pors, Jake W               9 AA-IL                  54.39      51.16        
  8 Polyakov, Danny *         10 Gators-IL              57.24      53.48        
  9 Rivera, Xavi               9 MYST-IL                57.08      54.77        
 10 Park, Jae                  9 Gators-IL              54.65      54.79        
 11 Andruszewski, Piotr A     10 Tops Swim Team-IL         NT      57.20        
 12 Vaknin, Gil *             10 Gators-IL                 NT      58.79        
 13 Ryaguzov, Maxim D          9 PAC-IL                    NT    1:00.99        
 14 Crnomarkovic, Nemanja     10 DP River Racers-IL        NT    1:01.11        
 15 Waddell, Collin J          9 Dundee Dolphins-IL   1:02.91    1:03.47        
 16 Fey, Daniel E              9 PAC-IL                    NT    1:08.79        
 17 Reichmann-Crowley, Ethan  10 Tops Swim Team-IL    1:12.02    1:09.09        
 -- Muirhead, James M          9 Lake Forest-IL            NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Hultquist, Charlie E       9 Barlett-IL           1:12.25         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Eagle, Noah                9 Iguanas-IL           1:19.58         DQ        
      One hand touch
 -- Loewes, Paul S             9 DP River Racers-IL        NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Nadig, Tyler D            10 Gators-IL              59.68         DQ        
      One hand touch
 
Event 61  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skoog, Rachel M           12 Dundee Dolphins-IL     36.54      35.35        
  2 Kuwahara, Yuka            11 PAC-IL                 36.08      35.63        
  3 Rosen, Millie J           12 MYST-IL                36.65      36.00        
  4 Hanning, Sarah Grace G    11 Barlett-IL             40.22      36.33        
  5 Funck, Sophia O           12 PAC-IL                 36.19      36.76        
  6 Summers, Sarah E          11 SCST-IL                38.00      38.25        
  7 Wasicak, Holly C          12 Leaning Tower-IL       37.01      38.42        
  8 Kelly, Addie L            12 Barlett-IL             40.48      39.09        
  9 Haden, Paige K            11 MYST-IL                41.74      39.25        
 10 Cole, Taylor A            12 MYST-IL                41.91      39.66        
 11 Abbott, Bella M           11 Gators-IL              38.16      39.67        
 12 Polinski, Mia F           12 MYST-IL                40.45      39.73        
 13 Peszek, Susana            11 Barlett-IL             41.17      39.89        
 14 Doolan, Patricia J        12 Gators-IL              40.31      40.02        
 15 Niemiec, Karolina A       11 AA-IL                  42.44      40.24        
 16 Kameristy, Danielle B     11 PAC-IL                 45.86      40.45        
 17 Nork, Marlee P            12 MYST-IL                38.29      41.03        
 18 Fiorino, Julia            11 MYST-IL                47.05      42.09        
 19 Puralewski, Anne          11 Iguanas-IL             40.63      42.22        
 20 Managlia, Maddy A         12 MYST-IL                43.67      42.61        
 21 Chu, Gianna               12 AA-IL                  46.42      42.86        
 22 Wachowski, Christina M    11 DP River Racers-IL     43.18      42.98        
 23 Johnson, Drew M           11 Tops Swim Team-IL      41.81      43.00        
 24 Guo, Kayla                11 PAC-IL                    NT      43.23        
 25 Johnston, Taylor R        11 Gators-IL              42.90      43.38        
 26 Casson, Kevan I           11 Tops Swim Team-IL      45.34      43.46        
 27 Dunn, Veronica A          11 DP River Racers-IL     42.08      43.55        
 28 Genin, Orly               11 Iguanas-IL             44.84      43.76        
 29 Herb, Isabel N            11 SCST-IL                47.10      44.91        
 30 Konishi, Miya K           12 AA-IL                  51.26      45.03        
 31 Prendergast, Riley        12 Iguanas-IL             44.99      45.75        
 32 Ohrstrom, Evy S           12 AA-IL                     NT      46.26        
 33 Helon, Jessica W          12 Barlett-IL             47.80      46.63        
 34 Zhou, Elizabeth A         12 Gators-IL              47.82      47.24        
 35 King, Leah                11 Iguanas-IL             52.01      47.51        
 36 Pinkerton, Taylor B       12 DP River Racers-IL        NT      49.61        
 37 McGrogan, Meghan E        11 PAC-IL                    NT      50.83        
 38 Sunder, Shobhanna M       11 PAC-IL                 52.97      50.93        
 39 Garcia, Samantha A        12 Tops Swim Team-IL         NT      51.45        
 40 McCarthy, Cara M          11 AA-IL                     NT      54.65        
 41 Sotirchos, Olivia A       11 Gators-IL              59.96      54.84        
 -- Wimbiscus, Mae A          11 Gators-IL                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 62  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Matthew K            12 Barlett-IL             34.64      34.11        
  2 Fluharty, Joshua D        11 Tops Swim Team-IL      39.85      37.11        
  3 Morikado, Michael K       12 AA-IL                  40.44      37.41        
  4 Lafont-Mueller, Adrian L  11 MYST-IL                42.63      39.67        
  5 Raganelli, Ale`           11 Lake Forest-IL         40.71      39.88        
  6 Rivera, Nataniel J        10 Iguanas-IL             43.22      41.26        
  7 Eibel, Scott T            11 Dundee Dolphins-IL     40.09      41.27        
  8 Bricker, Joe M            12 MYST-IL                43.89      42.15        
  9 Warren, Mitchell S        11 AA-IL                  46.98      43.49        
 10 Rozsypal, James A         11 Lake Forest-IL         46.61      44.92        
 11 Ramoska, John P           12 DP River Racers-IL     49.01      45.13        
 12 Smith, Ryan J             12 AA-IL                  54.88      45.21        
 13 Oh, Samuel                12 PAC-IL                 58.13      45.26        
 14 Lakner, Ryan L            12 DP River Racers-IL     52.68      47.86        
 15 Ko, Daniel H              12 PAC-IL                    NT      50.19        
 16 Guenther, Nicholas R      12 Dundee Dolphins-IL        NT      50.53        
 17 Brown, Matthew L          11 Barlett-IL                NT      52.47        
 18 Brownlee, Jack R          11 Gators-IL              56.96      52.83        
 19 Smith, Colin M            11 Barlett-IL             59.36      57.57        
 20 Topin, Madison L          11 Gators-IL            1:13.76    1:03.41        
 21 Zelinsky, Adam P          12 Gators-IL                 NT    1:15.40        
 -- Sherman, Adam H           11 Gators-IL                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Bogicevic, Marko          11 DP River Racers-IL     54.50         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- McNary, Patrick J         11 Gators-IL                 NT         DQ        
      Scissors kick
 
Event 63  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Emily E              9 Barlett-IL           1:14.77    1:09.03        
                  33.71     1:09.03 (35.32)                                        
  2 Pearson, Amy C            10 SCST-IL              1:17.95    1:10.21        
                  33.00     1:10.21 (37.21)                                        
  3 Jesko, Sydney E            9 SCST-IL              1:18.34    1:12.19        
                  35.76     1:12.19 (36.43)                                        
  4 Ramoska, Alexandra F      10 DP River Racers-IL   1:13.79    1:12.36        
                  34.20     1:12.36 (38.16)                                        
  5 Galas, Vanessa C          10 PAC-IL               1:11.71    1:12.37        
                  34.86     1:12.37 (37.51)                                        
  6 McGuire, Carly S          10 Barlett-IL           1:23.69    1:12.90        
                  34.70     1:12.90 (38.20)                                        
  7 Klafta, Olivia K          10 Leaning Tower-IL     1:14.85    1:12.95        
                  35.86     1:12.95 (37.09)                                        
  8 Carravetta, Dominique E   10 SCST-IL              1:16.89    1:13.25        
                  35.74     1:13.25 (37.51)                                        
  9 O'Malley, Anna K          10 SCST-IL              1:18.04    1:13.46        
                  35.50     1:13.46 (37.96)                                        
 10 Burger, Kristen E         10 DP River Racers-IL   1:13.21    1:13.50        
                  35.26     1:13.50 (38.24)                                        
 11 Stensby, Lexi             10 PAC-IL               1:19.77    1:13.66        
                  33.59     1:13.66 (40.07)                                        
 12 Hart, Meegan H            10 SCST-IL              1:16.42    1:13.73        
                  34.66     1:13.73 (39.07)                                        
 13 Jacobs, Elyse R           10 Lake Forest-IL       1:26.64    1:15.33        
                  36.32     1:15.33 (39.01)                                        
 14 Harkins, Amanda R         10 Dundee Dolphins-IL   1:20.05    1:15.60        
                  35.29     1:15.60 (40.31)                                        
 15 Bennett, Juliana R         9 AA-IL                1:26.49    1:16.14        
                  37.05     1:16.14 (39.09)                                        
 16 Bosse, Morgan N           10 PAC-IL               1:19.33    1:16.86        
                  36.91     1:16.86 (39.95)                                        
 17 Meyer, Megan N             9 Gators-IL            1:30.68    1:17.12        
                  35.76     1:17.12 (41.36)                                        
 18 Furlano, Cala M           10 Barlett-IL           1:28.33    1:17.13        
                  37.57     1:17.13 (39.56)                                        
 19 Schooley, Brooke L        10 Gators-IL            1:21.91    1:17.59        
                  35.48     1:17.59 (42.11)                                        
 20 Kohut, Jordan A           10 Dundee Dolphins-IL   1:15.95    1:17.72        
                  35.89     1:17.72 (41.83)                                        
 21 Gilbert, Ellen A          10 Gators-IL            1:27.39    1:17.92        
                  36.96     1:17.92 (40.96)                                        
 22 Azar, Kate E              10 Iguanas-IL           1:23.77    1:17.94        
                  36.99     1:17.94 (40.95)                                        
 23 Rivera, Jazmin Y          10 Iguanas-IL           1:16.92    1:18.05        
                  37.25     1:18.05 (40.80)                                        
 24 McCormack, Justine K      10 SCST-IL              1:14.97    1:19.13        
                  37.85     1:19.13 (41.28)                                        
 25 Bergtholdt, Riley A       10 DP River Racers-IL   1:22.50    1:19.51        
                  37.34     1:19.51 (42.17)                                        
 26 Sebastian, Claire M       10 SCST-IL              1:18.28    1:20.19        
                  37.97     1:20.19 (42.22)                                        
 27 Quinn, Grace A             9 SCST-IL              1:37.53    1:21.10        
                  38.65     1:21.10 (42.45)                                        
 28 Lamp, Emily L             10 SCST-IL              1:28.96    1:21.78        
                  38.51     1:21.78 (43.27)                                        
 29 Liebers, Emilie A         10 Gators-IL            1:29.69    1:22.35        
                  38.06     1:22.35 (44.29)                                        
 30 Funck, Eleanor O           9 PAC-IL               1:21.61    1:22.40        
                  38.91     1:22.40 (43.49)                                        
 31 Waslawski, Jillian N       9 SCST-IL              1:23.88    1:23.21        
                  40.07     1:23.21 (43.14)                                        
 32 Byer, Jensen R             9 Dundee Dolphins-IL   1:19.58    1:23.51        
                  39.11     1:23.51 (44.40)                                        
 33 Kennedy-Wood, Eleanor J   10 Tops Swim Team-IL    1:24.75    1:23.70        
                  39.83     1:23.70 (43.87)                                        
 34 Manning, Anna T           10 Lake Forest-IL       1:36.46    1:23.98        
                  39.96     1:23.98 (44.02)                                        
 35 Palmquist, Rebecca E      10 SCST-IL              1:25.53    1:24.01        
                  40.99     1:24.01 (43.02)                                        
 36 Kelly, Morgan E           10 Barlett-IL           1:31.85    1:25.58        
                  40.04     1:25.58 (45.54)                                        
 37 Seberger, Gabby D          9 Barlett-IL           1:43.12    1:26.14        
                  40.43     1:26.14 (45.71)                                        
 38 Arcara, Gwen E             9 PAC-IL               1:45.61    1:26.69        
                  40.39     1:26.69 (46.30)                                        
 39 Ross, Maison B            10 SCST-IL              2:19.10    1:26.83        
                  42.65     1:26.83 (44.18)                                        
 40 Nagler, Rachel L          10 SCST-IL              1:23.83    1:27.36        
                  39.59     1:27.36 (47.77)                                        
 41 Alonso, Madeline          10 Tops Swim Team-IL    1:37.47    1:30.79        
                  39.96     1:30.79 (50.83)                                        
 42 Clesen, Emily A           10 Gators-IL            1:35.84    1:31.07        
                  41.87     1:31.07 (49.20)                                        
 43 Crispin, Kendall J        10 Gators-IL            1:30.96    1:31.81        
                  42.77     1:31.81 (49.04)                                        
 44 Del Muro, Bella M          9 Gators-IL                 NT    1:32.59        
                  44.74     1:32.59 (47.85)                                        
 45 Lane, Harper A            10 Tops Swim Team-IL    1:35.70    1:33.52        
                  46.51     1:33.52 (47.01)                                        
 46 Archakov, Olga *           9 Gators-IL                 NT    1:35.23        
                  44.27     1:35.23 (50.96)                                        
 47 Vogel, Caroline E         10 Gators-IL                 NT    1:35.54        
                  46.03     1:35.54 (49.51)                                        
 48 Steward-Nolan, Adeline G  10 Tops Swim Team-IL    1:37.74    1:37.95        
                  44.96     1:37.95 (52.99)                                        
 49 Pinkerton, Sarah K         9 DP River Racers-IL        NT    1:38.63        
                  46.66     1:38.63 (51.97)                                        
 50 Orr, Stephanie M           9 AA-IL                1:46.43    1:39.24        
                  46.19     1:39.24 (53.05)                                        
 51 Zuiker, Kayla L            9 Gators-IL                 NT    1:39.54        
                  46.05     1:39.54 (53.49)                                        
 52 O'Shea, Katie F           10 Tops Swim Team-IL    1:34.02    1:39.70        
                  45.79     1:39.70 (53.91)                                        
 53 Myers, Samantha A         10 Barlett-IL                NT    1:39.84        
                  48.20     1:39.84 (51.64)                                        
 54 Muirhead, Gemma N          9 Lake Forest-IL            NT    1:42.10        
                  48.00     1:42.10 (54.10)                                        
 55 Kennedy-Wood, Kathleen C  10 Tops Swim Team-IL    1:51.02    1:43.88        
                  48.52     1:43.88 (55.36)                                        
 56 Bragado, Kailan           10 Iguanas-IL           1:42.58    1:45.39        
                  49.84     1:45.39 (55.55)                                        
 57 Daly, Logan                9 Iguanas-IL           1:40.80    1:46.14        
                  49.04     1:46.14 (57.10)                                        
 58 Paris, Julia L            10 Barlett-IL                NT    1:47.00        
 59 Sloan, Ayanna C            9 Tops Swim Team-IL    1:42.16    1:48.00        
 60 Baca, Carolyn              9 Tops Swim Team-IL    1:39.03    1:49.71        
                  48.40   1:49.71 (1:01.31)                                        
 61 Smith, Natalie E          10 Barlett-IL                NT    1:50.46        
                  52.17     1:50.46 (58.29)                                        
 62 Wall, Bridget C           10 Gators-IL                 NT    1:51.04        
 
Event 64  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boryk, Nick F             10 SCST-IL              1:09.18    1:04.98        
                  31.16     1:04.98 (33.82)                                        
  2 Zagorov, Michael I        10 MYST-IL              1:06.97    1:05.53        
                  30.83     1:05.53 (34.70)                                        
  3 Puczko, Daniel             9 Leaning Tower-IL     1:09.20    1:07.50        
                  32.63     1:07.50 (34.87)                                        
  4 Kuszynski, Nathan X       10 SCST-IL              1:09.61    1:08.61        
                  33.47     1:08.61 (35.14)                                        
  5 Zagorov, Anthony I        10 MYST-IL              1:16.50    1:10.82        
                  34.06     1:10.82 (36.76)                                        
  6 Leven, Alec L             10 Gators-IL            1:19.18    1:10.97        
                  34.13     1:10.97 (36.84)                                        
  7 Baginski, Nicholas S       9 PAC-IL               1:14.12    1:13.10        
                  34.69     1:13.10 (38.41)                                        
  8 Allendorfer, Franz J       9 SCST-IL              1:32.39    1:15.65        
                  36.62     1:15.65 (39.03)                                        
  9 Wadowski, Karl W           9 PAC-IL               1:17.42    1:16.84        
                  35.81     1:16.84 (41.03)                                        
 10 Cummins, Tommy J           9 Barlett-IL           1:22.28    1:17.25        
                  36.28     1:17.25 (40.97)                                        
 11 Galante, Dan J            10 Iguanas-IL           1:15.79    1:17.57        
                  38.71     1:17.57 (38.86)                                        
 12 Managlia, Dan D           10 MYST-IL              1:16.71    1:17.73        
                  37.09     1:17.73 (40.64)                                        
 13 Petro, Michael L           9 AA-IL                     NT    1:18.21        
                  35.62     1:18.21 (42.59)                                        
 14 Rivera, Xavi               9 MYST-IL              1:18.76    1:18.52        
                  36.90     1:18.52 (41.62)                                        
 15 Mnushkin, Ben S           10 Gators-IL            1:29.72    1:20.10        
                  37.15     1:20.10 (42.95)                                        
 16 Butler, Jacob D            9 Barlett-IL           1:34.49    1:20.17        
                  38.27     1:20.17 (41.90)                                        
 17 McGlynn, Jack M           10 Lake Forest-IL            NT    1:21.62        
                  39.19     1:21.62 (42.43)                                        
 18 Hawkins, Keegan M          9 SCST-IL              1:24.24    1:21.87        
                  39.43     1:21.87 (42.44)                                        
 19 Clauss, Evan               9 Leaning Tower-IL     1:19.99    1:22.16        
                  39.17     1:22.16 (42.99)                                        
 20 Nadig, Tyler D            10 Gators-IL            1:31.15    1:22.60        
                  37.63     1:22.60 (44.97)                                        
 21 Ng, Daniel K               9 PAC-IL                    NT    1:23.24        
                  40.67     1:23.24 (42.57)                                        
 22 Welty, Jacob C            10 SCST-IL              1:29.71    1:23.31        
                  41.35     1:23.31 (41.96)                                        
 23 Polyakov, Danny *         10 Gators-IL            1:37.97    1:23.45        
                  36.56     1:23.45 (46.89)                                        
 24 McClellan, Riese R        10 Lake Forest-IL       1:25.00    1:23.66        
                  40.16     1:23.66 (43.50)                                        
 25 Crnomarkovic, Nemanja     10 DP River Racers-IL   1:32.38    1:25.76        
                  39.69     1:25.76 (46.07)                                        
 26 Foss, Wyatt C             10 Lake Forest-IL       1:30.60    1:26.79        
                  40.56     1:26.79 (46.23)                                        
 27 Keeley, Jack P             9 AA-IL                1:37.62    1:28.22        
                  40.91     1:28.22 (47.31)                                        
 28 Thompson, Thad R          10 SCST-IL              1:38.60    1:28.95        
                  40.85     1:28.95 (48.10)                                        
 29 Licari, James M            9 SCST-IL              1:35.96    1:30.53        
                  40.90     1:30.53 (49.63)                                        
 30 Ryaguzov, Maxim D          9 PAC-IL                    NT    1:35.68        
                  47.52     1:35.68 (48.16)                                        
 31 Reichmann-Crowley, Ethan  10 Tops Swim Team-IL    1:37.76    1:37.43        
                  44.71     1:37.43 (52.72)                                        
 32 Park, Jae                  9 Gators-IL                 NT    1:39.25        
                  42.97     1:39.25 (56.28)                                        
 33 Andruszewski, Piotr A     10 Tops Swim Team-IL    1:39.98    1:41.30        
 34 McBride, Kiel R           10 MYST-IL              1:48.74    1:41.62        
                  46.86     1:41.62 (54.76)                                        
 35 Loewes, Paul S             9 DP River Racers-IL        NT    1:48.20        
                  47.98   1:48.20 (1:00.22)                                        
 36 Hultquist, Charlie E       9 Barlett-IL           2:00.62    1:49.41        
                  52.17     1:49.41 (57.24)                                        
 37 Vaknin, Gil *             10 Gators-IL            1:55.02    1:51.49        
                  49.73   1:51.49 (1:01.76)                                        
 38 Forrest, Andrew E          9 Gators-IL                 NT    1:52.17        
                  50.94   1:52.17 (1:01.23)                                        
 39 Hoelscher, Luke M         10 Gators-IL            2:07.45    1:52.82        
                  50.70   1:52.82 (1:02.12)                                        
 40 Congbalay, Will R         10 Gators-IL                 NT    1:56.35        
                  53.59   1:56.35 (1:02.76)                                        
 41 Fey, Daniel E              9 PAC-IL                    NT    2:00.13        
                  56.03   2:00.13 (1:04.10)                                        
 42 Forrest, Matthew P         9 Gators-IL                 NT    2:05.08        
                  53.64   2:05.08 (1:11.44)                                        
 43 Eagle, Noah                9 Iguanas-IL                NT    2:08.08        
                1:02.06   2:08.08 (1:06.02)                                        
 44 Muirhead, James M          9 Lake Forest-IL            NT    2:20.70        
 
Event 65  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Popp, Meagan L            12 SCST-IL                56.67      56.39        
                  27.63       56.39 (28.76)                                        
  2 Rosenberg, Abigail S      12 Gators-IL              58.00      56.70        
                  27.46       56.70 (29.24)                                        
  3 Falconer, Erin E          12 PAC-IL                 57.69      57.56        
                  27.78       57.56 (29.78)                                        
  4 Hart, Erin E              12 SCST-IL              1:01.24      59.20        
                  28.61       59.20 (30.59)                                        
  5 Dean, Alana R             11 Leaning Tower-IL     1:00.50      59.64        
                  28.64       59.64 (31.00)                                        
  6 Doolan, Colleen E         12 Gators-IL            1:01.92    1:00.13        
                  28.71     1:00.13 (31.42)                                        
  7 Cordes, Kelly A           12 Gators-IL              59.33    1:00.26        
                  28.96     1:00.26 (31.30)                                        
  8 Meeks, Eleanor B          12 Lake Forest-IL       1:04.73    1:00.35        
                  29.30     1:00.35 (31.05)                                        
  9 Kuszynski, Emma C         11 SCST-IL              1:00.92    1:00.41        
                  29.22     1:00.41 (31.19)                                        
 10 Repp, Aspyn W             12 Lake Forest-IL       1:00.84    1:00.47        
                  28.87     1:00.47 (31.60)                                        
 11 Nowak, Kaya A             12 Gators-IL            1:01.57    1:00.50        
                  29.04     1:00.50 (31.46)                                        
 12 Godlewski, Theresa M      12 DP River Racers-IL   1:04.12    1:00.64        
                  28.91     1:00.64 (31.73)                                        
 13 Cole, Taylor A            12 MYST-IL              1:02.91    1:01.80        
                  29.29     1:01.80 (32.51)                                        
 14 Johnson, Lucy K           12 SCST-IL              1:05.06    1:01.88        
                  29.40     1:01.88 (32.48)                                        
 15 Sullivan, Nora D          11 Tops Swim Team-IL    1:03.21    1:02.87        
                  30.28     1:02.87 (32.59)                                        
 15 McCormack, Lauren A       12 SCST-IL              1:03.66    1:02.87        
                  30.30     1:02.87 (32.57)                                        
 17 Gottschalk, Laura G       12 Lake Forest-IL       1:03.37    1:02.94        
                  30.84     1:02.94 (32.10)                                        
 18 Cummins, Meagan M         11 Barlett-IL           1:04.78    1:03.18        
                  30.05     1:03.18 (33.13)                                        
 18 Avdic, Azra               11 Leaning Tower-IL     1:03.22    1:03.18        
                  30.78     1:03.18 (32.40)                                        
 20 Jeong, Alice Y            12 PAC-IL               1:04.46    1:03.20        
                  30.03     1:03.20 (33.17)                                        
 21 Hotchkiss, Annika G       12 PAC-IL               1:04.33    1:03.29        
                  30.58     1:03.29 (32.71)                                        
 22 Quinn, Katie G            12 SCST-IL              1:04.61    1:03.48        
                  30.40     1:03.48 (33.08)                                        
 23 Reinhardt, Lydia M        12 RMSC-IL              1:05.92    1:03.99        
                  30.70     1:03.99 (33.29)                                        
 24 Kuwahara, Yuka            11 PAC-IL               1:04.45    1:04.53        
                  30.76     1:04.53 (33.77)                                        
 25 Gesell, Britta E          12 SCST-IL              1:06.80    1:05.37        
                  31.76     1:05.37 (33.61)                                        
 26 Hale, Marti E             12 Leaning Tower-IL     1:10.32    1:05.91        
                  31.19     1:05.91 (34.72)                                        
 27 Salzman, Shayna S         12 PAC-IL               1:06.19    1:05.97        
                  32.33     1:05.97 (33.64)                                        
 28 Soule, Delaney R          12 SCST-IL              1:05.73    1:06.31        
                  31.70     1:06.31 (34.61)                                        
 29 Polinski, Mia F           12 MYST-IL              1:05.20    1:06.40        
                  31.53     1:06.40 (34.87)                                        
 30 Funck, Sophia O           12 PAC-IL               1:07.19    1:06.54        
                  32.07     1:06.54 (34.47)                                        
 31 Fiorino, Julia            11 MYST-IL              1:08.41    1:06.73        
                  33.14     1:06.73 (33.59)                                        
 32 Bosse, Gabby R            12 PAC-IL               1:08.24    1:06.77        
                  31.68     1:06.77 (35.09)                                        
 33 Polster, Bailey F         12 PAC-IL                    NT    1:06.83        
                  33.40     1:06.83 (33.43)                                        
 34 Kelly, Addie L            12 Barlett-IL           1:09.51    1:07.00        
                  32.46     1:07.00 (34.54)                                        
 35 Allendorfer, Serena J     11 SCST-IL              1:06.74    1:07.19        
                  31.84     1:07.19 (35.35)                                        
 36 Waddell, Megan A          11 Dundee Dolphins-IL   1:06.90    1:07.20        
                  32.80     1:07.20 (34.40)                                        
 37 Falk, Ryan J              11 SCST-IL              1:10.63    1:07.30        
                  32.88     1:07.30 (34.42)                                        
 38 Prigge, Roxanne E         12 SCST-IL              1:09.03    1:07.43        
                  32.59     1:07.43 (34.84)                                        
 39 Gursky, Hannah N          12 SCST-IL              1:15.22    1:07.74        
                  32.05     1:07.74 (35.69)                                        
 40 Doolan, Patricia J        12 Gators-IL            1:06.48    1:08.11        
                  31.82     1:08.11 (36.29)                                        
 41 Nork, Marlee P            12 MYST-IL              1:04.01    1:08.39        
                  32.96     1:08.39 (35.43)                                        
 42 House, Heather J          11 SCST-IL              1:11.19    1:08.71        
                  32.76     1:08.71 (35.95)                                        
 43 Niemiec, Karolina A       11 AA-IL                1:07.71    1:08.82        
                  33.46     1:08.82 (35.36)                                        
 44 Peszek, Susana            11 Barlett-IL           1:18.01    1:08.93        
                  34.00     1:08.93 (34.93)                                        
 45 Dunn, Veronica A          11 DP River Racers-IL   1:09.77    1:09.44        
                  33.31     1:09.44 (36.13)                                        
 46 Konishi, Miya K           12 AA-IL                1:09.05    1:10.00        
                  33.60     1:10.00 (36.40)                                        
 47 McSpadden, Emma J         11 SCST-IL              1:18.64    1:10.02        
                  33.49     1:10.02 (36.53)                                        
 48 Orr, Alexis N             11 AA-IL                1:14.65    1:10.18        
                  34.01     1:10.18 (36.17)                                        
 49 Chu, Gianna               12 AA-IL                1:17.26    1:10.73        
                  34.92     1:10.73 (35.81)                                        
 50 Logan, Emily B            12 Barlett-IL           1:15.77    1:10.85        
                  33.38     1:10.85 (37.47)                                        
 51 Johnston, Taylor R        11 Gators-IL            1:10.22    1:11.03        
                  33.82     1:11.03 (37.21)                                        
 52 Wasicak, Holly C          12 Leaning Tower-IL     1:08.61    1:11.13        
                  33.49     1:11.13 (37.64)                                        
 53 Paradis, Katie G          12 SCST-IL              1:15.17    1:11.27        
                  35.32     1:11.27 (35.95)                                        
 54 Walker, Heather K         12 Leaning Tower-IL     1:16.18    1:11.28        
                  34.05     1:11.28 (37.23)                                        
 55 Johnson, Drew M           11 Tops Swim Team-IL    1:08.99    1:11.42        
                  33.83     1:11.42 (37.59)                                        
 56 Tavierne, Maria L         11 SCST-IL              1:09.84    1:11.52        
                  34.47     1:11.52 (37.05)                                        
 57 Petro, Sarah E            11 AA-IL                     NT    1:12.00        
                  35.15     1:12.00 (36.85)                                        
 58 Samuelson, Grace S        11 SCST-IL              1:15.35    1:12.49        
                  35.59     1:12.49 (36.90)                                        
 59 Puralewski, Anne          11 Iguanas-IL           1:14.49    1:12.66        
                  35.03     1:12.66 (37.63)                                        
 60 Koch, Kalie B             12 SCST-IL              1:17.98    1:13.24        
                  34.41     1:13.24 (38.83)                                        
 61 Bender, Robin N           12 Lake Forest-IL       1:17.23    1:13.66        
                  34.62     1:13.66 (39.04)                                        
 62 Kameristy, Danielle B     11 PAC-IL               1:16.03    1:14.02        
                  35.02     1:14.02 (39.00)                                        
 63 Watts, Hanna N            12 Tops Swim Team-IL    1:14.68    1:14.46        
                  35.01     1:14.46 (39.45)                                        
 64 Abbott, Bella M           11 Gators-IL            1:11.46    1:14.49        
                  33.94     1:14.49 (40.55)                                        
 65 McGrogan, Meghan E        11 PAC-IL               1:17.35    1:14.74        
                  35.50     1:14.74 (39.24)                                        
 66 Englert, Olivia A         11 SCST-IL              1:11.75    1:14.79        
                  35.90     1:14.79 (38.89)                                        
 67 Grod, Patricia A          11 Gators-IL            1:16.32    1:14.99        
                  36.23     1:14.99 (38.76)                                        
 68 Wilcher, Emma C           11 AA-IL                1:16.14    1:15.51        
                  37.11     1:15.51 (38.40)                                        
 69 Wachowski, Christina M    11 DP River Racers-IL   1:16.94    1:16.25        
 70 Schwartz, Nikki A         11 PAC-IL               1:21.22    1:18.43        
                  37.34     1:18.43 (41.09)                                        
 71 Filippi, Marisa M         11 SCST-IL              1:23.39    1:18.77        
                  37.18     1:18.77 (41.59)                                        
 72 Noriega, Ariel E          11 Tops Swim Team-IL    1:21.81    1:19.81        
                  38.13     1:19.81 (41.68)                                        
 73 Ward, Rachel V            12 SCST-IL                   NT    1:19.94        
                  36.61     1:19.94 (43.33)                                        
 74 King, Leah                11 Iguanas-IL           1:24.52    1:20.09        
                  39.14     1:20.09 (40.95)                                        
 75 Herb, Isabel N            11 SCST-IL              1:38.36    1:22.49        
                  39.78     1:22.49 (42.71)                                        
 76 Ohrstrom, Evy S           12 AA-IL                     NT    1:23.40        
                  39.10     1:23.40 (44.30)                                        
 77 Garcia, Samantha A        12 Tops Swim Team-IL    1:31.83    1:23.43        
                  39.50     1:23.43 (43.93)                                        
 78 Genin, Orly               11 Iguanas-IL           1:19.53    1:25.15        
                  40.26     1:25.15 (44.89)                                        
 79 Pinkerton, Taylor B       12 DP River Racers-IL   1:25.59    1:25.85        
                  42.29     1:25.85 (43.56)                                        
 80 Prendergast, Riley        12 Iguanas-IL           1:29.37    1:26.07        
                  40.20     1:26.07 (45.87)                                        
 81 Guo, Kayla                11 PAC-IL                    NT    1:26.30        
                  40.30     1:26.30 (46.00)                                        
 82 Helon, Jessica W          12 Barlett-IL           1:33.17    1:26.74        
                  41.01     1:26.74 (45.73)                                        
 83 Magnus, Gabrielle F       11 Tops Swim Team-IL    1:34.59    1:27.09        
                  40.15     1:27.09 (46.94)                                        
 84 Sotirchos, Olivia A       11 Gators-IL            1:34.37    1:28.97        
                  41.71     1:28.97 (47.26)                                        
 85 Zhou, Elizabeth A         12 Gators-IL            1:28.98    1:31.76        
                  45.19     1:31.76 (46.57)                                        
 86 Regalado, Izzy A          11 Barlett-IL                NT    1:38.47        
                  45.29     1:38.47 (53.18)                                        
 87 Wimbiscus, Mae A          11 Gators-IL                 NT    1:44.38        
                  47.60     1:44.38 (56.78)                                        
 88 Sunder, Shobhanna M       11 PAC-IL               1:46.68    1:44.77        
                  49.44     1:44.77 (55.33)                                        
 
Event 66  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kohut, Christopher J      12 Dundee Dolphins-IL     59.34      56.70        
                  27.31       56.70 (29.39)                                        
  2 Feng, Allen               12 PAC-IL                 57.73      57.58        
                  27.89       57.58 (29.69)                                        
  3 Koto, NicholasGeorge T    12 PAC-IL               1:02.15      59.99        
                  29.12       59.99 (30.87)                                        
  4 Stensland, Zach C         12 Leaning Tower-IL     1:04.48    1:02.14        
                  30.29     1:02.14 (31.85)                                        
  5 Fitts, Malcolm D          12 PAC-IL               1:05.72    1:04.50        
                  31.32     1:04.50 (33.18)                                        
  6 Chapko, Kyle J            11 SCST-IL              1:06.90    1:04.78        
                  31.01     1:04.78 (33.77)                                        
  7 Ramoska, John P           12 DP River Racers-IL   1:05.11    1:05.25        
                  31.83     1:05.25 (33.42)                                        
  8 Wachowski, Philip C       12 DP River Racers-IL   1:04.19    1:05.58        
                  31.81     1:05.58 (33.77)                                        
  9 Finn, Keegan E            12 AA-IL                1:05.69    1:05.65        
                  31.46     1:05.65 (34.19)                                        
 10 Scott, Eric M             11 Leaning Tower-IL     1:04.70    1:05.73        
                  30.98     1:05.73 (34.75)                                        
 11 Lafont-Mueller, Adrian L  11 MYST-IL              1:08.29    1:06.38        
                  32.58     1:06.38 (33.80)                                        
 12 Schneider, Mark D         12 Gators-IL            1:09.49    1:06.49        
                  32.43     1:06.49 (34.06)                                        
 13 Kanute, Nicholas C        12 SCST-IL              1:07.34    1:06.65        
                  32.69     1:06.65 (33.96)                                        
 14 Ko, Daniel H              12 PAC-IL               1:08.33    1:07.32        
                  31.79     1:07.32 (35.53)                                        
 15 Bricker, Joe M            12 MYST-IL              1:09.08    1:07.57        
 16 Eibel, Scott T            11 Dundee Dolphins-IL   1:03.21    1:07.66        
                  31.77     1:07.66 (35.89)                                        
 17 McDonald, Duncan F        11 Iguanas-IL           1:05.70    1:08.68        
                  32.79     1:08.68 (35.89)                                        
 18 Harkins, Nicholas W       12 Dundee Dolphins-IL   1:05.98    1:08.81        
 19 Rivera, Nataniel J        10 Iguanas-IL           1:06.28    1:08.94        
                  33.49     1:08.94 (35.45)                                        
 20 Hagerty, Tommy E          11 Gators-IL            1:15.82    1:09.39        
                  33.35     1:09.39 (36.04)                                        
 21 Raganelli, Ale`           11 Lake Forest-IL       1:11.59    1:09.69        
                  35.23     1:09.69 (34.46)                                        
 22 Warren, Mitchell S        11 AA-IL                1:11.44    1:09.99        
                  33.18     1:09.99 (36.81)                                        
 23 Tarpey, Johnny B          11 SCST-IL              1:15.77    1:10.07        
                  33.95     1:10.07 (36.12)                                        
 24 Boettcher, Max            11 Iguanas-IL           1:06.11    1:10.08        
                  33.34     1:10.08 (36.74)                                        
 25 Kapecki, Alex G           11 PAC-IL               1:18.68    1:10.27        
                  33.00     1:10.27 (37.27)                                        
 26 Sheehan, Corey M          11 Dundee Dolphins-IL   1:04.20    1:10.51        
                  33.32     1:10.51 (37.19)                                        
 27 Neises, Devin T           12 SCST-IL              1:08.95    1:10.57        
                  33.96     1:10.57 (36.61)                                        
 28 Bullard, Connor B         12 RMSC-IL              1:28.35    1:11.42        
                  35.31     1:11.42 (36.11)                                        
 29 Hawkins, Cooper J         11 SCST-IL              1:11.11    1:11.96        
                  34.61     1:11.96 (37.35)                                        
 30 Hall, Jake R              12 DP River Racers-IL        NT    1:13.75        
                  34.48     1:13.75 (39.27)                                        
 31 Smith, Ryan J             12 AA-IL                1:26.75    1:14.54        
                  35.88     1:14.54 (38.66)                                        
 32 Lafont-Mueller, Axel L    11 MYST-IL              1:09.31    1:14.98        
                  35.19     1:14.98 (39.79)                                        
 33 Bawolek, Nathan R         11 SCST-IL              1:11.78    1:15.36        
                  35.60     1:15.36 (39.76)                                        
 34 Loquercio, Justin T       11 DP River Racers-IL   1:15.61    1:16.11        
                  35.38     1:16.11 (40.73)                                        
 35 Reinhard, Robby G         11 DP River Racers-IL   1:25.74    1:16.71        
                  37.27     1:16.71 (39.44)                                        
 36 Ehrlich, Sam S            11 Gators-IL            1:16.62    1:17.70        
                  37.13     1:17.70 (40.57)                                        
 37 Lakner, Ryan L            12 DP River Racers-IL   1:20.71    1:19.05        
                  37.01     1:19.05 (42.04)                                        
 38 Rozsypal, James A         11 Lake Forest-IL       1:18.44    1:20.91        
                  38.17     1:20.91 (42.74)                                        
 39 Hatfield, Jax T           11 Dundee Dolphins-IL        NT    1:21.54        
                  38.09     1:21.54 (43.45)                                        
 40 Lau, Aaron                11 Iguanas-IL           1:32.29    1:21.72        
                  38.61     1:21.72 (43.11)                                        
 41 Chung, Tiger W            11 Un-Lean-IL           1:26.38    1:22.81        
                  38.09     1:22.81 (44.72)                                        
 42 Brownlee, Jack R          11 Gators-IL            1:28.23    1:27.79        
                  39.78     1:27.79 (48.01)                                        
 43 Bogicevic, Marko          11 DP River Racers-IL   1:39.88    1:28.36        
                  40.15     1:28.36 (48.21)                                        
 44 Oh, Samuel                12 PAC-IL                    NT    1:37.66        
                  41.90     1:37.66 (55.76)                                        
 45 Brown, Matthew L          11 Barlett-IL                NT    1:38.11        
 46 Sherman, Adam H           11 Gators-IL                 NT    1:39.51        
                  45.10     1:39.51 (54.41)                                        
 47 Topin, Madison L          11 Gators-IL                 NT    1:41.69        
                  46.07     1:41.69 (55.62)                                        
 48 Smith, Colin M            11 Barlett-IL           1:47.58    1:44.17        
 49 Zelinsky, Adam P          12 Gators-IL                 NT    1:48.63        
                  46.93   1:48.63 (1:01.70)                                        
 50 McNary, Patrick J         11 Gators-IL            1:47.26    1:49.00        
 
Event 67  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sia, Rochelle L           10 AA-IL                  33.22      33.38        
  2 Ryan, Emily E              9 Barlett-IL             36.42      34.24        
  3 Blankemeier, Hanna L      10 Tops Swim Team-IL      36.67      37.10        
  4 Parker, Morgan             9 Lake Forest-IL         36.97      37.39        
  5 McGuire, Carly S          10 Barlett-IL             41.04      37.52        
  6 Furlano, Cala M           10 Barlett-IL             38.37      38.05        
  7 Stensby, Lexi             10 PAC-IL                 41.13      38.39        
  8 Rivera, Jazmin Y          10 Iguanas-IL             36.79      39.33        
  9 Anderson, Marissa A       10 Tops Swim Team-IL      41.27      40.17        
 10 Burger, Kristen E         10 DP River Racers-IL     40.79      40.53        
 11 Bosse, Morgan N           10 PAC-IL                 46.13      40.83        
 12 Kennedy-Wood, Eleanor J   10 Tops Swim Team-IL      49.00      42.28        
 13 Bennett, Juliana R         9 AA-IL                  43.98      42.90        
 13 McCormack, Justine K      10 SCST-IL                45.72      42.90        
 15 Harkins, Amanda R         10 Dundee Dolphins-IL     42.69      43.02        
 16 Alonso, Madeline          10 Tops Swim Team-IL    1:00.78      44.44        
 17 Ramoska, Alexandra F      10 DP River Racers-IL     46.60      46.24        
 18 Lehnen, Jaclyn M          10 Tops Swim Team-IL         NT      47.03        
 19 Lane, Harper A            10 Tops Swim Team-IL      55.16      50.22        
 20 Iwerebon, Serena I         9 Tops Swim Team-IL    1:02.09      55.39        
 21 Connell, Elsie C           9 Tops Swim Team-IL      55.37    1:01.40        
 22 Bragado, Kailan           10 Iguanas-IL                NT    1:04.56        
 23 Muirhead, Gemma N          9 Lake Forest-IL            NT    1:04.66        
 
Event 68  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niziolek, Frank A         10 Barlett-IL             36.03      33.18        
  2 Managlia, Dan D           10 MYST-IL                34.68      34.04        
  3 Zagorov, Michael I        10 MYST-IL                37.07      34.94        
  4 Baginski, Nicholas S       9 PAC-IL                 41.04      37.07        
  5 Zagorov, Anthony I        10 MYST-IL                37.52      37.23        
  6 Petro, Michael L           9 AA-IL                     NT      38.34        
  7 Leven, Alec L             10 Gators-IL              39.20      38.58        
  8 Konishi, Danny M           9 AA-IL                  39.91      39.22        
  9 Lecher, Joseph J          10 PAC-IL                 45.57      40.93        
 10 Clauss, Evan               9 Leaning Tower-IL       36.06      41.22        
 11 Mnushkin, Ben S           10 Gators-IL              44.81      45.09        
 12 Butler, Jacob D            9 Barlett-IL                NT      47.69        
 13 McGlynn, Jack M           10 Lake Forest-IL            NT      47.88        
 14 Ng, Daniel K               9 PAC-IL                    NT      48.71        
 15 Foss, Wyatt C             10 Lake Forest-IL       1:01.66      51.14        
 16 McClellan, Riese R        10 Lake Forest-IL         47.00      52.47        
 17 Waddell, Collin J          9 Dundee Dolphins-IL     52.16      56.10        
 18 Andruszewski, Piotr A     10 Tops Swim Team-IL         NT      58.76        
 19 McBride, Kiel R           10 MYST-IL                58.98    1:05.48        
 
Event 69  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenberg, Abigail S      12 Gators-IL              28.73      28.25        
  2 Falconer, Erin E          12 PAC-IL                 30.17      29.70        
  3 Nowak, Kaya A             12 Gators-IL              31.96      30.37        
  4 Kuwahara, Yuka            11 PAC-IL                 34.55      31.37        
  5 Hanning, Sarah Grace G    11 Barlett-IL             32.30      31.38        
  6 Godlewski, Theresa M      12 DP River Racers-IL     31.61      31.46        
  7 Managlia, Maddy A         12 MYST-IL                30.85      31.73        
  8 Reinhardt, Lydia M        12 RMSC-IL                33.45      31.83        
  9 Doolan, Colleen E         12 Gators-IL              32.40      31.93        
 10 Sullivan, Nora D          11 Tops Swim Team-IL      31.80      32.15        
 11 Cummins, Meagan M         11 Barlett-IL             33.56      32.55        
 12 Summers, Sarah E          11 SCST-IL                33.00      32.93        
 13 Hale, Marti E             12 Leaning Tower-IL       32.70      32.95        
 14 Cichon, Brianna M         11 Barlett-IL             34.69      33.04        
 15 Rosen, Millie J           12 MYST-IL                33.74      33.48        
 16 Niemiec, Karolina A       11 AA-IL                  38.48      33.67        
 17 Bosse, Gabby R            12 PAC-IL                 43.68      33.72        
 18 Polinski, Mia F           12 MYST-IL                34.63      34.34        
 19 Avdic, Azra               11 Leaning Tower-IL       33.59      34.56        
 20 Younger, Abby D           11 AA-IL                  41.44      35.48        
 21 Hotchkiss, Annika G       12 PAC-IL                 36.36      35.71        
 22 Patrick, Erin M           12 Leaning Tower-IL       35.46      35.78        
 23 Haden, Paige K            11 MYST-IL                38.64      35.88        
 24 Mulford, Olivia P         12 RMSC-IL                   NT      35.98        
 25 Salzman, Shayna S         12 PAC-IL                    NT      36.22        
 26 Orr, Alexis N             11 AA-IL                  37.36      36.69        
 27 Chu, Gianna               12 AA-IL                  39.70      36.79        
 28 Wilcher, Emma C           11 AA-IL                  43.18      37.51        
 29 Wong, Angel               11 Dundee Dolphins-IL     40.41      38.47        
 30 Kelly, Addie L            12 Barlett-IL             41.05      39.24        
 31 Petro, Sarah E            11 AA-IL                     NT      39.46        
 32 Johnston, Taylor R        11 Gators-IL                 NT      40.30        
 33 Puralewski, Anne          11 Iguanas-IL             45.31      43.17        
 34 Watts, Hanna N            12 Tops Swim Team-IL      42.65      43.32        
 35 McCarthy, Cara M          11 AA-IL                     NT      46.99        
 
Event 70  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morikado, Michael K       12 AA-IL                  31.49      28.93        
  2 Lee, Matthew K            12 Barlett-IL             32.03      31.14        
  3 Fitts, Malcolm D          12 PAC-IL                 31.60      31.41        
  4 Koto, NicholasGeorge T    12 PAC-IL                 33.97      32.85        
  5 Finn, Keegan E            12 AA-IL                     NT      34.77        
  6 Bricker, Joe M            12 MYST-IL                34.13      35.67        
  7 Boettcher, Max            11 Iguanas-IL             34.08      36.28        
  8 Rivera, Nataniel J        10 Iguanas-IL             34.53      36.61        
  9 Kapecki, Alex G           11 PAC-IL                 45.90      39.07        
 10 Sheehan, Corey M          11 Dundee Dolphins-IL     36.68      39.52        
 11 Harkins, Nicholas W       12 Dundee Dolphins-IL     37.94      40.64        
 12 Lau, Aaron                11 Iguanas-IL             41.20      43.38        
 13 Hall, Jake R              12 DP River Racers-IL        NT      44.14        
 14 Lakner, Ryan L            12 DP River Racers-IL     44.62      45.94        
 15 Guenther, Nicholas R      12 Dundee Dolphins-IL        NT    1:00.29        
 
Event 71  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galas, Vanessa C          10 PAC-IL               1:20.59    1:17.72        
                  38.01     1:17.72 (39.71)                                        
  2 Bosse, Morgan N           10 PAC-IL               1:24.31    1:21.93        
                  40.94     1:21.93 (40.99)                                        
  3 Wawer, Mila C             10 PAC-IL               1:27.68    1:23.86        
                  41.28     1:23.86 (42.58)                                        
  4 Jesko, Sydney E            9 SCST-IL              1:34.07    1:24.20        
                  42.46     1:24.20 (41.74)                                        
  5 Hart, Meegan H            10 SCST-IL              1:27.46    1:25.88        
                  42.39     1:25.88 (43.49)                                        
  6 Meyer, Megan N             9 Gators-IL            1:41.11    1:26.00        
                  41.17     1:26.00 (44.83)                                        
  7 O'Malley, Anna K          10 SCST-IL              1:28.91    1:26.75        
                  41.91     1:26.75 (44.84)                                        
  8 Stensby, Lexi             10 PAC-IL                    NT    1:26.90        
                  42.61     1:26.90 (44.29)                                        
  9 Harkins, Amanda R         10 Dundee Dolphins-IL   1:27.43    1:27.04        
                  41.57     1:27.04 (45.47)                                        
 10 Carravetta, Dominique E   10 SCST-IL              1:34.61    1:30.24        
 10 Sebastian, Claire M       10 SCST-IL              1:32.90    1:30.24        
                  44.27     1:30.24 (45.97)                                        
 12 Azar, Kate E              10 Iguanas-IL           1:31.61    1:30.63        
 13 Quinn, Grace A             9 SCST-IL              1:46.70    1:30.82        
                  44.79     1:30.82 (46.03)                                        
 14 Waslawski, Jillian N       9 SCST-IL              1:44.58    1:30.95        
                  45.02     1:30.95 (45.93)                                        
 15 Anderson, Marissa A       10 Tops Swim Team-IL    1:32.28    1:31.04        
                  45.71     1:31.04 (45.33)                                        
 16 Bergtholdt, Riley A       10 DP River Racers-IL   1:34.81    1:32.11        
                  44.85     1:32.11 (47.26)                                        
 17 Jacobs, Elyse R           10 Lake Forest-IL       1:47.87    1:32.17        
                  46.35     1:32.17 (45.82)                                        
 18 Palmquist, Rebecca E      10 SCST-IL              1:34.47    1:32.86        
                  46.93     1:32.86 (45.93)                                        
 19 Lamp, Emily L             10 SCST-IL              1:38.07    1:33.31        
                  45.45     1:33.31 (47.86)                                        
 20 Nagler, Rachel L          10 SCST-IL              1:35.52    1:34.99        
 21 Elmiger, Olivia K         10 Tops Swim Team-IL    1:36.75    1:35.21        
                  45.39     1:35.21 (49.82)                                        
 22 Clesen, Emily A           10 Gators-IL            1:39.50    1:36.51        
                  46.66     1:36.51 (49.85)                                        
 23 Del Muro, Bella M          9 Gators-IL                 NT    1:36.80        
                  47.50     1:36.80 (49.30)                                        
 24 Funck, Eleanor O           9 PAC-IL                    NT    1:38.09        
                  46.52     1:38.09 (51.57)                                        
 25 Crispin, Kendall J        10 Gators-IL            1:46.07    1:38.68        
                  48.62     1:38.68 (50.06)                                        
 26 Liebers, Emilie A         10 Gators-IL            1:44.08    1:41.02        
                  47.81     1:41.02 (53.21)                                        
 27 Lehnen, Jaclyn M          10 Tops Swim Team-IL         NT    1:47.05        
                  50.18     1:47.05 (56.87)                                        
 28 Archakov, Olga *           9 Gators-IL                 NT    1:47.14        
                  49.86     1:47.14 (57.28)                                        
 29 Vogel, Caroline E         10 Gators-IL                 NT    1:47.48        
                  52.61     1:47.48 (54.87)                                        
 30 Connell, Elsie C           9 Tops Swim Team-IL    1:58.00    1:50.76        
                  52.65     1:50.76 (58.11)                                        
 31 Sloan, Ayanna C            9 Tops Swim Team-IL         NT    1:51.24        
                  52.04     1:51.24 (59.20)                                        
 32 Steward-Nolan, Adeline G  10 Tops Swim Team-IL    1:52.68    1:51.74        
                  54.24     1:51.74 (57.50)                                        
 33 Baca, Carolyn              9 Tops Swim Team-IL    1:56.51    1:53.84        
                  54.94     1:53.84 (58.90)                                        
 34 Orr, Stephanie M           9 AA-IL                2:03.72    1:54.01        
                  56.05     1:54.01 (57.96)                                        
 35 Kennedy-Wood, Kathleen C  10 Tops Swim Team-IL    2:02.64    1:55.17        
                  55.19     1:55.17 (59.98)                                        
 36 Zuiker, Kayla L            9 Gators-IL                 NT    1:57.87        
                  55.84   1:57.87 (1:02.03)                                        
 37 Iwerebon, Serena I         9 Tops Swim Team-IL         NT    2:02.89        
                  58.03   2:02.89 (1:04.86)                                        
 38 Wall, Bridget C           10 Gators-IL            2:17.60    2:09.40        
                1:01.76   2:09.40 (1:07.64)                                        
 39 Smith, Natalie E          10 Barlett-IL                NT    2:17.56        
                  59.47   2:17.56 (1:18.09)                                        
 -- Manning, Anna T           10 Lake Forest-IL            NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Pearson, Amy C            10 SCST-IL              1:31.79         DQ        
      Non-continuous turning action
                  39.22          DQ (41.39)                                        
 -- Bondarenko, Polina         9 Tops Swim Team-IL    1:53.38         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Daly, Logan                9 Iguanas-IL                NT         DQ        
      No touch at turn
 -- Ross, Maison B            10 SCST-IL                   NT         DQ        
                  50.12          DQ (58.41)                                        
 
Event 72  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Puczko, Daniel             9 Leaning Tower-IL     1:24.53    1:14.28        
                  36.91     1:14.28 (37.37)                                        
  2 Kuszynski, Nathan X       10 SCST-IL              1:17.19    1:14.31        
                  36.53     1:14.31 (37.78)                                        
  3 Boryk, Nick F             10 SCST-IL              1:16.35    1:15.84        
                  36.95     1:15.84 (38.89)                                        
  4 Niziolek, Frank A         10 Barlett-IL           1:22.32    1:19.20        
                  38.56     1:19.20 (40.64)                                        
  5 Leven, Alec L             10 Gators-IL            1:29.74    1:25.44        
                  42.05     1:25.44 (43.39)                                        
  6 Wadowski, Karl W           9 PAC-IL                    NT    1:25.95        
                  41.36     1:25.95 (44.59)                                        
  7 Rivera, Xavi               9 MYST-IL                   NT    1:28.37        
                  41.50     1:28.37 (46.87)                                        
  8 Allendorfer, Franz J       9 SCST-IL              1:37.92    1:29.63        
                  44.38     1:29.63 (45.25)                                        
  9 Zobel, Zachary P           9 Tops Swim Team-IL    1:35.04    1:30.05        
                  44.21     1:30.05 (45.84)                                        
 10 Pors, Jake W               9 AA-IL                1:39.12    1:33.84        
                  44.44     1:33.84 (49.40)                                        
 11 Thompson, Thad R          10 SCST-IL              1:52.05    1:36.62        
                  47.04     1:36.62 (49.58)                                        
 12 Welty, Jacob C            10 SCST-IL              1:47.95    1:36.72        
                  47.86     1:36.72 (48.86)                                        
 13 Nadig, Tyler D            10 Gators-IL            1:40.76    1:36.76        
                  46.36     1:36.76 (50.40)                                        
 14 Licari, James M            9 SCST-IL                   NT    1:36.89        
                  47.80     1:36.89 (49.09)                                        
 14 Keeley, Jack P             9 AA-IL                     NT    1:36.89        
                  45.25     1:36.89 (51.64)                                        
 16 Ng, Daniel K               9 PAC-IL                    NT    1:39.58        
                  49.38     1:39.58 (50.20)                                        
 17 Crnomarkovic, Nemanja     10 DP River Racers-IL   1:49.18    1:40.91        
 18 Hawkins, Keegan M          9 SCST-IL                   NT    1:41.86        
                  49.94     1:41.86 (51.92)                                        
 19 Polyakov, Danny *         10 Gators-IL            1:59.47    1:42.60        
                  48.77     1:42.60 (53.83)                                        
 20 Reichmann-Crowley, Ethan  10 Tops Swim Team-IL    1:59.42    1:51.34        
                  53.22     1:51.34 (58.12)                                        
 21 Park, Jae                  9 Gators-IL                 NT    1:57.64        
                  55.88   1:57.64 (1:01.76)                                        
 22 Forrest, Andrew E          9 Gators-IL                 NT    2:02.35        
                  53.26   2:02.35 (1:09.09)                                        
 23 Hoelscher, Luke M         10 Gators-IL            2:13.35    2:04.96        
                  58.21   2:04.96 (1:06.75)                                        
 24 Vaknin, Gil *             10 Gators-IL                 NT    2:10.03        
                  59.82   2:10.03 (1:10.21)                                        
 25 Loewes, Paul S             9 DP River Racers-IL        NT    2:12.14        
                  59.46   2:12.14 (1:12.68)                                        
 26 Eagle, Noah                9 Iguanas-IL                NT    2:24.33        
 -- Cummins, Tommy J           9 Barlett-IL                NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  46.45          DQ (49.71)                                        
 -- Forrest, Matthew P         9 Gators-IL                 NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                1:19.19        DQ (1:38.43)                                        
 
Event 73  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Popp, Meagan L            12 SCST-IL              1:09.21    1:04.80        
                  31.57     1:04.80 (33.23)                                        
  2 Hart, Erin E              12 SCST-IL              1:07.50    1:07.14        
                  32.71     1:07.14 (34.43)                                        
  3 Kuszynski, Emma C         11 SCST-IL              1:07.82    1:07.34        
                  32.95     1:07.34 (34.39)                                        
  4 Falconer, Erin E          12 PAC-IL               1:12.15    1:07.43        
                  32.20     1:07.43 (35.23)                                        
  5 Hanning, Sarah Grace G    11 Barlett-IL           1:11.53    1:09.54        
                  32.72     1:09.54 (36.82)                                        
  6 Cordes, Kelly A           12 Gators-IL            1:09.47    1:09.56        
                  34.31     1:09.56 (35.25)                                        
  7 Skoog, Rachel M           12 Dundee Dolphins-IL   1:08.49    1:09.72        
                  33.93     1:09.72 (35.79)                                        
  8 Meeks, Eleanor B          12 Lake Forest-IL       1:11.94    1:09.80        
                  33.84     1:09.80 (35.96)                                        
  9 Dean, Alana R             11 Leaning Tower-IL     1:11.16    1:10.75        
                  34.86     1:10.75 (35.89)                                        
 10 Sullivan, Nora D          11 Tops Swim Team-IL    1:12.02    1:10.99        
                  34.66     1:10.99 (36.33)                                        
 11 Godlewski, Theresa M      12 DP River Racers-IL   1:12.52    1:11.01        
                  34.67     1:11.01 (36.34)                                        
 12 Gottschalk, Laura G       12 Lake Forest-IL       1:17.46    1:11.38        
                  34.70     1:11.38 (36.68)                                        
 13 Johnson, Lucy K           12 SCST-IL              1:21.02    1:11.99        
                  34.97     1:11.99 (37.02)                                        
 14 Cole, Taylor A            12 MYST-IL              1:14.91    1:12.02        
                  35.18     1:12.02 (36.84)                                        
 15 Quinn, Katie G            12 SCST-IL              1:13.38    1:12.58        
                  35.31     1:12.58 (37.27)                                        
 16 Rosen, Millie J           12 MYST-IL              1:12.20    1:13.21        
                  35.82     1:13.21 (37.39)                                        
 17 Jeong, Alice Y            12 PAC-IL               1:14.15    1:13.58        
                  35.95     1:13.58 (37.63)                                        
 18 Prigge, Roxanne E         12 SCST-IL              1:13.26    1:13.72        
                  36.84     1:13.72 (36.88)                                        
 19 Cichon, Brianna M         11 Barlett-IL           1:17.33    1:14.05        
                  35.92     1:14.05 (38.13)                                        
 20 Bosse, Gabby R            12 PAC-IL               1:19.64    1:14.06        
                  36.03     1:14.06 (38.03)                                        
 21 Doolan, Patricia J        12 Gators-IL            1:15.17    1:14.83        
                  36.70     1:14.83 (38.13)                                        
 22 Salzman, Shayna S         12 PAC-IL                    NT    1:14.93        
                  37.42     1:14.93 (37.51)                                        
 23 McCormack, Lauren A       12 SCST-IL              1:13.84    1:15.18        
                  36.35     1:15.18 (38.83)                                        
 24 Repp, Aspyn W             12 Lake Forest-IL       1:13.15    1:15.30        
                  36.47     1:15.30 (38.83)                                        
 25 Polster, Bailey F         12 PAC-IL                    NT    1:15.34        
                  36.92     1:15.34 (38.42)                                        
 26 Hotchkiss, Annika G       12 PAC-IL               1:12.76    1:15.54        
                  37.15     1:15.54 (38.39)                                        
 27 Haden, Paige K            11 MYST-IL              1:18.30    1:15.96        
                  37.30     1:15.96 (38.66)                                        
 28 Mulford, Olivia P         12 RMSC-IL                   NT    1:16.06        
                  38.18     1:16.06 (37.88)                                        
 29 Patrick, Erin M           12 Leaning Tower-IL     1:13.50    1:16.38        
                  37.09     1:16.38 (39.29)                                        
 30 McSpadden, Emma J         11 SCST-IL              1:30.77    1:16.45        
                  38.25     1:16.45 (38.20)                                        
 31 Fiorino, Julia            11 MYST-IL              1:15.67    1:16.50        
                  37.77     1:16.50 (38.73)                                        
 32 Managlia, Maddy A         12 MYST-IL              1:15.74    1:16.96        
                  37.09     1:16.96 (39.87)                                        
 33 Gesell, Britta E          12 SCST-IL              1:20.22    1:17.24        
                  38.23     1:17.24 (39.01)                                        
 34 Waddell, Megan A          11 Dundee Dolphins-IL   1:19.30    1:17.62        
                  38.57     1:17.62 (39.05)                                        
 35 House, Heather J          11 SCST-IL              1:18.24    1:17.71        
                  37.60     1:17.71 (40.11)                                        
 36 Allendorfer, Serena J     11 SCST-IL              1:16.40    1:18.65        
                  37.43     1:18.65 (41.22)                                        
 37 Falk, Ryan J              11 SCST-IL              1:25.75    1:19.96        
                  40.62     1:19.96 (39.34)                                        
 38 Samuelson, Grace S        11 SCST-IL              1:26.68    1:21.32        
                  40.45     1:21.32 (40.87)                                        
 39 Peszek, Susana            11 Barlett-IL           1:34.21    1:21.68        
 40 Walker, Heather K         12 Leaning Tower-IL          NT    1:21.80        
                  41.24     1:21.80 (40.56)                                        
 41 Younger, Abby D           11 AA-IL                1:20.36    1:22.09        
                  39.76     1:22.09 (42.33)                                        
 42 Nork, Marlee P            12 MYST-IL              1:15.11    1:22.35        
 43 Logan, Emily B            12 Barlett-IL           1:27.38    1:22.45        
                  38.52     1:22.45 (43.93)                                        
 44 Soule, Delaney R          12 SCST-IL              1:21.99    1:23.19        
                  40.34     1:23.19 (42.85)                                        
 45 Noriega, Ariel E          11 Tops Swim Team-IL    1:28.21    1:23.92        
 46 Gursky, Hannah N          12 SCST-IL              1:32.97    1:24.10        
                  39.94     1:24.10 (44.16)                                        
 47 Johnson, Drew M           11 Tops Swim Team-IL    1:29.92    1:24.37        
                  40.91     1:24.37 (43.46)                                        
 48 Tavierne, Maria L         11 SCST-IL              1:26.14    1:24.50        
                  41.64     1:24.50 (42.86)                                        
 49 Wong, Angel               11 Dundee Dolphins-IL   1:24.66    1:25.50        
                  41.28     1:25.50 (44.22)                                        
 50 Bender, Robin N           12 Lake Forest-IL       1:32.40    1:26.71        
                  41.35     1:26.71 (45.36)                                        
 51 Abbott, Bella M           11 Gators-IL            1:27.75    1:27.28        
                  41.05     1:27.28 (46.23)                                        
 52 Paradis, Katie G          12 SCST-IL              1:36.80    1:27.49        
                  44.52     1:27.49 (42.97)                                        
 53 Kameristy, Danielle B     11 PAC-IL               1:56.14    1:27.83        
                  44.17     1:27.83 (43.66)                                        
 54 Koch, Kalie B             12 SCST-IL              1:33.06    1:27.90        
                  42.62     1:27.90 (45.28)                                        
 55 Englert, Olivia A         11 SCST-IL              1:26.00    1:28.07        
                  43.27     1:28.07 (44.80)                                        
 56 Casson, Kevan I           11 Tops Swim Team-IL    1:31.63    1:28.82        
                  42.77     1:28.82 (46.05)                                        
 57 McGrogan, Meghan E        11 PAC-IL                    NT    1:28.92        
 58 Schwartz, Nikki A         11 PAC-IL                    NT    1:29.01        
                  44.51     1:29.01 (44.50)                                        
 59 Grod, Patricia A          11 Gators-IL            1:29.00    1:29.55        
                  43.62     1:29.55 (45.93)                                        
 60 Filippi, Marisa M         11 SCST-IL              1:48.91    1:30.99        
                  43.96     1:30.99 (47.03)                                        
 61 Ward, Rachel V            12 SCST-IL                   NT    1:31.54        
                  44.20     1:31.54 (47.34)                                        
 62 Garcia, Samantha A        12 Tops Swim Team-IL    1:44.73    1:36.34        
                  46.87     1:36.34 (49.47)                                        
 63 Magnus, Gabrielle F       11 Tops Swim Team-IL    1:44.03    1:38.45        
                  47.57     1:38.45 (50.88)                                        
 64 Sotirchos, Olivia A       11 Gators-IL            1:45.40    1:43.99        
                  48.95     1:43.99 (55.04)                                        
 65 Regalado, Izzy A          11 Barlett-IL                NT    1:44.75        
                  51.91     1:44.75 (52.84)                                        
 66 Wimbiscus, Mae A          11 Gators-IL                 NT    1:55.59        
                  53.75   1:55.59 (1:01.84)                                        
 
Event 74  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feng, Allen               12 PAC-IL               1:06.12    1:04.58        
                  31.46     1:04.58 (33.12)                                        
  2 Stensland, Zach C         12 Leaning Tower-IL     1:10.66    1:08.64        
                  34.02     1:08.64 (34.62)                                        
  3 Chapko, Kyle J            11 SCST-IL              1:07.58    1:08.81        
                  33.63     1:08.81 (35.18)                                        
  4 Kohut, Christopher J      12 Dundee Dolphins-IL   1:13.86    1:09.08        
                  33.98     1:09.08 (35.10)                                        
  5 Koto, NicholasGeorge T    12 PAC-IL               1:13.57    1:11.88        
                  35.72     1:11.88 (36.16)                                        
  6 Eibel, Scott T            11 Dundee Dolphins-IL   1:09.91    1:13.03        
                  35.72     1:13.03 (37.31)                                        
  7 Ramoska, John P           12 DP River Racers-IL   1:12.93    1:14.77        
                  37.01     1:14.77 (37.76)                                        
  8 Scott, Eric M             11 Leaning Tower-IL     1:15.16    1:16.36        
                  36.98     1:16.36 (39.38)                                        
  9 Hagerty, Tommy E          11 Gators-IL            1:26.01    1:16.41        
 10 Lafont-Mueller, Adrian L  11 MYST-IL              1:17.53    1:17.43        
                  38.77     1:17.43 (38.66)                                        
 11 Warren, Mitchell S        11 AA-IL                1:21.86    1:19.47        
                  38.09     1:19.47 (41.38)                                        
 12 Kanute, Nicholas C        12 SCST-IL              1:22.51    1:19.86        
                  39.02     1:19.86 (40.84)                                        
 13 Hawkins, Cooper J         11 SCST-IL              1:16.85    1:19.90        
                  39.16     1:19.90 (40.74)                                        
 14 Schneider, Mark D         12 Gators-IL            1:20.00    1:20.34        
                  39.63     1:20.34 (40.71)                                        
 15 McDonald, Duncan F        11 Iguanas-IL           1:25.02    1:20.68        
                  41.08     1:20.68 (39.60)                                        
 16 Neises, Devin T           12 SCST-IL              1:26.85    1:21.17        
                  40.77     1:21.17 (40.40)                                        
 17 Fluharty, Joshua D        11 Tops Swim Team-IL    1:22.56    1:21.32        
                  40.11     1:21.32 (41.21)                                        
 18 Harkins, Nicholas W       12 Dundee Dolphins-IL   1:13.23    1:21.48        
                  38.89     1:21.48 (42.59)                                        
 19 Boettcher, Max            11 Iguanas-IL           1:17.52    1:21.68        
                  39.75     1:21.68 (41.93)                                        
 20 Tarpey, Johnny B          11 SCST-IL              1:27.26    1:23.39        
                  39.91     1:23.39 (43.48)                                        
 21 Smith, Ryan J             12 AA-IL                1:36.00    1:23.80        
 22 Raganelli, Ale`           11 Lake Forest-IL       1:30.58    1:25.73        
                  42.56     1:25.73 (43.17)                                        
 23 Bullard, Connor B         12 RMSC-IL              1:40.19    1:25.87        
                  42.45     1:25.87 (43.42)                                        
 24 Bawolek, Nathan R         11 SCST-IL              1:24.77    1:26.23        
                  42.20     1:26.23 (44.03)                                        
 25 Ehrlich, Sam S            11 Gators-IL            1:18.98    1:27.35        
                  43.28     1:27.35 (44.07)                                        
 26 Hatfield, Jax T           11 Dundee Dolphins-IL        NT    1:28.68        
 27 Chung, Tiger W            11 Un-Lean-IL           1:25.33    1:29.32        
                  43.13     1:29.32 (46.19)                                        
 28 Lafont-Mueller, Axel L    11 MYST-IL              1:34.32    1:31.95        
                  45.66     1:31.95 (46.29)                                        
 29 Reinhard, Robby G         11 DP River Racers-IL   1:36.55    1:35.00        
                  45.32     1:35.00 (49.68)                                        
 30 Topin, Madison L          11 Gators-IL                 NT    1:49.11        
 31 Sherman, Adam H           11 Gators-IL                 NT    1:53.47        
                  51.24   1:53.47 (1:02.23)                                        
 32 McNary, Patrick J         11 Gators-IL                 NT    1:55.83        
                  54.53   1:55.83 (1:01.30)                                        
 33 Zelinsky, Adam P          12 Gators-IL                 NT    1:55.90        
                  55.75   1:55.90 (1:00.15)                                        
 -- Brownlee, Jack R          11 Gators-IL            2:02.63         DQ        
      Not on back off wall
                  44.95          DQ (54.69)                                        
 -- Brown, Matthew L          11 Barlett-IL                NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  56.08          DQ (59.94)                                        
 -- Loquercio, Justin T       11 DP River Racers-IL   1:30.82         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Event 75  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Charles Swim Team-IL  'A'                     2:15.84    2:11.21        
     1) Hart, Meegan H 10               2) Pearson, Amy C 10              
     3) Carravetta, Dominique E 10      4) Jesko, Sydney E 9              
                  33.24     1:05.04 (31.80)     1:39.13 (34.09)     2:11.21 (32.08)
  2 Patriot Aquatic Club-IL  'A'                      2:16.93    2:11.76        
     1) Galas, Vanessa C 10             2) Bosse, Morgan N 10             
     3) Wawer, Mila C 10                4) Stensby, Lexi 10               
                  32.75     1:07.48 (34.73)     1:40.94 (33.46)     2:11.76 (30.82)
  3 Bartlett Electrix Swim Team-IL  'A'               2:29.95    2:17.30        
     1) Furlano, Cala M 10              2) McGuire, Carly S 10            
     3) Kelly, Morgan E 10              4) Ryan, Emily E 9                
                  35.85     1:08.71 (32.86)   2:17.30 (1:08.59)                    
  4 St. Charles Swim Team-IL  'B'                     2:25.72    2:23.68        
     1) McCormack, Justine K 10         2) Sebastian, Claire M 10         
     3) O'Malley, Anna K 10             4) Quinn, Grace A 9               
                  36.29     1:13.67 (37.38)     1:47.26 (33.59)     2:23.68 (36.42)
  5 Tops YMCA Swim Team-IL  'A'                       2:25.71    2:24.06        
     1) Anderson, Marissa A 10          2) Kennedy-Wood, Eleanor J 10     
     3) Alonso, Madeline 10             4) Blankemeier, Hanna L 10        
                  37.46                             1:51.73 ( )     2:24.06 (32.33)
  6 Des Plaines River Racers-IL  'A'                  2:27.27    2:29.46        
     1) Ramoska, Alexandra F 10         2) Pinkerton, Sarah K 9           
     3) Bergtholdt, Riley A 10          4) Burger, Kristen E 10           
                  34.62     1:16.99 (42.37)     1:55.33 (38.34)     2:29.46 (34.13)
  7 St. Charles Swim Team-IL  'C'                     2:35.23    2:30.12        
     1) Palmquist, Rebecca E 10         2) Ward, Sarah M 10               
     3) Waslawski, Jillian N 9          4) Nagler, Rachel L 10            
                  38.17     1:16.02 (37.85)     1:53.43 (37.41)     2:30.12 (36.69)
  8 Lake Forest Swim Club-IL  'A'                     2:45.57    2:32.11        
     1) Parker, Morgan 9                2) Muirhead, Gemma N 9            
     3) Jacobs, Elyse R 10              4) Manning, Anna T 10             
                                1:22.61 ( )   2:32.11 (1:09.50)                    
  9 Iguanas Swim Club-IL  'A'                         2:16.93    2:46.82        
     1) Azar, Kate E 10                 2) Daly, Logan 9                  
     3) Bragado, Kailan 10              4) Rivera, Jazmin Y 10            
                  36.01     1:22.62 (46.61)     1:35.54 (12.92)   2:46.82 (1:11.28)
 10 Glenbrook Aquatics-IL  'B'                        2:42.99    2:46.84        
     1) Crispin, Kendall J 10           2) Clesen, Emily A 10             
     3) Vogel, Caroline E 10            4) Del Muro, Bella M 9            
                  42.45     1:22.87 (40.42)     2:06.05 (43.18)     2:46.84 (40.79)
 11 Tops YMCA Swim Team-IL  'B'                       2:41.92    2:46.96        
     1) Lehnen, Jaclyn M 10             2) Steward-Nolan, Adeline G 10    
     3) Lane, Harper A 10               4) Elmiger, Olivia K 10           
                  42.92     1:27.43 (44.51)     2:09.69 (42.26)     2:46.96 (37.27)
 12 Tops YMCA Swim Team-IL  'C'                       2:47.08    2:52.25        
     1) Connell, Elsie C 9              2) Bondarenko, Polina 9           
     3) O'Shea, Katie F 10              4) Sloan, Ayanna C 9              
                  42.52     1:25.32 (42.80)   2:52.25 (1:26.93)                    
 13 Bartlett Electrix Swim Team-IL  'B'               2:55.00    2:55.55        
     1) Smith, Natalie E 10             2) Paris, Julia L 10              
     3) Myers, Samantha A 10            4) Seberger, Gabby D 9            
                  48.27     1:34.17 (45.90)     2:17.91 (43.74)     2:55.55 (37.64)
 -- Glenbrook Aquatics-IL  'A'                        2:29.99         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Gilbert, Ellen A 10             2) Liebers, Emilie A 10           
     3) Meyer, Megan N 9                4) Schooley, Brooke L 10          
                  35.55                             1:51.59 ( )          DQ (32.20)
 
Event 76  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Charles Swim Team-IL  'A'                     2:12.41    2:08.26        
     1) Boryk, Nick F 10                2) Allendorfer, Franz J 9         
     3) Hawkins, Keegan M 9             4) Kuszynski, Nathan X 10         
                  30.09     1:03.70 (33.61)     1:37.85 (34.15)     2:08.26 (30.41)
  2 McGaw YMCA Swim Team-IL  'A'                      2:02.24    2:11.49        
     1) Zagorov, Michael I 10           2) Managlia, Dan D 10             
     3) Zagorov, Anthony I 10           4) Rivera, Xavi 9                 
                  30.07     1:04.65 (34.58)     1:36.46 (31.81)     2:11.49 (35.03)
  3 Patriot Aquatic Club-IL  'A'                      3:04.78    2:19.11        
     1) Lecher, Joseph J 10             2) Wadowski, Karl W 9             
     3) Ng, Daniel K 9                  4) Baginski, Nicholas S 9         
                  33.79     1:09.23 (35.44)     1:46.32 (37.09)     2:19.11 (32.79)
  4 Glenbrook Aquatics-IL  'A'                        2:28.03    2:21.15        
     1) Mnushkin, Ben S 10              2) Nadig, Tyler D 10              
     3) Polyakov, Danny * 10            4) Leven, Alec L 10               
                  34.88     1:11.48 (36.60)     1:49.64 (38.16)     2:21.15 (31.51)
  5 Alligator Aquatics-IL  'A'                             NT    2:21.91        
     1) Konishi, Danny M 9              2) Pors, Jake W 9                 
     3) Keeley, Jack P 9                4) Petro, Michael L 9             
                  30.64     1:08.16 (37.52)     1:49.19 (41.03)     2:21.91 (32.72)
  6 Bartlett Electrix Swim Team-IL  'A'                    NT    2:35.02        
     1) Cummins, Tommy J 9              2) Hultquist, Charlie E 9         
     3) Butler, Jacob D 9               4) Niziolek, Frank A 10           
                  36.00                             2:01.94 ( )     2:35.02 (33.08)
 
Event 77  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glenbrook Aquatics-IL  'A'                        1:49.53    1:47.92        
     1) Cordes, Kelly A 12              2) Nowak, Kaya A 12               
     3) Doolan, Colleen E 12            4) Rosenberg, Abigail S 12        
                  27.84       55.10 (27.26)     1:22.48 (27.38)     1:47.92 (25.44)
  2 St. Charles Swim Team-IL  'A'                     1:50.37    1:50.41        
     1) Hart, Erin E 12                 2) Kuszynski, Emma C 11           
     3) Quinn, Katie G 12               4) Popp, Meagan L 12              
                  27.96       55.01 (27.05)     1:27.02 (32.01)     1:50.41 (23.39)
  3 Patriot Aquatic Club-IL  'A'                      1:56.48    1:53.23        
     1) Falconer, Erin E 12             2) Polster, Bailey F 12           
     3) Kuwahara, Yuka 11               4) Jeong, Alice Y 12              
                  26.99       56.39 (29.40)     1:25.22 (28.83)     1:53.23 (28.01)
  4 Bartlett Electrix Swim Team-IL  'A'               2:02.05    1:56.46        
     1) Hanning, Sarah Grace G 11       2) Cichon, Brianna M 11           
     3) Kelly, Addie L 12               4) Cummins, Meagan M 11           
                  28.21       58.39 (30.18)     1:27.63 (29.24)     1:56.46 (28.83)
  5 Lake Forest Swim Club-IL  'A'                     2:05.57    1:56.84        
     1) Repp, Aspyn W 12                2) Bender, Robin N 12             
     3) Gottschalk, Laura G 12          4) Meeks, Eleanor B 12            
                  28.23     1:01.28 (33.05)     1:29.85 (28.57)     1:56.84 (26.99)
  6 McGaw YMCA Swim Team-IL  'A'                      1:49.86    1:57.74        
     1) Rosen, Millie J 12              2) Fiorino, Julia 11              
     3) Haden, Paige K 11               4) Cole, Taylor A 12              
                  29.36       59.22 (29.86)     1:29.57 (30.35)     1:57.74 (28.17)
  7 Leaning Tower YMCA Swim Team-IL  'A'              1:58.58    1:58.13        
     1) Hale, Marti E 12                2) Wasicak, Holly C 12            
     3) Avdic, Azra 11                  4) Dean, Alana R 11               
                                  58.95 ( )     1:29.42 (30.47)     1:58.13 (28.71)
  8 St. Charles Swim Team-IL  'B'                     1:58.71    1:59.54        
     1) Gursky, Hannah N 12             2) Allendorfer, Serena J 11       
     3) Soule, Delaney R 12             4) McCormack, Lauren A 12         
                  30.25     1:00.84 (30.59)     1:31.09 (30.25)     1:59.54 (28.45)
  9 St. Charles Swim Team-IL  'C'                     2:03.45    1:59.55        
     1) Johnson, Lucy K 12              2) Gesell, Britta E 12            
     3) House, Heather J 11             4) Prigge, Roxanne E 12           
                  28.67       59.06 (30.39)     1:29.10 (30.04)     1:59.55 (30.45)
 10 Alligator Aquatics-IL  'A'                             NT    2:05.85        
     1) Konishi, Miya K 12              2) Orr, Alexis N 11               
     3) Petro, Sarah E 11               4) Niemiec, Karolina A 11         
                  30.60     1:02.60 (32.00)     1:38.24 (35.64)     2:05.85 (27.61)
 11 Des Plaines River Racers-IL  'A'                  2:08.78    2:06.32        
     1) Wachowski, Christina M 11       2) Pinkerton, Taylor B 12         
     3) Dunn, Veronica A 11             4) Godlewski, Theresa M 12        
                  32.91     1:08.80 (35.89)     1:39.01 (30.21)     2:06.32 (27.31)
 12 St. Charles Swim Team-IL  'D'                     2:10.02    2:07.77        
     1) Falk, Ryan J 11                 2) Samuelson, Grace S 11          
     3) Englert, Olivia A 11            4) Summers, Sarah E 11            
                  31.29     1:03.58 (32.29)     1:37.93 (34.35)     2:07.77 (29.84)
 13 St. Charles Swim Team-IL  'E'                     2:30.31    2:10.71        
     1) McSpadden, Emma J 11            2) Paradis, Katie G 12            
     3) Tavierne, Maria L 11            4) Koch, Kalie B 12               
                  31.35     1:05.13 (33.78)     1:19.76 (14.63)     2:10.71 (50.95)
 14 Glenbrook Aquatics-IL  'B'                        2:03.23    2:11.16        
     1) Abbott, Bella M 11              2) Grod, Patricia A 11            
     3) Johnston, Taylor R 11           4) Doolan, Patricia J 12          
                  35.59     1:06.70 (31.11)     1:40.83 (34.13)     2:11.16 (30.33)
 15 Tops YMCA Swim Team-IL  'A'                       2:04.75    2:11.88        
     1) Watts, Hanna N 12               2) Casson, Kevan I 11             
     3) Johnson, Drew M 11              4) Sullivan, Nora D 11            
                  33.97     1:10.25 (36.28)     1:43.09 (32.84)     2:11.88 (28.79)
 16 Iguanas Swim Club-IL  'A'                         2:20.32    2:20.73        
     1) Genin, Orly 11                  2) King, Leah 11                  
     3) Prendergast, Riley 12           4) Puralewski, Anne 11            
                                                    1:47.43 ( )     2:20.73 (33.30)
 17 Alligator Aquatics-IL  'B'                             NT    2:20.82        
     1) Younger, Abby D 11              2) Wilcher, Emma C 11             
     3) McCarthy, Cara M 11             4) Ohrstrom, Evy S 12             
                  32.61     1:05.51 (32.90)     1:19.86 (14.35)   2:20.82 (1:00.96)
 18 Bartlett Electrix Swim Team-IL  'B'               2:19.21    2:24.87        
     1) Logan, Emily B 12               2) Peszek, Susana 11              
     3) Helon, Jessica W 12             4) Regalado, Izzy A 11            
                  31.22     1:03.21 (31.99)     1:42.51 (39.30)     2:24.87 (42.36)
 
Event 78  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Aquatic Club-IL  'A'                      1:58.55    1:54.17        
     1) Koto, NicholasGeorge T 12       2) Kapecki, Alex G 11             
     3) Fitts, Malcolm D 12             4) Feng, Allen 12                 
                  28.69       58.83 (30.14)     1:27.49 (28.66)     1:54.17 (26.68)
  2 Dundee Dolphins Swim Team-IL  'A'                 1:54.92    1:55.71        
     1) Eibel, Scott T 11               2) Sheehan, Corey M 11            
     3) Harkins, Nicholas W 12          4) Kohut, Christopher J 12        
                  29.61       59.15 (29.54)     1:29.82 (30.67)     1:55.71 (25.89)
  3 Alligator Aquatics-IL  'A'                             NT    2:02.80        
     1) Ginnodo, Isaac B 12             2) Smith, Ryan J 12               
     3) Warren, Mitchell S 11           4) Finn, Keegan E 12              
                  27.35     1:01.07 (33.72)     1:33.82 (32.75)     2:02.80 (28.98)
  4 St. Charles Swim Team-IL  'A'                     2:00.79    2:03.10        
     1) Kanute, Nicholas C 12           2) Chapko, Kyle J 11              
     3) Bawolek, Nathan R 11            4) Neises, Devin T 12             
                  31.01     1:00.00 (28.99)     1:32.06 (32.06)     2:03.10 (31.04)
  5 Des Plaines River Racers-IL  'A'                  2:16.98    2:08.86        
     1) Wachowski, Philip C 12          2) Hall, Jake R 12                
     3) Reinhard, Robby G 11            4) Ramoska, John P 12             
                  30.41     1:03.51 (33.10)     1:39.09 (35.58)     2:08.86 (29.77)
  6 Iguanas Swim Club-IL  'A'                         1:56.73    2:10.01        
     1) Boettcher, Max 11               2) Galante, Dan J 10              
     3) McDonald, Duncan F 11           4) Rivera, Nataniel J 10          
                  33.85     1:07.36 (33.51)     1:38.60 (31.24)     2:10.01 (31.41)
  7 Glenbrook Aquatics-IL  'A'                        2:20.99    2:17.66        
     1) Hagerty, Tommy E 11             2) Ehrlich, Sam S 11              
     3) Brownlee, Jack R 11             4) Schneider, Mark D 12           
                  32.73     1:09.62 (36.89)     1:46.29 (36.67)     2:17.66 (31.37)
  8 Glenbrook Aquatics-IL  'B'                             NT    3:11.06        
     1) Topin, Madison L 11             2) McNary, Patrick J 11           
     3) Zelinsky, Adam P 12             4) Sherman, Adam H 11             
                  44.90     1:33.53 (48.63)     2:23.90 (50.37)     3:11.06 (47.16)
 
Event 79  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venlos, Megan L           18 SCST-IL              2:08.72    2:14.25        
                  29.01     1:03.44 (34.43)     1:43.56 (40.12)     2:14.25 (30.69)
  2 Bessette, Dominique A     16 Lake Forest-IL       2:07.18    2:15.09        
                  29.56     1:03.39 (33.83)     1:44.93 (41.54)     2:15.09 (30.16)
  3 Podczerwinski, Amanda L   16 AA-IL                2:18.81    2:19.01        
                  30.98     1:05.34 (34.36)     1:46.90 (41.56)     2:19.01 (32.11)
  4 Cacciatore, Olivia C      13 RMSC-IL              2:12.92    2:21.12        
                  30.31     1:07.44 (37.13)     1:47.74 (40.30)     2:21.12 (33.38)
  5 Licari, Lisa M            16 SCST-IL              2:24.96    2:21.89        
                  30.59     1:07.59 (37.00)     1:48.90 (41.31)     2:21.89 (32.99)
  6 Hannon, Rebecca D         13 PAC-IL               2:18.61    2:24.13        
                  31.13     1:07.88 (36.75)     1:52.13 (44.25)     2:24.13 (32.00)
  7 Primdahl, Erin K          13 BSC-IL               2:18.56    2:24.24        
                  31.18     1:07.75 (36.57)     1:50.22 (42.47)     2:24.24 (34.02)
  8 Zitkus, Jenna R           14 Leaning Tower-IL     2:23.38    2:24.77        
                  29.51     1:05.92 (36.41)     1:51.18 (45.26)     2:24.77 (33.59)
  9 Bindseil, Izzie A         13 SCST-IL              2:26.50    2:24.92        
                  32.21     1:09.08 (36.87)     1:51.08 (42.00)     2:24.92 (33.84)
 10 Xiang, Cheryl M           13 PAC-IL               2:26.50    2:24.99        
                  33.07     1:10.36 (37.29)     1:51.88 (41.52)     2:24.99 (33.11)
 11 Dassoff, Alanna G         13 Tops Swim Team-IL    2:21.34    2:25.07        
                  31.57     1:08.03 (36.46)     1:52.10 (44.07)     2:25.07 (32.97)
 12 Johnson, Renae H          13 Barlett-IL           2:26.34    2:25.89        
                  31.94     1:07.76 (35.82)     1:52.95 (45.19)     2:25.89 (32.94)
 13 Joyce, Kate M             13 Express-IL           2:20.36    2:25.95        
                  31.89     1:09.07 (37.18)     1:52.86 (43.79)     2:25.95 (33.09)
 14 Majewski, Katharine L     17 Lake Forest-IL       2:21.82    2:26.35        
                  31.39     1:09.14 (37.75)     1:51.24 (42.10)     2:26.35 (35.11)
 15 Burrell, Maddi M          14 BSC-IL               2:26.45    2:26.50        
                  31.01     1:07.24 (36.23)     1:52.77 (45.53)     2:26.50 (33.73)
 16 Kirby, Riley T            13 PAC-IL               2:28.20    2:27.23        
                  31.02     1:06.14 (35.12)     1:55.05 (48.91)     2:27.23 (32.18)
 17 Falk, Taylor E            14 SCST-IL              2:28.41    2:27.43        
                  31.03     1:07.85 (36.82)     1:53.24 (45.39)     2:27.43 (34.19)
 18 Barton, Marisa E          14 PAC-IL               2:27.36    2:30.42        
                  33.14     1:10.26 (37.12)     1:57.05 (46.79)     2:30.42 (33.37)
 19 Ricci, Elaina M           13 Express-IL           2:27.86    2:30.71        
                  32.87     1:10.10 (37.23)     1:56.85 (46.75)     2:30.71 (33.86)
 20 Garvin, Stephanie M       13 SCST-IL              2:30.15    2:31.01        
                  32.46     1:09.39 (36.93)     1:58.08 (48.69)     2:31.01 (32.93)
 21 Tomassetti, Isabella S    13 PAC-IL               2:33.39    2:31.09        
                  31.90     1:12.58 (40.68)     1:56.02 (43.44)     2:31.09 (35.07)
 22 Flesher, Bridget M        14 SCST-IL              2:27.72    2:31.36        
                  33.60     1:10.19 (36.59)     1:58.39 (48.20)     2:31.36 (32.97)
 23 Dessev, Yana E            13 Lake Forest-IL       2:34.03    2:32.55        
                  33.59     1:11.67 (38.08)     1:57.62 (45.95)     2:32.55 (34.93)
 24 Staudacher, Rachel M      13 SCST-IL              2:29.04    2:32.62        
                  33.41     1:13.35 (39.94)     1:59.16 (45.81)     2:32.62 (33.46)
 25 Hoffman, Olivia R         13 BSC-IL               2:27.30    2:32.69        
                  33.38     1:11.75 (38.37)     1:54.98 (43.23)     2:32.69 (37.71)
 26 Tauer, Alyce M            13 SCST-IL              2:34.94    2:32.77        
                  34.88     1:14.39 (39.51)     1:57.64 (43.25)     2:32.77 (35.13)
 27 Lecher, Jessica E         13 PAC-IL               2:32.56    2:33.49        
                  33.84     1:13.58 (39.74)     1:58.10 (44.52)     2:33.49 (35.39)
 28 Fisher, Jackie L          14 SCST-IL              2:32.86    2:33.78        
                  32.12     1:13.04 (40.92)     1:58.83 (45.79)     2:33.78 (34.95)
 29 Trenn, Emily A            13 Barlett-IL           2:40.65    2:34.10        
                  36.32     1:15.93 (39.61)     2:01.87 (45.94)     2:34.10 (32.23)
 30 Nagler, Katie G           13 SCST-IL              2:37.58    2:34.45        
                  33.74     1:11.53 (37.79)     1:59.78 (48.25)     2:34.45 (34.67)
 31 Sabalaskey, Mary Claire   13 Lake Forest-IL       2:36.82    2:35.29        
                  32.31     1:10.60 (38.29)     1:58.47 (47.87)     2:35.29 (36.82)
 32 Christofalos, Alex L      13 Lake Forest-IL       2:40.12    2:36.12        
                  35.64     1:14.77 (39.13)     2:00.17 (45.40)     2:36.12 (35.95)
 33 Baetz, Lizzie S           13 Gators-IL            2:55.99    2:36.73        
                  33.26     1:14.64 (41.38)     1:57.87 (43.23)     2:36.73 (38.86)
 34 Arand, Elizabeth N        13 Express-IL           2:43.88    2:37.85        
                  35.72     1:16.30 (40.58)     2:01.30 (45.00)     2:37.85 (36.55)
 35 Pontello, Lindsay L       13 PAC-IL               2:38.02    2:38.07        
                  33.83     1:16.52 (42.69)     2:02.94 (46.42)     2:38.07 (35.13)
 36 Shaw, Angela E            14 Barlett-IL           2:41.90    2:38.12        
                  32.61     1:15.32 (42.71)     2:01.03 (45.71)     2:38.12 (37.09)
 37 Nolley, Ellen R           13 Barlett-IL           3:01.57    2:39.63        
                  39.91     1:20.50 (40.59)     2:05.12 (44.62)     2:39.63 (34.51)
 38 O'Connell, Natalie        13 Iguanas-IL           2:37.56    2:39.64        
                  34.38     1:16.60 (42.22)     2:03.39 (46.79)     2:39.64 (36.25)
 39 Cortez, Allison C         14 Iguanas-IL           2:49.56    2:40.46        
                  35.61     1:16.63 (41.02)   2:40.46 (1:23.83)                    
 40 Grod, Pamela R            13 Gators-IL            3:10.72    2:40.79        
                  34.23     1:13.86 (39.63)     2:01.27 (47.41)     2:40.79 (39.52)
 41 Lawrence, Marissa B       14 SCST-IL              2:48.61    2:41.13        
                  36.98     1:14.95 (37.97)     2:04.59 (49.64)     2:41.13 (36.54)
 42 Merritt, Kayla E          13 PAC-IL                    NT    2:41.45        
                  36.84     1:17.15 (40.31)     2:02.46 (45.31)     2:41.45 (38.99)
 43 Sybers, Josie M           14 RMSC-IL              2:48.47    2:41.47        
                  35.17     1:15.76 (40.59)     2:03.74 (47.98)     2:41.47 (37.73)
 44 Martin, Silvia M          13 Express-IL           2:50.58    2:42.34        
                  34.02     1:16.57 (42.55)     2:03.72 (47.15)     2:42.34 (38.62)
 45 Schiff-Berger, Sarah I    13 Leaning Tower-IL     2:42.88    2:42.42        
                  35.87     1:19.00 (43.13)     2:05.75 (46.75)     2:42.42 (36.67)
 46 Chung, Micki V            13 Un-Lean-IL           2:42.51    2:44.07        
                  37.19     1:18.94 (41.75)     2:06.75 (47.81)     2:44.07 (37.32)
 47 Zimmer, Hannah S          14 SCST-IL              2:51.19    2:45.66        
                  38.30     1:18.90 (40.60)     2:07.90 (49.00)     2:45.66 (37.76)
 48 Oliphant, Erin R          11 Gators-IL            3:00.00    2:46.40        
                  36.59     1:18.01 (41.42)     2:06.75 (48.74)     2:46.40 (39.65)
 49 Holzer, Juliana E         13 Lake Forest-IL       2:48.23    2:48.55        
                  35.59     1:17.61 (42.02)     2:09.65 (52.04)     2:48.55 (38.90)
 50 Martinez, Marissa D       15 Barlett-IL           2:48.51    2:51.98        
                  36.42     1:19.92 (43.50)     2:12.87 (52.95)     2:51.98 (39.11)
 51 Borse, Sarah A            14 SCST-IL              3:00.52    2:52.07        
                  36.88     1:22.29 (45.41)     2:15.66 (53.37)     2:52.07 (36.41)
 52 Blum, Jennifer C          13 PAC-IL                    NT    2:52.44        
                  38.99     1:22.58 (43.59)     2:13.22 (50.64)     2:52.44 (39.22)
 53 Wenceslao, Iris M         13 DP River Racers-IL   2:55.83    2:52.97        
                  36.95     1:20.08 (43.13)     2:15.66 (55.58)     2:52.97 (37.31)
 54 Leslie, Jill G            13 Leaning Tower-IL     2:56.35    2:54.62        
                  39.27     1:22.16 (42.89)     2:14.84 (52.68)     2:54.62 (39.78)
 55 Sargeant, Lauren          13 DP River Racers-IL   3:08.58    3:06.52        
                  42.09     1:28.88 (46.79)     2:26.13 (57.25)     3:06.52 (40.39)
 56 Wildman, Julie L          13 Gators-IL            3:04.71    3:08.31        
                  38.84     1:27.30 (48.46)     2:25.08 (57.78)     3:08.31 (43.23)
 57 Mythen, Sarah             13 Iguanas-IL           3:23.07    3:27.54        
                  45.81     1:41.57 (55.76)   3:27.54 (1:45.97)                    
 -- Zimmermann, Emily K       13 AA-IL                3:06.00         DQ        
      Strokes out of sequence - IM
                  43.99     1:28.09 (44.10)     2:21.52 (53.43)          DQ (40.81)
 -- Hutchinson, Vicky L       13 BSC-IL                    NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  46.06     1:41.35 (55.29)     2:37.70 (56.35)          DQ (50.44)
 
Event 80  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Konner M           16 Leaning Tower-IL     1:57.64    1:57.90        
                  25.35       55.01 (29.66)     1:30.01 (35.00)     1:57.90 (27.89)
  2 Stoehr, Mitch D           17 Lake Forest-IL       2:04.75    1:59.96        
                  25.24       56.74 (31.50)     1:32.48 (35.74)     1:59.96 (27.48)
  3 Errichiello, Vincent M    17 Express-IL           1:57.60    2:02.25        
                  26.45       57.16 (30.71)     1:34.46 (37.30)     2:02.25 (27.79)
  4 Salzman, Adam J           16 PAC-IL               2:05.75    2:02.59        
                  26.95       58.03 (31.08)     1:34.65 (36.62)     2:02.59 (27.94)
  5 Falconer, Patrick J       17 PAC-IL               2:08.95    2:02.89        
                  25.67       57.02 (31.35)     1:35.16 (38.14)     2:02.89 (27.73)
  6 Hasemann, Nick J          14 Barlett-IL           2:06.91    2:03.12        
                  27.21       56.64 (29.43)     1:34.86 (38.22)     2:03.12 (28.26)
  7 Hallman, Eric M           18 Tops Swim Team-IL    1:56.31    2:03.19        
                  25.82       56.66 (30.84)     1:33.88 (37.22)     2:03.19 (29.31)
  8 Kuwahara, Ryota           15 PAC-IL               2:05.64    2:03.48        
                  25.86       57.57 (31.71)     1:35.01 (37.44)     2:03.48 (28.47)
  9 Tribble, Jack R           14 RMSC-IL              2:03.55    2:04.88        
                  27.39       58.12 (30.73)     1:35.89 (37.77)     2:04.88 (28.99)
 10 Hollman, Joe              15 SCST-IL              2:02.35    2:07.28        
                  27.07     1:00.45 (33.38)     1:37.52 (37.07)     2:07.28 (29.76)
 11 Seuschek, Shaun J         15 SCST-IL              1:58.59    2:07.35        
                  27.59       59.45 (31.86)     1:37.68 (38.23)     2:07.35 (29.67)
 12 Chen, Jason Y             15 Gators-IL            2:00.97    2:07.45        
                  27.93       59.54 (31.61)     1:38.62 (39.08)     2:07.45 (28.83)
 13 Bindseil, TJ J            14 SCST-IL              2:11.89    2:08.30        
                  28.45     1:00.48 (32.03)     1:39.74 (39.26)     2:08.30 (28.56)
 14 Wasicak, Brian C          14 Leaning Tower-IL     2:21.23    2:10.22        
                  29.61     1:03.39 (33.78)     1:39.87 (36.48)     2:10.22 (30.35)
 15 Duffy, Alex T             13 SCST-IL              2:15.42    2:10.53        
                  27.88     1:00.87 (32.99)     1:40.42 (39.55)     2:10.53 (30.11)
 16 Roytman, Brian N          15 Gators-IL            2:05.53    2:11.52        
                  27.87     1:02.83 (34.96)     1:41.87 (39.04)     2:11.52 (29.65)
 17 Bondarenko, Nikita O      14 Tops Swim Team-IL    2:12.37    2:11.76        
                  28.71     1:04.22 (35.51)     1:42.03 (37.81)     2:11.76 (29.73)
 18 Petyniak, Jakub           15 Dundee Dolphins-IL   2:10.25    2:11.95        
                  28.22     1:02.86 (34.64)     1:41.34 (38.48)     2:11.95 (30.61)
 19 Holbrook, Seth M          17 RMSC-IL                   NT    2:12.02        
                  26.81     1:00.47 (33.66)     1:40.93 (40.46)     2:12.02 (31.09)
 20 Seuschek, Shane M         17 SCST-IL              2:00.72    2:12.24        
                  28.05     1:01.87 (33.82)     1:41.63 (39.76)     2:12.24 (30.61)
 21 Gomez, Richard            16 Leaning Tower-IL     2:15.24    2:12.57        
                  26.81     1:00.21 (33.40)     1:41.72 (41.51)     2:12.57 (30.85)
 22 Holbrook, Luke L          16 RMSC-IL              2:12.05    2:13.17        
                  16.76     1:02.65 (45.89)     1:40.05 (37.40)     2:13.17 (33.12)
 23 Hayden, Leo A             15 BSC-IL               2:06.68    2:13.39        
                  26.41     1:00.75 (34.34)     1:41.49 (40.74)     2:13.39 (31.90)
 24 Bell, Eric T              17 Tops Swim Team-IL         NT    2:13.62        
                  27.85     1:00.38 (32.53)   2:13.62 (1:13.24)                    
 25 Jesko, Nathan M           13 SCST-IL              2:21.18    2:13.79        
                  28.02     1:02.05 (34.03)     1:43.09 (41.04)     2:13.79 (30.70)
 26 Pollick, Thomas C         15 Gators-IL            2:05.92    2:14.07        
                  28.18     1:00.88 (32.70)     1:43.43 (42.55)     2:14.07 (30.64)
 27 Gilbert, Bobby L          16 Gators-IL            2:24.04    2:14.14        
                  29.31     1:04.59 (35.28)     1:43.43 (38.84)     2:14.14 (30.71)
 28 McKee, Steven M           15 PAC-IL               2:14.56    2:15.40        
                  29.61     1:03.37 (33.76)     1:43.91 (40.54)     2:15.40 (31.49)
 29 Urban, Nathaniel S        15 MYST-IL              2:31.49    2:15.62        
                  29.90     1:04.55 (34.65)     1:45.96 (41.41)     2:15.62 (29.66)
 30 Buckwalter, Christian S   16 RMSC-IL              2:30.40    2:16.01        
                  28.99     1:02.86 (33.87)     1:45.02 (42.16)     2:16.01 (30.99)
 31 Lakner, Joe W             17 DP River Racers-IL   2:22.61    2:16.09        
                  28.56     1:02.25 (33.69)     1:44.49 (42.24)     2:16.09 (31.60)
 32 Shanel, Will R            14 SCST-IL              2:19.66    2:16.10        
                  30.49     1:06.50 (36.01)     1:45.94 (39.44)     2:16.10 (30.16)
 33 Errichiello, Peter A      15 Express-IL           2:18.71    2:16.97        
                  29.36     1:03.65 (34.29)     1:44.69 (41.04)     2:16.97 (32.28)
 34 Saint Germain, Tyler R    16 Leaning Tower-IL     2:16.77    2:17.33        
                  29.27     1:03.86 (34.59)     1:45.40 (41.54)     2:17.33 (31.93)
 35 Tavierne, Michael J       16 SCST-IL              2:28.36    2:17.70        
                  28.43     1:03.34 (34.91)     1:46.39 (43.05)     2:17.70 (31.31)
 36 Reecher, Mitchell W       16 RMSC-IL              2:09.99    2:17.76        
                  26.56     1:00.11 (33.55)     1:44.97 (44.86)     2:17.76 (32.79)
 37 Bernardi, Adam J          15 RMSC-IL              2:36.14    2:18.17        
                  29.87     1:06.99 (37.12)     1:47.02 (40.03)     2:18.17 (31.15)
 38 Slavin, Erik M            15 Gators-IL            2:13.35    2:18.20        
                  28.45     1:04.42 (35.97)     1:46.68 (42.26)     2:18.20 (31.52)
 39 Pelka, Kuba T             15 PAC-IL               2:19.64    2:18.32        
                  27.68     1:04.54 (36.86)     1:47.37 (42.83)     2:18.32 (30.95)
 40 Sullivan, Joey T          14 Gators-IL            2:21.79    2:18.35        
                  29.68     1:05.11 (35.43)     1:46.99 (41.88)     2:18.35 (31.36)
 41 Muehlschlegel, Austin K   14 SCST-IL              2:24.15    2:18.60        
                  30.17     1:07.47 (37.30)     1:47.15 (39.68)     2:18.60 (31.45)
 42 Burtan, Mark              15 AA-IL                2:21.38    2:18.65        
                  28.00     1:06.31 (38.31)     1:46.94 (40.63)     2:18.65 (31.71)
 43 Rodney, James C           14 BSC-IL               2:21.98    2:18.89        
                  28.80     1:04.54 (35.74)     1:48.43 (43.89)     2:18.89 (30.46)
 44 Mueller, Jake D           17 Express-IL           2:13.28    2:19.16        
                  26.94     1:05.42 (38.48)     1:49.28 (43.86)     2:19.16 (29.88)
 45 Joyce, Ryan H             14 SCST-IL              2:18.93    2:20.10        
                  29.60     1:04.54 (34.94)     1:49.57 (45.03)     2:20.10 (30.53)
 46 Klimaszewski, Adrian      16 PAC-IL               2:13.36    2:20.12        
                  28.72     1:03.69 (34.97)     1:47.23 (43.54)     2:20.12 (32.89)
 47 Johnson, Garrison L       16 Tops Swim Team-IL    2:19.98    2:20.18        
                  29.52     1:06.39 (36.87)     1:48.75 (42.36)     2:20.18 (31.43)
 48 Greathead, Glen M         15 PAC-IL               2:30.14    2:20.21        
                  31.10     1:06.37 (35.27)     1:48.38 (42.01)     2:20.21 (31.83)
 49 Kugler, Brian D           16 AA-IL                2:23.55    2:20.35        
                  27.90     1:05.85 (37.95)     1:46.17 (40.32)     2:20.35 (34.18)
 50 Mason, Stephen P          15 SCST-IL              2:27.11    2:20.42        
                  31.25     1:07.54 (36.29)     1:48.76 (41.22)     2:20.42 (31.66)
 51 Gannon, Kyle A            14 SCST-IL              2:30.10    2:20.65        
                  28.60     1:05.29 (36.69)     1:50.65 (45.36)     2:20.65 (30.00)
 52 Scheid, Ray               17 AA-IL                2:30.00    2:21.32        
                  29.23     1:07.98 (38.75)     1:48.30 (40.32)     2:21.32 (33.02)
 53 Galas, Patrick N          14 PAC-IL               2:20.82    2:21.62        
                  30.67     1:05.01 (34.34)     1:50.14 (45.13)     2:21.62 (31.48)
 54 Falconer, Sean R          16 PAC-IL                    NT    2:21.84        
                  30.07     1:06.93 (36.86)     1:47.73 (40.80)     2:21.84 (34.11)
 55 Watt, Gordon D            15 Tops Swim Team-IL    2:18.59    2:22.00        
                  29.14     1:05.84 (36.70)     1:50.25 (44.41)     2:22.00 (31.75)
 56 Nyholm, Stefan E          15 Iguanas-IL           2:24.32    2:22.50        
                  28.06     1:05.24 (37.18)     1:49.85 (44.61)     2:22.50 (32.65)
 57 Bacinich, Matt S          16 Gators-IL            2:38.93    2:22.55        
                  27.95     1:06.15 (38.20)     1:51.92 (45.77)     2:22.55 (30.63)
 58 Qiao, Victor *            13 Gators-IL            2:31.33    2:22.63        
                  30.69     1:07.46 (36.77)     1:50.41 (42.95)     2:22.63 (32.22)
 59 Reinbrecht, Alex D        13 Dundee Dolphins-IL   2:29.24    2:22.76        
                  30.31     1:07.70 (37.39)     1:51.62 (43.92)     2:22.76 (31.14)
 60 Cormier, Greg L           15 RMSC-IL              2:39.46    2:23.03        
                  30.16     1:05.82 (35.66)     1:49.27 (43.45)     2:23.03 (33.76)
 61 Kwiatkowski, Tytus G      17 Gators-IL            2:15.96    2:23.31        
                  29.48     1:04.29 (34.81)     1:50.60 (46.31)     2:23.31 (32.71)
 62 Kite, Alex R              16 Leaning Tower-IL     2:19.65    2:23.48        
                  30.99     1:06.62 (35.63)     1:51.01 (44.39)     2:23.48 (32.47)
 63 Petro, Stephen D          16 AA-IL                2:35.91    2:23.54        
                  31.76     1:09.46 (37.70)     1:48.71 (39.25)     2:23.54 (34.83)
 64 Budolak, Daniel W         15 PAC-IL               2:42.25    2:24.24        
                  29.40     1:05.64 (36.24)     1:52.44 (46.80)     2:24.24 (31.80)
 65 Gillespie, Connor J       13 Leaning Tower-IL     2:24.84    2:24.30        
                  28.99     1:05.33 (36.34)     1:49.91 (44.58)     2:24.30 (34.39)
 66 Efken, Kyle E             14 Dundee Dolphins-IL   2:22.28    2:24.53        
                  29.18     1:04.50 (35.32)     1:50.51 (46.01)     2:24.53 (34.02)
 67 Weber, Joseph M           16 Dundee Dolphins-IL   2:26.24    2:24.76        
                  27.72     1:06.42 (38.70)     1:50.12 (43.70)     2:24.76 (34.64)
 68 Anderson, David F         17 Tops Swim Team-IL    2:21.36    2:25.65        
                  31.07     1:06.91 (35.84)     1:53.15 (46.24)     2:25.65 (32.50)
 69 Younger, Andrew P         15 AA-IL                2:29.15    2:25.84        
                  31.69     1:11.25 (39.56)     1:52.34 (41.09)     2:25.84 (33.50)
 70 Pellican, Jim D           17 AA-IL                2:24.33    2:26.13        
                  31.34     1:09.74 (38.40)     1:54.93 (45.19)     2:26.13 (31.20)
 71 Whitenack, Drew C         15 Leaning Tower-IL     2:23.39    2:26.46        
                  30.48     1:08.21 (37.73)     1:53.08 (44.87)     2:26.46 (33.38)
 72 Haracz, Thomas L          13 MYST-IL              2:25.63    2:26.99        
                  31.02     1:09.37 (38.35)     1:53.92 (44.55)     2:26.99 (33.07)
 73 Suda, Jason C             14 SCST-IL              2:24.17    2:27.17        
                  29.50     1:08.01 (38.51)     1:55.59 (47.58)     2:27.17 (31.58)
 74 Schultz, Sam C            15 SCST-IL              2:22.77    2:27.73        
                  33.27     1:12.98 (39.71)     1:54.08 (41.10)     2:27.73 (33.65)
 75 VanLieshout, Nicholas P   15 PAC-IL               2:30.65    2:27.79        
                  29.72     1:06.51 (36.79)     1:54.37 (47.86)     2:27.79 (33.42)
 76 Neal, David N             15 Gators-IL            2:28.97    2:28.24        
                  32.87     1:12.89 (40.02)     1:55.21 (42.32)     2:28.24 (33.03)
 77 Bosse, Nathan T           13 PAC-IL                    NT    2:28.34        
                  31.50     1:09.06 (37.56)     1:55.88 (46.82)     2:28.34 (32.46)
 78 Tatham, Alex E            15 Gators-IL            2:31.98    2:28.64        
                  33.22     1:11.59 (38.37)     1:56.01 (44.42)     2:28.64 (32.63)
 79 Benson, Kevin J           13 Gators-IL            2:41.94    2:30.19        
                  31.49     1:09.92 (38.43)     1:55.79 (45.87)     2:30.19 (34.40)
 80 Johnson, Gregory          13 Iguanas-IL           2:28.23    2:30.34        
                  31.56     1:10.93 (39.37)     1:57.35 (46.42)     2:30.34 (32.99)
 81 Curtis, Jonathan H        15 PAC-IL               2:39.83    2:30.71        
                  30.90     1:08.89 (37.99)     1:58.12 (49.23)     2:30.71 (32.59)
 82 Boese, Austin C           15 Express-IL           2:32.42    2:31.42        
                  31.28     1:09.31 (38.03)     1:55.28 (45.97)     2:31.42 (36.14)
 83 Szczepaniak, Krystian     13 AA-IL                2:28.70    2:31.50        
                  32.20     1:11.59 (39.39)     1:57.07 (45.48)     2:31.50 (34.43)
 84 Schmitz, Ethan T          13 Barlett-IL           2:31.23    2:31.51        
                  33.12     1:10.07 (36.95)     1:57.95 (47.88)     2:31.51 (33.56)
 85 Skoog, Austin E           14 Lake Forest-IL       2:40.91    2:33.49        
                  33.29     1:12.20 (38.91)     1:57.24 (45.04)     2:33.49 (36.25)
 86 Simonovic, Pavle          13 Tops Swim Team-IL    2:45.78    2:33.72        
                  31.41     1:09.10 (37.69)     1:59.06 (49.96)     2:33.72 (34.66)
 87 King, John L              17 Un-Lean-IL                NT    2:34.26        
                  30.77     1:08.80 (38.03)     1:57.94 (49.14)     2:34.26 (36.32)
 88 Witt, Jaron M             16 PAC-IL                    NT    2:36.74        
                  31.11     1:10.34 (39.23)     1:59.91 (49.57)     2:36.74 (36.83)
 89 Kessler, Mike P           15 Gators-IL                 NT    2:37.49        
                  33.44     1:17.23 (43.79)     2:01.55 (44.32)     2:37.49 (35.94)
 90 Weinstein, Bradley M      13 PAC-IL               2:44.22    2:38.02        
                  36.68     1:17.27 (40.59)     2:00.35 (43.08)     2:38.02 (37.67)
 91 Boettcher, Jake R         14 Iguanas-IL           2:31.70    2:38.39        
                  30.98     1:11.36 (40.38)     2:00.46 (49.10)     2:38.39 (37.93)
 92 Englert, Brian T          14 SCST-IL              2:40.99    2:38.63        
                  35.84     1:16.64 (40.80)     2:04.50 (47.86)     2:38.63 (34.13)
 93 Weisberg, Josh L          14 PAC-IL               2:45.83    2:39.05        
                  35.76     1:17.71 (41.95)     2:04.25 (46.54)     2:39.05 (34.80)
 94 Karr, Gavin M             14 SCST-IL              2:25.67    2:41.55        
                  32.07     1:11.85 (39.78)     2:02.40 (50.55)     2:41.55 (39.15)
 95 Rhea, Andy J              15 Barlett-IL           2:41.08    2:43.09        
                  31.88     1:15.43 (43.55)     2:09.88 (54.45)     2:43.09 (33.21)
 96 Torosian, Martin W        14 SCST-IL              2:45.58    2:43.19        
                  38.41     1:19.34 (40.93)     2:09.29 (49.95)     2:43.19 (33.90)
 97 Brennan, Jonathan P       13 SCST-IL              2:55.95    2:43.64        
                  35.68     1:16.22 (40.54)     2:08.95 (52.73)     2:43.64 (34.69)
 98 Cortesio, Mike J          12 Express-IL           2:45.04    2:43.88        
                  36.70     1:17.10 (40.40)     2:08.66 (51.56)     2:43.88 (35.22)
 99 Quan, Joey J              14 SCST-IL              2:58.36    2:45.01        
                  36.60     1:19.18 (42.58)     2:08.33 (49.15)     2:45.01 (36.68)
100 Durkin, Matt J            14 Gators-IL            2:48.91    2:45.15        
                  34.39     1:16.91 (42.52)     2:10.35 (53.44)     2:45.15 (34.80)
101 Hundt, Philip M           14 AA-IL                     NT    2:48.65        
                  35.32     1:21.18 (45.86)     2:10.54 (49.36)     2:48.65 (38.11)
102 Walsh, Tyler D            16 RMSC-IL              2:50.58    2:49.22        
                  34.57     1:17.91 (43.34)     2:10.47 (52.56)     2:49.22 (38.75)
103 King, Pat R               13 Lake Forest-IL       3:09.74    2:51.70        
                  38.56     1:20.73 (42.17)     2:11.95 (51.22)     2:51.70 (39.75)
104 Sybers, Scott E           13 RMSC-IL                   NT    2:52.48        
                  38.99     1:21.59 (42.60)     2:11.19 (49.60)     2:52.48 (41.29)
105 Diskos, Constantine G     13 PAC-IL                    NT    2:53.17        
                  37.53     1:23.67 (46.14)     2:13.19 (49.52)     2:53.17 (39.98)
106 Cacciatore, Joe C         13 RMSC-IL              2:56.16    2:55.01        
                  43.17     1:25.97 (42.80)     2:15.58 (49.61)     2:55.01 (39.43)
 -- Headley, TJ J             14 Barlett-IL                NT         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  32.90     1:12.86 (39.96)     2:00.98 (48.12)          DQ (35.38)
 -- King, Matt J              15 Lake Forest-IL       2:39.13         DQ        
      False start - Misc
                  34.28     1:13.13 (38.85)     1:59.90 (46.77)          DQ (32.94)
 -- Jacobs, Andrew J          13 Lake Forest-IL       4:15.75         DQ        
      Alternating Kick - fly
                                1:46.45 ( )     2:40.98 (54.53)          DQ (48.39)
 -- Tanner, Jeff N            15 SCST-IL              2:33.23         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  30.81     1:08.75 (37.94)     1:58.85 (50.10)          DQ (35.08)
 -- Magnuszewski, Gregory D   14 DP River Racers-IL        NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  45.18     1:32.95 (47.77)     2:30.99 (58.04)          DQ (44.00)
 -- Rossolyuk, Dennis S       13 Gators-IL                 NT         DQ        
      Scissors kick - fly
 -- Friedrichs, Kyle m        14 PAC-IL                    NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  37.53     1:23.85 (46.32)     2:18.66 (54.81)          DQ (45.18)
 -- Shah, Ammar A             15 Leaning Tower-IL          NT         DQ        
      False start - Misc
                  29.70     1:05.90 (36.20)     1:57.43 (51.53)          DQ (32.31)
 
Event 81  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartlett Electrix Swim Team-IL  'A'               1:24.55    1:16.25        
     1) Niziolek, Meghan K 7            2) Brown, Mikayla A 8             
     3) Smith, Erica L 8                4) Edmier, Paige M 8              
                  37.69     1:16.25 (38.56)                                        
 -- Glenbrook Aquatics-IL  'A'                             NT         DQ        
      Not enough swimmers
     1) Bendoff, Zoe L 8                2) McNary, MaryJane W 8           
     3)                                 4) Vaknin, Maya 7                 
                  56.48          DQ (43.73)                                        
 
Event 82  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Charles Swim Team-IL  'A'                     1:26.40    1:19.97        
     1) Palmquist, Eric S 7             2) Filipovic, Siba S 7            
     3) Nagler, Matthew T 8             4) Borse, Andrew G 8              
                  40.92     1:19.97 (39.05)                                        
 -- Glenbrook Aquatics-IL  'A'                             NT         DQ        
      Not enough swimmers
     1) Smagorinsky, Daniel * 8         2) Oliphant, Mack M 6             
     3)                                 4) Purdy, Ryan A 8                
                  42.57          DQ (34.01)                                        
 
Event 83  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Charles Swim Team-IL  'A'                     1:45.37    1:43.29        
     1) Venlos, Megan L 18              2) Garvin, Stephanie M 13         
     3) Licari, Lisa M 16               4) Licari, Laura A 14             
                  25.90       52.49 (26.59)     1:18.33 (25.84)     1:43.29 (24.96)
  2 Patriot Aquatic Club-IL  'A'                      1:43.73    1:48.81        
     1) Kirby, Riley T 13               2) Hannon, Rebecca D 13           
     3) Xiang, Cheryl M 13              4) Barton, Marisa E 14            
                  28.00       55.55 (27.55)     1:23.18 (27.63)     1:48.81 (25.63)
  3 Bartlett Electrix Swim Team-IL  'A'               1:51.31    1:50.05        
     1) Alvi, Shana G 15                2) Johnson, Renae H 13            
     3) Hasemann, Nina K 16             4) Skibinski, Sydney J 13         
                  27.89       56.03 (28.14)     1:23.19 (27.16)     1:50.05 (26.86)
  4 St. Charles Swim Team-IL  'B'                     1:53.19    1:53.30        
     1) Flesher, Bridget M 14           2) Tauer, Alyce M 13              
     3) Falk, Taylor E 14               4) Bindseil, Izzie A 13           
                  27.79       57.48 (29.69)     1:25.25 (27.77)     1:53.30 (28.05)
  5 Patriot Aquatic Club-IL  'B'                      1:52.40    1:53.96        
     1) O'Neill, Meghan M 13            2) Merritt, Kayla E 13            
     3) Lecher, Jessica E 13            4) Tomassetti, Isabella S 13      
                  28.06       56.89 (28.83)     1:26.66 (29.77)     1:53.96 (27.30)
  6 St. Charles Swim Team-IL  'C'                     1:57.74    1:54.45        
     1) Filippi, Natalie N 13           2) Kichka, Alex M 14              
     3) Lawrence, Marissa B 14          4) Staudacher, Rachel M 13        
                  28.51       56.67 (28.16)     1:27.00 (30.33)     1:54.45 (27.45)
  7 Lake Forest Swim Club-IL  'A'                     1:55.57    1:56.22        
     1) Holzer, Juliana E 13            2) Sabalaskey, Mary Claire 13     
     3) Christofalos, Alex L 13         4) Dessev, Yana E 13              
                  29.65       58.99 (29.34)     1:29.03 (30.04)     1:56.22 (27.19)
  8 Leaning Tower YMCA Swim Team-IL  'A'              1:47.99    1:59.91        
     1) Schiff-Berger, Rebekah A 13     2) Leslie, Jill G 13              
     3) Schiff-Berger, Sarah I 13       4) Zitkus, Jenna R 14             
                  31.14     1:02.25 (31.11)     1:33.01 (30.76)     1:59.91 (26.90)
  9 Bartlett Electrix Swim Team-IL  'B'               2:01.95    2:00.58        
     1) Nolley, Ellen R 13              2) Trenn, Emily A 13              
     3) Shaw, Angela E 14               4) Martinez, Marissa D 15         
                  31.45     1:01.09 (29.64)     1:29.96 (28.87)     2:00.58 (30.62)
 10 Barrington Swim Club-IL  'A'                      1:47.00    2:02.21        
     1) Burrell, Maddi M 14             2) Hutchinson, Vicky L 13         
     3) Gavars, Sam J 13                4) Primdahl, Erin K 13            
                  27.43     1:06.81 (39.38)     1:34.83 (28.02)     2:02.21 (27.38)
 11 Glenbrook Aquatics-IL  'A'                        2:01.03    2:02.85        
     1) Grod, Pamela R 13               2) Wildman, Julie L 13            
     3) Oliphant, Erin R 11             4) Baetz, Lizzie S 13             
                  28.95     1:03.59 (34.64)     1:35.40 (31.81)     2:02.85 (27.45)
 12 Iguanas Swim Club-IL  'A'                         1:52.22    2:16.14        
     1) Cortez, Allison C 14            2) O'Connell, Natalie 13          
     3) Azar, Lauren N 7                4) Mythen, Sarah 13               
                  28.96     1:13.64 (44.68)     1:47.59 (33.95)     2:16.14 (28.55)
 
Event 84  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glenbrook Aquatics-IL  'A'                        1:30.79    1:31.42        
     1) Bach, Ryan T 17                 2) Chen, Michael Z 16             
     3) Chen, Jason Y 15                4) Pollick, Thomas C 15           
                  22.15       45.06 (22.91)     1:08.32 (23.26)     1:31.42 (23.10)
  2 Patriot Aquatic Club-IL  'A'                      1:32.46    1:31.95        
     1) Kuwahara, Ryota 15              2) Fitts, Langston E 15           
     3) Salzman, Adam J 16              4) Falconer, Patrick J 17         
                  23.44       36.01 (12.57)     1:09.86 (33.85)     1:31.95 (22.09)
  3 Rockford Marlins Swim Club-IL  'A'                1:32.99    1:32.06        
     1) Holbrook, Seth M 17             2) Reecher, Mitchell W 16         
     3) Buckwalter, Christian S 16      4) Holbrook, Luke L 16            
                  23.29       46.52 (23.23)     1:09.43 (22.91)     1:32.06 (22.63)
  4 St. Charles Swim Team-IL  'A'                     1:35.09    1:33.66        
     1) Hollman, Joe 15                 2) Seuschek, Shane M 17           
     3) Bindseil, TJ J 14               4) Tavierne, Michael J 16         
                  23.48       46.67 (23.19)     1:10.22 (23.55)     1:33.66 (23.44)
  5 Leaning Tower YMCA Swim Team-IL  'A'              1:32.97    1:34.47        
     1) Salomon, Jonathan M 13          2) Gomez, Richard 16              
     3) Wasicak, Brian C 14             4) Scott, Konner M 16             
                  23.73       47.65 (23.92)     1:12.10 (24.45)     1:34.47 (22.37)
  6 Glenbrook Aquatics-IL  'B'                        1:35.13    1:36.81        
     1) Roytman, Brian N 15             2) Kwiatkowski, Tytus G 17        
     3) Bacinich, Matt S 16             4) Slavin, Erik M 15              
                  23.98       47.95 (23.97)     1:12.67 (24.72)     1:36.81 (24.14)
  7 Tops YMCA Swim Team-IL  'A'                       1:37.42    1:38.53        
     1) Johnson, Garrison L 16          2) Bell, Eric T 17                
     3) Bresnahan, Matthew O 14         4) Hallman, Eric M 18             
                  24.96       50.28 (25.32)     1:15.01 (24.73)     1:38.53 (23.52)
  8 St. Charles Swim Team-IL  'B'                     1:40.25    1:39.01        
     1) Suda, Jason C 14                2) Duffy, Alex T 13               
     3) Seuschek, Shaun J 15            4) Mason, Stephen P 15            
                  24.93       49.33 (24.40)     1:15.05 (25.72)     1:39.01 (23.96)
  9 Iguanas Swim Club-IL  'A'                         1:47.94    1:39.52        
     1) Boettcher, Jake R 14            2) Nyholm, Noah C 13              
     3) Carlson, Derrick 17             4) Nyholm, Stefan E 15            
                  25.01       51.69 (26.68)     1:16.54 (24.85)     1:39.52 (22.98)
 10 Tops YMCA Swim Team-IL  'B'                       1:46.48    1:39.58        
     1) Watt, Gordon D 15               2) Wierzchowiec, Pawel 16         
     3) Stechyshyn, Ivan 14             4) Bondarenko, Nikita O 14        
                  25.27       50.01 (24.74)     1:14.88 (24.87)     1:39.58 (24.70)
 11 St. Charles Swim Team-IL  'C'                     1:43.75    1:39.98        
     1) Shanel, Will R 14               2) Jesko, Nathan M 13             
     3) Gannon, Kyle A 14               4) Joyce, Ryan H 14               
                  25.52       49.81 (24.29)     1:14.57 (24.76)     1:39.98 (25.41)
 12 Glenbrook Aquatics-IL  'C'                        1:41.84    1:40.63        
     1) Gilbert, Bobby L 16             2) Sullivan, Joey T 14            
     3) Qiao, Victor * 13               4) Neal, David N 15               
                  24.59       49.13 (24.54)     1:14.69 (25.56)     1:40.63 (25.94)
 13 Patriot Aquatic Club-IL  'B'                      1:38.73    1:40.73        
     1) Curtis, Jonathan H 15           2) Pelka, Kuba T 15               
     3) Falconer, Sean R 16             4) Klimaszewski, Adrian 16        
                  25.48       50.52 (25.04)     1:15.10 (24.58)     1:40.73 (25.63)
 14 Bartlett Electrix Swim Team-IL  'A'               1:40.12    1:40.77        
     1) Moran, Nathan T 14              2) Rhea, Andy J 15                
     3) Schmitz, Ethan T 13             4) Hasemann, Nick J 14            
                  25.14       51.04 (25.90)     1:17.70 (26.66)     1:40.77 (23.07)
 15 Dundee Dolphins Swim Team-IL  'A'                 1:46.09    1:40.89        
     1) Weber, Joseph M 16              2) Petyniak, Jakub 15             
     3) Efken, Kyle E 14                4) Reinbrecht, Alex D 13          
                  25.46       49.76 (24.30)     1:15.48 (25.72)     1:40.89 (25.41)
 16 McGaw YMCA Swim Team-IL  'A'                      1:43.56    1:41.50        
     1) Urban, Nathaniel S 15           2) Marberry, Wes P 15             
     3) Hadley, Jonathan C 15           4) Haracz, Thomas L 13            
                  25.73       49.85 (24.12)     1:15.80 (25.95)     1:41.50 (25.70)
 17 Leaning Tower YMCA Swim Team-IL  'B'              1:41.06    1:42.42        
     1) Kite, Alex R 16                 2) Whitenack, Drew C 15           
     3) Gillespie, Connor J 13          4) Shah, Ammar A 15               
                  25.54       51.68 (26.14)     1:17.77 (26.09)     1:42.42 (24.65)
 18 Lake Forest Swim Club-IL  'A'                     1:50.57    1:42.86        
     1) Stoehr, Mitch D 17              2) Skoog, Austin E 14             
     3) Bunning, Bryan J 15             4) King, Matt J 15                
                  22.31       51.36 (29.05)     1:15.11 (23.75)     1:42.86 (27.75)
 19 Alligator Aquatics-IL  'A'                             NT    1:43.91        
     1) Petro, Stephen D 16             2) Pellican, Jim D 17             
     3) Scheid, Ray 17                  4) Younger, Andrew P 15           
                  26.31       53.69 (27.38)     1:18.81 (25.12)     1:43.91 (25.10)
 20 Glenbrook Aquatics-IL  'D'                        1:48.41    1:46.81        
     1) Kessler, Mike P 15              2) Tatham, Alex E 15              
     3) Durkin, Matt J 14               4) Benson, Kevin J 13             
                  26.07       52.05 (25.98)     1:19.88 (27.83)     1:46.81 (26.93)
 21 St. Charles Swim Team-IL  'D'                     1:47.23    1:47.35        
     1) Muehlschlegel, Austin K 14      2) Tanner, Jeff N 15              
     3) Schultz, Sam C 15               4) Englert, Brian T 14            
                  26.30       52.06 (25.76)     1:19.30 (27.24)     1:47.35 (28.05)
 22 Des Plaines River Racers-IL  'A'                  1:39.64    1:49.52        
     1) Ramoska, Robert R 14            2) Magnuszewski, Gregory D 14     
     3) Wojciechowski, Adam 17          4) Lakner, Joe W 17               
                  24.90     1:01.21 (36.31)     1:25.56 (24.35)     1:49.52 (23.96)
 23 St. Charles Swim Team-IL  'E'                     1:53.23    1:56.73        
     1) Brennan, Jonathan P 13          2) Karr, Gavin M 14               
     3) Torosian, Martin W 14           4) Quan, Joey J 14                
                  29.57       56.10 (26.53)     1:27.95 (31.85)     1:56.73 (28.78)
 
Event 85  Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Licari, Linda K            8 SCST-IL                46.84      40.26        
  2 Huang, Claire W            8 PAC-IL                 46.32      40.82        
  3 Parker, Maxine             7 Lake Forest-IL         46.92      41.60        
  4 Monasterio, Makalinh       8 Dundee Dolphins-IL     43.45      41.94        
  5 Chung, Cassi T             8 Un-Lean-IL             42.00      42.52        
  6 Luckiewicz, Pola           8 DP River Racers-IL        NT      44.98        
  7 Niziolek, Meghan K         7 Barlett-IL             55.19      47.54        
  8 Edmier, Paige M            8 Barlett-IL             56.26      48.18        
  9 McClellan, Flynn F         8 Lake Forest-IL       1:01.00      48.31        
 10 Hatfield, Emma K           8 Dundee Dolphins-IL        NT      49.91        
 11 Goll, Cameron E            7 Dundee Dolphins-IL     58.23      50.45        
 12 Brown, Mikayla A           8 Barlett-IL                NT      50.70        
 13 Klemm, Reese               8 Iguanas-IL                NT      51.58        
 14 Smith, Erica L             8 Barlett-IL                NT      53.75        
 15 Dolce, Gwen                7 Iguanas-IL                NT      53.93        
 16 Kleinschmidt, Veronica     8 DP River Racers-IL        NT      59.46        
 17 Warren, Beth M             6 AA-IL                     NT    1:00.21        
 18 Bendoff, Zoe L             8 Gators-IL                 NT    1:00.31        
 19 McNary, MaryJane W         8 Gators-IL                 NT    1:04.19        
 20 Koch, Megan A              8 SCST-IL              1:10.98    1:05.29        
 -- Myers, Morgan E            8 Barlett-IL                NT         DQ        
      No touch at turn
 -- Vaknin, Maya               7 Gators-IL                 NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 86  Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Purdy, Ryan A              8 Gators-IL                 NT      38.30        
  2 Cichon, Austin W           8 Barlett-IL             47.37      45.03        
  3 Zygadlo, Anton P           8 PAC-IL                 54.10      47.88        
  4 Shchekin, Alen L           8 PAC-IL                    NT      48.15        
  5 Waddell, Caden W           7 Dundee Dolphins-IL     50.71      53.22        
  6 Nagler, Matthew T          8 SCST-IL                   NT      53.27        
  7 Verdico, Daniel V          8 AA-IL                     NT      58.05        
  8 Palmquist, Eric S          7 SCST-IL              1:08.58      58.69        
  9 Oliphant, Mack M           6 Gators-IL                 NT      59.66        
 10 Eagle, Jacob               7 Iguanas-IL                NT    1:25.63        
 11 Orr, Nicholas F            5 AA-IL                     NT    1:26.98        
 -- Smagorinsky, Daniel *      8 Gators-IL              52.35         DQ        
      Not on back off wall
 -- Schott, Will J             8 Lake Forest-IL            NT         DQ        
      Not on back off wall
 -- Verdico, Matthew T         6 AA-IL                     NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Borse, Andrew G            8 SCST-IL              1:05.56         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 87  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cacciatore, Olivia C      13 RMSC-IL              2:30.29    2:33.29        
                  35.41     1:15.29 (39.88)     1:54.72 (39.43)     2:33.29 (38.57)
  2 Venlos, Megan L           18 SCST-IL              2:32.52    2:33.95        
                  35.26     1:14.09 (38.83)     1:54.21 (40.12)     2:33.95 (39.74)
  3 Skibinski, Sydney J       13 Barlett-IL           2:56.84    2:44.63        
                  36.76     1:18.36 (41.60)     2:01.51 (43.15)     2:44.63 (43.12)
  4 Bindseil, Izzie A         13 SCST-IL              2:47.01    2:45.57        
                  39.01     1:20.97 (41.96)     2:03.52 (42.55)     2:45.57 (42.05)
  5 Baetz, Lizzie S           13 Gators-IL            2:49.26    2:47.32        
                  36.52     1:18.38 (41.86)     2:02.29 (43.91)     2:47.32 (45.03)
  6 Hoffman, Olivia R         13 BSC-IL               2:47.87    2:47.42        
                  38.20     1:20.91 (42.71)     2:05.09 (44.18)     2:47.42 (42.33)
  7 Tomassetti, Isabella S    13 PAC-IL                    NT    2:49.94        
                  39.70     1:23.44 (43.74)     2:07.70 (44.26)     2:49.94 (42.24)
  8 Staudacher, Rachel M      13 SCST-IL              3:15.01    2:50.08        
                  38.64     1:20.63 (41.99)     2:05.88 (45.25)     2:50.08 (44.20)
  9 Arand, Elizabeth N        13 Express-IL                NT    2:50.26        
                  38.65     1:21.74 (43.09)     2:06.35 (44.61)     2:50.26 (43.91)
 10 Grod, Pamela R            13 Gators-IL                 NT    2:50.66        
                  38.22     1:22.19 (43.97)     2:06.48 (44.29)     2:50.66 (44.18)
 11 Tauer, Alyce M            13 SCST-IL              2:51.01    2:52.29        
                  39.37     1:23.33 (43.96)     2:07.74 (44.41)     2:52.29 (44.55)
 12 Falk, Taylor E            14 SCST-IL              3:03.54    2:55.37        
                  39.10     1:23.36 (44.26)     2:09.09 (45.73)     2:55.37 (46.28)
 13 Christofalos, Alex L      13 Lake Forest-IL       2:54.71    2:56.15        
                  38.73     1:23.86 (45.13)     2:10.29 (46.43)     2:56.15 (45.86)
 14 Shaw, Angela E            14 Barlett-IL           2:57.94    2:57.10        
                  40.45     1:25.68 (45.23)     2:11.57 (45.89)     2:57.10 (45.53)
 15 Nolley, Ellen R           13 Barlett-IL           3:25.38    2:57.73        
                  41.74     1:27.44 (45.70)     2:13.24 (45.80)     2:57.73 (44.49)
 16 Merritt, Kayla E          13 PAC-IL                    NT    2:58.49        
                  39.73     1:24.97 (45.24)     2:11.46 (46.49)     2:58.49 (47.03)
 17 Chung, Micki V            13 Un-Lean-IL           3:00.84    3:00.04        
                  41.59     1:27.62 (46.03)     2:14.80 (47.18)     3:00.04 (45.24)
 18 Garvin, Stephanie M       13 SCST-IL              3:17.01    3:04.29        
                  41.54     1:28.33 (46.79)     2:16.18 (47.85)     3:04.29 (48.11)
 19 Nagler, Katie G           13 SCST-IL              3:15.01    3:04.99        
                  41.64     1:29.34 (47.70)     2:17.77 (48.43)     3:04.99 (47.22)
 20 Oliphant, Erin R          11 Gators-IL            3:02.93    3:06.01        
                  43.14     1:31.96 (48.82)     2:21.07 (49.11)     3:06.01 (44.94)
 21 Schiff-Berger, Sarah I    13 Leaning Tower-IL     3:06.48    3:07.03        
                  43.30     1:31.18 (47.88)     2:19.38 (48.20)     3:07.03 (47.65)
 22 Flesher, Bridget M        14 SCST-IL              3:03.06    3:07.20        
                  42.70     1:30.73 (48.03)     2:19.36 (48.63)     3:07.20 (47.84)
 23 Connell, Emma T           13 Tops Swim Team-IL    3:28.79    3:08.63        
                  42.10     1:30.48 (48.38)     2:20.82 (50.34)     3:08.63 (47.81)
 24 Filippi, Natalie N        13 SCST-IL              3:07.84    3:08.82        
                  42.46     1:30.08 (47.62)     2:19.67 (49.59)     3:08.82 (49.15)
 25 Zimmer, Hannah S          14 SCST-IL              3:22.16    3:09.14        
                  42.74     1:31.01 (48.27)     2:20.16 (49.15)     3:09.14 (48.98)
 26 Borse, Sarah A            14 SCST-IL                   NT    3:21.85        
                  43.97     1:34.87 (50.90)   3:21.85 (1:46.98)                    
 27 Mythen, Sarah             13 Iguanas-IL                NT    3:27.48        
                  45.00     1:39.81 (54.81)     2:35.64 (55.83)     3:27.48 (51.84)
 -- Xiang, Cheryl M           13 PAC-IL                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  37.87     1:19.94 (42.07)     2:03.78 (43.84)          DQ (44.52)
 -- Baca, Elizabeth M         13 Tops Swim Team-IL         NT         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
                  40.96     1:29.78 (48.82)     2:20.51 (50.73)          DQ (50.29)
 
Event 88  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salomon, Jonathan M       13 Leaning Tower-IL          NT    2:24.02        
                  32.25     1:09.43 (37.18)     1:47.39 (37.96)     2:24.02 (36.63)
  2 Holbrook, Luke L          16 RMSC-IL              2:25.69    2:24.06        
                  32.59     1:10.53 (37.94)     1:48.01 (37.48)     2:24.06 (36.05)
  3 Carlson, Derrick          17 Iguanas-IL           2:29.56    2:25.20        
                  33.59     1:10.53 (36.94)     1:48.34 (37.81)     2:25.20 (36.86)
  4 Wasicak, Brian C          14 Leaning Tower-IL     2:37.69    2:25.84        
                  32.06     1:08.73 (36.67)     1:46.76 (38.03)     2:25.84 (39.08)
  5 Kobida, Connor P          13 BSC-IL               2:29.68    2:25.88        
                  34.62     1:11.35 (36.73)     1:49.71 (38.36)     2:25.88 (36.17)
  6 Marberry, Wes P           15 MYST-IL              2:28.77    2:26.57        
                  33.11     1:10.99 (37.88)     1:48.43 (37.44)     2:26.57 (38.14)
  7 Hollman, Joe              15 SCST-IL              2:23.65    2:26.75        
                  33.13     1:11.02 (37.89)     1:48.94 (37.92)     2:26.75 (37.81)
  8 Errichiello, Peter A      15 Express-IL           2:23.71    2:31.09        
                  33.76     1:12.32 (38.56)     1:51.49 (39.17)     2:31.09 (39.60)
  9 Heilman, Zachary A        17 Express-IL           2:34.38    2:32.27        
                  33.71     1:11.68 (37.97)     1:51.30 (39.62)     2:32.27 (40.97)
 10 Seuschek, Shane M         17 SCST-IL              2:19.92    2:33.68        
                  35.95     1:15.80 (39.85)     1:55.31 (39.51)     2:33.68 (38.37)
 11 Gilbert, Bobby L          16 Gators-IL            2:31.92    2:33.77        
                  35.30     1:14.72 (39.42)     1:56.04 (41.32)     2:33.77 (37.73)
 12 Muehlschlegel, Austin K   14 SCST-IL              2:37.48    2:34.16        
                  35.27     1:14.47 (39.20)     1:54.53 (40.06)     2:34.16 (39.63)
 13 Moran, Nathan T           14 Barlett-IL           2:43.20    2:34.36        
                  34.62     1:14.16 (39.54)     1:54.53 (40.37)     2:34.36 (39.83)
 14 Scheid, Ray               17 AA-IL                2:43.00    2:34.37        
                  34.67     1:14.18 (39.51)     1:54.58 (40.40)     2:34.37 (39.79)
 15 Stechyshyn, Ivan          14 Tops Swim Team-IL    2:38.70    2:34.69        
                  34.63     1:13.73 (39.10)     1:54.27 (40.54)     2:34.69 (40.42)
 16 Seuschek, Shaun J         15 SCST-IL              2:20.43    2:35.44        
                  35.27     1:14.28 (39.01)     1:54.20 (39.92)     2:35.44 (41.24)
 17 Jesko, Nathan M           13 SCST-IL              2:47.01    2:37.53        
                  35.52     1:16.88 (41.36)     1:57.92 (41.04)     2:37.53 (39.61)
 18 Hadley, Jonathan C        15 MYST-IL              2:43.28    2:37.79        
                  35.50     1:15.33 (39.83)     1:56.39 (41.06)     2:37.79 (41.40)
 19 Nyholm, Noah C            13 Iguanas-IL           2:55.97    2:38.70        
                  34.39     1:14.19 (39.80)     1:57.47 (43.28)     2:38.70 (41.23)
 20 Bernardi, Adam J          15 RMSC-IL              2:55.68    2:39.13        
                  36.44     1:18.23 (41.79)     1:58.97 (40.74)     2:39.13 (40.16)
 21 Petro, Stephen D          16 AA-IL                2:45.92    2:39.82        
                  36.15     1:16.42 (40.27)     1:58.11 (41.69)     2:39.82 (41.71)
 22 Younger, Andrew P         15 AA-IL                2:42.68    2:40.17        
                  35.59     1:16.17 (40.58)     1:58.26 (42.09)     2:40.17 (41.91)
 23 Eibel, Adam A             13 Dundee Dolphins-IL   2:43.14    2:40.93        
                  35.97     1:16.45 (40.48)     1:58.38 (41.93)     2:40.93 (42.55)
 24 Schultz, Sam C            15 SCST-IL              2:30.32    2:42.95        
                  35.82     1:17.07 (41.25)     2:00.07 (43.00)     2:42.95 (42.88)
 25 Neal, David N             15 Gators-IL            2:50.56    2:43.59        
                  35.57     1:17.13 (41.56)     2:00.70 (43.57)     2:43.59 (42.89)
 26 Mason, Stephen P          15 SCST-IL              3:08.17    2:44.23        
                  36.84     1:18.32 (41.48)     2:01.06 (42.74)     2:44.23 (43.17)
 27 Wierzchowiec, Pawel       16 Tops Swim Team-IL    2:52.00    2:47.75        
                  38.25     1:21.39 (43.14)   2:47.75 (1:26.36)                    
 28 Tatham, Alex E            15 Gators-IL            3:16.22    2:48.57        
                  37.44     1:20.24 (42.80)     2:03.68 (43.44)     2:48.57 (44.89)
 29 Boese, Austin C           15 Express-IL           3:02.31    2:50.95        
                  36.73     1:19.27 (42.54)     2:05.26 (45.99)     2:50.95 (45.69)
 30 Weinstein, Bradley M      13 PAC-IL                    NT    2:53.56        
                  37.47     1:21.17 (43.70)     2:06.88 (45.71)     2:53.56 (46.68)
 31 West, Alex C              13 Tops Swim Team-IL         NT    2:55.77        
                  37.47     1:21.83 (44.36)     2:09.38 (47.55)     2:55.77 (46.39)
 32 Skoog, Austin E           14 Lake Forest-IL       2:52.62    2:57.55        
                  39.11     1:25.03 (45.92)     2:11.81 (46.78)     2:57.55 (45.74)
 33 Weisberg, Josh L          14 PAC-IL               3:09.13    2:58.41        
                  40.17     1:26.49 (46.32)     2:11.62 (45.13)     2:58.41 (46.79)
 34 Kang, Edward L            13 Gators-IL            2:59.72    2:58.52        
                  39.50     1:25.10 (45.60)     2:12.20 (47.10)     2:58.52 (46.32)
 35 Joyce, Ryan H             14 SCST-IL              2:51.09    2:59.07        
                  40.25     1:25.75 (45.50)     2:11.45 (45.70)     2:59.07 (47.62)
 36 Englert, Brian T          14 SCST-IL              3:08.65    2:59.49        
                  40.97     1:26.18 (45.21)     2:14.16 (47.98)     2:59.49 (45.33)
 37 Hadley, Justin M          13 MYST-IL              3:06.18    2:59.54        
                  39.48     1:25.12 (45.64)     2:12.67 (47.55)     2:59.54 (46.87)
 38 Kessler, Mike P           15 Gators-IL                 NT    3:00.53        
                  38.74     1:25.40 (46.66)     2:14.41 (49.01)     3:00.53 (46.12)
 39 Karr, Gavin M             14 SCST-IL              2:51.61    3:05.05        
                  38.94     1:27.53 (48.59)     2:17.22 (49.69)     3:05.05 (47.83)
 40 Diskos, Constantine G     13 PAC-IL                    NT    3:06.99        
                  41.92     1:29.05 (47.13)     2:17.61 (48.56)     3:06.99 (49.38)
 41 Torosian, Martin W        14 SCST-IL              3:24.55    3:14.04        
                  43.33     1:32.38 (49.05)     2:22.99 (50.61)     3:14.04 (51.05)
 42 Brennan, Jonathan P       13 SCST-IL                   NT    3:16.03        
                  44.97     1:35.42 (50.45)     2:26.86 (51.44)     3:16.03 (49.17)
 43 Cepeda, Danny             13 Express-IL                NT    3:17.83        
                  44.21     1:34.21 (50.00)     2:26.29 (52.08)     3:17.83 (51.54)
 44 Jacobs, Andrew J          13 Lake Forest-IL            NT    3:34.50        
                  49.40     1:44.38 (54.98)     2:40.07 (55.69)     3:34.50 (54.43)
 -- Shanel, Will R            14 SCST-IL              2:40.83         DQ        
      One hand touch
                  36.65     1:17.52 (40.87)     2:00.21 (42.69)          DQ (40.24)
 -- Patnode, Kyle R           14 Tops Swim Team-IL    2:42.64         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  34.88     1:14.06 (39.18)     1:54.40 (40.34)          DQ (40.03)
 -- Rossolyuk, Dennis S       13 Gators-IL                 NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  50.01   1:50.21 (1:00.20)   2:53.34 (1:03.13)        DQ (1:02.25)
 
Event 89  Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monasterio, Makalinh       8 Dundee Dolphins-IL     53.44      49.19        
  2 Huang, Claire W            8 PAC-IL                    NT      49.83        
  3 Warren, Julie A            8 AA-IL                  57.80      51.19        
  4 Parker, Maxine             7 Lake Forest-IL            NT      52.45        
  5 Niziolek, Meghan K         7 Barlett-IL             57.71      52.59        
  6 Brown, Mikayla A           8 Barlett-IL                NT      56.27        
  7 Smith, Erica L             8 Barlett-IL                NT    1:03.37        
  8 Myers, Morgan E            8 Barlett-IL                NT    1:06.11        
  9 Cantrell, Katie G          8 SCST-IL                   NT    1:06.99        
 10 Dolce, Gwen                7 Iguanas-IL                NT    1:13.10        
 11 Kelly, Sydney M            7 Barlett-IL                NT    1:13.96        
 -- Warren, Beth M             6 AA-IL                     NT         DQ        
      One hand touch
 -- Azar, Lauren N             7 Iguanas-IL                NT         DQ        
      One hand touch
 -- Koch, Megan A              8 SCST-IL                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 90  Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cichon, Austin W           8 Barlett-IL             49.12      45.53        
  2 Retzloff, Seamus M         8 Leaning Tower-IL       50.93      45.86        
  3 Purdy, Ryan A              8 Gators-IL                 NT      51.21        
  4 Puczko, Michael            7 Leaning Tower-IL          NT      51.74        
  5 Borse, Andrew G            8 SCST-IL              1:03.49      57.55        
  6 Keeley, Sam H              7 AA-IL                1:24.37      58.42        
  7 Palmquist, Eric S          7 SCST-IL              1:13.87    1:04.78        
  8 Ebeling, Nik W             8 SCST-IL                   NT    1:07.70        
  9 Hultquist, Patrick J       6 Barlett-IL                NT    1:24.00        
 -- Filipovic, Siba S          7 SCST-IL              1:07.74         DQ        
      One hand touch
 -- Nagler, Matthew T          8 SCST-IL              1:14.48         DQ        
      One hand touch
 
Event 91  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alvi, Shana G             15 Barlett-IL           1:02.99    1:04.29        
                  30.24     1:04.29 (34.05)                                        
  2 Majewski, Katharine L     17 Lake Forest-IL       1:05.81    1:06.91        
                  31.48     1:06.91 (35.43)                                        
  3 Licari, Laura A           14 SCST-IL              1:03.42    1:08.00        
                  31.71     1:08.00 (36.29)                                        
  4 Licari, Lisa M            16 SCST-IL              1:08.03    1:08.01        
                  31.01     1:08.01 (37.00)                                        
  5 Hannon, Rebecca D         13 PAC-IL               1:02.00    1:08.18        
                  31.71     1:08.18 (36.47)                                        
  6 Joyce, Kate M             13 Express-IL           1:03.86    1:08.30        
                  32.22     1:08.30 (36.08)                                        
  7 Skibinski, Sydney J       13 Barlett-IL           1:12.77    1:08.84        
                  31.75     1:08.84 (37.09)                                        
  8 Fisher, Jackie L          14 SCST-IL              1:07.47    1:09.48        
                  32.31     1:09.48 (37.17)                                        
  9 O'Neill, Meghan M         13 PAC-IL               1:13.17    1:09.96        
                  32.42     1:09.96 (37.54)                                        
 10 Barton, Marisa E          14 PAC-IL               1:02.47    1:10.10        
                  31.98     1:10.10 (38.12)                                        
 11 Dassoff, Alanna G         13 Tops Swim Team-IL    1:07.56    1:10.12        
                  31.55     1:10.12 (38.57)                                        
 12 Pontello, Lindsay L       13 PAC-IL               1:10.74    1:11.61        
                  33.98     1:11.61 (37.63)                                        
 13 Lecher, Jessica E         13 PAC-IL               1:10.90    1:12.24        
                  34.14     1:12.24 (38.10)                                        
 14 Kichka, Alex M            14 SCST-IL              1:21.51    1:14.23        
                  34.68     1:14.23 (39.55)                                        
 15 Martin, Silvia M          13 Express-IL           1:30.01    1:15.39        
                  33.97     1:15.39 (41.42)                                        
 16 O'Connell, Natalie        13 Iguanas-IL           1:21.85    1:15.64        
                  35.58     1:15.64 (40.06)                                        
 17 Connell, Emma T           13 Tops Swim Team-IL    1:18.34    1:15.93        
                  35.14     1:15.93 (40.79)                                        
 18 Holzer, Juliana E         13 Lake Forest-IL       1:22.27    1:18.43        
                  36.00     1:18.43 (42.43)                                        
 19 Wenceslao, Iris M         13 DP River Racers-IL   1:22.09    1:18.59        
                  36.89     1:18.59 (41.70)                                        
 20 Cortez, Allison C         14 Iguanas-IL           1:30.76    1:20.74        
                  37.19     1:20.74 (43.55)                                        
 21 Lawrence, Marissa B       14 SCST-IL              1:26.38    1:21.33        
                  37.84     1:21.33 (43.49)                                        
 22 Sybers, Josie M           14 RMSC-IL              1:28.31    1:21.67        
                  35.42     1:21.67 (46.25)                                        
 23 Schiff-Berger, Rebekah A  13 Leaning Tower-IL     1:20.22    1:21.89        
                  36.36     1:21.89 (45.53)                                        
 24 Arand, Elizabeth N        13 Express-IL           1:28.58    1:23.65        
                  36.73     1:23.65 (46.92)                                        
 25 Martinez, Marissa D       15 Barlett-IL           1:26.07    1:25.20        
                  36.91     1:25.20 (48.29)                                        
 26 Leslie, Jill G            13 Leaning Tower-IL     1:38.04    1:25.87        
                  39.02     1:25.87 (46.85)                                        
 27 Wildman, Julie L          13 Gators-IL            1:25.73    1:29.09        
 28 Sargeant, Lauren          13 DP River Racers-IL   1:37.05    1:31.42        
                  40.96     1:31.42 (50.46)                                        
 29 Zimmermann, Emily K       13 AA-IL                1:35.19    1:35.76        
                  43.00     1:35.76 (52.76)                                        
 
Event 92  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stoehr, Mitch D           17 Lake Forest-IL         57.43      53.68        
                  24.92       53.68 (28.76)                                        
  2 Falconer, Patrick J       17 PAC-IL                 58.33      54.50        
                  25.17       54.50 (29.33)                                        
  3 Kuwahara, Ryota           15 PAC-IL                 53.27      54.68        
                  25.82       54.68 (28.86)                                        
  4 Scott, Konner M           16 Leaning Tower-IL       56.24      54.75        
                  25.54       54.75 (29.21)                                        
  5 Hallman, Eric M           18 Tops Swim Team-IL      54.31      55.17        
                  25.62       55.17 (29.55)                                        
  6 Mueller, Jake D           17 Express-IL             54.11      56.45        
                  25.47       56.45 (30.98)                                        
  7 Bunning, Bryan J          15 Lake Forest-IL         56.50      57.01        
                  26.60       57.01 (30.41)                                        
  8 Chen, Michael Z           16 Gators-IL              55.76      57.39        
                  26.36       57.39 (31.03)                                        
  9 Hayden, Leo A             15 BSC-IL                 58.00      57.54        
                  26.58       57.54 (30.96)                                        
 10 Gomez, Richard            16 Leaning Tower-IL       56.70      57.84        
                  26.67       57.84 (31.17)                                        
 11 Fitts, Langston E         15 PAC-IL               1:02.60      58.05        
                  27.07       58.05 (30.98)                                        
 12 Bach, Ryan T              17 Gators-IL            1:10.39      58.09        
                  27.25       58.09 (30.84)                                        
 13 Patnode, Kyle R           14 Tops Swim Team-IL      59.60      58.90        
                  27.97       58.90 (30.93)                                        
 14 Ramoska, Robert R         14 DP River Racers-IL     59.72      59.01        
                  27.24       59.01 (31.77)                                        
 15 Duffy, Alex T             13 SCST-IL              1:00.10      59.18        
                  27.81       59.18 (31.37)                                        
 16 Lakner, Joe W             17 DP River Racers-IL     57.66      59.29        
                  26.88       59.29 (32.41)                                        
 17 Holbrook, Seth M          17 RMSC-IL                57.88      59.49        
                  26.95       59.49 (32.54)                                        
 18 Chen, Jason Y             15 Gators-IL              59.41      59.66        
                  27.80       59.66 (31.86)                                        
 19 Nyholm, Stefan E          15 Iguanas-IL           1:01.22      59.80        
                  27.63       59.80 (32.17)                                        
 20 Burtan, Mark              15 AA-IL                     NT      59.96        
 21 Roytman, Brian N          15 Gators-IL              57.56    1:00.43        
                  28.31     1:00.43 (32.12)                                        
 22 Reecher, Mitchell W       16 RMSC-IL                58.98    1:00.44        
                  27.27     1:00.44 (33.17)                                        
 23 Salomon, Jonathan M       13 Leaning Tower-IL     1:01.90    1:00.50        
                  28.12     1:00.50 (32.38)                                        
 24 Wojciechowski, Adam       17 DP River Racers-IL     57.94    1:00.55        
                  27.31     1:00.55 (33.24)                                        
 25 Pelka, Kuba T             15 PAC-IL                 59.39    1:00.57        
                  27.89     1:00.57 (32.68)                                        
 26 Bondarenko, Nikita O      14 Tops Swim Team-IL    1:01.04    1:00.61        
                  27.81     1:00.61 (32.80)                                        
 27 Buckwalter, Christian S   16 RMSC-IL              1:03.22    1:01.07        
                  27.83     1:01.07 (33.24)                                        
 28 Budolak, Daniel W         15 PAC-IL                 58.30    1:01.15        
                  28.77     1:01.15 (32.38)                                        
 29 Bacinich, Matt S          16 Gators-IL                 NT    1:01.25        
                  27.86     1:01.25 (33.39)                                        
 30 Petyniak, Jakub           15 Dundee Dolphins-IL   1:00.81    1:01.47        
                  28.29     1:01.47 (33.18)                                        
 31 Marberry, Wes P           15 MYST-IL              1:02.14    1:01.63        
                  28.24     1:01.63 (33.39)                                        
 32 Slavin, Erik M            15 Gators-IL              58.84    1:02.02        
                  29.09     1:02.02 (32.93)                                        
 33 Weber, Joseph M           16 Dundee Dolphins-IL   1:01.90    1:02.22        
                  27.81     1:02.22 (34.41)                                        
 34 Gillespie, Connor J       13 Leaning Tower-IL     1:03.62    1:02.28        
                  28.73     1:02.28 (33.55)                                        
 35 King, John L              17 Un-Lean-IL           1:02.70    1:02.41        
                  27.79     1:02.41 (34.62)                                        
 36 Nyholm, Noah C            13 Iguanas-IL           1:05.68    1:02.42        
                  28.89     1:02.42 (33.53)                                        
 37 Johnson, Garrison L       16 Tops Swim Team-IL    1:00.52    1:03.27        
                  28.81     1:03.27 (34.46)                                        
 38 Sullivan, Joey T          14 Gators-IL                 NT    1:03.62        
                  29.69     1:03.62 (33.93)                                        
 39 Efken, Kyle E             14 Dundee Dolphins-IL   1:04.64    1:04.36        
                  29.56     1:04.36 (34.80)                                        
 40 Cormier, Greg L           15 RMSC-IL              1:17.78    1:04.98        
                  30.04     1:04.98 (34.94)                                        
 41 VanLieshout, Nicholas P   15 PAC-IL               1:02.67    1:05.19        
                  29.64     1:05.19 (35.55)                                        
 42 Reinbrecht, Alex D        13 Dundee Dolphins-IL   1:09.47    1:05.54        
                  30.82     1:05.54 (34.72)                                        
 43 Kite, Alex R              16 Leaning Tower-IL     1:07.59    1:05.81        
                  30.97     1:05.81 (34.84)                                        
 44 Shah, Ammar A             15 Leaning Tower-IL     1:08.74    1:05.87        
                  29.71     1:05.87 (36.16)                                        
 45 Haracz, Thomas L          13 MYST-IL              1:06.80    1:05.89        
                  29.93     1:05.89 (35.96)                                        
 46 Saint Germain, Tyler R    16 Leaning Tower-IL          NT    1:06.73        
                  28.27     1:06.73 (38.46)                                        
 47 Hadley, Jonathan C        15 MYST-IL              1:08.18    1:06.97        
                  31.98     1:06.97 (34.99)                                        
 48 Kwiatkowski, Tytus G      17 Gators-IL            1:24.87    1:07.97        
                  28.95     1:07.97 (39.02)                                        
 49 Boettcher, Jake R         14 Iguanas-IL           1:11.75    1:09.10        
                  31.73     1:09.10 (37.37)                                        
 50 King, Matt J              15 Lake Forest-IL       1:09.86    1:09.20        
                  33.12     1:09.20 (36.08)                                        
 51 Johnson, Gregory          13 Iguanas-IL           1:08.44    1:09.45        
                  32.30     1:09.45 (37.15)                                        
 52 Szczepaniak, Krystian     13 AA-IL                1:05.75    1:09.74        
                  32.01     1:09.74 (37.73)                                        
 53 Benson, Kevin J           13 Gators-IL            1:17.78    1:12.15        
                  32.78     1:12.15 (39.37)                                        
 54 Whitenack, Drew C         15 Leaning Tower-IL     1:13.61    1:12.27        
                  32.03     1:12.27 (40.24)                                        
 55 Hadley, Justin M          13 MYST-IL              1:16.53    1:12.31        
                  33.34     1:12.31 (38.97)                                        
 56 Boese, Austin C           15 Express-IL           1:17.97    1:12.83        
                  32.76     1:12.83 (40.07)                                        
 57 Pellican, Jim D           17 AA-IL                1:08.51    1:14.29        
                  32.15     1:14.29 (42.14)                                        
 58 Rhea, Andy J              15 Barlett-IL           1:18.01    1:14.56        
                  32.85     1:14.56 (41.71)                                        
 59 Heilman, Zachary A        17 Express-IL                NT    1:15.10        
                  33.48     1:15.10 (41.62)                                        
 60 Walsh, Tyler D            16 RMSC-IL              1:18.35    1:16.19        
                  34.81     1:16.19 (41.38)                                        
 61 Cortesio, Mike J          12 Express-IL           1:21.11    1:21.15        
                  36.38     1:21.15 (44.77)                                        
 62 Quan, Joey J              14 SCST-IL              1:41.66    1:26.29        
                  39.02     1:26.29 (47.27)                                        
 63 Cepeda, Danny             13 Express-IL           1:10.57    1:29.73        
                  40.95     1:29.73 (48.78)                                        
 64 Cacciatore, Joe C         13 RMSC-IL                   NT    1:36.22        
                  42.96     1:36.22 (53.26)                                        
 -- Kugler, Brian D           16 AA-IL                1:01.05         DQ        
      False start
                  27.96          DQ (33.76)                                        
 
Event 93  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Licari, Linda K            8 SCST-IL                18.09      16.15        
  2 Chung, Cassi T             8 Un-Lean-IL                NT      16.26        
  3 Luckiewicz, Pola           8 DP River Racers-IL     16.35      16.35        
  4 Huang, Claire W            8 PAC-IL                 16.83      16.60        
  5 Edmier, Paige M            8 Barlett-IL             19.23      17.20        
  6 Warren, Julie A            8 AA-IL                  18.58      17.77        
  7 Niziolek, Meghan K         7 Barlett-IL             18.12      17.83        
  8 McClellan, Flynn F         8 Lake Forest-IL         24.00      18.50        
  9 Brown, Mikayla A           8 Barlett-IL             23.33      19.13        
 10 Hatfield, Emma K           8 Dundee Dolphins-IL        NT      19.34        
 11 Azar, Lauren N             7 Iguanas-IL             19.93      19.38        
 12 Goll, Cameron E            7 Dundee Dolphins-IL     19.76      19.54        
 13 Klemm, Reese               8 Iguanas-IL                NT      19.68        
 14 Kleinschmidt, Veronica     8 DP River Racers-IL        NT      21.26        
 15 Smith, Erica L             8 Barlett-IL                NT      22.48        
 16 Myers, Morgan E            8 Barlett-IL                NT      22.77        
 17 Cantrell, Katie G          8 SCST-IL                22.36      22.98        
 18 Dolce, Gwen                7 Iguanas-IL             22.57      23.43        
 19 Warren, Beth M             6 AA-IL                     NT      24.31        
 20 Bendoff, Zoe L             8 Gators-IL              30.12      24.80        
 21 Kelly, Sydney M            7 Barlett-IL             26.46      25.17        
 22 Koch, Megan A              8 SCST-IL                30.42      27.37        
 23 Vaknin, Maya               7 Gators-IL                 NT      27.45        
 24 Loewes, Liv D              6 DP River Racers-IL        NT      27.67        
 25 Donlin, Maeve A            7 DP River Racers-IL        NT      29.72        
 26 McNary, MaryJane W         8 Gators-IL              27.45      30.11        
 
Event 94  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Purdy, Ryan A              8 Gators-IL              15.26      14.97        
  2 Retzloff, Seamus M         8 Leaning Tower-IL       14.86      15.03        
  3 Cichon, Austin W           8 Barlett-IL             17.30      16.64        
  4 Wachowski, William J       8 DP River Racers-IL     19.07      16.93        
  5 Smagorinsky, Daniel *      8 Gators-IL              16.97      17.32        
  6 Filipovic, Siba S          7 SCST-IL                19.95      17.69        
  7 Puczko, Michael            7 Leaning Tower-IL       17.86      17.84        
  8 Zygadlo, Anton P           8 PAC-IL                 18.91      17.95        
  9 Keeley, Sam H              7 AA-IL                  25.05      18.76        
 10 Schott, Will J             8 Lake Forest-IL            NT      18.93        
 11 Waddell, Caden W           7 Dundee Dolphins-IL     20.76      19.65        
 12 Shchekin, Alen L           8 PAC-IL                 19.19      20.60        
 13 Ebeling, Nik W             8 SCST-IL                   NT      21.34        
 14 Verdico, Daniel V          8 AA-IL                  21.77      21.40        
 15 Nagler, Matthew T          8 SCST-IL                20.66      22.79        
 16 Palmquist, Eric S          7 SCST-IL                24.77      25.27        
 17 Hultquist, Patrick J       6 Barlett-IL             35.56      26.26        
 18 Oliphant, Mack M           6 Gators-IL                 NT      27.02        
 19 Sia, Jed P                 6 AA-IL                  27.66      27.62        
 20 Verdico, Matthew T         6 AA-IL                  33.61      33.15        
 21 Orr, Nicholas F            5 AA-IL                     NT      33.45        
 22 Eagle, Jacob               7 Iguanas-IL             35.46      33.72        
 
Event 95  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Licari, Laura A           14 SCST-IL              2:07.84    2:08.61        
                  31.57     1:04.33 (32.76)     1:36.73 (32.40)     2:08.61 (31.88)
  2 Bessette, Dominique A     16 Lake Forest-IL       2:05.64    2:13.96        
                  31.02     1:05.21 (34.19)     1:39.85 (34.64)     2:13.96 (34.11)
  3 Kirby, Riley T            13 PAC-IL                    NT    2:16.73        
                  32.12     1:06.46 (34.34)     1:42.24 (35.78)     2:16.73 (34.49)
  4 Podczerwinski, Amanda L   16 AA-IL                2:12.81    2:17.54        
                  32.68     1:07.37 (34.69)     1:42.51 (35.14)     2:17.54 (35.03)
  5 Zitkus, Jenna R           14 Leaning Tower-IL     2:15.02    2:22.07        
                  32.98     1:09.49 (36.51)     1:46.39 (36.90)     2:22.07 (35.68)
  6 Johnson, Renae H          13 Barlett-IL                NT    2:23.13        
                  34.32     1:09.98 (35.66)     1:46.91 (36.93)     2:23.13 (36.22)
  7 Alvi, Shana G             15 Barlett-IL           2:19.78    2:23.30        
                  33.96     1:10.18 (36.22)     1:47.12 (36.94)     2:23.30 (36.18)
  8 Burrell, Maddi M          14 BSC-IL               2:18.45    2:23.43        
                  33.99     1:10.20 (36.21)     1:47.08 (36.88)     2:23.43 (36.35)
  9 Primdahl, Erin K          13 BSC-IL                    NT    2:25.14        
                  33.88     1:09.98 (36.10)     1:47.33 (37.35)     2:25.14 (37.81)
 10 Nagler, Katie G           13 SCST-IL              2:40.01    2:25.53        
                  35.30     1:12.47 (37.17)     1:50.34 (37.87)     2:25.53 (35.19)
 11 Garvin, Stephanie M       13 SCST-IL              2:26.01    2:25.83        
                  35.05     1:11.81 (36.76)     1:49.44 (37.63)     2:25.83 (36.39)
 12 Bindseil, Izzie A         13 SCST-IL              2:33.01    2:26.08        
                  35.13     1:12.09 (36.96)     1:49.76 (37.67)     2:26.08 (36.32)
 13 Falk, Taylor E            14 SCST-IL              2:25.47    2:26.19        
                  35.00     1:11.46 (36.46)     1:48.95 (37.49)     2:26.19 (37.24)
 14 Staudacher, Rachel M      13 SCST-IL              2:25.66    2:26.23        
                  35.06     1:12.09 (37.03)     1:50.16 (38.07)     2:26.23 (36.07)
 15 Hasemann, Nina K          16 Barlett-IL           2:26.51    2:27.23        
                  34.34     1:11.10 (36.76)     1:49.58 (38.48)     2:27.23 (37.65)
 16 Flesher, Bridget M        14 SCST-IL              2:23.43    2:28.27        
                  35.24     1:12.34 (37.10)     1:50.13 (37.79)     2:28.27 (38.14)
 17 Ricci, Elaina M           13 Express-IL                NT    2:30.15        
                  35.84     1:13.85 (38.01)     1:52.67 (38.82)     2:30.15 (37.48)
 18 Dessev, Yana E            13 Lake Forest-IL            NT    2:30.26        
                  34.89     1:13.46 (38.57)     1:53.21 (39.75)     2:30.26 (37.05)
 19 Trenn, Emily A            13 Barlett-IL                NT    2:33.37        
                  36.34     1:15.23 (38.89)     1:54.99 (39.76)     2:33.37 (38.38)
 20 Christofalos, Alex L      13 Lake Forest-IL            NT    2:33.55        
                  35.65     1:14.60 (38.95)     1:54.75 (40.15)     2:33.55 (38.80)
 21 Hoffman, Olivia R         13 BSC-IL                    NT    2:33.58        
                  37.81     1:16.76 (38.95)     1:56.02 (39.26)     2:33.58 (37.56)
 22 Sabalaskey, Mary Claire   13 Lake Forest-IL       2:29.59    2:33.60        
                  36.70     1:15.94 (39.24)     1:55.70 (39.76)     2:33.60 (37.90)
 23 O'Neill, Meghan M         13 PAC-IL                    NT    2:34.58        
                  37.09     1:16.12 (39.03)     1:55.76 (39.64)     2:34.58 (38.82)
 24 Baca, Elizabeth M         13 Tops Swim Team-IL         NT    2:38.63        
                  37.15     1:18.08 (40.93)     2:00.05 (41.97)     2:38.63 (38.58)
 25 Lawrence, Marissa B       14 SCST-IL              2:43.51    2:38.88        
                  36.32                             1:58.47 ( )     2:38.88 (40.41)
 26 Tauer, Alyce M            13 SCST-IL              2:44.01    2:39.28        
                  38.62     1:18.79 (40.17)     1:59.57 (40.78)     2:39.28 (39.71)
 27 Filippi, Natalie N        13 SCST-IL              2:45.71    2:40.80        
                  37.88     1:19.31 (41.43)     2:01.07 (41.76)     2:40.80 (39.73)
 28 Holzer, Juliana E         13 Lake Forest-IL       2:48.48    2:40.98        
                  37.87     1:19.28 (41.41)     2:01.02 (41.74)     2:40.98 (39.96)
 29 Kichka, Alex M            14 SCST-IL              2:53.79    2:43.54        
                  39.60     1:20.87 (41.27)     2:02.82 (41.95)     2:43.54 (40.72)
 30 Blum, Jennifer C          13 PAC-IL                    NT    2:46.38        
                  39.61     1:21.95 (42.34)     2:05.40 (43.45)     2:46.38 (40.98)
 31 Oliphant, Erin R          11 Gators-IL            2:55.45    2:54.11        
                  40.69     1:25.24 (44.55)     2:09.48 (44.24)     2:54.11 (44.63)
 32 Borse, Sarah A            14 SCST-IL              3:07.17    3:01.78        
                  41.00     1:25.98 (44.98)   3:01.78 (1:35.80)                    
 -- Hutchinson, Vicky L       13 BSC-IL                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  48.24     1:40.69 (52.45)     2:40.02 (59.33)        DQ (1:00.75)
 
Event 96  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tribble, Jack R           14 RMSC-IL              1:59.77    1:58.76        
                  28.48       58.31 (29.83)     1:28.65 (30.34)     1:58.76 (30.11)
  2 Hasemann, Nick J          14 Barlett-IL           2:00.66    1:59.97        
                  28.47       58.93 (30.46)     1:30.21 (31.28)     1:59.97 (29.76)
  3 Mangan, Jack F            14 New Trier-IL         2:05.32    2:02.29        
                  28.14       59.11 (30.97)     1:30.47 (31.36)     2:02.29 (31.82)
  4 Errichiello, Vincent M    17 Express-IL           1:57.69    2:02.67        
                  28.20       58.85 (30.65)     1:30.80 (31.95)     2:02.67 (31.87)
  5 Salzman, Adam J           16 PAC-IL               2:18.46    2:05.67        
                  29.82     1:01.89 (32.07)     1:34.54 (32.65)     2:05.67 (31.13)
  6 Patnode, Kyle R           14 Tops Swim Team-IL    2:06.35    2:05.91        
                  29.17     1:00.77 (31.60)     1:32.84 (32.07)     2:05.91 (33.07)
  7 Fitts, Langston E         15 PAC-IL               2:14.46    2:06.96        
                  30.10     1:01.94 (31.84)     1:35.35 (33.41)     2:06.96 (31.61)
  8 Bunning, Bryan J          15 Lake Forest-IL       2:17.09    2:07.09        
                  29.17     1:02.40 (33.23)     1:36.06 (33.66)     2:07.09 (31.03)
  9 Hollman, Joe              15 SCST-IL              2:15.00    2:07.61        
                  30.08     1:02.85 (32.77)     1:35.60 (32.75)     2:07.61 (32.01)
 10 Jesko, Nathan M           13 SCST-IL              2:17.01    2:08.07        
                  30.63     1:03.37 (32.74)     1:36.56 (33.19)     2:08.07 (31.51)
 11 Bindseil, TJ J            14 SCST-IL              2:07.56    2:08.22        
                  30.27     1:02.48 (32.21)     1:35.55 (33.07)     2:08.22 (32.67)
 12 Bell, Eric T              17 Tops Swim Team-IL    2:02.00    2:08.82        
                  29.41     1:01.20 (31.79)     1:34.87 (33.67)     2:08.82 (33.95)
 13 Pollick, Thomas C         15 Gators-IL            2:11.38    2:09.12        
                  30.63     1:03.02 (32.39)     1:36.19 (33.17)     2:09.12 (32.93)
 14 Carlson, Derrick          17 Iguanas-IL           2:13.25    2:09.88        
                  31.23     1:04.00 (32.77)     1:37.59 (33.59)     2:09.88 (32.29)
 15 Duffy, Alex T             13 SCST-IL              2:13.01    2:11.63        
                  31.08     1:04.78 (33.70)     1:38.31 (33.53)     2:11.63 (33.32)
 16 McKee, Steven M           15 PAC-IL               2:10.59    2:12.28        
                  31.09     1:05.14 (34.05)     1:39.91 (34.77)     2:12.28 (32.37)
 17 Klimaszewski, Adrian      16 PAC-IL               2:08.68    2:12.76        
                  30.96     1:04.80 (33.84)     1:39.70 (34.90)     2:12.76 (33.06)
 18 Galas, Patrick N          14 PAC-IL               2:10.68    2:13.52        
                  31.58     1:05.22 (33.64)     1:39.52 (34.30)     2:13.52 (34.00)
 19 Chen, Michael Z           16 Gators-IL            2:10.17    2:14.59        
                  31.81     1:05.59 (33.78)     1:40.54 (34.95)     2:14.59 (34.05)
 20 Seuschek, Shaun J         15 SCST-IL              2:01.26    2:14.72        
                  31.57     1:04.81 (33.24)     1:39.76 (34.95)     2:14.72 (34.96)
 21 Tavierne, Michael J       16 SCST-IL              2:22.11    2:15.49        
                  32.41     1:06.76 (34.35)     1:41.46 (34.70)     2:15.49 (34.03)
 22 Saint Germain, Tyler R    16 Leaning Tower-IL     2:20.73    2:16.21        
                  31.65     1:05.96 (34.31)     1:41.72 (35.76)     2:16.21 (34.49)
 23 Errichiello, Peter A      15 Express-IL           2:09.97    2:17.16        
                  30.23     1:04.28 (34.05)     1:40.95 (36.67)     2:17.16 (36.21)
 24 Seuschek, Shane M         17 SCST-IL              2:34.64    2:18.31        
                  33.36     1:08.69 (35.33)     1:43.69 (35.00)     2:18.31 (34.62)
 25 Shanel, Will R            14 SCST-IL              2:21.24    2:18.80        
                  33.12     1:08.86 (35.74)     1:44.93 (36.07)     2:18.80 (33.87)
 26 Greathead, Glen M         15 PAC-IL               2:29.90    2:18.86        
                  34.39     1:10.24 (35.85)     1:45.99 (35.75)     2:18.86 (32.87)
 27 Rodney, James C           14 BSC-IL               2:24.43    2:19.92        
                  32.95     1:08.63 (35.68)     1:45.17 (36.54)     2:19.92 (34.75)
 28 Watt, Gordon D            15 Tops Swim Team-IL    2:37.62    2:20.25        
                  31.22     1:06.83 (35.61)     1:44.50 (37.67)     2:20.25 (35.75)
 29 Anderson, David F         17 Tops Swim Team-IL    2:20.45    2:21.38        
                  32.32     1:07.89 (35.57)     1:45.15 (37.26)     2:21.38 (36.23)
 30 Ramoska, Robert R         14 DP River Racers-IL   2:18.24    2:21.40        
                  32.94     1:08.90 (35.96)     1:45.50 (36.60)     2:21.40 (35.90)
 31 Mason, Stephen P          15 SCST-IL              2:30.32    2:21.55        
                  33.63     1:09.14 (35.51)     1:45.25 (36.11)     2:21.55 (36.30)
 32 Curtis, Jonathan H        15 PAC-IL               2:16.20    2:21.98        
                  32.62     1:08.54 (35.92)     1:45.76 (37.22)     2:21.98 (36.22)
 33 Gannon, Kyle A            14 SCST-IL              2:35.89    2:22.53        
                  34.94     1:11.52 (36.58)     1:48.13 (36.61)     2:22.53 (34.40)
 34 Bosse, Nathan T           13 PAC-IL                    NT    2:23.51        
                  33.53     1:11.06 (37.53)     1:47.67 (36.61)     2:23.51 (35.84)
 35 Maczko, Bryce M           13 PAC-IL                    NT    2:23.66        
                  33.62     1:10.35 (36.73)     1:46.38 (36.03)     2:23.66 (37.28)
 36 Stechyshyn, Ivan          14 Tops Swim Team-IL    2:28.80    2:24.15        
                  33.96     1:10.59 (36.63)     1:48.15 (37.56)     2:24.15 (36.00)
 37 Falconer, Sean R          16 PAC-IL                    NT    2:25.46        
                  34.20     1:11.69 (37.49)     1:49.93 (38.24)     2:25.46 (35.53)
 38 Eibel, Adam A             13 Dundee Dolphins-IL   2:31.49    2:25.96        
                  33.12     1:09.45 (36.33)     1:47.64 (38.19)     2:25.96 (38.32)
 39 Joyce, Ryan H             14 SCST-IL              2:21.04    2:27.80        
                  34.28     1:11.06 (36.78)     1:49.30 (38.24)     2:27.80 (38.50)
 40 Suda, Jason C             14 SCST-IL              2:23.45    2:28.73        
                  34.11     1:11.40 (37.29)     1:50.75 (39.35)     2:28.73 (37.98)
 41 Schmitz, Ethan T          13 Barlett-IL           2:24.15    2:28.77        
                  34.34     1:11.49 (37.15)     1:51.06 (39.57)     2:28.77 (37.71)
 42 Tanner, Jeff N            15 SCST-IL                   NT    2:29.65        
                  35.26     1:12.40 (37.14)     1:51.65 (39.25)     2:29.65 (38.00)
 43 Muehlschlegel, Austin K   14 SCST-IL              2:40.90    2:30.02        
                  36.03     1:13.99 (37.96)     1:52.22 (38.23)     2:30.02 (37.80)
 44 Simonovic, Pavle          13 Tops Swim Team-IL         NT    2:31.29        
                  35.99     1:14.41 (38.42)     1:53.79 (39.38)     2:31.29 (37.50)
 45 Headley, TJ J             14 Barlett-IL                NT    2:32.26        
                                1:14.83 ( )     1:54.96 (40.13)     2:32.26 (37.30)
 46 Wierzchowiec, Pawel       16 Tops Swim Team-IL         NT    2:32.47        
                  36.29     1:14.73 (38.44)     1:54.93 (40.20)     2:32.47 (37.54)
 47 Kobida, Connor P          13 BSC-IL                    NT    2:33.60        
                  37.00     1:15.37 (38.37)     1:55.96 (40.59)     2:33.60 (37.64)
 48 West, Alex C              13 Tops Swim Team-IL         NT    2:34.59        
                  36.04     1:15.62 (39.58)     1:55.22 (39.60)     2:34.59 (39.37)
 49 Boettcher, Jake R         14 Iguanas-IL           2:24.38    2:35.11        
                  35.38     1:14.85 (39.47)     1:56.44 (41.59)     2:35.11 (38.67)
 50 Qiao, Victor *            13 Gators-IL            2:38.33    2:35.15        
                  37.17     1:16.87 (39.70)     1:56.79 (39.92)     2:35.15 (38.36)
 51 Torosian, Martin W        14 SCST-IL              2:37.43    2:36.91        
                  37.10     1:17.11 (40.01)     1:57.62 (40.51)     2:36.91 (39.29)
 52 Brennan, Jonathan P       13 SCST-IL                   NT    2:37.86        
                  37.21     1:18.19 (40.98)     1:58.93 (40.74)     2:37.86 (38.93)
 53 Witt, Jaron M             16 PAC-IL                    NT    2:38.64        
                  36.93     1:15.66 (38.73)     1:57.15 (41.49)     2:38.64 (41.49)
 54 Schultz, Sam C            15 SCST-IL              2:44.58    2:39.11        
                  39.11     1:19.31 (40.20)     1:59.55 (40.24)     2:39.11 (39.56)
 55 King, Pat R               13 Lake Forest-IL            NT    2:43.27        
                  37.08     1:18.53 (41.45)     2:00.65 (42.12)     2:43.27 (42.62)
 56 Karr, Gavin M             14 SCST-IL              2:26.09    2:43.38        
                  36.86     1:18.77 (41.91)     2:01.55 (42.78)     2:43.38 (41.83)
 57 Quan, Joey J              14 SCST-IL              2:58.31    2:45.04        
                  39.14     1:20.32 (41.18)     2:00.56 (40.24)     2:45.04 (44.48)
 58 Sybers, Scott E           13 RMSC-IL                   NT    2:46.74        
                  37.95                             2:46.76 ( )         2:46.74 ( )
 59 Jason, Wyatt S            15 Gators-IL                 NT    2:54.20        
                  38.58     1:23.17 (44.59)   2:54.20 (1:31.03)                    
 60 Durkin, Matt J            14 Gators-IL            3:02.43    3:02.52        
                  43.69     1:30.10 (46.41)     2:17.22 (47.12)     3:02.52 (45.30)
 -- Friedrichs, Kyle m        14 PAC-IL                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 97  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monasterio, Makalinh       8 Dundee Dolphins-IL     17.63      17.58        
  2 Chung, Cassi T             8 Un-Lean-IL                NT      18.29        
  3 Luckiewicz, Pola           8 DP River Racers-IL     18.99      18.84        
  4 Licari, Linda K            8 SCST-IL                20.27      19.35        
  5 Huang, Claire W            8 PAC-IL                 19.34      19.37        
  6 Parker, Maxine             7 Lake Forest-IL            NT      19.43        
  7 Edmier, Paige M            8 Barlett-IL             33.74      20.21        
  8 Warren, Julie A            8 AA-IL                  25.12      21.81        
  9 McClellan, Flynn F         8 Lake Forest-IL         30.00      22.79        
 10 Klemm, Reese               8 Iguanas-IL                NT      23.76        
 11 Azar, Lauren N             7 Iguanas-IL             25.05      24.55        
 12 Hatfield, Emma K           8 Dundee Dolphins-IL        NT      28.97        
 13 Kelly, Sydney M            7 Barlett-IL             31.13      29.29        
 14 Goll, Cameron E            7 Dundee Dolphins-IL     27.45      30.79        
 -- Warren, Beth M             6 AA-IL                     NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Cantrell, Katie G          8 SCST-IL                   NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Event 98  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Retzloff, Seamus M         8 Leaning Tower-IL       16.40      16.21        
  2 Purdy, Ryan A              8 Gators-IL              17.56      16.51        
  3 Filipovic, Siba S          7 SCST-IL                24.12      20.60        
  4 Puczko, Michael            7 Leaning Tower-IL       20.48      21.08        
  5 Schott, Will J             8 Lake Forest-IL            NT      22.97        
  6 Wachowski, William J       8 DP River Racers-IL     26.39      23.42        
  7 Shchekin, Alen L           8 PAC-IL                    NT      24.02        
  8 Ebeling, Nik W             8 SCST-IL                   NT      25.80        
  9 Keeley, Sam H              7 AA-IL                  34.63      25.87        
 10 Smagorinsky, Daniel *      8 Gators-IL                 NT      25.98        
 11 Borse, Andrew G            8 SCST-IL                31.01      26.12        
 12 Zygadlo, Anton P           8 PAC-IL                 33.06      27.44        
 13 Verdico, Daniel V          8 AA-IL                     NT      28.56        
 -- Eagle, Jacob               7 Iguanas-IL                NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 99  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Licari, Laura A           14 SCST-IL                53.62      54.51        
                  26.59       54.51 (27.92)                                        
  2 Venlos, Megan L           18 SCST-IL                52.34      54.58        
                  26.66       54.58 (27.92)                                        
  3 Bessette, Dominique A     16 Lake Forest-IL         54.61      55.89        
                  26.85       55.89 (29.04)                                        
  4 Licari, Lisa M            16 SCST-IL                55.98      57.12        
                  27.83       57.12 (29.29)                                        
  5 Barton, Marisa E          14 PAC-IL                 56.07      57.99        
                  27.60       57.99 (30.39)                                        
  6 Podczerwinski, Amanda L   16 AA-IL                  57.24      58.26        
                  28.17       58.26 (30.09)                                        
  7 Cacciatore, Olivia C      13 RMSC-IL                56.20      58.42        
                  28.24       58.42 (30.18)                                        
  8 Hasemann, Nina K          16 Barlett-IL             59.27      58.46        
                  28.45       58.46 (30.01)                                        
  8 Dassoff, Alanna G         13 Tops Swim Team-IL      56.12      58.46        
                  28.39       58.46 (30.07)                                        
 10 Skibinski, Sydney J       13 Barlett-IL           1:02.89      58.88        
                  28.24       58.88 (30.64)                                        
 11 Xiang, Cheryl M           13 PAC-IL                 58.44      59.08        
                  28.89       59.08 (30.19)                                        
 12 Hannon, Rebecca D         13 PAC-IL                 56.29      59.60        
                  28.81       59.60 (30.79)                                        
 13 Alvi, Shana G             15 Barlett-IL             58.95      59.92        
                  29.03       59.92 (30.89)                                        
 14 Joyce, Kate M             13 Express-IL             58.36      59.99        
                  29.09       59.99 (30.90)                                        
 15 Tomassetti, Isabella S    13 PAC-IL               1:02.00    1:00.04        
                  28.90     1:00.04 (31.14)                                        
 16 O'Neill, Meghan M         13 PAC-IL                 58.30    1:00.22        
                  29.18     1:00.22 (31.04)                                        
 17 Kirby, Riley T            13 PAC-IL                 58.65    1:00.79        
                  29.39     1:00.79 (31.40)                                        
 18 Primdahl, Erin K          13 BSC-IL                 57.43    1:00.88        
                  29.16     1:00.88 (31.72)                                        
 19 Dessev, Yana E            13 Lake Forest-IL       1:01.00    1:01.19        
                  29.39     1:01.19 (31.80)                                        
 20 Zitkus, Jenna R           14 Leaning Tower-IL     1:00.86    1:01.29        
                  28.89     1:01.29 (32.40)                                        
 21 Johnson, Renae H          13 Barlett-IL           1:00.58    1:02.08        
                  30.06     1:02.08 (32.02)                                        
 22 Ricci, Elaina M           13 Express-IL             59.11    1:02.20        
                  29.86     1:02.20 (32.34)                                        
 23 Fisher, Jackie L          14 SCST-IL              1:02.29    1:02.44        
                  30.08     1:02.44 (32.36)                                        
 24 Baetz, Lizzie S           13 Gators-IL            1:04.48    1:02.51        
                  29.31     1:02.51 (33.20)                                        
 25 Connell, Emma T           13 Tops Swim Team-IL    1:05.80    1:02.64        
                  30.00     1:02.64 (32.64)                                        
 26 Kichka, Alex M            14 SCST-IL              1:05.45    1:02.66        
                  30.27     1:02.66 (32.39)                                        
 27 Filippi, Natalie N        13 SCST-IL              1:06.04    1:02.83        
                  30.15     1:02.83 (32.68)                                        
 28 Majewski, Katharine L     17 Lake Forest-IL         59.38    1:02.96        
                  29.82     1:02.96 (33.14)                                        
 29 Trenn, Emily A            13 Barlett-IL           1:03.77    1:03.13        
                  30.74     1:03.13 (32.39)                                        
 30 Cortez, Allison C         14 Iguanas-IL           1:07.69    1:03.59        
                  30.55     1:03.59 (33.04)                                        
 31 Merritt, Kayla E          13 PAC-IL                    NT    1:03.77        
                  30.16     1:03.77 (33.61)                                        
 32 O'Connell, Natalie        13 Iguanas-IL           1:02.54    1:03.85        
                  30.75     1:03.85 (33.10)                                        
 33 Lecher, Jessica E         13 PAC-IL               1:01.21    1:04.15        
                  31.17     1:04.15 (32.98)                                        
 34 Zimmer, Hannah S          14 SCST-IL              1:04.66    1:04.28        
                  30.87     1:04.28 (33.41)                                        
 35 Grod, Pamela R            13 Gators-IL            1:06.74    1:04.33        
                  30.51     1:04.33 (33.82)                                        
 36 Pontello, Lindsay L       13 PAC-IL               1:03.03    1:04.50        
                  31.23     1:04.50 (33.27)                                        
 37 Chung, Micki V            13 Un-Lean-IL           1:04.59    1:04.81        
                  31.32     1:04.81 (33.49)                                        
 38 Shaw, Angela E            14 Barlett-IL           1:06.06    1:05.06        
                  30.89     1:05.06 (34.17)                                        
 39 Sabalaskey, Mary Claire   13 Lake Forest-IL       1:03.62    1:05.32        
                  31.22     1:05.32 (34.10)                                        
 40 Nolley, Ellen R           13 Barlett-IL           1:11.25    1:05.35        
                  32.03     1:05.35 (33.32)                                        
 41 Baca, Elizabeth M         13 Tops Swim Team-IL    1:05.81    1:05.37        
                  31.11     1:05.37 (34.26)                                        
 42 Schiff-Berger, Sarah I    13 Leaning Tower-IL     1:04.93    1:05.71        
                  31.33     1:05.71 (34.38)                                        
 43 Sybers, Josie M           14 RMSC-IL              1:07.30    1:05.82        
                  31.83     1:05.82 (33.99)                                        
 44 Martin, Silvia M          13 Express-IL           1:09.76    1:07.37        
                  31.71     1:07.37 (35.66)                                        
 45 Leslie, Jill G            13 Leaning Tower-IL     1:08.07    1:07.50        
                  31.94     1:07.50 (35.56)                                        
 46 Blum, Jennifer C          13 PAC-IL               1:09.17    1:08.41        
                  33.70     1:08.41 (34.71)                                        
 47 Martinez, Marissa D       15 Barlett-IL           1:06.33    1:09.19        
                  32.58     1:09.19 (36.61)                                        
 48 Wenceslao, Iris M         13 DP River Racers-IL   1:10.50    1:09.59        
                  34.21     1:09.59 (35.38)                                        
 49 Sargeant, Lauren          13 DP River Racers-IL   1:14.70    1:12.38        
                  34.19     1:12.38 (38.19)                                        
 50 Zimmermann, Emily K       13 AA-IL                1:11.17    1:13.26        
                  35.56     1:13.26 (37.70)                                        
 51 Przybyla, Sarah E         13 AA-IL                1:22.07    1:16.04        
                  36.40     1:16.04 (39.64)                                        
 52 Wildman, Julie L          13 Gators-IL            1:14.79    1:20.10        
                  37.76     1:20.10 (42.34)                                        
 53 Hutchinson, Vicky L       13 BSC-IL                    NT    1:29.90        
                  42.09     1:29.90 (47.81)                                        
 
Event 100  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stoehr, Mitch D           17 Lake Forest-IL         44.37      47.13        
                  22.48       47.13 (24.65)                                        
  2 Scott, Konner M           16 Leaning Tower-IL       47.02      48.06        
                  23.27       48.06 (24.79)                                        
  3 Bach, Ryan T              17 Gators-IL              47.86      48.53        
                  23.04       48.53 (25.49)                                        
  4 Falconer, Patrick J       17 PAC-IL                 47.48      48.74        
                  23.55       48.74 (25.19)                                        
  5 Hallman, Eric M           18 Tops Swim Team-IL      47.51      49.46        
                  23.72       49.46 (25.74)                                        
  6 Kuwahara, Ryota           15 PAC-IL                 49.73      50.02        
                  24.28       50.02 (25.74)                                        
  7 Fitts, Langston E         15 PAC-IL                 50.24      50.18        
                  24.74       50.18 (25.44)                                        
  8 Hasemann, Nick J          14 Barlett-IL             50.65      50.64        
                  24.92       50.64 (25.72)                                        
  9 Holbrook, Seth M          17 RMSC-IL                49.99      50.89        
                  24.35       50.89 (26.54)                                        
 10 Chen, Jason Y             15 Gators-IL              49.03      50.92        
                  24.43       50.92 (26.49)                                        
 11 Errichiello, Vincent M    17 Express-IL             48.22      51.06        
                  24.42       51.06 (26.64)                                        
 12 Salzman, Adam J           16 PAC-IL                 51.90      51.17        
                  25.08       51.17 (26.09)                                        
 13 Buckwalter, Christian S   16 RMSC-IL                52.97      51.28        
                  24.35       51.28 (26.93)                                        
 14 Bindseil, TJ J            14 SCST-IL                51.11      51.36        
                  24.93       51.36 (26.43)                                        
 15 Hayden, Leo A             15 BSC-IL                 51.86      51.53        
                  24.59       51.53 (26.94)                                        
 16 Roytman, Brian N          15 Gators-IL              49.41      51.54        
                  24.91       51.54 (26.63)                                        
 17 Pollick, Thomas C         15 Gators-IL              51.15      51.67        
                  24.73       51.67 (26.94)                                        
 18 Holbrook, Luke L          16 RMSC-IL                53.18      51.70        
                  24.72       51.70 (26.98)                                        
 19 Chen, Michael Z           16 Gators-IL              50.97      52.14        
                  24.92       52.14 (27.22)                                        
 20 Bunning, Bryan J          15 Lake Forest-IL         53.50      53.11        
                  25.56       53.11 (27.55)                                        
 21 Marberry, Wes P           15 MYST-IL                54.57      53.12        
                  25.23       53.12 (27.89)                                        
 22 Mueller, Jake D           17 Express-IL             51.01      53.33        
                  24.73       53.33 (28.60)                                        
 23 Tavierne, Michael J       16 SCST-IL                56.41      53.36        
                  25.81       53.36 (27.55)                                        
 24 Lakner, Joe W             17 DP River Racers-IL     51.08      53.45        
                  25.05       53.45 (28.40)                                        
 25 Bell, Eric T              17 Tops Swim Team-IL      53.50      53.52        
                  26.01       53.52 (27.51)                                        
 26 Petyniak, Jakub           15 Dundee Dolphins-IL     54.53      53.55        
                  25.82       53.55 (27.73)                                        
 27 Reecher, Mitchell W       16 RMSC-IL                52.12      53.58        
                  25.57       53.58 (28.01)                                        
 28 Rodney, James C           14 BSC-IL                 55.00      53.60        
                  26.18       53.60 (27.42)                                        
 29 Wasicak, Brian C          14 Leaning Tower-IL       53.59      53.70        
                  25.69       53.70 (28.01)                                        
 30 Gilbert, Bobby L          16 Gators-IL              53.72      53.72        
                  25.77       53.72 (27.95)                                        
 31 Salomon, Jonathan M       13 Leaning Tower-IL       54.57      53.76        
                  25.98       53.76 (27.78)                                        
 32 Gomez, Richard            16 Leaning Tower-IL       54.68      53.80        
                  25.45       53.80 (28.35)                                        
 33 Bacinich, Matt S          16 Gators-IL              55.75      53.99        
                  26.60       53.99 (27.39)                                        
 34 Ramoska, Robert R         14 DP River Racers-IL     51.42      54.14        
                  25.91       54.14 (28.23)                                        
 35 Wojciechowski, Adam       17 DP River Racers-IL     53.61      54.22        
                  25.94       54.22 (28.28)                                        
 36 Nyholm, Noah C            13 Iguanas-IL             53.15      54.42        
                  26.36       54.42 (28.06)                                        
 37 Burtan, Mark              15 AA-IL                  56.12      54.62        
                  26.06       54.62 (28.56)                                        
 38 Johnson, Garrison L       16 Tops Swim Team-IL      54.26      54.63        
                  26.54       54.63 (28.09)                                        
 39 Anderson, David F         17 Tops Swim Team-IL      52.12      54.65        
                  25.84       54.65 (28.81)                                        
 40 Slavin, Erik M            15 Gators-IL              52.04      54.66        
                  26.03       54.66 (28.63)                                        
 41 Pelka, Kuba T             15 PAC-IL                 54.80      54.79        
                  26.41       54.79 (28.38)                                        
 42 Shah, Ammar A             15 Leaning Tower-IL       58.66      54.88        
                  26.59       54.88 (28.29)                                        
 43 Kwiatkowski, Tytus G      17 Gators-IL            1:07.18      54.90        
                  25.42       54.90 (29.48)                                        
 44 Suda, Jason C             14 SCST-IL                53.82      54.93        
                  26.51       54.93 (28.42)                                        
 45 Nyholm, Stefan E          15 Iguanas-IL             54.03      55.10        
                  26.15       55.10 (28.95)                                        
 46 Sullivan, Joey T          14 Gators-IL              56.05      55.13        
                  25.78       55.13 (29.35)                                        
 47 Curtis, Jonathan H        15 PAC-IL                 57.39      55.15        
                  26.43       55.15 (28.72)                                        
 48 Moran, Nathan T           14 Barlett-IL             55.70      55.27        
                  26.76       55.27 (28.51)                                        
 49 Budolak, Daniel W         15 PAC-IL                 52.98      55.30        
                  26.33       55.30 (28.97)                                        
 50 Scheid, Ray               17 AA-IL                1:02.00      55.50        
                  25.72       55.50 (29.78)                                        
 51 Klimaszewski, Adrian      16 PAC-IL                 57.23      55.59        
                  26.61       55.59 (28.98)                                        
 52 Qiao, Victor *            13 Gators-IL              59.16      55.64        
                  26.87       55.64 (28.77)                                        
 53 McKee, Steven M           15 PAC-IL                 55.97      55.69        
                  27.40       55.69 (28.29)                                        
 54 Stechyshyn, Ivan          14 Tops Swim Team-IL      56.30      55.76        
                  26.42       55.76 (29.34)                                        
 55 Kite, Alex R              16 Leaning Tower-IL       55.81      55.82        
                  26.82       55.82 (29.00)                                        
 56 Neal, David N             15 Gators-IL              58.03      55.87        
                  26.91       55.87 (28.96)                                        
 57 Reinbrecht, Alex D        13 Dundee Dolphins-IL   1:01.37      55.89        
                  27.26       55.89 (28.63)                                        
 58 Greathead, Glen M         15 PAC-IL                 57.30      55.95        
                  27.29       55.95 (28.66)                                        
 59 Younger, Andrew P         15 AA-IL                  56.75      56.09        
                  27.44       56.09 (28.65)                                        
 60 Urban, Nathaniel S        15 MYST-IL                57.15      56.25        
                  27.20       56.25 (29.05)                                        
 61 Galas, Patrick N          14 PAC-IL                 57.03      56.33        
                  26.97       56.33 (29.36)                                        
 62 Falconer, Sean R          16 PAC-IL                 57.13      56.46        
                  27.13       56.46 (29.33)                                        
 63 VanLieshout, Nicholas P   15 PAC-IL                 54.54      56.49        
                  27.23       56.49 (29.26)                                        
 64 Haracz, Thomas L          13 MYST-IL              1:00.75      56.63        
                  26.74       56.63 (29.89)                                        
 65 Kugler, Brian D           16 AA-IL                  57.94      56.74        
                  26.86       56.74 (29.88)                                        
 66 Kessler, Mike P           15 Gators-IL            1:06.55      57.35        
                  27.93       57.35 (29.42)                                        
 67 Petro, Stephen D          16 AA-IL                  59.93      57.44        
                  28.30       57.44 (29.14)                                        
 68 King, John L              17 Un-Lean-IL             58.30      57.49        
                  27.95       57.49 (29.54)                                        
 69 Efken, Kyle E             14 Dundee Dolphins-IL     57.15      57.64        
                  27.12       57.64 (30.52)                                        
 69 Gillespie, Connor J       13 Leaning Tower-IL       57.66      57.64        
                  27.57       57.64 (30.07)                                        
 71 Bernardi, Adam J          15 RMSC-IL              1:04.58      57.78        
                  28.46       57.78 (29.32)                                        
 72 Heilman, Zachary A        17 Express-IL             57.09      57.85        
                  27.73       57.85 (30.12)                                        
 73 Kobida, Connor P          13 BSC-IL                 57.83      57.91        
                  28.22       57.91 (29.69)                                        
 74 Rhea, Andy J              15 Barlett-IL           1:00.38      58.10        
                  28.30       58.10 (29.80)                                        
 75 Hadley, Jonathan C        15 MYST-IL                58.83      58.12        
                  28.26       58.12 (29.86)                                        
 75 Tatham, Alex E            15 Gators-IL            1:00.54      58.12        
                  28.15       58.12 (29.97)                                        
 77 Weber, Joseph M           16 Dundee Dolphins-IL     57.54      58.24        
                  27.18       58.24 (31.06)                                        
 78 Bosse, Nathan T           13 PAC-IL                 59.87      58.37        
                  27.55       58.37 (30.82)                                        
 79 Wierzchowiec, Pawel       16 Tops Swim Team-IL      59.41      58.44        
                  27.39       58.44 (31.05)                                        
 80 Watt, Gordon D            15 Tops Swim Team-IL      56.03      58.51        
                  27.27       58.51 (31.24)                                        
 81 Simonovic, Pavle          13 Tops Swim Team-IL    1:00.23      58.63        
                  28.24       58.63 (30.39)                                        
 82 Witt, Jaron M             16 PAC-IL                    NT      58.74        
                  28.26       58.74 (30.48)                                        
 83 Johnson, Gregory          13 Iguanas-IL             59.48      58.76        
                  28.06       58.76 (30.70)                                        
 84 Schmitz, Ethan T          13 Barlett-IL             59.06      59.15        
                  28.47       59.15 (30.68)                                        
 85 Cormier, Greg L           15 RMSC-IL              1:04.42      59.31        
                  27.43       59.31 (31.88)                                        
 86 Maczko, Bryce M           13 PAC-IL               1:03.46      59.80        
                  28.72       59.80 (31.08)                                        
 87 Benson, Kevin J           13 Gators-IL            1:02.27      59.83        
                  28.37       59.83 (31.46)                                        
 88 Eibel, Adam A             13 Dundee Dolphins-IL   1:01.30      59.84        
                  28.34       59.84 (31.50)                                        
 89 Szczepaniak, Krystian     13 AA-IL                  59.76    1:00.73        
                  29.01     1:00.73 (31.72)                                        
 90 Weisberg, Josh L          14 PAC-IL               1:03.60    1:02.30        
                  30.13     1:02.30 (32.17)                                        
 91 Headley, TJ J             14 Barlett-IL                NT    1:02.44        
                  30.75     1:02.44 (31.69)                                        
 91 King, Matt J              15 Lake Forest-IL       1:09.73    1:02.44        
                  30.33     1:02.44 (32.11)                                        
 93 Pellican, Jim D           17 AA-IL                  57.89    1:02.82        
                  28.37     1:02.82 (34.45)                                        
 94 Hadley, Justin M          13 MYST-IL              1:07.53    1:03.34        
                  29.98     1:03.34 (33.36)                                        
 95 Durkin, Matt J            14 Gators-IL            1:06.28    1:03.39        
                  29.59     1:03.39 (33.80)                                        
 96 Skoog, Austin E           14 Lake Forest-IL       1:06.99    1:04.29        
                  31.08     1:04.29 (33.21)                                        
 97 Karr, Gavin M             14 SCST-IL                59.70    1:04.62        
                  29.01     1:04.62 (35.61)                                        
 98 Weinstein, Bradley M      13 PAC-IL               1:07.39    1:05.28        
                  31.26     1:05.28 (34.02)                                        
 99 Walsh, Tyler D            16 RMSC-IL              1:07.74    1:06.28        
                  31.75     1:06.28 (34.53)                                        
100 Cacciatore, Joe C         13 RMSC-IL              1:08.10    1:07.76        
                  31.87     1:07.76 (35.89)                                        
101 Cortesio, Mike J          12 Express-IL           1:09.33    1:07.94        
                  32.12     1:07.94 (35.82)                                        
102 Jason, Wyatt S            15 Gators-IL            1:10.62    1:08.01        
                  32.10     1:08.01 (35.91)                                        
103 Sybers, Scott E           13 RMSC-IL              1:23.05    1:09.82        
                  33.00     1:09.82 (36.82)                                        
104 Hundt, Philip M           14 AA-IL                1:07.00    1:10.94        
105 Diskos, Constantine G     13 PAC-IL               1:11.00    1:11.79        
                  32.66     1:11.79 (39.13)                                        
106 King, Pat R               13 Lake Forest-IL       1:22.04    1:12.19        
                  33.62     1:12.19 (38.57)                                        
107 Cepeda, Danny             13 Express-IL           1:11.13    1:13.29        
                  34.56     1:13.29 (38.73)                                        
108 Friedrichs, Kyle m        14 PAC-IL               1:08.98    1:14.71        
                  35.27     1:14.71 (39.44)                                        
109 Rossolyuk, Dennis S       13 Gators-IL            1:31.58    1:17.67        
                  36.03     1:17.67 (41.64)                                        
110 Magnuszewski, Gregory D   14 DP River Racers-IL        NT    1:20.06        
                  38.05     1:20.06 (42.01)                                        
111 Jacobs, Andrew J          13 Lake Forest-IL       1:31.70    1:26.99        
                  41.07     1:26.99 (45.92)                                        
 
Event 102  Boys 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Derrick          17 Iguanas-IL          17:22.62   17:17.42        
                  27.59       58.01 (30.42)     1:29.72 (31.71)     2:00.85 (31.13)
        2:32.63 (31.78)     3:04.12 (31.49)     3:36.57 (32.45)     4:07.65 (31.08)
        4:39.72 (32.07)     5:11.64 (31.92)     5:43.77 (32.13)     6:15.66 (31.89)
        6:48.24 (32.58)     7:20.05 (31.81)     7:52.47 (32.42)     8:24.31 (31.84)
        8:56.26 (31.95)     9:28.01 (31.75)     9:59.52 (31.51)    10:31.30 (31.78)
       11:02.51 (31.21)    11:34.89 (32.38)    12:06.96 (32.07)    12:37.90 (30.94)
       13:10.02 (32.12)    13:41.56 (31.54)    14:13.00 (31.44)    14:44.53 (31.53)
       15:16.59 (32.06)    15:48.42 (31.83)    16:20.25 (31.83)    16:51.33 (31.08)
       17:17.42 (26.09)
  2 Tribble, Jack R           14 RMSC-IL             17:24.92   17:47.63        
                  28.64     1:00.26 (31.62)     1:32.66 (32.40)     2:05.14 (32.48)
        2:37.97 (32.83)     3:11.12 (33.15)     3:44.20 (33.08)     4:17.26 (33.06)
        4:49.44 (32.18)     5:22.17 (32.73)     5:55.07 (32.90)     6:27.88 (32.81)
        7:00.77 (32.89)     7:33.24 (32.47)     8:05.73 (32.49)     8:38.24 (32.51)
        9:09.98 (31.74)     9:42.23 (32.25)    10:14.50 (32.27)    10:46.88 (32.38)
       11:18.96 (32.08)    11:51.20 (32.24)    12:23.81 (32.61)    12:56.69 (32.88)
       13:29.64 (32.95)    14:02.32 (32.68)    14:34.47 (32.15)    15:07.09 (32.62)
       15:39.72 (32.63)    16:12.31 (32.59)    16:44.55 (32.24)    17:16.34 (31.79)
       17:47.63 (31.29)
  3 Bondarenko, Nikita O      14 Tops Swim Team-IL   18:40.98   18:10.59        
                  27.67       59.22 (31.55)     1:31.02 (31.80)     2:02.44 (31.42)
        2:34.70 (32.26)     3:07.06 (32.36)     3:39.72 (32.66)     4:12.93 (33.21)
        4:46.22 (33.29)     5:19.14 (32.92)     5:51.99 (32.85)     6:24.82 (32.83)
        6:58.34 (33.52)     7:31.31 (32.97)     8:04.25 (32.94)     8:38.06 (33.81)
        9:10.67 (32.61)     9:44.43 (33.76)    10:17.34 (32.91)    10:50.93 (33.59)
       11:25.48 (34.55)    11:58.99 (33.51)    12:32.95 (33.96)    13:07.04 (34.09)
       13:40.68 (33.64)    14:15.02 (34.34)    14:49.91 (34.89)    15:22.86 (32.95)
       15:57.54 (34.68)    16:31.51 (33.97)    17:05.99 (34.48)    17:40.25 (34.26)
       18:10.59 (30.34)
  4 Urban, Nathaniel S        15 MYST-IL             17:48.91   18:20.33        
                  29.47     1:01.38 (31.91)     1:33.92 (32.54)     2:07.39 (33.47)
        2:40.37 (32.98)     3:13.04 (32.67)     3:46.22 (33.18)     4:20.03 (33.81)
        4:53.86 (33.83)     5:27.70 (33.84)     6:01.81 (34.11)     6:35.42 (33.61)
        7:09.16 (33.74)     7:43.13 (33.97)     8:16.85 (33.72)     8:50.52 (33.67)
        9:24.77 (34.25)     9:58.35 (33.58)    10:31.72 (33.37)    11:05.18 (33.46)
       11:38.66 (33.48)    12:12.41 (33.75)    12:46.30 (33.89)    13:19.66 (33.36)
       13:53.39 (33.73)    14:27.71 (34.32)    15:01.76 (34.05)    15:35.50 (33.74)
       16:09.35 (33.85)    16:42.74 (33.39)    17:15.64 (32.90)    17:48.01 (32.37)
       18:20.33 (32.32)
  5 Gannon, Kyle A            14 SCST-IL             18:21.85   18:44.70        
                  29.84     1:02.68 (32.84)     1:35.85 (33.17)     2:08.93 (33.08)
        2:42.49 (33.56)     3:16.32 (33.83)     3:50.14 (33.82)     4:24.09 (33.95)
        4:58.55 (34.46)     5:33.34 (34.79)     6:07.46 (34.12)     6:41.31 (33.85)
        7:15.15 (33.84)     7:49.32 (34.17)     8:23.32 (34.00)     8:57.82 (34.50)
        9:32.17 (34.35)    10:07.05 (34.88)    10:41.89 (34.84)    11:16.33 (34.44)
       11:51.22 (34.89)    12:24.08 (32.86)    12:57.10 (33.02)    13:30.24 (33.14)
       14:04.20 (33.96)    14:38.83 (34.63)    15:13.69 (34.86)    15:49.01 (35.32)
       16:24.84 (35.83)    17:00.07 (35.23)    17:36.06 (35.99)    18:11.01 (34.95)
       18:44.70 (33.69)
  6 West, Alex C              13 Tops Swim Team-IL   21:53.44   21:04.19        
                  33.04     1:10.86 (37.82)     1:49.60 (38.74)     2:28.36 (38.76)
        3:06.78 (38.42)     3:45.04 (38.26)     4:24.00 (38.96)     5:03.23 (39.23)
        5:40.94 (37.71)     6:18.94 (38.00)     6:58.46 (39.52)     7:36.03 (37.57)
        8:15.04 (39.01)     8:52.96 (37.92)     9:32.17 (39.21)    10:10.61 (38.44)
       10:49.20 (38.59)    11:27.41 (38.21)    12:06.04 (38.63)    12:44.18 (38.14)
       13:22.95 (38.77)    14:00.62 (37.67)    14:39.63 (39.01)    15:18.23 (38.60)
       15:57.34 (39.11)    16:36.85 (39.51)    17:15.90 (39.05)    17:54.62 (38.72)
       18:33.02 (38.40)    19:11.90 (38.88)    19:49.81 (37.91)    20:28.54 (38.73)
       21:04.19 (35.65)
 
Event 126  Boys 9-10 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuszynski, Nathan X       10 SCST-IL                   NT    6:31.21        
                  34.81     1:12.88 (38.07)     1:52.10 (39.22)     2:33.09 (40.99)
        3:13.82 (40.73)     3:55.13 (41.31)     4:35.34 (40.21)     5:16.05 (40.71)
        5:55.28 (39.23)     6:31.21 (35.93)                                        
  2 Boryk, Nick F             10 SCST-IL                   NT    6:31.64        
                  33.48     1:12.50 (39.02)     1:52.41 (39.91)     2:31.13 (38.72)
        3:10.86 (39.73)     3:52.10 (41.24)     4:33.72 (41.62)     5:13.29 (39.57)
        5:53.89 (40.60)     6:31.64 (37.75)                                        
  3 Zagorov, Anthony I        10 MYST-IL              7:30.91    6:34.30        
                  36.98     1:17.88 (40.90)     1:59.53 (41.65)     2:40.64 (41.11)
        3:20.72 (40.08)     4:00.52 (39.80)     4:40.16 (39.64)     5:19.47 (39.31)
        5:58.37 (38.90)     6:34.30 (35.93)                                        
 
Event 126  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koto, NicholasGeorge T    12 PAC-IL               5:38.83    5:44.22        
                  30.44     1:04.23 (33.79)     1:38.31 (34.08)   2:48.64 (1:10.33)
        3:23.67 (35.03)     3:58.92 (35.25)     4:34.73 (35.81)     5:09.61 (34.88)
        5:44.17 (34.56)      5:44.22 (0.05)                                        
  2 Morikado, Michael K       12 AA-IL                6:20.34    6:17.48        
                  31.42     1:06.10 (34.68)     1:43.01 (36.91)     2:21.52 (38.51)
        3:00.50 (38.98)     3:40.24 (39.74)     4:20.24 (40.00)     5:00.27 (40.03)
        5:40.58 (40.31)     6:17.48 (36.90)                                        
  3 Scott, Eric M             11 Leaning Tower-IL     6:49.92    6:19.33        
                  33.36     1:11.84 (38.48)     1:51.29 (39.45)     2:29.42 (38.13)
        3:08.80 (39.38)     3:47.16 (38.36)     4:26.18 (39.02)     5:04.56 (38.38)
        5:43.20 (38.64)     6:19.33 (36.13)                                        
  4 Fluharty, Joshua D        11 Tops Swim Team-IL    6:42.17    6:22.99        
                  34.09     1:12.55 (38.46)     1:51.88 (39.33)     2:30.47 (38.59)
        3:10.15 (39.68)     3:49.86 (39.71)     4:28.93 (39.07)     5:08.02 (39.09)
        5:46.73 (38.71)     6:22.99 (36.26)                                        
  5 Hawkins, Cooper J         11 SCST-IL                   NT    6:34.52        
                  35.12     1:15.37 (40.25)     1:55.68 (40.31)     2:35.56 (39.88)
        3:15.05 (39.49)     3:55.94 (40.89)     4:35.60 (39.66)     5:16.94 (41.34)
        5:56.80 (39.86)     6:34.52 (37.72)                                        
  6 Schneider, Mark D         12 Gators-IL            6:45.99    6:41.33        
                  36.00     1:15.72 (39.72)     1:57.35 (41.63)     2:39.26 (41.91)
        3:21.34 (42.08)     4:02.02 (40.68)     4:43.80 (41.78)     5:25.12 (41.32)
        6:05.32 (40.20)     6:41.33 (36.01)                                        
  7 Chapko, Kyle J            11 SCST-IL              6:33.01    6:42.71        
                  33.77     1:14.16 (40.39)     1:55.67 (41.51)     2:37.93 (42.26)
        3:19.64 (41.71)     4:01.92 (42.28)     4:43.53 (41.61)     5:24.84 (41.31)
      6:42.71 (1:17.87)                                                            
  8 Bullard, Connor B         12 RMSC-IL                   NT    6:45.21        
                  36.15     1:16.27 (40.12)     1:59.27 (43.00)     2:40.96 (41.69)
        3:22.10 (41.14)     4:03.01 (40.91)     4:43.78 (40.77)     5:26.16 (42.38)
        6:06.86 (40.70)     6:45.21 (38.35)                                        
  9 Tarpey, Johnny B          11 SCST-IL                   NT    6:51.94        
                  34.74     1:14.52 (39.78)     1:56.97 (42.45)     2:39.04 (42.07)
        3:20.93 (41.89)     4:03.50 (42.57)     4:45.76 (42.26)     5:28.93 (43.17)
        6:12.44 (43.51)     6:51.94 (39.50)                                        
 10 Kanute, Nicholas C        12 SCST-IL              6:35.69    6:53.66        
                  34.73     1:16.30 (41.57)     1:58.44 (42.14)     2:41.61 (43.17)
        3:23.72 (42.11)     4:06.99 (43.27)     4:48.76 (41.77)     5:30.93 (42.17)
        6:13.37 (42.44)     6:53.66 (40.29)                                        
 11 Ehrlich, Sam S            11 Gators-IL                 NT    6:57.94        
                  37.68     1:19.81 (42.13)     2:02.46 (42.65)     2:44.02 (41.56)
        3:26.98 (42.96)     4:09.13 (42.15)     4:51.94 (42.81)     5:35.46 (43.52)
        6:17.86 (42.40)     6:57.94 (40.08)                                        
 12 Neises, Devin T           12 SCST-IL                   NT    7:02.18        
                  36.89     1:19.35 (42.46)     2:02.65 (43.30)     2:46.24 (43.59)
        3:29.77 (43.53)     4:11.87 (42.10)     4:54.74 (42.87)     5:38.14 (43.40)
        6:20.75 (42.61)     7:02.18 (41.43)                                        
 13 Hagerty, Tommy E          11 Gators-IL            7:00.00    7:05.64        
                  39.34     1:21.03 (41.69)     2:04.14 (43.11)     2:46.87 (42.73)
        3:30.16 (43.29)     4:13.34 (43.18)     4:56.75 (43.41)     5:40.39 (43.64)
        6:23.75 (43.36)     7:05.64 (41.89)